Jump to content



ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ???


epp4941442169189

Recommended Posts

Λοιπόν...

Καταρχήν να ενημερώσω ότι πολλά τροφοδοτικά (και όταν λέω πολλά, εννοώ ΠΟΛΛΑ που θεωρούνται "επώνυμα") κατασκευάζονται από άλλες εταιρίες και γίνονται μετά rebranded, π.χ. το δικό μου είναι της CWT. Αυτό μπορείτε να το τσεκάρετε από το UAL number.

Όσοι θέλετε να βρείτε ποια εταιρία κατασκεύασε το τροφοδοτικό σας, μπορείτε να διαβάσετε εδώ:

http://www.jonnyguru.com/SMPS_UL.htm

Όσον αφορά τα τροφοδοτικά υπάρχουν πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο στην τελική απόδοση. Στην πραγματικότητα ελάχιστα τροφοδοτικά προσφέρουν όσα λένε. Από το τι είδους πυκνωτές έχει στο αρχικό φιλτράρισμα των power spikes, μέχρι αν έχει ξεχωριστό τρανζίστορ για τα 3.3v. Άλλο πράγμα τρανζίστορς της IST, και άλλο τα κινέζικα. Τα εξαρτήματα είναι αυτά που προσδιορίζουν την απόδοση και κατ'επέκταση την ποιότητα του τροφοδοτικού.

Τα περισσότερα τροφοδοτικά δεν αποδίδουν την αναφερόμενη ισχύ (ναι εννοώ και αυτά που θεωρούνται καλής ποιότητας). Φυσικά τα καλά τροφοδοτικά πλησιάζουν σε σχεδόν απόλυτο βαθμό την ονομαστική τους ισχύ (π.χ. σε ποσοστό 90-95%). Να πώ ότι για την μέτρηση, ακόμα και το πολύμετρο που χρησιμοποιούμε πολλοί (κι εγώ μαζί) δεν είναι απόλυτα σωστός τρόπος. Για πολλούς λόγους, π.χ. δεν έχει απόλυτως ακριβή μέτρηση και επίσης ακόμα και το ίδιο πράγμα να μετρήσεις με δύο διαφορετικά πολύμετρα θα έχεις ελαφρώς διαφορετικές μετρήσεις. Κανονικά μόνο για τροφοδοτικά τύπου Linear κάνουν και όχι για τύπου switching. Για να προσδιορίσουμε το μέγιστο ονομαστικό έργο που αποδίδει ένα τροφοδοτικό τύπου switching (όπως των pc μας) χρειαζόμαστε συσκευή μέτρησης (μια της προκοπής π.χ. Chroma 8000 Κοστίζει 50.000 euros).

medium.jpg

Δείτε και το λινκ: http://www.chromaate.com/english/product/detail.asp?gid=49&id=32

Τα τροφοδοτικά είναι είδος πολύ υπερτιμημένο και χωρίς να προσφέρεται αυτό που θα έπρεπε στην τιμή που πωλούνται. Στην πραγματικότητα πληρώνουμε ακριβά πολύ φθηνά εξαρτήματα. Με αυτό δεν εννοώ ότι μας εξαπατούν. Εννοώ απλά ότι το κόστος κατασκευής είναι ελάχιστο σε σχέση με την τιμή πώλησης.

Επίσης ένας μύθος είναι -όπως διαφημίζουν εταιρίες- τα "independent 12v rails". Στην πραγματικότητα είναι μια γραμμή που γίνεται split μέσα στο τροφοδοτικό (υπάρχει λόγος γι'αυτό). Σκέφτομαι να γράψω έναν οδηγό για τα τροφοδοτικά, που να αναφέρω και περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες σχετικά με αυτό το θέμα. Δεν θέλω να μπω σε διάφορες τεχνικές λεπτομέρεις τώρα, γιατί δεν θέλω να κουράσω τον κόσμο.

Απλά κάτι τελευταίο... "Ο μύθος του combined power".

