Jump to content



OPTY κολλαει λογω ψυχους...


viper1442169065

Recommended Posts

Οπως καποιοι ισως θα θυμουνται απο καποια αναφορα που ειχα καει στην ενοτητα των games, εχω προβλημα με το boot.Εχει παρατηρηθει οτι τωρα που εχουν πεσει οι θερμοκρασιες, το pc μου κολλαει οταν φορτωνει τα windows, τη στιγμη που φαινεται η μαυρη οθονη με το logo τω ΧΡ και τη μπαρα που παει δεξια-αριστερα στο κατω μερος.:104: :104:

Μετα απο πολλα τεστ, ειναι πλεον γεγονος οτι αν ανοιξω την αντλια κανονικα,μαζι με το pc, τοτε στανταρ θα κολλησει στο ιδιο σημειο και θα χρειαστει παρα πολλα restart για να προχωρησει.Προφανως ο χρονος που μεσολαβει μεχρι να γινουν ολα αυτα τα restart, ειαι αρκετος για να ζεστανει λιγο το συστημα και τελικα να bootarei.

Αυτο που εχω βρει ως 1 προχειρη λυση, ειναι να μην αναβω τη αντλια καθολου στην αρχη!:098: Το αποτελεσμα ειναι να φορτωνει με τη μια και να μπαινει μεσα στα windows κανονικα.Μαλιστα μπορω να κατσω τουλαχιστον 10 λεπτα έτσι, μέχρι να βρω την καταλληλη στιγμη που θα αναψω την αντλια.Αν οι θερμοκρασιες ειναι σωστες, δε θα γινει τιποτα και θα συνεχισω καοικα τη δουλεια μου.Αλλιως, τυχαινει να ξανακανει reboot μολις αναψω την αντλια, λες και δε του αρεσει ξαφνικα το κρυο νερακι.

Μια αλλ λυση, που ειναι ομως χροοβορα, ειναι να μπω απο την αρχη στο ΒΙΟΣ και να κατσω να κοιταω τα temps μεχρι να ανεβουν σε ενα αποδεκτο σημειο.Αλλα επειδη πρεπει να καθομαι να περιμενω κανενα 10 λεπτο, κατανταει βαρετο.

Τι εχετε να πειτε επι του θεματος και καμια προταση για μπουταρισμα χωρις κολληματα??

Link to comment
Share on other sites

Ποση θερμοκρασια εχει δηλαδη ? Ειχαν γινει μερικες αναφορες στο XS για cold bug στους θετικους , ομως δεν το περιμενα οτι θα ειναι απο τοσο ψηλα .

Η ευκολη λυση που βρισκω ειναι να ανεβασεις το vcore λιγο .

Η αλλη ειναι να παιξεις με τα drive strength και τα υπολοιπα κολπα της DFI . Θελει πολυ ψαξιμο , αλλα θα μπορεσεις να το βοηθησεις και ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει λίγο παράλογο να κολλάει το σύστημα με θερμοκρασίες watercooling.

Φυσικά ποτέ δέν αποκλείουμε εντελλώς κάτι στο χώρο των υπολογιστών.

Υπάρχουν αρκετά "παλαβά" περιστατικά.

Με το σκεπτικό αυτό...άν το σύστημα σου ήταν στη Σουηδία...δέν θα δούλευε ποτέ ακόμη και default λόγω θερμοκρασίας περιβάλλοντος.

Κάτι άλλο πρέπει να είναι.

Εγώ θα έκανα μιά δοκιμή...με ξεχωριστό τροφοδοτικό για το κύκλωμα της ψύξης.

Δέν έχω πολύ εμπιστοσύνη στα Qtec (άν ισχύει η υπογραφή σου).

