Jump to content



ups 375 watt φτανει?


Darkus

Recommended Posts

Σκεφτομαι την αγορα καποιου ups αυτη τη περιοδο καθοτι ο καιρος και η δεη μας τα καναν σαλατα και αποτελεσμα αυτης της ατυχους συγκυριας....:091: θρηνω μονο τη μητρικη μου....ευτυχως......:108:

Σκεφτομαι αυτο το ups αλλα ψαχνοντας τα Tool υπολογιζουν τα watt δεν ξερω αν με καλυπτει.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=835&product=836370

Απο τη αλλη ενα χιλιαρι ειναι too much για αυτο που θελω.Βασικα το θελω για το πρωτο pc της υπογραφης μου(με τον Α64) που σκεφτομαι να το κανω media center.

Aν βαλω πανω του και ενα 20 αρι monitor lcd το παρακανω η αντεχει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

375 ειναι λίγα.

σε καθε περιπτωση ενα μεγαλο UPS δεν ειναι ποτε κακό.

θα σου πρότεινα αυτο http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701308 το οποίο το εχω στο 1ο συστημα μου (υπογραφη) μαζι με μία 19αρα TFT, το dsl router, το netmod, 2 1000αρια switches καθώς και την αντλία της υδρόψυξης.

σε περιπτωση διακοπής κραταει το pc με νοραμ χρηση (εχει πειρπου 28% load) ανετα για 17 λεπτα όπου το εχω ρυθμίσει κλείνει.

από την αλλη εαν δε σε ενδιαφερει τόσο η αυτονομία, πιστευω οτι το 800αρι της ιδια σειρας θα σε καλύψει με το παραπανω.http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305

Link to comment
Share on other sites

Xμ το socomec το εχω δει και σε καποιο συγκριτικο και μου φανηκε αρκετα καλο.Μπορω να συνδεσω πάνω του τηλεφωνο ή μοντεμ dsl?Το βασικο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι αθορυβο και φυσικα ποιοτικο.

Στα χιλιαρια δε παιζουν ανεμιστηρες?Επειδη εχω 2 πσ και τα 2 σε διαφορετικους χωρους παω ουτως η αλλως για 2 ups.Tα 800 va η 480 watt θεωρειτε πως ειναι ικανοποιητικα?Η ν απαω για ενα 800αρι και ενα 1000αρι?

Τα Mustek ειναι καλα?Θεωρω πως απο αποψη value 4 money ειναι καλα αλλα δε ξερω απο ποιοτητα.........

Παναγιωτη οσο καιρο το δουλευεις εισαι ευχαριστημενος απο το 1000αρι mustek?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει εδω και 1,5 μήνα περίπου το 800αρι της Mustek. Δεν εχω κάποιο πρόβλημα μεχρι στιγμής και δεν ακούγετε καθόλου.

@Panoc To mustek έχει μονο din υποδοχές, πως έχει βάλει τις υπόλοιπες συσκευές πάνω (dsl router,switch,αντλια); Υπάρχει κάποιος adaptor που μετατρέπει τo DIN να παίρνει πρίζα τύπου σούκο ας πουμε;

Link to comment
Share on other sites

το 100αρι Mustek εχει ανεμηστηρα, καποιοι λενε οτι τους ενοχλεί, προσωπικά δεν τον ακουω καν...

προσωπικα ειμαι υπερ-ευχαριστημενος και από το 1000αρι μου και από τα 3 600αρια μου (mustek και αυτα)

@alxantros ειναι απλό, αγοραζεις ενα οποιοδήποτε πολύμπριζο.

αγοραζεις και μια προεκταση din τα κοβεις τα συνδεεις και νατο! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Μιας και που παω για 2 ups μαλλον το ενα θα ειναι το mustek 800.Για το αλλο θα δουμε.....

