Jump to content



Ο/C σε Athlon XP 2000+


LosRe

Recommended Posts

Καλησπέρα αφού λεφτά για αναβάθμιση σοβαρή δεν υπάρχουν λέω να πειραματιστώ λίγο με την CPU μου. Έχω την εξής CPU:

AMD ATHLON XP 2000+ THOROUGHBRED 0.13 TECHNOLOGY

CORE SPEED 1670

MULTIPLIER 12.5

FSB 267

Εμπειρικά πόσο λέτε να την φτάσω? Θα δώ διαφορά? Εχθές το βραδάκι τσέκαρα την θερμοκρασία από το BIOS μετά από 1 ωρίτσα παιχνιδιού και ήταν 37 βαθμοί κελσίου. Έιναι καλά?

Από μνήμες έχω 1*512 TWINMOS PC3200 400Mhz CL3+1*512 JETRAM PC3200 400Mhz CL2.5

Link to comment
Share on other sites

H μητρική σου είναι asus? Πολύ χαμηλή μου φαίνεται η θερμοκρασία.

Λογικά τα 2GHz τα έχεις μάλλον εύκολα.

Κανείς βέβαια δε μπορεί να εγγυηθεί "στάνταρ" overclocking και θα πρέπει να πειραματιστείς πολύ με διάφορες ρυθμίσεις.

Αν έχεις καλό κομμάτι, θα φτάσει τα 2200ΜΗζ. Πιο πάνω δύσκολα.

Διαφορά θα δεις αλλά το θέμα είναι και τι δουλειές κάνεις.

Για σύγχρονο gaming το σύστημα είναι μάλλον απαρχαιωμένο αλλά σε όποια, σχετικά, βαριά εργασία κάνεις, θα δεις αύξηση επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το everest.

Η ψύκτρα των AthlonXP δεν διακρίνεται για την αποτελεσματικότητά της.

Τότε χρησιμοποιούσα μια ThermalRight ALX-800. Δε ξέρω ποιες κυκλοφορούν αυτή την εποχή.

Η μητρική σου δίνει επιλογές για αλλαγές σε ρεύματα και FSB? Γιατί αν κρίνω από το όνομά της μάλλον είναι mATX με ενσωματωμένο υποσύστημα γρφαικών.

Link to comment
Share on other sites

O δίαυλος δύσκολα θα περάσει τα 150Mhz από 133 που είναι τώρα. Αυτοί οι επεξεργαστές συνήθως τερματίζανε στα 145-148. Αν υποθέσουμε ότι θα φτάσεις εκεί θα έισαι στα (12.5 x 148 = 1850). Απο κει και πάνω μάλλον θα πρέπει να πειράξεις voltage που δεν στο συνιστώ προσωπικά για δύο λόγους.

1. Λόγω board ίσως απλά να μην γίνεται

2. Οι XP καίγονται εξαιρετικά έυκολα με overvoltage.

Υ.Γ. Δύσκολο να έχεις 37 С σε τέτοιο cpu. Συνήθως με νορμάλ ψύξη παίζουν στους 45С.

Μάλλον το πρόγραμμα που έχεις δεν διαβάσει σωστά τα thermistors του board. Δοκίμασε το Motherboard Monitor (mbm). To link: http://mbm.livewiredev.com/

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μετά από ανεξάντλητα τεστ σταθερότητας και συνεχή προσοχή στις θερμοκρασίες δουλεύει εδώ και 4-5 μέρες στα 164Mhz (2050) χωρίς κανένα πρόβλημα :033: με όριο θερμοκρασία πάντα 49 βαθμοί! (ακόμα και μετά από 2-3 ώρες 100% cpu usage!) Και όλα αυτά με stock ψύξη και μνήμες με έκαψες...και τώρα έχω την εξής απορία: όταν πάω το fsb στα 166 και τρέχω ένα πρόγραμμα για να δω σταθερότητα το σύστημα κολλάει. Επειδή δεν είναι θέμα θερμοκρασιών τι μπορεί να φταίει? Μνήμες? Άμα αλλάξω τα timmings μπορεί να βγάλω άκρη? Αύξηση τάσης δεν παίζει γτ δεν το υποστηρίζει η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν πιάνω το όριο του επεξεργαστή λόγω μνήμης πιστεύω πως δεν θα μου χρησιμεύσει σε τπτ η ψύχτρα...για αγορά μνήμης σκέφτομαι αλλά ποιός ο λόγος να χαλάσω λεφτα σε ddr1? Οπότε φτου και απ'την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς πως δεν πιάνεις το όριο του επεξεργαστή?

Eισαι 100% σιγουρος πως η μητρική διαβάζει σωστά την θερμοκρασία?