Πολύς κόσμος νομίζει ότι combined power σημαίνει το άθροισμα της απόδοσης σε Watt των power rails. Όμως δεν είναι έτσι. Το сombined power είναι το μέγιστο έργο που μπορούν να αποδώσουν δύο power rails μαζί συνδυασμένα, άσχετα από την ανεξάρτητη συνολική τους θεωρητική απόδοση (συνήθως μιλάμε για τις δύο τάσεις των 5v και 3.3v. H 12βολτη δεν εμπλέκεται στα νεότερα τροφοδοτικά διότι συνήθως είναι πλήρως ανεξάρτητη γραμμή).

Ας πούμε λοιπόν ότι έχουμε ένα τροφοδοτικό που δίνει 120w στην 5v (5v x 24A) και 99 στην 3.3 (3.3v x 30A). Σύνολο 219Watt. Όμως τα περισσότερα τροφοδοτικά λένε πάνω με επιλεγμένες τις δύο προαναφερόμενες τάσεις κάτι σαν "Combined power xxx". Όπου 'xxx' πάντα ένα νούμερο μικρότερο της μέγιστης ονομαστικής ισχύς κατά πολύ, και λιγότερο και από το άθροισμα της απόδοσης των δύο τάσεων μαζί. Στην περίπτωση μας ας πούμε ότι λέει 185W combined power. Ακόμα και αν το τροφοδοτικό έχει συνολική ονομαστική ισχύ 500w. Αυτό σημαίνει το εξής... ότι αν και θεωρητικά οι δύο γραμμές μαζί δίνουν 219w, AN ζητάμε ισχύ και από τις δύο, η συνολική τους παροχή φτάνει ΜΕΧΡΙ 185w. Δηλαδή αν και συνολικά έχουν απόδοση 24A+30A=54 Amperes, δεν γίνεται να δώσουν και τα δύο μαζί πάνω από 45 Amperes. Αυτό ακριβως είναι το combined power και έχει ιδιαίτερη σημασία στην σταθερότητα του συστήματος, κυρίως γιατί οι τάσεις αυτές αφορούν τις θύρες PCI (και AGP) τον memory controller, την CPU, τις μνήμες, και άλλα ευαίσθητα για την σταθερότητα του pc μας, εξαρτήματα. Επίσης κυρίως γιατί ένας υπολογιστής ζητάει ρεύμα "άναρχα" ανάλογα τις ανάγκες οι οποίες μεταβάλλονται απότομα. Και το combined power έχει περισσότερο σημασία ακόμα και από τα συνολικά amperes που δίνει ο κάθε κατασκευαστής στην κάθε τάση ανεξάρτητα ή από το συνολικό wattage. Εκεί παίζει ρόλο το καλό τροφοδοτικό και οι ικανότητες του στα απότομα peaks της ζήτησης ρεύματος από την πλευρά του pc. Προφανώς βέβαια όσο ανεβαίνει το συνολικό wattage, ανεβαίνει και το combined power. Φυσικά η 12βολτη τάση είναι μια άλλη ιστορία που θα κρατήσω όμως.. μυστικό. :p

Για το Heroichi έχω να προσθέσω τα εξής (εχω αλλάξει δύο σε 4 δικά μου συστήματα τίγκα σε hardware. Ποτέ δεν κάνανε κιχ. Και μιλάμε ότι τους έκανα.. "γυμνάσια").

Πάμε λοιπον:

1. Καταρχήν είναι κλάσης 85% efficiency που σημαίνει ότι καταναλώνει +15% από το έργο που παράγει. Σαν δείκτης είναι εξαιρετικός, ειδικά σε τέτοιου κόστους τροφοδοτικό (για τους απαιτητικούς υπάρχουν τα redudant). Αυτό στην πράξη σε απλά Ελληνικά μεταφράζεται σε "χαμηλότερος λογαριασμός ρεύματος σε σχέση με άλλο τροφοδοτικό με δείκτη π.χ. 80% ή 75%", και πιστέψτε με, με τα τροφοδοτικά 500W και πάνω, έχει σημασία!

