Jump to content



Διαφορά θερμοκρασίας πυρήνων... Γιατί;


skydiver

Recommended Posts

Παιδιά έχω έναν Α64 3.8χ2 και παρατήρησα εδώ και καιρό διαφορά στην θερμοκρασία των πυρήνων. Συγκεκριμένα, έχουν γύρω στους 6 βαθμούς διαφορά:confused: ...... Γιατί συμβαίνει αυτό; Έχω αλλάξει ψύκτρα και έβαλα as5, πατάει καλά είναι σίγουρο...

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει το πρόβλημα εξ΄αρχής; Δηλαδή να φταίει ο επεξεργαστής,να μην είναι ίσια η επιφάνεια του ή μήπως είναι άσχετο;

Για πείτε καμμιά ιδέα.... Thanx!

post-1186-1442174517,4296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω διαφορά γιατί έχω μονοπύρηνο :D ....χαχαχα.....μπα όχι πιστεύω πως υπεύθυνο είναι το workload σε κάθε πυρήνα που κάνει την διαφορά!

είναι σε idle το screenshot Μου...:)

Link to comment
Share on other sites

σε idle δψε τρεχει λειτυργικό και ενα σωρό services απο πίσω?

δε τρεχει το API? και ενα σωρό ΑΡΙ δηλαδη?

το θέμα ειναι σε full load οπου τότε ειναι περίεργες οι διαφορες θερμοκρασίας που σε εμενα ειναι 34C ο ενας 39C ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

σε idle δψε τρεχει λειτυργικό και ενα σωρό services απο πίσω?

δε τρεχει το API? και ενα σωρό ΑΡΙ δηλαδη?

το θέμα ειναι σε full load οπου τότε ειναι περίεργες οι διαφορες θερμοκρασίας που σε εμενα ειναι 34C ο ενας 39C ο άλλος.

Και πάλι, (νομίζω) ο κάθε πυρήνας δεν σηκώνει το ίδιο βάρος, δηλαδή πάντα υπάρχει κάποια διαφορά στην δουλειά που κάνει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

σε idle δψε τρεχει λειτυργικό και ενα σωρό services απο πίσω?

δε τρεχει το API? και ενα σωρό ΑΡΙ δηλαδη?

το θέμα ειναι σε full load οπου τότε ειναι περίεργες οι διαφορες θερμοκρασίας που σε εμενα ειναι 34C ο ενας 39C ο άλλος.

δηλαδή μου λες ότι το system idle process που λέει 99 cpu usage μου δημιουργεί 5 βαθμούς διαφορά στο 2ο core?

εγώ πιστέυω ότι επειδή έχουμε δυο cores, υπάρχει το ενδεχόμενο ο ένας πυρήνας να είναι θερμότερος από τον άλλο...

πως είχαμε ζεστούς και κρύους opteron.... κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ισχυει αυτο που λες indy, αλλα μη ξεχνας οτι το system idle

1). καταναλωνει πόρους, 2) δε μετραει τα API. 3) και το system idle δεν ειναι το μόνο που τρεχει. τα παντα τρεχουν από πίσω.

(τουλαχιστον από οσο ξέρω)

από την άλλη διαβαζω συχνα στο νετ για το θέμα και δεν καταλαβαινω που ειναι το πρόπβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο ο ένας πυρήνας να έχει καλύτερη επαφή με το heatspreader το έχετε αποκλείσει;

Συγνωμη , αλλα οι 2 πυρηνες δεν ειναι ενωμενοι μεταξυ τους ? Δεν εχει 2 κεφαλια ο επεξεργαστης απο οσο γνωριζω/εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι δεν είναι ενωμένοι αλλά μπορεί και να κάνω λάθος. Πάντως κάπου έχω δει φωτογραφίες με γυμνούς cpu όπου διακρίνονται δύο <<κεφάλια>>.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα ειναι τότε, δε θα έπρεπε να μεταγερετε η θερμοτητα απο τον ενα στο αλλο? μιλαμε για μεγαλα ποσα ενεργειας σε πολυ μικρο χώρο και με ταχυτηταη απαγωγη και εμταφορα θερμότητας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εάν είναι ενωμένοι δεν τίθεται θέμα. Εάν όμως δεν είναι, τότε μπορεί να παίξει αρκετά μεγάλο ρόλο το πόσο καλή επαφή κάνει ο καθένας. Απλά υποθέσεις κάνω βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με ενδιαφέρει γιατί ανεβάζοντας συχνότητα, τρέχω s&m και ενώ ο ένας πυρήνας φτάνει max 55-60 ο άλλος βρίσκεται +6 βαθμούς επάνω και βέβαια κολλάει το σύμπαν......

Σκέφτηκα και αυτό που είπε ο Γιάννης, να έχει δλδ καλύτερη επαφή ο ένας πυρήνας... αλλά η λύση ποια είναι; Lapping?( Είμαι άσχετος:087: )

Πάντως απ΄ότι διαβάζω σε όλους τους διπύρηνους λίγο-πολύ υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας ... Άρα δεν είναι πρόβλημα της cpu.. Κάτι είναι κι αυτό:)

Link to comment
Share on other sites

dualcoreopt.jpg

Dual Core Opteron . Οι μονοπυρηνοι εχουν πολυ μικροτερο κεφαλι.

Περισσοτερο πιστευω οτι μπορει να ειναι θεμα calibration & των services που τρεχουν , παρα θεμα επαφης/μεταφορας θερμοτητας.

Μάλλον αυτό που είχα δει ήταν κάτι άλλο τότε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.