Jump to content



Περί Hwbot..ιδέες και προβληματισμοί!


deadlock7

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι.

Έχω καταθέσει 10 results.

Γιατί δεν έχω Rank ούτε στο Global ούτε στο Hardware?

Δεν εχεις rank γιατι μονο τα καλα σκορ μετρανε στα ranks .

http://www.hwbot.org/user.do?userId=5246

Για rank πρεπει να εισαι στην 5αδα ενος benchmark με εναν συγκεκριμενο επεξεργαστη ... ή στη 10αδα ή 20αδα στη γενικη καταταξη (global) ενος benchmark . Οχι και τοσο ευκολη δουλεια δηλαδη .

Εξαιρειται το sandra που αν και εισαι 2ος με 144 , δεν παιρνει ποντους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 291
  • Created
  • Last Reply
  • 5 months later...

Γειας σας,

Ανεβασα προχθες το βραδυ ενα SuperPI 1M και μου εδωσε 50 ποντους, κοιταξα σημερα το συνολο των ποντων μου και εχω 5,4,τι εγινε με τους αλλους τους εφαγε?

Αυτο ανεβασα:

http://img210.imageshack.us/img210/7017/superpi1og9.png

stealth

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας,

Ανεβασα προχθες το βραδυ ενα SuperPI 1M και μου εδωσε 50 ποντους, κοιταξα σημερα το συνολο των ποντων μου και εχω 5,4,τι εγινε με τους αλλους τους εφαγε?

Αυτο ανεβασα:

http://img210.imageshack.us/img210/7017/superpi1og9.png

stealth

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι με τέτοιο αποτέλεσμα αποκλείεται να έπαιρνες 50 πόντους.Οπότε ίσως αν το βάλαν καταλάθος, να κατάλαβαν το λαθος και να το έβγαλαν.

Από ό,τι βλέπω εδώ

http://www.hwbot.org/quickSearch.do?hardwareId=CPU_507

για το CPU αυτό στην 5η θέση του SuperPi 1M έχει 66.42sec και πήρε μόνο 1,2 points.

Άρα και 5,4 που λες ότι πήρες καλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Viper,

Πιθανον να ηταν λαθος,κατι αλλο τωρα θελω να ρωτησω.

Στην δουλεια εχω εναν Palomino 2000+ επανω σε μια Asus A7V333 μητρικη και μια MX/MX400 32MB καρτα γραφικων,απο αυτον τον υπολογιστη ειναι τα benchs(αρκει να μην με παρουν χαμπαρι:)),οταν τρεξω λοιπον το 3DMark01 και παω online μου ζηταει να κανω login αλλα εγω δεν εχω λογαριασμο στην Futuremark,πρεπει να αγορασω το προγραμμα?

Εγω το κατεβασα απο ενα link που βρηκα στο απο κατω topic.

Ο λογος που προσπαθω να τρεξω benchs σε αυτον τον υπολογιστη ειναι οτι ειναι παλιος και δεν θα υπαρχουν πολλοι τωρα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Viper,

Πιθανον να ηταν λαθος,κατι αλλο τωρα θελω να ρωτησω.

Στην δουλεια εχω εναν Palomino 2000+ επανω σε μια Asus A7V333 μητρικη και μια MX/MX400 32MB καρτα γραφικων,απο αυτον τον υπολογιστη ειναι τα benchs(αρκει να μην με παρουν χαμπαρι:)),οταν τρεξω λοιπον το 3DMark01 και παω online μου ζηταει να κανω login αλλα εγω δεν εχω λογαριασμο στην Futuremark,πρεπει να αγορασω το προγραμμα?

Εγω το κατεβασα απο ενα link που βρηκα στο απο κατω topic.

