Jump to content



ups 375 watt φτανει?


Darkus

Recommended Posts

Υπάρχουν 4 λύσεις:

1- Πουλάς το pc σου. Οπότε δεν παίρνεις ups, άρα εάν πέσει κεραυνός δεν θα έχεις το άγχος εάν σου καεί το ups και το pc

2- Παίρνεις ένα ups της σειράς και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο εκτός της περίπτωσης του κεραυνού που το παίζεις κορώνα γράμματα εάν θα κρατήσει το ups τα KV, αν θα καεί το ups ή ο υπολογιστής ή κάτι άλλο.

3- Τα σκάς για καλό ups online που θα σου παρέχει αντικεραυνική προστασία

4- Λες σε έναν φίλο σου ηλεκτρονικό να σου φτιάξει ένα κύκλωμα με variac για ακόμα μεγαλύτερη προστασία.

Πιστεύω να βοήθησα...

Edit:

Ξέχασα να σου πώ ότι για μεγαλύτερη προστασία πάρε ένα πολύπριζο με προστασία απο τους κεραυνούς.

Απο το πολύπριζο να πάρει το ups που χρησιμοποιείς

Και τέλος να περάσεις και την τηλεφωνική σου γραμμή απο το ups σου πριν πάει σε οποιοδήποτε modem ή router.

lol

Περα απο τη πλακα ομως τα περισσοτερα που λες ετσι για να γελασουμε και λιγο τα εχω γραψει οποτε η δε διαβασες ολα τα ποστ μου η τα διαβασες πολυ γρηγορα...

Τα εγραψα και πιο πριν

Το πσ το χρειαζομαι για τη δουλεια μου αρα δε το παω για πουλημα

Ναι σε περιπτωση κεραυνου οπως και με κατατοπισαν οι φιλοι του forum συνεχιζεις να κλαις το πσ και εκδεχομενως και το Ups.

Aν ειναι να παρω ενα καλο οnline και ειναι να δωσω 400+ ευρω Χ2 γιατι εχω 2 πσ που θελω να προστατεψω σε διαφορετικους χωρους τοτε το διακινδυνευω και προτιμω καποιο line interactive η με 800+ ευρω παιρνω καποιο laptop.....

Πολυμπριζα ασφαλειας εχω και στα 2 πσ και ηδη το εγραψα πως αν παρω Ups θα τα βαλω πανω σε αυτα, αν και σε περιπτωση κεραυνου παλι μαλλον δε σωζομαι .....

Το τελευταιο με το κυκλωμα variac δε το ξερω καθολου, μπορεις να μου εξηγησεις και μενα τον αδαη περι ηλεκτρονικων μηπως και εχω να λεω και γω κατι σε σχετικες συζητησεις? :080:

Το μονο που συγκρατησα ειναι το " για ακομα μεγαλυτερη προστασια " και μου θυμισε μια διαφημιση για σερβιετες lol :081: :081: :081: :081:

Link to comment
Share on other sites

lol

Περα απο τη πλακα ομως τα περισσοτερα που λες ετσι για να γελασουμε και λιγο τα εχω γραψει οποτε η δε διαβασες ολα τα ποστ μου η τα διαβασες πολυ γρηγορα...

Τα εγραψα και πιο πριν

Το πσ το χρειαζομαι για τη δουλεια μου αρα δε το παω για πουλημα

Ναι σε περιπτωση κεραυνου οπως και με κατατοπισαν οι φιλοι του forum συνεχιζεις να κλαις το πσ και εκδεχομενως και το Ups.

Aν ειναι να παρω ενα καλο οnline και ειναι να δωσω 400+ ευρω Χ2 γιατι εχω 2 πσ που θελω να προστατεψω σε διαφορετικους χωρους τοτε το διακινδυνευω και προτιμω καποιο line interactive η με 800+ ευρω παιρνω καποιο laptop.....

Πολυμπριζα ασφαλειας εχω και στα 2 πσ και ηδη το εγραψα πως αν παρω Ups θα τα βαλω πανω σε αυτα, αν και σε περιπτωση κεραυνου παλι μαλλον δε σωζομαι .....

