Jump to content



ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ???


epp4941442169189

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

P4 3.200 800/512k s478 NORT, μητρική asus p4c800 -e DELUXE - i875P, μνημη 1,5 giga, σκληρός στα 7200pm 160 giga, καρτα γραφικών FX NVIDIA 5200, DVD εγγραφής, 7 θύρες usb οι 5 χρησιμοποιούνται, καρτα ηχου 5,1 τερατεκ, κάρτα τηλεόρασης aver etv 203.

το τροφοδοτικό μου είναι στα 420w, δεν γνωρίζω μάρκα, γραφει στη απόδειξη τα εξής: DG-01WDU 3X5.25 PSU420W, τρια χρόνια τώρα δεν έχω πρόβλημα, σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα γραφικών και να πάρω μια της nvidia την 8500 ή την 8600 που υποστηρίζουν και το DX10,

το τροφοδοτικό μου αντέχει; να πάρω άλλο;

Link to comment
Share on other sites

P4 3.200 800/512k s478 NORT, μητρική asus p4c800 -e DELUXE - i875P, μνημη 1,5 giga, σκληρός στα 7200pm 160 giga, καρτα γραφικών GF NVIDIA 5200, DVD εγγραφής, 7 θύρες usb οι 5 χρησιμοποιούνται, καρτα ηχου 5,1 τερατεκ, κάρτα τηλεόρασης aver etv 203.

το τροφοδοτικό μου είναι στα 420w, δεν γνωρίζω μάρκα, γραφει στη απόδειξη τα εξής: DG-01WDU 3X5.25 PSU420W, τρια χρόνια τώρα δεν έχω πρόβλημα, σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα γραφικών και να πάρω μια της nvidia την 8500 ή την 8600 που υποστηρίζουν και το DX10,

το τροφοδοτικό μου αντέχει; να πάρω άλλο;

Το τροφοδοτικό σου είναι προφανώς το Chieftec. Επειδή πέρασαν πολλά από τα χέρια μου σου λέω να το κρατήσεις. Ειδικά αν είναι το μοντέλο με τις 2 +12V είναι πολύ παραπάνω από 420W. Πρώτα βάλε την κάρτα και δες αμα τη σηκώσει. Η 8600 δεν είναι τόσο ενεργοβόρα όσο η 8800.

Πάρε πρώτα την κάρτα και βάλε την επάνω. Μόνο άμα παρατηρήσεις άκυρα restarts άλλαξε τροφοδοτικό. Μην πάρεις δηλαδή τροφοδοτικό μαζί με την κάρτα. Δοκίμασέ το πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Jimmy που το ξέρεις ότι είναι Chieftec?

To DG-01WDU είναι το case της Chieftec και φόραγε 350άρι τροφοδοτικό... Right?

Όχι απαραίτητα. Στα κουτιά της Chieftec βγήκαν πολλά revisions με διαφορετικά κατά καιρούς τροφοδοτικά. Tα 420W ήταν κλασσικά μοντέλα της Chieftec που δίνοντα μαζί με τα κουτιά. Αν λέει πάνω Sirtec, πάλι Chieftec είναι (η Sirtec τα κατασκεύαζε και έβαζε πάνω τη φίρμα της η Chieftec).

Ακόμα και το 420W PSU είχε διαφορετικά rev. Έβγαινε στην αρχή με μια +12V 18Α και αργότερα με +12V1 18A συν μια +12V2 17A.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... για να ρίξω μια ματιά στο νέτ και επανέρχομαι για δαύτο.

Πάντως εκ των προτέρων δηλώνω ότι 18A+17A στην 12v με συνολικό wattage 420w μου φαντάζει δύσκολο. Μπορεί να έχει χαμηλά combined στις άλλες όμως...

Επίσης αυτό που λες για διαφορετικά revisions του ίδιου PSU με μία 12βολτη και μετά με δύο.. αν δεν έχει αλλάξει μετασχηματιστής μεταξύ των δύο μοντέλων... το κόβω πολύ ύποπτο!

Για να δω...

Υ.Γ. Εγώ τα τροφοδοτικά της Chieftec δεν τα έχω σε ιδιαίτερη εκτιμηση πάντως, σε αντίθεση με τα cases που τα συμπαθώ πολύ. Ειδικά τα full tower της είναι και οικονομικά και επίσης ιδανικά για Moding.

Link to comment
Share on other sites

Candyman ασχετο με το θεμα το ποστ,αλλα μιας και τα πας καλα με τα τροφοσοτικα,να σε ρωτησω με τα ups το εχεις ψαξει?Αν ναι πες μια γνωμη στο θεμα του Lafa 2 κλικ πιο κατω απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Candyman ασχετο με το θεμα το ποστ,αλλα μιας και τα πας καλα με τα τροφοσοτικα,να σε ρωτησω με τα ups το εχεις ψαξει?Αν ναι πες μια γνωμη στο θεμα του Lafa 2 κλικ πιο κατω απο αυτο.

Φίλε μου, ναι φυσικά και γνωρίζω και απο ups (καθώς επίσης και από άλλα πράγματα που δεν είναι της παρούσης) όμως sorry αλλά με μερικά τόπικ -συγκεκριμένα- πλέον δεν ασχολούμαι...

