Jump to content



Να που πήγαν τα λεφτά... ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !!!


apotsi

Recommended Posts

Οχι 2 8800, σε λίγο θα βγουν οι R600 τις ΑΤΙ και απ'οτι έχω ακούσει (διαβάσει) είναι αρκετά καλύτερες. 1 8800 και βλέπεις. Και οχι 2+2 επεξεργαστή θα κλαις τα λεφτά σου σε πολύ λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Να πω και εγω για τα 4Gb μνημης μια και προσφατα το επιχειρησα. Αν σκοπευετε να βαλετε 4Gb Ram στα Windows XP 32bit τοτε μια μεγαλη ποσοτητα μνημης θα παει χαμενη επειδη τα Windows δεν την βλεπουν. Σε εμενα στην καλυτερη περιπτωση εβλεπε 2,93Gb και οι επιδοσεις ηταν χαμηλοτερες με 4χ1Gb απο οτι με 2Χ1Gb. Μαλιστα εστειλα και mail στην ASUS (εχω την P5b deluxe) μπας και μπορουσε να με βοηθησει αλλα και αυτοι μου ειπαν αυτο που ηδη γνωριζα, δηλαδη οτι φταιει το mapping που κανουν τα Windows XP 32 bit για την ποσοτητα μνημης που βλεπουν και ειχαν δικιο μια και το BIOS εβλεπε κανονικα 4Gb. Επισης μου ειπαν οτι το προβλήμα αυτο υπαρχει και στα Vista 32Bit. Απο ολα αυτα ειναι κατανοητο οτι πανω απο 2Gb RAΜ μονο σε 64Bit λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι το λινουξάκι έχει το ίδιο πρόβλημα σε 32μπιτο περιβάλλον?

Με flat memory model ναι. Αν επιλέξεις large memory model στον kernel θα δεις μέχρι 64 GB, αλλά θα πέσεις σε ταχύτητα επεξεργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι σχετικό αυτό γιατί αν χρειάζομαι 4 γίγα μνήμη ήδη έχω 2 γίγα στο σκηρό ως swap.Άρα δε θα με διευκολύνει . Λέμε τώρα.

Η ταχύτητα επεξεργασίας που αναφέρω παραπάνω, αφορά αποκλειστικά το memory management. Η διαδικασία διαβάζω/γράφω στην μνήμη θα γίνει πιο αργή αν δουλεύεις με large memory model. Αν τα data με τα οποίο θέλεις να δουλέψεις βρίσκονται μέσα στο cache ή στους registers δεν χάνεις τίποτα από ταχύτητα. Αλλά γενικότερα το σύστημα σου θα γίνει πιο αργό.

Εννοείται ότι αν αναγκαζόσουν να καταφύγεις στον δίσκο λόγω έλλειψης RAM, η προσθήκη παραπάνω RAM, έστω και με large memory model, θα σε ωφελήσει. Αλλά σε αυτή την περίπτωση μιλάμε πλέον για κανέναν database server ή κάτι ανάλογο πολύ απαιτητικό. Σε φυσιολογικές συνθήκες ένα Linux desktop με 2 giga πολύ σπάνια θα κάνει swap και αυτό θα είναι πολύ περιορισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι ακριβώς λέει ο Darth Moul:

1. Multi-core CPUs που πάντα να έχουν όλα τα cores στο ίδιο die -> αλλιώς πετάτε τα χρήματά σας.

2. Η RAM είναι επένδυση.

3. Για να δείτε 4GB RAM και άνω χρειάζεστε οπωσδήποτε 64-bit λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσον αξίζει να βάλεις 4GB RAM και dei την τόσο ακριβή. 4G τα ΧΡ δεν υποστηρίζουν, και θα υποστηρίζουν μόνο τα Vista Ultimate... οπότε ξανασκέψου το! Και δεν χρειάζεται imho να πάρεις τόσο ακριβές μνήμες, εκεί που αξίζει να δώσεις χρήματα, αφού τα δίνει που τα δίνεις, είναι σε μια καλή οθόνη!

Τέλος καλό θα ήταν να βάλεις και ένα δίσκο για storage μια και υποθέτω ότι τους raptores τους προορίζεις για raid0 ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μέσα σ' αυτή την εβδομάδα θα προχωρήσει ο φίλος BiRiS στην αγορά, πού καταλήγουμε μέχρι τώρα...:

1. ASUS Striker Extreme i680

2. Intel E6700

3. SuperTalent 2GB Kit (2x1GB) x2 = 4GB RAM

4. ASUS 8800 GTX 768 MB HTDP - Μιάς και ακούστηκε κάτι άσχημο για την EVGA και δεν μου έκατσε καλά...

5. ENERMAX 1000W GALAXY PSU

6. W.D. 150 GB Raptor-X x2 - Για RAID0

7. ZALMAN 9700 LED

Όλα καλά; Καμιά διαφωνία;

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θα κλοκάρει, μήπως είναι καλύτερα να πάρει μια 975χ?

http://tomshardware.co.uk/2007/01/03/the_southbridge_battle_uk/page11.html

Γιατι βλέπωντας το παραπάνω...μπορει να έχει θέμα με το Raid0 που θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον επεξεργαστή δεν θα ήταν καλύτερος ένας 6600 που με το ελάχιστο δυνατό ανέβασμα θα ξεπεράσει τον 6700 και κοστίζει 200€ λιγότερο? Δεν βρίσκω τόσο σημαντική την διαφορά απο τα 2,4Ghz->2,67Ghz. Προσωπικά θα το σκεφτόμουν αυτό!

Καλές αγορές και με το καλό αλλο ενα "τερατάκι" στο forum!

Link to comment
Share on other sites

Ωωωππααααα.....

Τόσο μεγάλη διαφορά στις ταχύτητες;

Γιατί ρε παιδιά; Ισχύει αλήθεια κάτι τέτοιο;

Έτσι δείχνει, αν ήταν κάποιο λάθος θα είχαν ανακαλέσει το άρθρο.Πιθανόν να είναι θέμα νεότητας του Chipset και σε κάποιο update να φτιάξει.

Μια abit 975Χ με 150 ευρά πάντως νομίζω ότι την κάνει την δουλίτσα της μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ξενέρωμα... σε καταλαβαίνω, αλλά για κοίτα: http://www.abit-usa.com/products/mb/products.php?categories=1&model=326

σουπερ ειναι και η Abit.

Ναι, αλλά για σούπερ-ντούπερ συστήματα το chipset i680 είναι καλύτερο από το 975 και το 965. Έτσι διαβάζω τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Από EVGA με 680 σε ASUS με 680 σε ABIT με 975 ?

Αν ο φίλος έχει καταλήξει οριστικά σε ΜΗ SLI σύστημα...τότε να πάρει μιά δοκιμασμένη επώνυμη 975X.

Σε διαφορετική περίπτωση το 680i είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.