Το τελευταιο με το κυκλωμα variac δε το ξερω καθολου, μπορεις να μου εξηγησεις και μενα τον αδαη περι ηλεκτρονικων μηπως και εχω να λεω και γω κατι σε σχετικες συζητησεις? :080:

Το μονο που συγκρατησα ειναι το " για ακομα μεγαλυτερη προστασια " και μου θυμισε μια διαφημιση για σερβιετες lol :081: :081: :081: :081:

Κάπου κάπου να λέμε και κάνα αστείο. :033:

Το thread το παρακολουθώ εδώ και μέρες και όπως έχεις προσέξει συμμετέχω απο την αρχή. Τώρα εάν μου διαφεύγει κάτι που έχει ειπωθεί προηγούμενος συγχώρεσε με.

Τώρα επί του θέματος... Ένα κύκλωμα variac είναι πολύ απλό για να το φτιάξεις. Χρειάζεται όμως προσοχή και θα πρέπει να στο κάνει κάποιος ο οποίος έχει εμπειρία με το ρεύμα ή με τα ηλεκτρονικά. Απλά παίρνεις την πρίζα που παίρνει ρεύμα το πολύμπριζο σου και συνδέεις μεταξύ φάσης και ουδετέρου το variac. Όταν περάσει παραπάνω ρεύμα από 240-250V ανάλογος τι θα βάλεις, τότε γεφυρώνει και τροφοδοτεί τον ουδέτερο με αποτέλεσμα τα πολλά volt να μην περνούν στο κύκλωμα σου. Η πιο πολλές συσκευές όταν καίγονται από κεραυνούς καίνε το variac και το πηγαίνουμε για service και πληρώνουμε τα μαλλιά της κεφαλής μας σαν να έχουν γίνει όλα κάρβουνο. Εάν σε ενδιαφέρει και θες περισσότερες πληροφορίες μπορώ να σου δώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απλα τα πραγματα .. 8α παρετε το καλωδιο του τροφοδοτικου που συνδεεται στο ups ή στο τροφοδοτικό (αναλογα με το τι εχει ο καθενας) κ θα του κανετε 5 κομπους σε 5 διαφορετικα σημεια .. σφιχτους κομπους ομως . ετσι αν σας χτυπησει κεραυνός καθως , το ρευμα καθως 8α περναει απτους κομπους θα κανει κυκλους , με αποτελεσμα να μην πηγαινει ευθεια οπως πρεπει και να καψει το καλωδιο αντι το pc σας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θελεις ups,απο 800 και πανω για το συστημα σου.Εμενα οσα 600 αρια και αν δοκιμασα δεν κρατουσαν την μοναδα μου(χωρις την οθονη)ουτε για ενα δευτερολεπτο.Οποτε ενα 800 η ακομη καλυτερα ενα 1000 ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

To Mustek το 600άρι εμένα ακόμα τα βγαζει πέρα, αν και πλέον η μπαταρία αρχίζει να δείχνει τα χρόνια της. Και με την οθόνη πάνω μου κρατάει το σύστημα αρκετά ώστε να κάνω ένα χαλαρό hibernate αν χρειαστεί. Για το πόσο χρόνο θα το κρατήσει αναμμένο το μηχάνημα γενικότερα, δεν έχω δοκιμάσει να δω τώρα τελευταία. 2-3 λεπτά ίσως αν δεν είναι full load τα πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπα και πιο πανω σκεφτομουν 2 800αρια η ενα 1000 και ενα 800!!!

Οπως ειπωθηκε και πιο πανω ενα 800 ειναι οτι πρεπει!!Σκεφτομενος τα παραπανω και σεβομενος τη πλειοψηφια αλλα και τη βαρυτητα σαν μελων οσων εχουν ποσταρει εδω παω για 2 800αρια!!Ενα socomec και ενα mustek!Μου φαινεται too much να παρω ενα 1000αρι για το συστημα μου.

Δλδ 1 σκληρος 7200rpm, μια σχεδον αρχαια αν και ψιλοαπαιτητικη καρτα ενας μεσαιου κυβισμου επεξεργαστης μια crt 17 και προσεχως tft 20'' και ενα ζευγαρι μνημες θελουν πανω απο 800 watt τοτε θα κανω αιτηση στη δεη για ξεχωριστη γραμμη παροχης για τα πσ μου.