Ο λογος που προσπαθω να τρεξω benchs σε αυτον τον υπολογιστη ειναι οτι ειναι παλιος και δεν θα υπαρχουν πολλοι τωρα.

stealth

πρέπει απλά να κάνεις register ώστε να καταχωρείς τα αποτελέσματα στην futuremark... δεν πληρώνεις τίποτα....μετά αν θες το κάνεις publish το αποτέλεσμά σου και Hwbot δίνεις το λινκ που σου δίνει η futuremark :033:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω,

Αυτο το PiFast ειναι ενταξει?

http://img526.imageshack.us/img526/4077/pifastvz8.png

Eκει που λεει "Number of decimal digits" και εκει που λεει "Ender FFT size in K" τι τιμες πρεπει να βαλλω?

Η μνημη σε αυτο το κομπιουτερ ειναι 2X256KB.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω,

Αυτο το PiFast ειναι ενταξει?

http://img526.imageshack.us/img526/4077/pifastvz8.png

Eκει που λεει "Number of decimal digits" και εκει που λεει "Ender FFT size in K" τι τιμες πρεπει να βαλλω?

Η μνημη σε αυτο το κομπιουτερ ειναι 2X256KB.

stealth

Οχι η έκδοση (4.3) που χρησιμοποίησες δέν είναι έγκυρη.

Για το συγκεκριμένο bench χρησιμοποιούμε την έκδοση 4.1

Δέν πειράζουμε τίποτε στις παραμέτρους του προγράμματος ... απλά το τρέχουμε.

http://www.hwbot.org/benchmark.application.info.do?applicationId=6&name=PiFast

Link to comment
Share on other sites

ρε η λύση είναι να πάμε σε καμιά χωματερή να βρούμε αρχαία μηχανήματα...αλλιώς τα 14000 δεν τα φτάνουμε...

έβλεπα πως έχουν πάρει οι Ρώσοι βαθμούς...και ο άλλος λες και εχει πρόσβαση σε αποθήκη είναι...

ότι έχει βγει το έχει bencharei....

Link to comment
Share on other sites

ρε η λύση είναι να πάμε σε καμιά χωματερή να βρούμε αρχαία μηχανήματα...αλλιώς τα 14000 δεν τα φτάνουμε...

έβλεπα πως έχουν πάρει οι Ρώσοι βαθμούς...και ο άλλος λες και εχει πρόσβαση σε αποθήκη είναι...

ότι έχει βγει το έχει bencharei....

Εντάξει αυτοί ενώσανε όλη την Ηπειρο .... παραλίγο να βάλουν και τη Μογγολία μέσα (διαφωνώ με την συγκεκριμένη κίνηση αλλά τέσπα.)

Το μυστικό στην όλη υπόθεση είναι να τους "χτυπήσουμε" σε κάθε κατηγορία που συμμετέχουν....γιατί έτσι θα μαζεύουμε εμείς πόντους και αντίστοιχα θα κόβουμε τους δικούς τους.

Για αυτό λέμε ότι πρέπει να bench-άρουμε ότι hardware έχουμε στα χέρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτοί ενώσανε όλη την Ηπειρο .... παραλίγο να βάλουν και τη Μογγολία μέσα (διαφωνώ με την συγκεκριμένη κίνηση αλλά τέσπα.)

Το μυστικό στην όλη υπόθεση είναι να τους "χτυπήσουμε" σε κάθε κατηγορία που συμμετέχουν....γιατί έτσι θα μαζεύουμε εμείς πόντους και αντίστοιχα θα κόβουμε τους δικούς τους.

Για αυτό λέμε ότι πρέπει να bench-άρουμε ότι hardware έχουμε στα χέρια μας.

και γω διαφωνώ με την συγκεκριμένη κίνηση... να προσπαθήσουμε εμείς...

αλλά αν δεις την λίστα ενός μάγκα με 100 hardware awards...θα πάθεις πλάκα τι έχει....

όλα τα μοντέλα τα έχει περάσει όλα και μιλάμε όλα....λολ δηλαδή....

είναι απίστευτο που έχουν τέτοια πρόσβαση σε Hardware, γιατί σε καμιά περίπτωση είναι δικά τους...

τέσπα....ας συνεχίσουμε όσο μπορούμε....:)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά εμένα....έχω μιά ιδέα την οποία επεξεργάζομαι τώρα τελευταία για να μαζέψουμε πόντους.

