Jump to content



ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ???


epp4941442169189

Recommended Posts

steliosviper: Αν δεν απατώμαι οι Ati έχουν διαφορετικό βύσμα για τροφοδοσία από τις Nvidia. Αν θες πιο δυνατό κοίταξε το Zephyr 650. Αν δεν σου φτάνει σε ισχύ, κοίτα κανά Thermaltake 1000άρι (αν το βρεις ελλάδα, είναι αρκετα οικονομικά σε σχέση με άλλα αντίστοιχου wattage, χωρίς να υπολείπεται σε τίποτα όσον αφορά τις επιδόσεις).

Iannis: Από τα δύο που αναφέρεις, χωρίς δεύτερη σκέψη το Etasis. Επίσης, και το Seasonic που αναφέρεις είναι εξαιρετικό τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply
Candyman ειναι πολλα ομως τα περιστατικα που εχουν γραφει για προβληματικα thermaltake...

Έχουν πράγματι γραφεί πολλά περιστατικά αλλά είναι για τα μικρότερα τροφοδοτικά της Thermaltake. Αυτό με τόση ισχύ που παρέχει μόνο mainstream δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τα παλαιότερα PurePower της Thermaltake ΔΕΝ ήταν κατασκευασμένα από την Chris Well Technologies. Όντως είχαν προβλήματα γι'αυτό και αλλάξανε προμηθευτή. Η σειρά Toughpower όλη είναι της CWT και είναι τρομερά τροφοδοτικά, άλλωστε και στο νετ έχουν πάρει μόνο εξαιρετικές κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Candyman μιας και εισαι guru,αν και θα σου ειναι βαρετο συνεχεια πες για το ενα η για το αλλο PSU,δεν κρατιεμαι να μη ρωτησω,το Zalman 600w (μιας και το εχω) τι λεει απο πλευρας ποιοτητας και αξιοπιστιας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το εν λόγω τροφοδοτικό το κατασκευάζει η Fortron.

Απ'όσο ξέρω είναι αρκετά καλά,και αθόρυβα (γι'αυτό τα επέλεξε και η Zalman).

Έχουν καλό efficiency (80%+) και αν μιλάς συγκεκριμένα για το Zalman ZM600-HP 600w είναι και modular.

Εσωτερικά, περιληπτικά ...

Ψύκτρες σαν το δικό μου δηλαδή με fins στις ακρές. Σε απόδοση είναι σε νορμάλ επίπεδα... αλλά (!) όλες συνδέονται με δευτερεύουσα ψύκτρα μέσω θερμοαπαγωγικών σωλήνων. Επειδή έτσι κρατάει την εσωτερική θερμοκρασία χαμηλά (πολύ καλό αυτό) ο αισθητήρας PFC του ανεμιστήρα κρατάει τις στροφές χαμηλά και το τροφοδοτικό είναι σχεδόν εντελώς αθόρυβο.

Δυστυχώς στο θέμα του αρχικού filtering του ρεύματος δεν τα πάει και τόσο καλά, αν και έχει παραπάνω εξαρτήματα για καλύτερη απόδοση σε σχέση με τις προδιαγραφές ATX 2.03.

Όμως λείπει το MOV (metal oxide varistor) που σε τροφοδοτικά τέτοιας κατηγορίας είναι λίγο τραγικό να λείπει. Αλλα τροφοδοτικά υπερτερούν εκεί (σε όμοιο κόστος, όπως π.χ. το HEC).

Έχει και αυτό την ασφάλεια σε θήκη που δεν αναφλέγεται και αντιεκρηκτικού τύπου (ex). Αυτό επίσης είναι καλό χαρακτηριστικό και επίσης σημαίνει ότι αν καεί το τροφοδοτικό (δηλαδή ουσιαστικά η ασφάλεια) μπορείς να ανοίξεις την θήκη, να την αλλάξεις και το τροφοδοτικό να παίζει κανονικά (με την προϋπόθεση ότι δεν έχει πάθει ζημιά και έκαψε την ασφάλεια).

Σε ένα άλλο σημείο που χωλαίνει όμως είναι στο thermal protection σε σχέση π.χ. με το HEC (το συγκρίνω με το HEC γιατί αποτελεί για μένα σημείο αναφοράς). Λοιπόν, έχει μόνο έναν αισθητήρα κάτω από τους δευτερους ανορθωτές (αυτοί που κάνουν την δευτερη και τελευταία ανόρθωση στην τάση). Το HEC ας πούμε για παράδειγμα έχει τρείς αισθητήρες σε τρία διαφορετικά σημεία.

