Jump to content



Το αναψε-σβησε χαλαει τις αντλιες??


viper1442169065

Recommended Posts

Με αφορμη την περιπετεια μου με την αντλια Idra που αγορασα απο το petcity και η οποια χαλασε μεσα σε 4 μηνες, θελω να μαθω αν ισχυει αυτο που λενε απο την αντιπροσωπεια για να μη την αλλαξουν.

Επειδη εβαλα διακοπτακι στο καλωδιο της για να την ανοιγοκλεινω οποτε θελω, δεν μου την αλλαζουν και ας εχει 2 χρονια εγγυηση.Λεε οτι φταιει που δε δουλευε συνεχεια και ετσι χαλασε.

Ξερετε εσεις να παθαινουν κατι οι αντλιες απο αυτο?Δηλαδη ειναι καλυτερα να ειναι 24/7 ανοιχτες, αλλιως παθαινουν?

Παντως η L20 που ειχα πριν, ήταν 2 χρονια με διακοπτη και χαλασε γιατι τα επαιξε η προπελιτσα και οχι χωρις εμφανη λογο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι που είδα την L30, μιας και την διέλυσα πρόσφατα, δε μπορώ να φανταστώ για πιο λόγο το άναψε-σβήσε να τη χαλάσει. Ο άξονας της προπέλας δεν συνδεότανε άμεσα με τον ηλεκτροκινητήρα. Ίσα ίσα μου έδωσε την εντύπωση πως τα πηνία βρισκόντουσαν ασφαλή στο μονωμένο εσωτερικό σώμα της αντλίας και ο μαγνήτης με τον άξονα και την φτερωτή ερχότουσαν σ επαφή με το νερό. Οπότε μόνο η λογική της φθοράς απο χρόνο λειτουργίας μου έμεινε σαν πιθανή αιτία να χαλάσει μια αντλία ή να χαλάσει η μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λενε στην αντιπροσωπεια ειναι σωστο.

Οι αντλιες αυτες ειναι φτιαγμενες για ενυδρεια για να δουλευουν συνεχεια.(εχουν καποιες χιλιαδες ωρες λειτουργιας κατ΄αυτον τον τροπο)

Γιαυτο ΔΕΝ εχουν και διακοπτη on-off.

Η δικια μου Eheim ειναι 3+ χρονια στην μπριζα χωρις το παραμικρο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι αντλίες χαλάνε όταν τις ανοιγοκλείνεις αλλά μονό αν κάθε φορά που κλείνουν στεγνώνουν… έτσι μαζεύονται άλατα στον άξονα και επιταχύνεται η φθορά, η και μπορεί να κολλήσει εντελώς.

Αυτό πρέπει να είχαν στο μυαλό τους και σου είπαν κάτι τέτοιο από την αντιπροσωπεία… πάντως όσο αθώα και αν είναι από τη στιγμή που κανείς οποιαδήποτε μετατροπή στη συσκευή-εξάρτημα, η εγγυητή χάνεται.

Ακόμα και αν αυτή η μετατροπή είναι να κόψεις το καλώδιο και να βάλεις διακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

Οι αντλίες χαλάνε όταν τις ανοιγοκλείνεις αλλά μονό αν κάθε φορά που κλείνουν στεγνώνουν… έτσι μαζεύονται άλατα στον άξονα και επιταχύνεται η φθορά, η και μπορεί να κολλήσει εντελώς.

Αυτό πρέπει να είχαν στο μυαλό τους και σου είπαν κάτι τέτοιο από την αντιπροσωπεία… πάντως όσο αθώα και αν είναι από τη στιγμή που κανείς οποιαδήποτε μετατροπή στη συσκευή-εξάρτημα, η εγγυητή χάνεται.

Ακόμα και αν αυτή η μετατροπή είναι να κόψεις το καλώδιο και να βάλεις διακόπτη.

Εστω και ετσι.Ας τη φτιαξουν τοτε και ας μου χρεωσουν εργασια.Οχι να μου λενε οτι δε θα κατσουν καν να τη κοιταξουν επειδη εβαλα διακοπτη.Τι πολιτικη της εταιρειας ειναι αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Εστω και ετσι.Ας τη φτιαξουν τοτε και ας μου χρεωσουν Τι πολιτικη της εταιρειας ειναι αυτη?

Καλά όσο για αυτό δεν έχεις άδικο αλλά τι να πεις… λες και έχουν πολιτική… περιπτεράδες είναι...

:mad:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.