2. Διαθέτει σενσορες θερμοκρασίες σε όλες τις ψύκτρες των ανορθωτών και όχι μόνο στην κεντρική. Η καλή κατασκευή φαίνεται και οπτικά στα τροφοδοτικά.

Προσέξτε την σωστή κατανομή και την "καθαρή" κατασκευή εσωτερικά. Αν έχετε δει σε άλλα review το εσωτερικό... χάος άλλων "επώνυμων" τροφοδοτικών, πιστεύω καταλαβαίνετε. Ακόμα και οι ψυκτρές έχουν τρύπες για ταχύτερο heat dissipation και για καλύτερο airflow εσωτερικά.

HEC_inside.jpgHEC_inside2.jpg

3. Στο filtering η υλοποίηση πρέπει να έχει ως εξής (πρότυπο ΑΤΧ 1.3-minimum specs): "2 σπειροειδή πηνία από φερίτη, ενα metallized πολυεστερικό πυκνωτή, και έναν varistor οξειδίου-μετάλλου", το Heroichi έχει όλα τα παραπάνω συν έναν έξτρα metallized πολυεστερικό πυκνωτή. Η ασφάλεια είναι μέσα σε αντιεκρηκτική και αντιπυρική θήκη από καουτσούκ. Αν αναρωτιέστε πόσο καλό είναι αυτό, προφανώς δεν έχετε δει τροφοδοτικό να σκάει!!!!!!!

4. Τα εξαρτήματα κάνουν την διαφορά στο τροφοδοτικό. Και το Heroichi απλά "σπέρνει"... Δώστε βάση (οι κατέχοντες ηλεκτρονικά ειδικά). H γέφυρα των ανορθωτών είναι η GBU806 στο 1ο στάδιο ανόρθωσης.

Στο τμήμα switching τα transistors είναι της Ιαπωνικής Toshiba (βασικά της θυγατρικής της Taiwan Semiconductors) και όχι κινέζικα της συμφοράς (συγκεκριμένα τα Mosfet 2SK2749, ορίστε και τεχνικο έντυπο: http://www.taiwansemi.com/TSCbig5/ezcatfiles/cust/img/img/gbu801.pdf) και το καθένα δίνει 21Α σε pulse mode. Παρακάτω γίνεται δεύτερο στάδιο ανόρθωσης καθώς και δίδεται η συμπληρωματική παροχή όλη μαζί για να αρχίσουν να ανεβαίνουν οι τιμές σε Amperage κατάλληλο για την ισχύ που θέλουμε να φτάσουμε. Και εδώ τα transistor είναι τα παραπάνω.

Είναι από τα καλύτερα της αγοράς και γι'αυτό τα Heroichi είναι από τα λίγα τροφοδοτικά που πραγματικά αποδίδουν συνήθως και ελαφρώς παραπάνω από όσο έχουν ονομαστική ισχύ (ισχύει και σε 2-3 κατασκευαστές ακόμα, π.χ. η εξαιρετική AcBel Polytech, η ομολογουμένως πολυ καλή επίσης SeaSonic, και κανάς δυο ακόμη πιθανώς).

5. Η απόδοση των Heroichi μετριέται σε θερμοκρασία που αντικατοπτρίζει τις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας και όχι πλασματικές. Να θυμάστε ότι η απόδοση πρέπει να μετριέται με θερμοκρασία 50с όχι παρακάτω. Από την στιγμή που ένας κατασκευαστής δίνει μετρήσεις σε χαμηλότερες, είναι μια πρώτη ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά.

6. Οι βοηθητικοι ανορθωτές είναι της Toshiba δεν έχουν απευθείας επαφή με την αλουμινένια ψύκτρα αλλά μέσω сopper block για καλύτερη απαγωγή θερμότητας. Θυμηθείτε στα τροφοδοτικά η θερμοκρασία λειτουργίας παίζει σημαντικότατο ρόλο. Ορίστε και μία photo.

