Jump to content



Να που πήγαν τα λεφτά... ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !!!


apotsi

Recommended Posts

Αυτή...;

Δεν θα κάτσω να μπώ σε αντιπαράθεση μαζί σου. Είμαι στη δουλειά και δεν έχω και την τρελή όρεξη. Απλά σου υποδεικνύω με bold τις λέξεις-κλειδί στα γραφόμενά σου.

Όσο για τα "smilies που ακολούθησαν", τουλάχιστον ο Indiana πρότεινε κάτι.

Δεν προσπάθησα καν να μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου.Και μόνο το τι είσαι στην δουλεία και είσαι στρεσαρισμένος μου κάνει μια χαρά για απάντηση για την εξήγηση του #3 ποστ του Thread..(Sorry για το Offtopic παιδιά)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Ας γράψω και εγώ την άποψη μου ... άν και η δήλωση ότι το σύστημα ΔΕΝ θα κλοκαριστεί ... δέν μου αφήνει πολλά περιθώρια.

1)Πολύ χαλαρές οι OCZ ... τζούφια δύναμη .... έτσι όπως έρχονται μαμμά.

Προτείνω τις Supetalent GC4 στα 800 ... οι οποίες θα φτάσουν στα 1000 με 4-4-3-8 και λίγο παραπάνω τάση.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=893188

2)Θα άρχιζα με ΜΙΑ μόνο 8800GTX .... και άν δέν σας ικανοποιήσει η απόδοση...πάρτε και 2ρη.

3)Κάποιος θα πρέπει να δοκιμάσει και την ASUS P5N32-E NF680I SLI ... περιμένετε την λίγες μέρες.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=917435

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και εγώ την άποψη μου ... άν και η δήλωση ότι το σύστημα ΔΕΝ θα κλοκαριστεί ... δέν μου αφήνει πολλά περιθώρια.

Συστρατεύομαι με την αποψη Τάσου.

Ας έκανα και αλλιώς. (Σιγά μη σηκωθούν τ΄άγγούρια να ιππεύσουν το μανάβη)

Τόλη επειδή το σύστημα (ένα μέρος του) το ζω αλλά έχοντας συζητήσει και κάποια (λίγα) με το Τάσο θα σου έλεγα δεις πάλι τα εξής

α. Τίς μνήμες (οχι οτι δεν είναι καλές απλά τσέκαρε το value for money)

b. Βρές πληροφορίες για τον τετραπύρηνο κατά πόσο εκμεταλεύεται το υπόλοιπο σύστημα.

Οσο για το ο/c σίγουρα θα γνωρίζεις περισσότερα από εμένα οπότε γιατι όχι.

Αλλιώς η συνταγή είναι γνωστή και δοκιμασμένη

Μολύβι-δελτίο-πρακτορείο (κάπου στην Ηλιούπολη)

Link to comment
Share on other sites

Και η άποψή μου για το σύστημα.

Τρελένομαι στην ιδέα oτι τέτοια hi-end συστήματα θα βολτάρουν στο forum.

Ανεβάζεις το πήχη πολύ ψηλά.

Στο κάτω κάτω όμως, η αξία μιας νίκης μετριέται από την αξία του <<αντιπαλου>>.

Καταλαβαίνεις τι εννοώ και που με οδηγείς.

.

Link to comment
Share on other sites

χε χε χε... Ναι... ο φίλος που θα το φτιάξει (πλέον παρακολουθεί και το forum μας) είναι ο κ. BiRiS και ελπίζω να με αφήσει (όχι ότι είναι και στο χέρι του 100%) να το "τσιμπήσω" κατιτοίς και να το μετρήσω (όσο μπορώ δηλαδή)... Οι γνώσεις μου στις μετρήσεις δεν είναι τόσες όσο του TASOS, αλλά θα προσπαθήσω για το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ πάλι έχω πολλές απορίες που δεν έχω καταλάβει παρακολουθώντας από το πρωί... (αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να απαντήσω νωρίτερα, δεν με άφηνε το forum)

1. Δηλαδή οι μνήμες είναι ακριβές σε τιμή σε σχέση με αυτό που προσφέρουν, , τι σημαίνει χαλαρές?!?, το σύστημα θα “εκμεταλλευτεί” τα 1066MHz σε σχέση με τα 800MHz που προτείνετε?

2. Γιατί ένα τέτοιο σύστημα είναι σαν να αγοράζεις VW τάδε (δεν τα ξέρω και καλά) και να μην το κάνεις mod, υπάρχει να αγοράσουμε πόρσε και δεν το κάνουμε?

3. Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η οθόνη με τα υπόλοιπα…?!

4. 1000W τροφοδοτικό, με αυτό το configuration, όλα αυτά τα "τέρατα" όπως λέτε να τραβάνε, τι σημαίνει για το ups ?

5. Γιατί 2 x 8800GTX υπερβολή? (σωστά, περισσότερο με VS5 παρά με το crisis θα ασχολείται αλλά γιατί να μην ασχολείται που και που ΚΑΙ με το crisis?)

6. Τελικά το Striker Extreme i680?

Link to comment
Share on other sites

@apotsi: Αν και δεν χρειάζεσαι υπόδειξη, νομίζω ότι τόσο hi-end συστήματα, εάν είχαν 4GB RAM θα απέδιδαν πολύ παραπάνω (ειδικά σε παιχνίδια τύπου MS Flight Simulator). Επίσης, νομίζω ότι οι μνήμες που προτείνει ο TASOS είναι καλύτερες όσον αφορά το value for money, αλλά έχουν και πολύ καλές επιδόσεις.

edit: Ουπς, μόλις τώρα είδα ότι έχεις 4GB...sorry!