Link to comment
Share on other sites

Για τι θερμοκρασιες μιλαμε δηλαδη? Για να δεις αν οντως ειναι cold bug απλα χαμηλωσε το ΗΤΤ στα 300 ή οπου μπαινει με την πρωτη στα windows οταν αναβεις και την αντλια μαζι.Οταν τα φορτωσει ανεβασε με το clockgen μεχρι τα 325 κανονικα πρεπει να κολησει παλι οταν φτασεις στα 325 ή ακομα και νωριτερα.Το χειροτερο cold bug σε μενα το ειχε ενας 146 που πηγαινε μονο μεχρι τα 315 ΗΤΤ αλλα μιλαμε για -30C.Aυτο που περιγραφεις μοιαζει οντως με cold bug στα default παντως οσο κρυο και αν κανει συνηθως προβλημα δεν εχουν γιατι απο πειραμματα ειδα οτι στα default και με πολυ χαμηλη ταση μια χαρα επαιζε στους -35c o 146.Καλα θα ητανε ομως να δοκιμαζες και κανενα αλλο τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σιγα σιγα να δουμε...

1.Οι αρχικες θεροκρασιες, μολις πρωτοανοιξω το pc ειναι στα 20-22 για ολες τις βασικες θερμοκρασιες.Φυσικα το PWMIC και το Chipset αρχιζουν να ζεσταινονται πολυ πιο γρηγορα απο το cpu.

2.To pc ειναι στο δωματιο μου οποτε δεν παιζει να το αφηνω 24/7.

3.Το vcore το εχω στα 1,54 για τα Mhz που δουλευω (2927).Πιστευω ειναι αρκετα καλα.Γιατι να το παω στο 1,6 χωρις να τιθεται αναγκη απο OC?

4.Ξεχωριστο τροφοδοτικο δεν παιζει και ουτε ειναι ευκολο να κανω αλλαγες.Επιπλεον αν τα ειχε παιξει το τροφοδοτικο, πιστευω θα ειχα και αλλου προβληματα (πχ δεν θα ετρεχε games ή benchs).Και γω απορω, τι θα γινοταν αν ειχα πιο καλη ψυξη και πιο χαμληες temps.

5.Να εχω στο bios 300 Htt απο 325 που ειμαι τωρα και μετα να μπαινω στα win να το αλλαζω και αυτο λιγο μου φαινεται φασαρια καθε φορα να το κανω.

6.Η αντλια παιρνει ρευμα με δικο της διακοπτη απο μπριζα,ειναι εσωτερικη και δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα στο ολο κυκλωμα.Και να φανταστειτε, δε ανοιγω καν τον 25αρη ανεμιστηρα που εχω για το ψυγειο μου.Μονο αν τρεξω κανενα 3d.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειπα παραπανω να το κανεις για να δεις αν ειναι οντως cold bug γιατι απλα ειναι ενα ΗΤΤ οριο αναλογα με το κρυο.Μια φορα για δοκιμη να δεις τι φταιει βρες ενα ΗΤΤ που μπαινεις στα win κατευθειαν οταν ειναι "κρυο" και μολις μπεις και ειναι ακομα κρυο φυσικα ανεβασε το παλι στα 325 κανονικα πρεπει να κολησει.Επισης τωρα που κανει κρυο ανοιξε το παραθυρο αστο idle οταν φτασει στη θερμοκρασια που εχει ο CPU οταν το ανοιγεις για πρωτη φορα πρεπει παλι να κολησει το cold bug δεν εμφανιζεται μονο οταν ανοιγουμε το PC για πρωτη φορα......

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειπα παραπανω να το κανεις για να δεις αν ειναι οντως cold bug γιατι απλα ειναι ενα ΗΤΤ οριο αναλογα με το κρυο.Μια φορα για δοκιμη να δεις τι φταιει βρες ενα ΗΤΤ που μπαινεις στα win κατευθειαν οταν ειναι "κρυο" και μολις μπεις και ειναι ακομα κρυο φυσικα ανεβασε το παλι στα 325 κανονικα πρεπει να κολησει.Επισης τωρα που κανει κρυο ανοιξε το παραθυρο αστο idle οταν φτασει στη θερμοκρασια που εχει ο CPU οταν το ανοιγεις για πρωτη φορα πρεπει παλι να κολησει το cold bug δεν εμφανιζεται μονο οταν ανοιγουμε το PC για πρωτη φορα......

Λοιπον δεν ξερω αν φταει η ανοδος της θερμοκρασιας σημερα, αλλα μεχρι τα 323 bootarei κανονικα σημερα.Εχω το γνωστο κολλημα στα 324-325.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.