Οσον αφορα τα περι κομπων ενταξει το χαβαλε τον καταλαβαινω οταν συνδυαζεται και απο ουσια οπως καναμε με τον geo_hal.Το να σπαμαρουμε βλακειες κανουμε και κακο στο site και αφηνουμε και ασχημη ιδεα για τη παρτη μας.

Ηθικο διδαγμα, αν δε ξερεις να απαντησεις, διαβασε ρωτα ή σιωπησε.

Οσον αφορα εμενα καλυφθηκα και με το παραπανω απο τις απαντησεις που δωθηκαν και σας ευχαριστω ολους:001:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανω καθολου πλακα με τους κομπους . ειμαι τεχνικος υπολογιστων κ επειδη ψαχνομαι αρκετα , διαβαζοντας το treand ανεφερες πως θες κ προστασια απο κεραυνους .. ε αυτη ειναι μια καλη κ ασφαλης μεθοδος να γλιτωσεις το pc σου η οποιαδηποτε αλλη συσκευη απο κεραυνους . δεν θυμαμαι το site που το ειχα δει , αλλα εγω το εχω κανει εδω κ κανα χρονο σπιτι μου . δεν εχει πεσει κεραυνος ακομη , αλλα αν πεσει κ μου τα καψει τοτε πες μου οτι λεω βλακειες . οσο για ups , ενα mge nova 600va με 69eouros ειναι αρκετο για το pc μου (βλεπε υπογραφη) μαζι με την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα ειναι να μη σου συμβει φιλε sourloter!Απο εκει και περα αυτα τα περι κομπων μου θυμιζουν κινουμενα σχεδια.(λιγο κουφο μου ακουγεται)Αλλα αφου το λες και δεν εχω κατι για να στηριξω το αντιθετο.....Λογικα το εαν καποιο καλωδιο αλλαξει σχημα και γινει κομπος δε θα προστατεψει τιποτα γιατι ακομα και να λειωσει το συρμα στο σημειο του κομπου η ταχυτητα με την οποια θα περασει το ρευμα ακομα και στιγμιαια ειναι αρκετη για να σου κανει τη ζημια.Μονο που εμενα δε μου την εκανε τη ζημια το ρευμα αλλα το καλωδιο του τηλεφωνου οπως εγραψα πιο πανω.

Tωρα ενταξει εγω τη πατησα με απωλειες μια μητρικη μονο, το adsl usb modem και το ματακι για ενα σετ ασυρματου πληκτρολογιου.Ευτυχως τη μητρικη μου την αλλαξαν (μετα απο 35 μερες παρακαλω)!!!

Ελλας :087: !!!Αν και δε πρεπει να μιλαω :001: γιατι η εγγυηση δε καλυπτει κεραυνοβολημενες μητρικες :087: .

Τεσπα....Ουτως η αλλως ενα ups ειναι αναγκαιο....

Link to comment
Share on other sites

οσο για ups , ενα mge nova 600va με 69eouros ειναι αρκετο για το pc μου (βλεπε υπογραφη) μαζι με την οθόνη.

Πριν 1 εβδομάδα, το 600άρι nova μου, όταν έγινε διακοπή, έσκασε στην κυριολεξία γέμισε καπνούς το δωμάτιο! Ευτυχώς δεν πήρε τίποτα μαζί του. Και η πλάκα μες στο σκοτάδι δεν ήξερα τι είχε κάνει τσαφ, πήγε η ψυχή μου στην κούλουρη....

Πάνω του το σύστημα της υπογραφής, με ΟC, μόνο κεντρική μονάδα, όμως έπαιζα cod2 oπότε δούλευε τσίτα όλο.... Και το είχα στο μυαλό μου να το αλλάξω, 375 Watt οριακά είναι παιδιά για ένα δυνατό PC.

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο ρε παιδια..... αν δεν κανω λαθος η APC δεν σου δινει εγγυηση μεχρι κατι χιλιαδες ευρω αν σου καουν πραγματα απο κεραυνο και εχεις καποιο απο τα πολυπριζα ασφαλειας της?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.