HEC.jpg

7. Οι κεντρικοί ανορθωτές είναι πολύ καλής ποιότητας (Schotkky MBR20100T, link: http://www.onsemi.com/pub/Collateral/MBR2060CT-D.PDF), ενώ έχει voltage regulators ξεχωριστούς για την 3.3v και όχι συνδεδεμένο στην 5βολτη όπως σε πολλά άλλα.. "επώνυμα" και ακριβότερα τροφοδοτικά. Και αυτοί έχουν copper block ανάμεσα σε αυτούς και την ψύκτρα.

HEC2.jpgHEC3.jpg

Φίλε epp494, εγώ προτείνω Heroichi, και δεύτερη επιλογή εναλλακτικά το Seasonic. Αυτά τα ολίγα... ελπίζω να σας έπεισα.

Α και για να απαντήσω σε ερώτηση παραπάνω.. όχι δεν είμαι ηλεκτρονικός άλλα έχω κάποια επαγγελματική σχέση με το αντικείμενο.

Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Μπράβο. Πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό. Ευκαιρία για διάβασμα.

Για το Qtec που λέγαμε δεν πιστεύω να υποστηρίζεις ακόμα ότι είναι της προκοπής?

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω αρκετά παρακάτω βέβαια αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν καταλάβει ότι καλό είναι να τα αποφύγουν εκτός αν ξέρουν πολύ καλά τι παίρνουν και τι να περιμένουν.

Για τα Heroichi (HEC είναι το ίδιο?) βρήκα το παρακάτω:

HEC's products vary greatly in quality, with their Orion series being their

worst and their Ace, Win, and Windmill lines being better.

και τώρα ρίχνω μια ματιά σε κάτι δοκιμές. Τις έχεις υπόψιν τις διάφορες παραλλαγές που κυκλοφορούν στα ελληνικά καταστήματα?

Για το 600ρι HEC http://www.custompc.co.uk/custompc/labs/79286/qtec-650w-triple-fan-24p.html

Μάλλον θα συμβούλευα το Seasonic πρώτο που τα ξέρω εδώ και δυο χρόνια και δεν έχουν βγάλει κανένα στραβό μοντέλο και μετά το HEC.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είπα και στο άλλο τόπικ ότι δεν θα τα πρότεινα παρά μόνο σε low end (και προφανώς και low budget). Από αυτά που έχουν default τα cases, είναι καλύτερα. Με κατάλαβαίνεις τι εννοω πιστεύω.

Όσον αφορά τα HEC (ναι η ίδια φίρμα είναι), στην Ελλάδα δεν τα πολυφέρνουν, απο παλια γινότανε αυτό. Ακόμα και σήμερα δεν φέρνουν όλα τα μοντέλα. Θυμάμαι όταν έψαχνα ένα 400άρι dual fan για έναν 3200+ XP που είχα, παιδεύτηκα πολύ. Τελικά κανόνισα με την υπεύθυνη εισαγωγών της oktabit (τότε αυτοί τα φέρνανε) και μου το φέρανε παραγγελία. Τρομερό τροφοδοτικό by the way. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια μέρα που είχαμε κάνει.. lan party σπίτι, που κάνει μια στιγμιαία πτώση το ρεύμα.. (αυτό που λέμε έπεσε και δεν έπεσε) και 2 αλλα pc κάνανε reboot (το ένα είχε Enermax 300άρι και το άλλο ένα Tagan, δεν θυμάμαι watt τώρα) και το δικό μου με το HEC δεν κατάλαβε Χριστό. Εμ αυτά κάνουν οι καλοί πυκνωτές! ;)

Υ.Γ. Το άρθρο του custom-pc το έχω υπόψη μου μακράν.

Το νέο HEC Zephyr 650w μπορείς να το δεις εδώ: http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=2081

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά η 12βολτη τάση είναι μια άλλη ιστορία που θα κρατήσω όμως.. μυστικό. :p

Για πες για πες :003: γιατί έχω και 4 τροφοδοτικά HEC (3 HEC και ένα Antec που κάτω-κάτω στα specs λέει HEC και τάδε μοντέλλο)

Link to comment
Share on other sites

@epp494 : Σου προτείνω πρώτα HEC και μετά Seasonic. Για τα Enermax Liberty έχω διαβάσει σε αυτό και άλλα forums ότι δεν αξίζει εμπιστοσύνη σε ενεργοβόρα συστήματα.