Περιττό να πώ ότι διαθέτει active PFC όπως φυσικά πρέπει να διαθέτει κάθε τροφοδοτικό που σέβεται τον εαυτό του.

Τα εξαρτήματα του (ανορθωτές, πυκνωτές, κ.λ.π.) είναι πάνω κάτω αυτά που έχουν μπει και σε άλλα γνωστά τροφοδοτικά συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου (όπως επίσης και σε HEC). Γενικά είναι καλής ποιότητας (για να μην μακρυγορώ). Βέβαια οι ψύκτρες αλουμινού έρχονται σε επαφή απευθείας και όχι μέσω copper block όπως στα HEC.

Στις τάσεις τώρα.. Εδώ θα γκρινιάξω.. Προσωπικά θα ήθελα 18A στις 12v (έχει 16Α). Αφού δεν βγάζει 18Α στις 12v θα ήταν πρέπον να έχει τουλάχιστον καλύτερο combined power στις 3.3 & 5. Τα 155w κατ'εμέ δεν είναι και τρομερό νούμερο για 600άρι τροφοδοτικό από την στιγμή που δεν βγάζει 18Α στην 12v.

Σίγουρα οι τάσεις του δεν είναι καθόλου άσχημες, έτσι; Απλά θα περίμενα κάτι καλύτερο εκεί. Ίσως απλά να έχω υπερβολικές προσδοκίες τελικά και απλά να είμαι υπερβολικός. Πάντως σίγουρα τα 600w που υπόσχεται τα βγάζει.

Γενικά θα έλεγα ότι είναι ένα αξιόλογο τροφοδοτικό (παρόλο τις κάποιες ελλείψεις σε κάποια πράγματα), αλλά σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα σε αυτό το κόστος. Γενικά πάντως.. όπως λένε και οι Αμερικάνοι..:"..its a nice piece of hardware".

Υ.Γ. Ελπίζω να μην σε στεναχώρησα με κάποια αρνητικά σχόλια παραπάνω που έκανα στην παρουσιάση του τροφοδοτικού. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,ναι για αυτο που αναφερεις εννοουσα,αρα ειχα κανει καλη αγορα,βεβαια τοτε ειχα βαλει στο ματι και το HEC 550 αλλα δεν ηξερα οτι εισαι γνωστης των τροφοδοτικων,οτι ηξερα ηταν απο review και ερωτησεις εδω και εκει.Παντως μεχρι στιγμης ειναι βραχος σε οτι εχω κανει και με ρευματα παρα πολυ καλα,θα δειξει αν θα αντεξει 3ετια+ σα το ξεσκιζω-βραχοLevicom420 που ειχα (πηρε μεταθεση),αν και πολλοι το ειχαν για μαπα.

Link to comment
Share on other sites

To "μάπα" είναι δόκιμος ελληνικός όρος; :110: :110:

Σοβαρά τώρα, είναι σχετικό. Τα περισσότερα... "μάπα" τροφοδοτικά παίζουν χωρίς πρόβλημα γιατί σπανίως δουλεύουν στο όριο τους (αυτό όσον αφορά το Levicom που ανάφερες).

Όσον αφορά το τωρινό σου τροφοδοτικό, σίγουρα ΔΕΝ θα το χαρακτήριζα ως "χαζή αγορά".

ΠΡΟΣ MODS: Μήπως να γίνει sticky αυτό το topic?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά περιμένω αυτό.... THERMALTAKE W0131 TOUGHPOWER 850W NVIDIA SLI CERTIFIED

# Τύπος τροφοδοτικού: ATX 12V 2.2.

# Κωδικός κατασκευαστή: W0131.

# Μέγιστη Ονομαστική Ισχύς: 850 Watts.

# Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: 14cm fan, χαμηλού επιπέδου θορύβου, χάρη στον οποίο εξασφαλίζεται καλύτερη ροή αέρα.

# Προστασία: Over Current, Over Voltage, and Short-Circuit protection, CE, CB, TUV, FCC, UL, CUL, BSMI certified.

# Διαστάσεις: 16cm(L)x15cm(W)x8.5cm(H).

# Βάρος: 2.4Kg.

# Σύνδεση: 1 x 20/24 pin, 4 x 6-pin PCI-Express connectors, 8 x S-ATA connectors, 8 x 4-pin Peripheral connectors, 2 x floppy connectors.

# Τροφοδοσίες Εξόδου: +5V - 30A, +3.3V - 30A, +12V - 18A, +12V2 - 18A, +12V3 - 30A, +12V4 - 30A, -12V - 0.8A, +5VSB - 3A.