Μια τελευταια ερωτηση, σε περιπτωση υπερτασης το ups θα με προστατευσει?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα μου βασικα ειναι να σωσω τον εξοπλισμο μου απο κανα κεραυνο κλπ.Γιατι ναι ημουν τοσο γκαντεμης να μενω στη αθηνα και να χτυπησει τη πολυκατοικια μου κεραυνος(ναι ναι :089: :( ...και εκαψε σε ολα τα διαμερισματα τις τηλεορασεις καποια βιντεο - dvd players και 2-3 συναγερμους.(προσωπικα θρηνω 2 τηλεορασεις, 1 πσ και ενα dvd player).Ειχα 2 πσ και τα 2 σε πολυμπριζα ασφαλειας με surge protector.Το ενα σε πολυμπριζο της crystal audio και τροφοδοτικο enermax liberty σωθηκε.Το αλλο σε πολυμπριζο ασφαλειας της apc τροφοδοτικο be quiet dark power 530 και συνδεδεμενο μεσω modem στο τηλεφωνικο δικτυο εγινε καρβουνο(οχι ακριβως ολοκληρο αλλα καηκαν μοντεμ και μητρικη).Το πολυμπριζο της apc αν και ειχε on /off διακοπτη που τιθεται σε θεση off σε τετοιες καταστασεις εμεινε στη θεση on!Mε βαση και τα παραπανω η ζημια εγινε μεσω μοντεμ που επειδη συνδεοταν με μητρικη μεσω usb μου εκαψε τη μητρικη.Τα πσ δε δουλευανε εκεινη τη στιγμη.Ηταν κλειστα.Μονο οι διακοπτες των τροφοδοτικων ειναι σε θεση on(λογικο).

Και ρωταω.Για να γλιτωσω κατι παρομοιο τι μου προτεινετε?Δλδ ΕΑΝ ΤΑ UPS δε με προστατευουν απο υπερτασεις τοτε τι να τα κανω?Κανω Backup καθε σημαντικο αρχειο μου καθε βδομαδα!

Αν βαλω τα ups πανω σε πολυμπριζα ασφαλειας θα τη γλιτωνα αν επεφτε παλι κεραυνος?

Τα πολυμπριζα δεν εχουν τη δυνατοτητα συνδεσης μοντεμ πανω τους.Αν συνεδεα ενα Ups πανω σε ενα τετοιο πολυμπριζο και πανω στο ups to modem θα γλιτωνα το πσ μου?

Και τα ρωταω ολα αυτα γιατι εδω και 20 μερες προσπαθω να βρω ιδια μητρικη με αυτη που μου καηκε και μονο σαββατα λογω πολυ δουλειας εχω χρονο να το ψαξω......

Αυτα και συγνωμη για τη φλυαρια αλλα................:076:

Link to comment
Share on other sites

αντιλαμβανομαι την ανυσηχια σου αλλα αλλο υπερταση μερικων δεκαδων volt απο το δικτυο της ΔΕΗ, και αλλο τα μερικες δεκαδες χιλαδες volt και amper του κεραυνου...

Link to comment
Share on other sites

μεχρι ενα οριο θα σε προστατευσει, και απο υπερτασεις και απο υποτασεις αρκει να εχει AVR.

Σωστά και εξαρτάται από την ποιότητα του ups που χρησιμοποιείς. Το ακριβό για κάποιο λόγο είναι ακριβό! ;)

Ένα φθηνό ups θα σε προστατέψει από μια στιγμιαία υπέρταση των 400V ας πούμε. Αλλά δεν θα μπορέσει σε μια υπέρταση απο κεραυνό που μπορεί να φτάσει τα 2KV. Ή θα καεί το ίδιο στην καλύτερη περίπτωση ή θα τα πάρεις όλα στο χέρι. Το καλύτερης ποιότητας σίγουρα θα σε προστατέψει. Για μένα το 1000αρια είναι απλά too much.

Υπολόγισε σωστά τις καταναλώσεις σου σε watt, άφησε ένα επιπλέον περιθώριο παραπάνω και πάρε ένα καλό ups.