Candyman, δεν γράφεις κανα τέτοιο πιο αναλυτικό οδηγό στα reviews; Εμένα προσωπικά με έπεισες, φαντάζομαι και οι άλλοι θα κατατοπίστηκαν...Αφού τα ξέρεις, γράψτα να τα μάθουμε κι εμείς!

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τα HEC ανεβαίνουν στην εκτίμηση των χρηστών. Έχω ένα HEC 525W PowerOP (με μία μόνο +12V 24A) εδώ και 2+ χρόνια και έχω μείνει παραπάνω από ικανοποιημένος. Είναι το μόνο εξάρτημα που δεν έχω αλλάξει από τότε που το πήρα και δεν χρειάστηκε να το αλλάξω ούτε όταν πήρα τις 2 X1900GT για το CrossFire (που θεωρητικά χρειαζόμουν ένα PSU άνω των 600W σύμφωνα με τον εξοπλισμό όλοκληρου του PC).

Από τότε συστήνω τα HEC ανεπιφύλακτα σε όποιον στήνει σύστημα και λυπήθηκα όταν έδωσα ένα 550W SilentOP μαζί με το 2ο σύστημα μου στην Αθήνα.

Τα ηλεκτρονικά δεν τα πολυκατέχω αλλά ο φίλος Candyman με την όμορφη ανάλυση που έγραψε παραπάνω δείχνει την υψηλή ποιότητα και προδιαγραφές των HEC.

Link to comment
Share on other sites

Για πες για πες γιατί έχω και 4 τροφοδοτικά HEC (3 HEC και ένα Antec που κάτω-κάτω στα specs λέει HEC και τάδε μοντέλλο)

Κάτσε βρε, κι άλλο κατεβατό θέλεις; Όσον αφορά την τελευταία ατάκα, δύο πράγματα συμβαίνουν. Είτε το Antec στην πραγματικότητα είναι HEC rebranded, είτε απλά χρησιμοποιούν κάποιο HEC αντίστοιχου wattage σαν σημείο αναφοράς για να συγκρίνουν την απόδοση.

Candyman, δεν γράφεις κανα τέτοιο πιο αναλυτικό οδηγό στα reviews; Εμένα προσωπικά με έπεισες, φαντάζομαι και οι άλλοι θα κατατοπίστηκαν...Αφού τα ξέρεις, γράψτα να τα μάθουμε κι εμείς!

Θα γίνει κι αυτό... (ελπίζω, αν δεν με πιάσει η γνωστή μου βαρεμάρα πάλι).

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε, κι άλλο κατεβατό θέλεις; Όσον αφορά την τελευταία ατάκα, δύο πράγματα συμβαίνουν. Είτε το Antec στην πραγματικότητα είναι HEC rebranded, είτε απλά χρησιμοποιούν κάποιο HEC αντίστοιχου wattage σαν σημείο αναφοράς για να συγκρίνουν την απόδοση.

Θα γίνει κι αυτό... (ελπίζω, αν δεν με πιάσει η γνωστή μου βαρεμάρα πάλι).

μπραβο candyman μας επεισες τελικα!κανενας μεχρι στιγμης δε μου εδωσε μια τετοια απαντηση για το τι τροφοδοτικο να παρω!οι πιο πολυ ελεγαν"παρε αυτο ειναι τελειο"!!!ευχαριστουμε για το ποστ σου.:)

Link to comment
Share on other sites

:) :) :)

και αφου κατεληξα στο heroichi 500w windmill πειτε μου αν ξερετε και ενα φθηνο ups για να ειμαι σιγουρος!αν παρω ups χρειαζομαι και σταθεροποιητη τασης ή με καλύπτει το ups???