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Candyman μας χρειαζόταν ο ειδικός στα τροφοδοτικά. Τελευταία αναζητούσα τροφοδοτικό και είχα καταλήξει στο seasonic 430 με κύριο γνώμονα την αθόρυβη λειτουργία.

Τσεκάροντας τιμές είδα έναν τρομερό ανταγωνισμό μεταξύ Πλαισίου και e-shop. Από 80 ευρώ ρίχνανε κάθε μέρα 2 ευρώ την τιμή του. Χθές είχανε φτάσει στα 65 ευρώ το μοντέλο με τα 430w και 70 ευρώ αυτό με τα 500w!!!!! Μιλάμε τρομερές τιμές. Μάλιστα περίμενα να πέσουν κ άλλο μέχρι που είδα σήμερα ότι ξαναπήρανε την ανηφόρα. Μέσα σε μία μέρα τους ανεβάσανε 15 ευρώ την τιμή! Περίεργο πράγμα. Τέσπα

Τώρα χρειάζομαι ένα αθόρυβο τροφοδοτικό για το server μου. Διάβάζοντας το thread από την αρχή διαπίστωσα ότι τα HEC είναι ποιοτικά τροφοδοτικά. Αν αγοράσω έναν τέτοιο για ένα παλιό σύστημα(600άρι celeron) και του βάλω έναν 12άρι ανεμιστήρα να δουλεύει στα 5βολτ, λές να τα τινάξει? Δε πρόκειται να τροφοδοτεί ενεργειοβόρο σύστημα για να χρειάζεται φοβερή ψύξη. Ή είναι καλύτερα να πάω στα seasonic?

Θέλω μια καλή, φθηνή κ αθόρυβή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ρίξε και μια ματια στην "ΕΤΑΣΙΣ".Έχω ακούσει τα καλύτερα για την πάρτι τις και για την CORSAIR.Αν και η δύτερη έχει μέχρι 620W.Η "ΕΤΑΣΙΣ" έχει βγάλει δυο μοντελάκια τον 750W και 850W με άκρως δελεαστικές τιμές.Βασική προϋπόθεση βεβαια να μην τα πάρεις από τους ακατανόμαστους που κακό χρόνο να έχουν(ΠΛΑΊΣΙΟ)είναι σαν να το βλέπω από μακριά,θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

http://www.etasis.com.tw/

Link to comment
Share on other sites

Etasis, Seasonic, Hec αξίζουν όλα την προσοχή σου.

Γενικά δεν είναι τόσο θορυβώδη τα HEC (όπως και κανένα από τα παραπάνω) για να κάνεις volt mod στον ανεμιστήρα. Λόγω active PFC δεν ξέρω πως θα δουλεύει ο ανεμιστήρας μετά το mod. Δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει πρόβλημα though...

PC Power & Cooling αν θες το πιο αθόρυβο και ταυτόχρονα σοβαρό τροφοδοτικό.

Προσωπική συμβουλή: απέφυγε το Πλαίσιο.

Y.Γ. Όσο για τα Corsair που αναφέρει ο φίλος GVC παραπάνω, είναι rebranded από την Seasonic, οπότε προτίμησε τον original κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμ. Θα έπαιρνα το seasonic όταν τον είχε το πλαίσιο στα 65 ευρώ αλλά λέω "κάτσε να πέσει κ άλλο λίγο"!!!! Αντ'αυτού ανέβηκε ένα 20ευρώ!!!!

Το Pc Power είναι μάρκα τροφοδοτικού?

Θεωρώ το πλαίσιο καλό από την άποψη ότι φέρεται σωστά σε θέματα rma. Το eshop όσες φορές επέστρεψα πράγματα, μου έβγαλε την πίστη λές και το έκανε επίτηδες. Άλλα καταστήματα δυστυχώς δεν έχουμε. Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσω να λέω για το Πλαίσιο μάλλον θα φάω ban δια παντός! Οπότε ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του. Εγώ δεν πατάω καν εκεί. Οσο για τα rma, ας μην το ανοίξουμε το θέμα γιατί δεν θα κλείσει ουτε σε 100 έτη φωτός.

Για το eshop όσες φορές πήγα εκεί για rma (2 φορές όλες κι όλες) ήταν οκ (εγώ φυσικά δεν ήμουν ΚΑΘΟΛΟΥ ευγενικός). Βασικά αμα δεν αρχίσεις τα παρακάλια και τους τα χώσεις, όλοι.. άψογοι είναι!

Για τα PC Power & Cooling , δες εδω:

http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&articID=511

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.