Link to comment
Share on other sites

Nαι το γνωριζω πως οσον αφορα σαν μετρο συγκρισης ενας κεραυνος δε μπορει να συγκριθει με τα 300-350-400 βολτ της δεη που ενδεχομενως μετα απο ενα black out τροφοδοτησουν στιγμιαια το οικιακο μας δικτυο(εκει το ups σιγουρα θα βοηθησει).Το ζητημα μου ειναι πως ενταξει ενα ups στη περιπτωση της υπερτασης απο το δικτυο της δεη θα με σωσει, αλλα με το κεραυνο δλδ δε σωζεσαι με τιποτα?Δλδ κατα σειρα ΠΡΙΖΑ δεη ή δικτυο οτε - πολυμπριζο ασφαλειας - ups - psu - pc δε θα σωθει το pc μου?Στα κομματια και το πολυμπριζο και το ups αρκει να σωθει ο υπολογιστης μου.Χωρις πολυμπριζο και ups μπορω να κανω, χωρις pc λογω δουλειας οχι ¨.....

Αυτο ειναι το ζητημα για μενα.....

"Αν το ups ακομα και με το να καει οταν πεσει κεραυνος εν τελει θα σωσει τον υπολογιστη μου.?"

Ευχαριστω και συγνωμη για το εκτενες των ποστ μου..

Link to comment
Share on other sites

κανεις δε μπορεί να σου εγγυηθεί οτι θα σε σώσει από εκραυνό, τουλαχιστον όχι εμεις.

μπορείς να απευθυνθείς στις εταιρίες με ενα email ή ενα τηλεφωνο, αλλά ετοιμασου νε πληρώσεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ παναγιωτη οπως και τους υπολοιπους φιλους για τις απαντησεις σας.Ειναι να μη σου τυχει δλδ.:112:

Θα παρω μαλλον 2 800αρια ups και αν ειναι να ρθει θα ερθει, αλλιως θα προσπερασει.Να ξαναπεσει κεραυνος στο ιδιο σημειο......ε ενταξει ουτε και γω δεν ειμαι τοσο γκαντεμης......η μηπως ειμαι?Θα δειξει.

Να στε καλα παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

Kωστα, να τονίσω οτι ενα τετοιο αλλα μικρότερο (αν θυμαμναι καλα 600αρι http://sewelldirect.com/Opti-UPS-Thunder-Shield-Series-TS650B-600VA-360W-2-port.asp) το ειχε στο μαγαζι του ενας φίλος του πατερα μου o οποιος και κανει εισαγωγη από αυτα και τα δινει μαζι με μηχανες γραφειου (ταμειακες κλπ) και το οποιο προσφατα απεβιωσε μαζι με ενα υπολογιστη που δε ξανααναψε κατα τη διαρκεια αυτων των μικρων (Δευτερολεπτων) διακοπών της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα απο ονομα δεν μπορεις να πεις ε?! Opti-UPS-Thunder my *ss λοιπον :)

Σοβαρα τωρα, δε γνωριζω τιποτα για το συγκεκριμενο UPS, απλα το βρηκα μεσω του google και διαφημιζε οτι μπορει να αντιμετωπισει αναλογες καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 4 λύσεις:

1- Πουλάς το pc σου. Οπότε δεν παίρνεις ups, άρα εάν πέσει κεραυνός δεν θα έχεις το άγχος εάν σου καεί το ups και το pc

2- Παίρνεις ένα ups της σειράς και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο εκτός της περίπτωσης του κεραυνού που το παίζεις κορώνα γράμματα εάν θα κρατήσει το ups τα KV, αν θα καεί το ups ή ο υπολογιστής ή κάτι άλλο.

3- Τα σκάς για καλό ups online που θα σου παρέχει αντικεραυνική προστασία

4- Λες σε έναν φίλο σου ηλεκτρονικό να σου φτιάξει ένα κύκλωμα με variac για ακόμα μεγαλύτερη προστασία.

Πιστεύω να βοήθησα...

Edit:

Ξέχασα να σου πώ ότι για μεγαλύτερη προστασία πάρε ένα πολύπριζο με προστασία απο τους κεραυνούς.

Απο το πολύπριζο να πάρει το ups που χρησιμοποιείς

Και τέλος να περάσεις και την τηλεφωνική σου γραμμή απο το ups σου πριν πάει σε οποιοδήποτε modem ή router.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.