Jump to content



καλυτερα καλωδια=καλυτερος ηχος?


gt4

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.εχω μια απορια.Θελω να αγορασω τα z5500 και σκεφτομαι να αλλαξω τα δικα τους καλωδια με καλυτερα γιατι εχω ακουσει οτι οσο καλυτερο το καλωδιο τοσο καλυτερος ηχος.Ειναι αληθεια αυτο η θα παει χαμενη η αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άτομα που σκάνε μερικές εκατοντάδες euro για να έχουν την μέγιστη ποιότητα ήχου από το σύστημα τους. Αυτό όμως γίνεται κυρίως για home cinema συστήματα που αγοράζουν ηχεία μέχρι και πάνω από 70k το ένα!

Ο καθένας όμως μπορεί να το κάνει αυτό όπου θέλει.

Επίσης, θα πρέπει και η κάρτα ήχου να είναι και αντάξια να δώσει την παραπάνω ποιότητα με την αλλαγή των καλωδίων.

Άν το κάνεις, στείλε εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ασχολείσαι επαγγελματικά με τον ήχο όλα τα καλώδια πάνω - κάτω την ίδια δουλειά κάνουν ...

Τα πιο καλά όπως τα ονομάζεις καλώδια έχουν επιχρυσωμένες υποδοχές και όσο καλύτερα τόσο ακριβότερα. Βέβαια το καλύτερο καλώδιο γίνεται αυτομάτως το χειρότερο όταν το αφήνεις να κουλουριάσει καθώς φτιάχνει πηνίο και αρχίζει να παραμορφώνει τον ήχο. (ούτως η άλλως η διαφορά μεταξύ "κάλου" - "κακού" είναι πολύ μικρή) Συνεπώς, θες καλώδια κομμένα ακριβώς για τις διαστάσεις σου ή καλό μίκτη και ρύθμιση μερικών φίλτρων ...

επειδή άρχισα να ξεφεύγω ... όλα ίδια είναι για οικιακή χρήση. :109:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα καλώδια είναι πραγματικά άθλια, η αλλαγή τους ίσως φέρει ακουστική βελτίωση. Το τι καλώδια όμως θα βάλεις, το πραστάζει η κλάση του ενισχυτή και των ηχείων. Μην βάλεις π.χ. OFC gold super duper καλώδια σ έναν Marantz μ ένα ζευγάρι B&W. Και μιας και μιλάμε για ηχεία υπολογιστή ένα σχετικά φθινό σετάκι καλωδίων ίσως να είναι υπερ αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά βλέπεις και με απλά ηχεία διαφορά. Όταν π.χ. τα ηχεία είναι σε απόσταση και υπάρχουν αρκετές συσκευές στο δωμάτιο που δημιουργούν ηλεκτρομαγνητικά πεδία, αν χρησιμοποιηθούν καλώδια του κιλού που δεν έχουν κανενός είδους θωράκιση, το αποτέλεσμα θα είναι θόρυβος ή βουητό.

Μια φορά έδωσα στην ζωή μου λεφτά για καλώδια - μην φανταστείτε τίποτα το ακριβό - και το αποτέλεσμα με δικαίωσε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να αλαξω τα καλωδια απο τα z5500 αλα θα καταλαβω καπια διαφορα?.Η καρτα ηχου που σκεφτομαι να αγορασω ειναι η CREATIVE AUDIGY 4 PRO.πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη καρτα ηχου.Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

xλωμο να καταλάβεις διαφορα......κάποιοι ισχυριζονται οτι υπαρχει διαφορα...

αλλα εγω νομιζω οτι το θεμα ειναι καθαρο ψυχολογικο..

Στο ηχοσυστημα που εχω σπιτι ειχα για κάποιο διαστημα πανακριβα καλωδια απο καθαρο ασημι - διαφορά δεν ακουσα....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω οτι με ακριβά καλώδια θα ακούσεις διαφορά στον ήχο μόνο όταν έχεις πολύ καλά ηχεία και ενισχυτή. Στη περίπτωση του υπολογιστή δεν έχεις τίποτα απο τα 2 οπότε δε θα ακούσεις κάποια διαφορά. Αν θες να συνδέσεις τον υπολογιστή με κάποιο καλό ενισχυτή και καλά ηχεία τότε καλό είναι έχεις καλά καλώδια στα ηχεία και ένα σχετικά καλό και κοντό καλώδιο απο τον Η/Υ στον ενισχυτή.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για μένα είναι να τοποθετήσεις σωστά τα ηχεία που θα πάρεις στο χώρο σου, για να έχεις ένα καλό ακουστικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά βλέπεις και με απλά ηχεία διαφορά. Όταν π.χ. τα ηχεία είναι σε απόσταση και υπάρχουν αρκετές συσκευές στο δωμάτιο που δημιουργούν ηλεκτρομαγνητικά πεδία, αν χρησιμοποιηθούν καλώδια του κιλού που δεν έχουν κανενός είδους θωράκιση, το αποτέλεσμα θα είναι θόρυβος ή βουητό.

