Jump to content



Problem overclocking p4!!! HELP!!!


george85c

Recommended Posts

Έχω το παρακάτω σύστημα

CPU : Pentium 4 3.00 Prescott(socket 478)

mobo : Albatron PX 865 PE PRO V2.00

RAM : Transcend 2x512mb PC3200 DDR400

GPU : Nvidia FX 5500

PSU : Chieftec 350W

HD : Western Digital 80GB

Ψύκτρα: Gigabyte Rocket Pro

2xFan Zalman

Έχω φτάσει στα 3.3Ghz(15x220) και δουλεύω μνήμες στο 1:1 και με νορμάλ vcore και vdimm! Με το που αυξάνω λίγο το fsb το memtest μου βγάζει πρόβλημα στις μνήμες! Διαιαρώ και πάλι τα ίδια, αυξάνω τάση... χειρότερα! Τί συμβαίνει??? Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Δεν αντέχουν οι μνήμες ή συμβαίνει κάτι άλλο?

Σας δίνω και CPU-Z για λεπτομέρειες

post-6283-1442174588,4548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφου βαζεις διαιρετη στις μνημες και φρεναρει παλι στα ιδια μεγαχερτζ, δεν ανεβαινει αλλο ο επεξεργαστης σου.

Θερμοκρασιες? μαμισια ψυξη? Δοκιμασες να του δωσεις ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

Αφου βαζεις διαιρετη στις μνημες και φρεναρει παλι στα ιδια μεγαχερτζ, δεν ανεβαινει αλλο ο επεξεργαστης σου.

Θερμοκρασιες? μαμισια ψυξη? Δοκιμασες να του δωσεις ρευμα?

Αερόψυξη με ψύκτρα gigabyte! 1:1 δουλεύω τώρα και είμαι σταθερός στα 3,3! Όταν ανεβάσω και άλλο fsb αρχίζουν τα προβλήματα! Κάνω διαίρεση... τα ίδια, αλλάζω timings ούτε που φορτώνουν τα windows! Δοκίμασα και με ρεύματα! Τί έχεις να μου προτείνεις? 63°C full load

Link to comment
Share on other sites

Αν ριξεις την θερμοκρασια ειναι πιθανο να ανεβεις λιγο ακομα χωρις να ειναι και σιγουρο.

Απο αυτα που γραφεις δεν φαινεται να ειναι πολυ καλο κοματι δυστυχως.

Για να καταλαβεις τι λεω ακομα καλυτερα, ο δικος μου prescot ειναι με default ρευμα και ψυξη στα 3.7 με 56-60c full load

Αυτη την στιγμη εχω 41-43 idle και αν τον βαλω full load τωρα θα ειναι γυρω στους 55c

Link to comment
Share on other sites

Αν ριξεις την θερμοκρασια ειναι πιθανο να ανεβεις λιγο ακομα χωρις να ειναι και σιγουρο.

Απο αυτα που γραφεις δεν φαινεται να ειναι πολυ καλο κοματι δυστυχως.

Για να καταλαβεις τι λεω ακομα καλυτερα, ο δικος μου prescot ειναι με default ρευμα και ψυξη στα 3.7 με 56-60c full load

Αυτη την στιγμη εχω 41-43 idle και αν τον βαλω full load τωρα θα ειναι γυρω στους 55c

Κατάλαβα φίλε μου! Απλά εγώ σκεφτόμουν μήπως φταίνε οι μνήμες ή χρειάζομαι καλύτερο τροφοδοτικό! Εσύ τι λες? Δεν χρειάζονται άλλαγμα αυτά???

Link to comment
Share on other sites

δώσε μας και ένα screenshot του CPU-Z στην CPU τι stepping είναι ? σίγουρα θες ένα καλο PSU , και ψύξη (τουλάχιστον αυτά τα 2 θα σου μείνουνε και στο επόμενο PC)

KTM νερό έχεις ?

