Jump to content



Τη γνώμη σας για το παρακάτω setup


JohnGR

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Αποφάσισα να κάνω κι εγώ το μεγάλο βήμα! Έχω να κάνω μπάνιο βλέπετε από τα Χριστούγεννα και νομίζω ότι μου χρειάζεται! :o:tomato::p :p :p

Τη γνώμη σας λοιπόν:

Waterblock: Silverprop Cyclone Evolution SXT TEC Ready

Pump: Eheim 1250

Radiator: Silverprop Silverstorm 120

Tubing: Tygon R3603

Θέλω κι ένα τανκ γιατί δεν νιώθω σίγουρος να φτιάξω δικό μου μιας και αυτή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το άθλημα!

Όλα αυτά θα "στριμωχτούν" σ' ένα Stacker και θα ψύχουν έναν Α64 3400+ (2,4/512), ο οποίος ανεβαίνει στα 2,64 με stock σε όλα.

Το setup δεν αποσκοπεί βέβαια στο o/c αλλά λίγο παραπάνω δεν με χαλάει!:tomato:

Απορίες πολλές, αλλά για να μην σας ζαλίσω (όχι ότι δεν θα το κάνω αργότερα!:devil: ), θα αρχίσω με μία βασική: πώς θα προσαρμόσω τον σωλήνα 1/2 στην αντλία (3/4);

Ευχαριστώ παίδες για κάθε βοήθεια!:)

Link to comment
Share on other sites

φαινεται πολλα υποσχομενο...

αλλα το ψυγειο...θα το πληρωσεις που θα το πληρωσεις...παρε ενα απο τρανσιτ....πιστευω θα χωρεσει στο στακερ σου αν δεν χρησιμοποιεις πολλες 5.25 ή να μπει στο κατω μερος του κουτιου...το στακερ εχει τρυπα κατω νομιζω και ισως να μην χρειαστει καν να κοψεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnGR

Θέλω κι ένα τανκ γιατί δεν νιώθω σίγουρος να φτιάξω δικό μου μιας και αυτή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το άθλημα!

Το setup δεν αποσκοπεί βέβαια στο o/c αλλά λίγο παραπάνω δεν με χαλάει!:tomato:

Αν δεν θές overclock γιατί τα νερά? Για τον θορυβο και μόνο δεν αξίζουν τα λεφτά αμα θές κάνεις ησυχο το συστημα μόνο με αέρα.

Οσο για το τανκ καλό θα ειναι να το φτιάξεις μόνος σου ανάλογα με το που θα τοποθετηθεί στο κουτί και ποσο μεγάλο θες να ειναι. Δεν ειναι και το πιό δυσκολο πράγμα (ουτε το πιό έυκολο). Το μόνο που χρειαζεται ειναι 2-3 πλαστικά δοχεια (για να κανεις δοκιμές) που θα βρέις σε super market , μερικά πλαστικά ρακόρ (τα "βυσματα" που μπαίνουν τα λάστιχα στο τανκ) και εποξική κόλα. Ολα αυτά θα τα βρείς σε όλα τα μαγαζιά υδραβλικών πολύ φτηνά.

Θες και ενα αναπτήρα αλλά ολοι καπνίζουν σε αυτη την κωλοχώρα θα βρεις εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγείο είναι προσωρινό. Σκεφτόμουν κι εγώ κάτι σε transit ή τριπλό, αφού βέβαια αποκτήσω μια κάποια οικειότητα.

Αλέξη, ποιός είπε ότι δεν θέλω! Αλλά σιγά-σιγά!

Αυτό που με χαλάει είναι ότι έχω 4 SATA και απ' ότι γνωρίζω η mobo δεν έχει lock σε αυτούς!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, λογικά αυτά που γράφετε για το ψυγείο, μάλλον για το .3 θα πάω.

Επειδή δεν ακούω και πολλές προτάσεις για tank, να υποθέσω ότι δεν πολυκυκλοφορούν; Κάθε link ευπρόσδεκτο.

(Μου άρεσε ένα, της Innovatec νομίζω, που προσαρμόζετε απ' ευθείας πάνω στην αντλία)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια χαρά είναι αυτά τα πραγματάκια που θες να βάλεις με ένα μεγαλύτερο ψυγείο θα είχες και πολύ καλύτερες επιδώσεις το ψυγείο transit είναι πολύ καλή επιλογή γιατί μπαίνει με πολλούς τρόπους στο staker.

Ένα T είναι αρκετό για το γέμισμα (πάντα με υπομονή)

Κάνε και μια αναζήτηση.

Μόνο το όνομα staker να βάλεις όλο και κάτι θα βρεις.

Από εκεί και πέρα στο θέμα «δείξτε το κουτί σας» έχει υλικό για να δεις μέχρι να βαρεθείς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να κάνω μια ερώτηση (στην υδρόψυξη είμαι κάτω κι από αρχάριος, συγγνώμη αν σε κάποιους φανεί χαζή η ερώτηση): Ο Tygon R3603 είναι μισή ίντσα (1/2), πώς θα τον βάλεις στην αντλία αφού στην αναρρόφηση έχει τρία τέταρτα ίντσας (3/4);

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.