Όσο για την μνήμη, έχεις δίκιο.

Δε λέει να πετάξεις το 1GB που ήδη έχεις.

Link to comment
Share on other sites

1α 1α, τσέκαρε μήπως έχεις ξεκλείδωτο multi και μπορέσεις και παίζεις με κανα 200άρι bus με 9 και άνω multi. Ρευματάκι μη φοβάσαι να δώσεις....ΧΡ δε μου κάηκε ποτέ και ο τελευταίος δούλευε με 2.1v vcore (απο 1.45v) με νερό. Σε γενικές γραμμές προσπάθησε να παίξεις 1:1 με τις μνήμες και d/c on να "τσιμπήσεις" ότι μπορείς απο τ o/c.

Link to comment
Share on other sites

1α 1α, τσέκαρε μήπως έχεις ξεκλείδωτο multi και μπορέσεις και παίζεις με κανα 200άρι bus με 9 και άνω multi. Ρευματάκι μη φοβάσαι να δώσεις....ΧΡ δε μου κάηκε ποτέ και ο τελευταίος δούλευε με 2.1v vcore (απο 1.45v) με νερό. Σε γενικές γραμμές προσπάθησε να παίξεις 1:1 με τις μνήμες και d/c on να "τσιμπήσεις" ότι μπορείς απο τ o/c.

off topic]Κλεων δεν νομιζω ο τελευταιος σου να ηταν ο mobile μου:021: [off topic :040:

Link to comment
Share on other sites

off topic]Κλεων δεν νομιζω ο τελευταιος σου να ηταν ο mobile μου:021: [off topic :040:

Κλέων?.....ΚΛΕΩΝ :013::076:?.....άκου Κλέων :019:

Υ.Γ. Εκείνον ψυχή μου τον πήρες ολοκαίνουργιο, δεν είχα προλάβει ν ασελγήσω επάνω του :112:.....μετά όμως είχα ξαναγυρήσει σε Socket A :101:

Link to comment
Share on other sites

1α 1α, τσέκαρε μήπως έχεις ξεκλείδωτο multi και μπορέσεις και παίζεις με κανα 200άρι bus με 9 και άνω multi. Ρευματάκι μη φοβάσαι να δώσεις....ΧΡ δε μου κάηκε ποτέ και ο τελευταίος δούλευε με 2.1v vcore (απο 1.45v) με νερό. Σε γενικές γραμμές προσπάθησε να παίξεις 1:1 με τις μνήμες και d/c on να "τσιμπήσεις" ότι μπορείς απο τ o/c.

Δυστυχώς η μητρική δεν έχει την δυνατότητα ούτε για ρεύμα ούτε για πολλαπλασιαστή:022: (KM18g pro)

Τί εννοείς πως δεν πιάνεις το όριο του επεξεργαστή?

Eισαι 100% σιγουρος πως η μητρική διαβάζει σωστά την θερμοκρασία?

Εννοώ πως δεν κολλάει το σύστημα από θερμοκρασίες. Δοκίμασα να το ανεβάσω στα 166 και κόλλησε το σύστημα με 53-54 βαθμούς.

Πώς μπορώ να το εξακριβώσω? Bios update δεν παίζει γιατί το site της μητρικής μου το εμφανίζει στα ταϊλανδέζικα!

Link to comment
Share on other sites

εαν το συστημα με 166fsb μπηκε windows και φανηκε σταθερό για λίγο αλλα στη συνεχεια κόλλησε, τοτε : ή θελει παραπανω ρευμα (πολύ πιθανό), ή ζεστενεται πάρα πολύ (ακομα πιο πιθανό). Οι 53-54 αθμοί ειναι πλά πολύ λίγοι για τα mhz του ΧΡ σου. Στη θεση σου θα υπολόγιζα 10-12C πιο πανω από οτι λέει η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει ένα rar για να κάνω bios update. Φτιάχνω bootable disk και βάζω μέσα και τα δύο αρχεία που περιέχει το rar. Το ένα είναι bin και το άλλο exe. Κάνω restart με boot από την δισκέτα. Τρέχω το exe και μετά μου βγάζει ένα μήνυμα: input file name. Σημείωση ότι απο κει και πέρα δεν λειτουργεί και το πληκτρολόγιο. Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγάλει το μήνυμα γράφεις το όνομα του αρχείου bin (το bios εν ολίγοις).Αν δε δουλεύει το πληκτρολόγιο πιθανότατα θα πρέπει να μη λειτουργεί απ'την αρχή που μπουτάρει.Δοκίμασε άλλο πληκτρολόγιο..κατά προτίμηση ps2 (αν δε χρησιμοποιείς ήδη).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.