Κάτι άλλο είναι ο CPU. Δεν είμαι ειδικός, νομίζω όμως οτι ο τετραπύρηνος είναι λίγο υπερβολή, ο 6700 με ελάχιστο υπερχρονισμό θα αποδίδει υπεραρκετά.

Τέλος, όπως πάλι είπε και ο TASOS, ξεκινήστε με μία 8800 GTX και αν δεν μείνετε ευχαριστημένοι αγοράζετε δεύτερη.

Φιλικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω έναν 2πύρηνο και μια κάρτα γραφικών! Δεν νομίζω να δεις τρελή διαφορά και θα εξοικονομίσεις ένα καλό ποσό. Αργότερα οταν θα βγουν τα παιχνίδια που θα σε ενδιαφέρουν μπορείς να προσθέσεις άλλη μια κάρτα! Κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά χωρίς νάναι πραγματικά ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο είναι ο CPU. Δεν είμαι ειδικός, νομίζω όμως οτι ο τετραπύρηνος είναι λίγο υπερβολή, ο 6700 με ελάχιστο υπερχρονισμό θα αποδίδει υπεραρκετά.

Τέλος, όπως πάλι είπε και ο TASOS, ξεκινήστε με μία 8800 GTX και αν δεν μείνετε ευχαριστημένοι αγοράζετε δεύτερη.

Φιλικά

Μπα με 2 8800 τιποτα δεν ειναι αρκετο...

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη, όταν έχεις 2 x 4MB L2 στην CPU σημαίνει πως έχεις δύο διπύρηνους πακεταρισμένους σε έναν. Είσαι σίγουρος πως αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για κάτι τέτοιο; Μήπως θα ήταν καλύτερα να περιμένεις για καλύτερη ολοκλήρωση στα τετραπύρηνα σε λίγους μήνες; Εγώ στην θέση σου θα έβαζα ένα διπύρηνο στην ίδια συχνότητα με τα μισά χρήματα, και θα αξιοποιούσα την διαφορά των χρημάτων κάπου αλλού. Τα 4 Gigabytes μνήμης τα θεωρώ πιο σημαντικά, ειδικά εάν πρόκειτε να τρέξεις 64μπιτο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν χρειάζεσαι υπόδειξη, νομίζω ότι τόσο hi-end συστήματα, εάν είχαν 4GB RAM θα απέδιδαν πολύ παραπάνω (ειδικά σε παιχνίδια τύπου MS Flight Simulator). Επίσης, νομίζω ότι οι μνήμες που προτείνει ο TASOS είναι καλύτερες όσον αφορά το value for money, αλλά έχουν και πολύ καλές επιδόσεις.

QUOTE]

Off αλλά και λίγο on topic

Να του χώσω άλλη τόση μνήμη όση έχει ήδη??

Αν ναί πρέπει να είναι η ίδια ή να πάω σε μια υλοποίηση σαν και αυτή που προτείνει ο Τάσος??

Αν δεν είναι η ίδια θα έχω το προβλήματα π.χ. στη συνεργασία των μνημών??

Link to comment
Share on other sites

Supertalent αυτες με C4 θα ελεγα για μνήμες.

Τις εχω και εγω και πανε 1033 MHz ανετα

6700 -400€ και μια κάρτα GTX αλλα - 600 € εχετε οικονομια 1000 € και με αυτα πέρνετε το καινουργιο Apple iPhone

Το SLI κατα την ταπεινή μου γμωμη ειναι πεταμένα λεφτά

:)Οθονη Apple Cynema 23'' OEO

Link to comment
Share on other sites

Η ταπεινή μου γνώμη είναι να μην πάρεις wide οθόνη, καθώς τα περισσότερα παλαιά και αρκετά καινούρια παιχνίδια δεν υποστηρίζουν wide αναλύσεις κ θα τρέχεις να βρισκεις εξωτερικά προγράμματα για να παίζεις σαν άνθρωπος κ να μη σου strechάρει τα textures. Και ο ραπτορ... Πολύ ακριβός ρε παιδί, οχι πως είμαι αντίθετος στην επιλογή σου, ίσα ίσα, τα δίνεις που τα δίνεις, ας πάρεις το καλύτερο. Αλλά 550ευρος? Παίρνεις πισί με τόσα λεφτά είτε κατεβαστήρι είτε κανενα λαπτοπ για να παίζεις pre2+elastomania ενώ ξαπλώνεις στην κρεβατάρα σου. Αστειεύομαι... Εν μέρει :) Όσο για τον επεξεργαστή, προσωπικά θα έπαιρνα έναν φθηνό core 2 duo (τον πιο φθηνό μάλιστα) μέχρι να ωριμάσει η ιδέα των 4 πυρήνων. Εδώ καλά καλά τους 2 πυρήνες δεν εκμεταλλεύονται πολλές εφαρμογές, θα εκμεταλλευτούν τους 4? Μόλις ωρίμαζε η ιδέα 4 πυρήνων θα έπαιρνα έναν με 4. Περι o/c δε θα μιλήσω, ας μιλήσουν οι ειδικοί

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.