Και αυτό που λέω δεν έχει να κάνει με τον Lafas (αυτό προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, που εδώ μέσα είναι πιο συχνές και από ιερόδουλες σε δρόμο της Ταϋλάνδης).

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... για να ρίξω μια ματιά στο νέτ και επανέρχομαι για δαύτο.

Πάντως εκ των προτέρων δηλώνω ότι 18A+17A στην 12v με συνολικό wattage 420w μου φαντάζει δύσκολο. Μπορεί να έχει χαμηλά combined στις άλλες όμως...

Επίσης αυτό που λες για διαφορετικά revisions του ίδιου PSU με μία 12βολτη και μετά με δύο.. αν δεν έχει αλλάξει μετασχηματιστής μεταξύ των δύο μοντέλων... το κόβω πολύ ύποπτο!

Για να δω...

Υ.Γ. Εγώ τα τροφοδοτικά της Chieftec δεν τα έχω σε ιδιαίτερη εκτιμηση πάντως, σε αντίθεση με τα cases που τα συμπαθώ πολύ. Ειδικά τα full tower της είναι και οικονομικά και επίσης ιδανικά για Moding.

Αυτές είναι πληροφορίες που δύσκολα θα βρεις στο internet. Αυτά στα λέω γιατί όλα αυτά που γράφω έχουν περάσει από τα χέρια μου. Ούτε διάβασα ούτε μου τα είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ τέτοιο πράγμα ή υπαινίχθηκα ότι ψεύδεσαι; :confused: :confused:

Όχι, εσύ πως κατάλαβες κάτι τέτοιο?

Εγώ λέω οτι:

Αυτές είναι πληροφορίες που δύσκολα θα βρεις στο internet.

Διότι εσύ είπες οτι:

Χμμμ.... για να ρίξω μια ματιά στο νέτ και επανέρχομαι για δαύτο.

Πάντως εκ των προτέρων δηλώνω......

Αυτά που λέω τα ξέρω διότι:

... όλα αυτά που γράφω έχουν περάσει από τα χέρια μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες έκανε μπουμ το τροφοδοτικό "ANTEC 430Watt true power" κ θα ήθελα γνώμη για νέο τροφοδοτικό για το παρακάτω σύστημα.(Λέτε να πήρε μαζί του κ καμια μητρική??)

INTEL P4 northwood 2.6C

ABIT IC7

AGP ATI x1950pro 256mb

2GB DDR1 OCZ titanium xtc

creative audigy 1 with ex panel(platinum eX)

HARD DISKS: 2xsata + 2 IDE

2 optical drives

4 fans + 1panel

Μάλλον το παραφόρτωσα το ΑΝΤΕC κ θα πάρω άλλο τώρα. Έβαλα μπρος τα search engines διαβάζω κ τον οδηγό του candyman κ περιμένω καμια πρόταση εντωμεταξύ...

κ άλλη μια ερωτηση: υπάρχει περίπτωση να πάρω τρφοδοτικό κ να μην κάνει για την μητρική που έχω ?επειδή κουβαλάει λίγο ξεπερασμένη τεχνολογία...

Για τα χρήματα δε το σκεφτομαι τώρα....να παρω κατι ποιοτικό θέλω που όταν πεθάνει να μην πάρει τίποτα στο λαιμό του κ να υποστηριζεί πολύ χαλαρά το συγκεκριμένο σύστημα...ας πούμε μέχρι 120-130.

Είδα το corsair 620 κ άκουσα γενικότερα καλά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

κ άλλη μια ερωτηση: υπάρχει περίπτωση να πάρω τρφοδοτικό κ να μην κάνει για την μητρική που έχω ?επειδή κουβαλάει λίγο ξεπερασμένη τεχνολογία...

Θα κοιτάξεις να έχει το ίδιο βύσμα για να συνδέεται με την mobo. Τα καινούρια έχουνε κάτι pins παραπάνω (νομίζω 24) και τα παλιά 16.

Link to comment
Share on other sites

τα παλιά είναι 20 μάλλον.

Τα τροφοδοτικά στα οποία κατέληξα είναι

seasonic m12 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923303

seasonic s12 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923257

corsair 620 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=935638

silverstone olympia http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=936707

etasis gaming 650 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923338

To s12 κ το m12 είναι ίδια πάνω κάτω με έναν επιπλέον ανεμιστήρα για το μ12 κ νομίζω θα το προτιμήσω από τα 2.

Από αυτά μόνο το Corsair αν κ rebranded s12 έχει 5 χρόνια εγγύηση κ το etasis μα΄λλον είναι το καλύτερο αλλά για τα 2 τελευταία δεν ξέρω κ πολλά. Όποιο κ να πάρω δε με ενδιαφέρει τόσο το αν θα δώσει αυτά που λέει όσο το αν είναι ασφαλές κ ποιοτικό...οπότε αν ξέρετε κάτι για τα παραπάνω πείτε μου.

Νομίζω πως όλα μπαίνουν σε μητρική με 20pins όπως η IC7

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.