αυτο δεν με καλυπτει?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701309

αλλωστε το pc μου απαιτει γυρω στα 370 watt

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπολογίσεις και την κατανάλωση της οθόνης. Βασικά ένα σαν αυτό θα σε καλύπτει πιστεύω.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701601

Είναι λιγο ακριβό, αν θες κάτι φθηνό δες αυτό:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπολογίσεις και την κατανάλωση της οθόνης. Βασικά ένα σαν αυτό θα σε καλύπτει πιστεύω.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701601

Είναι λιγο ακριβό, αν θες κάτι φθηνό δες αυτό:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305

σταθεροποιητης τασης δε χρειαζεται αν παρω line interactive(MUSTEK UPS 800 USB RETAIL).σωστα?

για τα trust τι θα ελεγες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Πρόσεξε πως δουλεύουν τα Line interactive. Χρησιμοποιουν inverter. Οταν η παροχή είναι παρούσα, τότε το inverter δουλεύει αντίστροφα φορτίζοντας την μπαταρία. Όταν η παροχή χαθεί (διακοπή) το UPS αντιστρέφει την ροή, ενεργοποιείται το inverter και παρέχει ρέυμα από την μπαταρία. Αυτός ο σχεδιασμός παρέχει καλύτερο φιλτράρισμα από τα standby επειδή το Inverter είναι μόνιμα συνδεδεμένο με το φορτίο.

Τα Line Interactive συνήθως διαθέτουν και αυτόματο ισοσταθμιστή ροής (Automatic voltage regulator/AVR) που τους επιτρέπουν να αντιμετωπίζουν τα "πάνω-κάτω" του ρέυματος χωρίς να χρειάζεται να γυρνάνε σε τροφοδοσία από την μπαταρία. Με αυτό το τρόπο το UPS διορθώνει τις ανωμαλίες της τάσης χωρίς να σου αδειάζει τις μπαταρίες (που ως γνωστόν έχουν περιορισμένες φορτίσεις με full απόδοση).

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Πρόσεξε πως δουλεύουν τα Line interactive. Χρησιμοποιουν inverter. Οταν η παροχή είναι παρούσα, τότε το inverter δουλεύει αντίστροφα φορτίζοντας την μπαταρία. Όταν η παροχή χαθεί (διακοπή) το UPS αντιστρέφει την ροή, ενεργοποιείται το inverter και παρέχει ρέυμα από την μπαταρία. Αυτός ο σχεδιασμός παρέχει καλύτερο φιλτράρισμα από τα standby επειδή το Inverter είναι μόνιμα συνδεδεμένο με το φορτίο.

Τα Line Interactive συνήθως διαθέτουν και αυτόματο ισοσταθμιστή ροής (Automatic voltage regulator/AVR) που τους επιτρέπουν να αντιμετωπίζουν τα "πάνω-κάτω" του ρέυματος χωρίς να χρειάζεται να γυρνάνε σε τροφοδοσία από την μπαταρία. Με αυτό το τρόπο το UPS διορθώνει τις ανωμαλίες της τάσης χωρίς να σου αδειάζει τις μπαταρίες (που ως γνωστόν έχουν περιορισμένες φορτίσεις με full απόδοση).

για τα trust?

και μια ακομα ερωτηση,αν λειπεις και εχεις ανοιχτο το pc και πεσει το ρευμα:mad: ,μετα απο καποια λεπτα θα κλεισει και το ups.αρα ειναι το ιδιο ειτε εχεις ειτε δεν εχεις???αν λειπεις βεβαια απτο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το ιδιο, αλλο να κλεισει αποτομα την ωρα που γραφει πχ και αλλο να κλεισει το pc το ups με κανονικό shutdown.

επισης το ίδιο σημαντικο αν όχι σημαντικότερο ειναι την ώρα που ερχετε παλι το ρευμα και η ωραια μας ΔΕΗ την εχω μετρησει απο το δικο μου UPS να δινει μεχρι και 272V οποτε καταλαβαινεις τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.