Έχω δώσει και πιο κάτω... Ελπίζω να λέει αυτό που θες να δεις:001: !

post-6283-1442174588,5645_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα φίλε μου! Απλά εγώ σκεφτόμουν μήπως φταίνε οι μνήμες ή χρειάζομαι καλύτερο τροφοδοτικό! Εσύ τι λες? Δεν χρειάζονται άλλαγμα αυτά???

Οχι, απλα οπως σου ειπα η cpu δεν ειναι και η καλυτερη.

Αν εχεις σκοπο να τον κρατησεις καιρο, βαλε καλυτερη ψυκτρα, αλλιως αραξε εκει που εισαι σταθερος αν και με τοση θερμοκρασια το καλοκαιρι θα πας παλι στα default Ghz.

Εγω δεν θα εριχνα χρηματα παντως σε τετοιο κοματι αν ηθελα οπωσδηποτε overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, απλα οπως σου ειπα η cpu δεν ειναι και η καλυτερη.

Αν εχεις σκοπο να τον κρατησεις καιρο, βαλε καλυτερη ψυκτρα, αλλιως αραξε εκει που εισαι σταθερος αν και με τοση θερμοκρασια το καλοκαιρι θα πας παλι στα default Ghz.

Τόσο καιρό δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με θέματα όπως θερμοκρασίες και overclocking! Όπως μου τον είχαν δώσει... έτσι τον κράττησα! Ώσπου άρχισα έβαλα μια μέρα ένα πρόγραμμα για να παρακολουθώ την θερμοκρασία! Με μαμα ψύκτρα και full load οι θερμoκρασίες ήταν πάνω από 74°C! Τρελάθηκα! Μετά πήρα αυτή την ψύκτρα και κατέβηκα στους 67° χωρίς overclocking! Και το είχα έτσι πολύ καιρό! Τώρα έβαλα και 2 fans και είδα τρελή διαφορά! Σε full load και με overclocking στα 3,3 που είμαι 64°!

Link to comment
Share on other sites

Η ψυκτρα που εχει δεν ειναι κακη, μια χαρα ειναι.

Με τα 2 φαν που εβαλες βοηθησες να πεσει η θερμοκρασια του κουτιου σου με αποτελεσμα να βοηθησει και την cpu (αν το κουτι ειναι φουρνος τι να σου κανει η κακομοιρα η cpu-ψυκτρα)

Ελπιζω να μην εχει βαλει κανα μισοκιλο παστα στην cpu.

Link to comment
Share on other sites

Η ψυκτρα που εχει δεν ειναι κακη, μια χαρα ειναι.

Με τα 2 φαν που εβαλες βοηθησες να πεσει η θερμοκρασια του κουτιου σου με αποτελεσμα να βοηθησει και την cpu (αν το κουτι ειναι φουρνος τι να σου κανει η κακομοιρα η cpu-ψυκτρα)

Ελπιζω να μην εχει βαλει κανα μισοκιλο παστα στην cpu.

Όχι δεν είχα βάλει πάρα πολύ! Τώρα αγόρασα AS5 να βάλω! Πώς θα βγάλω την παλιά απο την ψύκτρα και τον επεξεργαστή?? Τι να χρησιμοποιήσω???

Link to comment
Share on other sites

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=170384

το stepping τις CPU πάει μέχρι τα 4Ghz (σε 3,2 βεβαια) αν και δεν τον έχω πάει παραπάνω λόγο PSU μιας και με 5 HDD και τα 620Watt δεν είναι αρκετά.

Idle είμαι στους 37c και full load στους 44-47 με νερο

Link to comment
Share on other sites

Τί τάσεις έχεις δώσει στο bios ?

Vcore=?

Vmem=?

Timings στις μνήμες=?

Διαιρέτης=?

Τις θερμοκρασίες από που τις βλέπεις ?

Όλα φαίνονται παιδιά στο CPU-z που έχω δώσει πιο κάτω! Τις θερμοκρασίες τις βλέπω από speedfan και motherboard monitor και everest! Όλα έδειχναν τις ίδιες και γι αυτο κράτησα το speedfan

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.