Jump to content



Μετα απο διακοπή ρευματος κατι καηκε αλλα τι;


pinelopi1442169155

Recommended Posts

μετά απο μια διακοπη ρευματος το pc μυριζε καμενο καλωδιο και για πανω απο 2 ωρες δεν ανοιγε καθολου τελικα ανοιξε αλλα σερνεται αργει να φορτσωσει τα windows και μου κλεινει αποτομα μονο του δεν ειδα παντως κατι καμενο και απ τη στιγμη που λειτουργει τι μπορει να ειναι;επισης νομιζω πως το ανεμηστηρακι του τροφοδοτικου δεν δουλευει, οποτε τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό θα ήταν να μην το ανοίγεις ξανά μέχρι να δεις τι τρέχει...αυτό που μπορώ να υποθέσω από τα λίγα που λες είναι ότι μάλλον θέλεις καινούριο τροφοδοτικό...

Πάντως πρόσεχε αν έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό μετά από αυτή τη διακοπή καλό θα ήταν να μην ανοίξεις τον υπολογιστή σου μέχρι να το αντικαταστήσεις γιατί παίζει να πάθεις και μεγαλύτερη ζημιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλώδιο έχει συνήθως το τροφοδοτικό. Άρα αν σου μυρίζει καμένο μάλλον έχει αρπάξει κάποια γραμμή εσωτερικά ή εξωτερικά ή κάποιος πυκνωτής απο τα κυκλωματά του οπότε τα ρεύματα που δίνει δεν είναι σωστά και γιαυτό υπολειτουργεί το σύστημα.

Δυστυχως ο μόνος τρόπος να βεββαιωθείς είναι να βρεις ένα άλλο τροφοδοτικό ή αν έχεις ένα πολύμετρό να μετρήσεις τις τάσεις που δίνει. Αν έχει η μητρική πρόγραμμα που καταγράφει θερμοκρασία και τάση είναι μια καλή αρχή αν και όχι τόσο αξιοπιστη για το τι γίνεται με τα ρεύματα.

Θα σε συμβούλευα να μην χρησιμοποιείς τον υπολογιστή μέχρι να το αλλάξεις το τροφοδοτικό ή η χρήση να είναι μόνο αναγκαία γιατί αν καεί τελείως το τροφοδοτικό σίγουρα θα πάρει και κάτι άλλο μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα πηρα αυτο (click me) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Αν δεν εχεις τιποτα για προστασια απο τα καμωματα της ΔΕΗ, καλο ειναι να παρεις.

Οπως ειπαν τα παιδια, το τροφοδοτικο σου παει για καδο ανακυκλωσης και ας ελπισουμε οτι δεν την αρπαξε και τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πρέπει να προστατεύει μόνο απο μεταβολές έντασης ρεύματος και όχι τάσης....

Ακριβως, γιαυτο το πηρα.

Απο εναλλαγη τασης δεν μου εχει καει ποτε τιποτα.

http://www.howstuffworks.com/surge-protector.htm

Link to comment
Share on other sites

τελικα καηκαν πολλα :089: και αυριο παω για καινουριο σκεφτομαι να παρω αυτα επεξεργαστη:intel core 2 6700, μητρικη:asus p5w dh deluxe, καρτα γραφικων:asus 7600 gd, σκληρο:WD 500gb θέλω βοηθεια για τροφοδοτικο και ram sta 2g και για οθονη σκεφτομαι eizo tft 19'. ακουω γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Το καψιμο είναι η δικαιολογία ;)

Υ.Γ. (Οφφ τοπικ)

Μας έχει τρελάνει αυτή η ΔΕΗ με τις διακοπές της. Σήμερις το πρωί εφαγα μια στη μουρη και το ρουτερακι μου έκανε 1ωρα και να ξανασυγχρονιστεί και να establish συνδεση.

Και το εχω και σε BELKIN πολυμπριζο ασφ. που να το είχα και έτσι...

Link to comment
Share on other sites

καηκε τροφοδοτικο καρτα γραφικων και οι εξοδος-εισοδος ηχου απο μητρικη ισως και αλλα αλλα δεν το εψαξα θα εκανα αναβαθμιση λιγο αργοτερα αλλα ηρθε και εδεσε τωρα. τι τροφοδοτικο και μνημη πειτε μου γιατι δεν εχω ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Aν ειχαν καει ολα αυτα δεν θα ανοιγε ο υπολογιστης. Επιπλεον για να σου προτεινει καποιος κατι θα πρεπει να πεις ποσα χρηματα θελεις να δωσεις αλλα και τα υπολοιπα μερη που θα απαρτιζουν τον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να τελειώσει το παρόν thread εδώ.

Εδώ είναι η ενότητα για επείγοντα περιστατικά μόνο.

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία,συμβουλευτικά περί επιλογής hardware...μπορείς να χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση ή να ανοίξεις νέο θέμα στην αντίστοιχη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.