Μια φορά έδωσα στην ζωή μου λεφτά για καλώδια - μην φανταστείτε τίποτα το ακριβό - και το αποτέλεσμα με δικαίωσε.

σωστοτατος..τα καλωδια των ηχειων παιζουν σημαντικοτατο ρολο οταν εχουμε να κανουμε με υπολογιστη (οταν υπαρχουν δηλαδη πολλες παρεμβολες απο αλλα καλωδια psu,usb's,dvi,d-sub ect ect )..οποτε στις δικες μας περιπτωσεις η αγορα aftermarket καλωδιων θα μας δωσει σιγουρα το κατι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

σωστοτατος..τα καλωδια των ηχειων παιζουν σημαντικοτατο ρολο οταν εχουμε να κανουμε με υπολογιστη (οταν υπαρχουν δηλαδη πολλες παρεμβολες απο αλλα καλωδια psu,usb's,dvi,d-sub ect ect )..οποτε στις δικες μας περιπτωσεις η αγορα aftermarket καλωδιων θα μας δωσει σιγουρα το κατι παραπανω

ε... εντάξει ... αλλά μη φτάνουμε και στην υπερβολή. Τα creative έχουν καλώδια με επιχρυσωμένες επαφές και πιστέυω ότι μια στοιχειώδης θωράκιση την έχουν. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι και τα καλώδια που θα έχουν από την μαμά τους τα ηχεία της Logitech δεν θα είναι τουλάχιστον πάνω του μέτριου και τουλάχιστον την στοιχειώδη θωράκιση.

Link to comment
Share on other sites

ε... εντάξει ... αλλά μη φτάνουμε και στην υπερβολή. Τα creative έχουν καλώδια με επιχρυσωμένες επαφές και πιστέυω ότι μια στοιχειώδης θωράκιση την έχουν. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι και τα καλώδια που θα έχουν από την μαμά τους τα ηχεία της Logitech δεν θα είναι τουλάχιστον πάνω του μέτριου και τουλάχιστον την στοιχειώδη θωράκιση.

εχουν επιχρυσωμενες ακρες απο την μια μονο πλευρα (στο βυσμα δλδ)...επισης δεν αναφερομαι τοσο στις επαφες ,οσο σε ολο το καλωδιο και στη μονωση-θωρακιση που διαθετει...η διαφορα βγαζει ματι.ενα απλο -καλα θωρακισμενο- καλωδιο εχει 5πλασιο παχος απο τα απλα της creative της logitech ect ect...

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο η αλλιως αγωγος παιζει σημαντικοτατο ρολο στον ηχο.Διαφορά στην ποιοτητα του ηχου προκυπτει ακομα και σε απλα συστηματα στην περιπτωση που χρησιμοποιουμε πολυ κακο καλωδιο. Απλα και εδω υσχυει ο κανονας Παν Μετρον Αριστον.Δηλαδη αναλογα το setup που εχει καποιος τοποθετει και το αναλογο καλωδιο. (By EMMA Book).

Tα Creative κατα την γνωμη μου δεν απαιτουν καλυτερο αγωγο καθως δεν ξεπερνοuν στην καλυτερη τα 15 - 20w RMS ανα μοναδα. Επιπροσθετα οι μοναδες που χρησιμοποιουν ειναι στην ουσια ενα πολυ απλο και οικονομικο Midrange (υψιλομεσαιες συχνοτητες) ετσι δεν το κολακευουμε ιδιαιτερα με καλυτερο interconnection.

Αλλα και παλι αμα θες να να το αλλαξεις για να σου φυγουν οι αμφιβολιες, δεν θελει και πολυ σκεψη καθως ενα μετριο OFC σιλικονουχο noname καλωδιο 2Χ1.5mm κοστιζει 0,50 ευρω το μετρο.(μην παρεις και κανα monster,oelbach κτλ). Ειναι υπεραρκετο για τα creative.

Τωρα εαν ειναι συνδεμενα με rca θα κοστισει παραπανω αλλα ειναι πιο ευκολο καθως θα παρεις ετοιμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα ετοιμα συστηματα mini-midi-pc δεν θα ακουσεις καμια διαφορα.

Τα καλωδια που εχουν ειναι υπεραρκετα για την ποιοτητα ηχου που προσφερουν.

Αν δεν εχουν καλο ηχο, δεν φταιει το καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα ετοιμα συστηματα mini-midi-pc δεν θα ακουσεις καμια διαφορα.

Τα καλωδια που εχουν ειναι υπεραρκετα για την ποιοτητα ηχου που προσφερουν.

Αν δεν εχουν καλο ηχο, δεν φταιει το καλωδιο.

Πολλες φορες εχω κανει πειραματα με καλωδιοσεις σε αρκετα συστηματα ηχου και εχω να πω τα εξης:

Διαφορα θα δεις σιγουρα,αλλα κανεις δεν προκειται να σου εγγυηθει οτι το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο.Μονο αν βρεις καποιον που να εχει πειραματιστει με τα συγκεκριμενα ηχεια,και συγκεκριμενα καλωδια να προχωρισεις σε αγορα,αν τα αυτια του συμφωνουν με τα δικα σου,σε ακουσματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.