Μπορώ να κλοκάρω και να ανεβάσω bench σε mobile 479 socket cpu's ... μιάς και έχω κρατήσει την Aopen 975 μητρική.

Απλά ψάχνω για πηγή που να μπορεί να μου προμηθεύσει για 3-4 μέρες κάμποσες cpu ή ανα τακτά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά εμένα....έχω μιά ιδέα την οποία επεξεργάζομαι τώρα τελευταία για να μαζέψουμε πόντους.

Μπορώ να κλοκάρω και να ανεβάσω bench σε mobile 479 socket cpu's ... μιάς και έχω κρατήσει την Aopen 975 μητρική.

Απλά ψάχνω για πηγή που να μπορεί να μου προμηθεύσει για 3-4 μέρες κάμποσες cpu ή ανα τακτά διαστήματα.

Και εγώ έχω διαθέσιμη μητρική για cpu σε AMD socket A.

Link to comment
Share on other sites

ακούστε τα μηχανάκια που έχω στη διαθεσή μου και πείτε μου αν μπορώ να βοηθήσω.

1. το σύστημα της υπογραφής μου

2.Abit NF7

sempron 2400+

2x512 corsair cl2.5 ddr

9800se 128mb

3.p4 1.5

384mb ram 133 sdram

9800sε 128μβ

κάποια abit mobo(dont remember)

4.laptop

turion x2 tl-50 1.6ghz

512ram ddr2 667

go6150 shared max 128 mb

sis chipset

5.laptop

p4 3.2ghz

512mb ram

fx5200 32 h 64 h 128 (dont remember)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την καινουργια μηχανη του hwbot εχω προβλημα,μου βγαζει οτι το αποτελεσμα ανεβηκε σωστα αλλα υπαρχει προβλημα με το image.

Tι πρεπει να κανω?

Το image που ανεβαζω πρεπει να το κανω resize για να γινει 300KB και μετα να το ανεβασω?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές παρόλο που το μέγεθος και το φορμά είναι ΟΚ ... πετάει αυτό το μήνυμα.

Σε κάθε περίπτωση εσύ φροντίζεις να είσαι εντός ορίων.

Υπάρχει επίσης περίπτωση να το κάνει αυτό άν η κατάληξη του φορμά της φωτό είναι σε κεφαλαία

π.χ. example.JPG = error

ενώ example.jpg = ok

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Taso,

Το προβλημα εξακολουθη,το μονο καλο ειναι οτι τα αποτελεσματα τα περναει κανονικα.

Βρηκα ενα Celeron333 win 98SE,αλλα δεν μου τρεχει κανενα benchmark βγαζει συνεχεια error in System32,ουτε το CPU-Z δεν μπορω να τρεξω,μηπως ξερει κανεις τι μπορω να κανω?

Αν καταφερω και τρεξω τα benchmarks καποιους βαθμους θα τσιμπισω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Hidden

Χαιρετώ και πάλι.Έχω το εξής πρόβλημα.Όπως βλέπετε και από το εξής ss, αυτοί οι πόντοι είναι κάτι σαν banned, με την δικαιολογία ότι δεν έχω κάνει authenticate στο forum μας.

attachment.php?attachmentid=17535&stc=1&d=1193303606

Ακολουθώ την συμβουλή που μου λέει να πατήσω here και να κάνω authenticate και μου εμφανίζεται η ανάλογη εικόνα.

attachment.php?attachmentid=17536&stc=1&d=1193303648

ΜΟυ εμφανίζει ότι έχω κάνει κανονικά τα πάντα.Υπόψιν ότι όλα τα σκόρ μου είναι ποσταρισμένα στα thread απο τα bot του forum μας και το πρόβλημα υπάρχει εδώ και 1 μήνα ++.Καμιά ιδέα??

post-2068-1442174810,9793_thumb.jpg

post-2068-1442174811,0682_thumb.jpg

Link to comment

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.