Jump to content



ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ???


epp4941442169189

Recommended Posts

Δεν είναι άσχημο... αλλά θα το χαρακτηριζα μάλλον μέτριο... Γιατι; Δες...

1. Operatng temperature: 5c ως 40c (κανονικά έπρεπε να είναι +50c)

2. In rush current: max 60A (κακώς, κανονικά έπρεπε να καλύπτει το μέγιστο amperage του)

3. Οι combined τάσεις του είναι πολύ χαμηλές για 600άρι τροφοδοτικό

Από την άλλη πλευρά σε regulation, ripple & efficiency τα πάει.. not bad.

Διαθέτει active power factor correction και όλα τα απαραίτητα protection.

Πόσο το βρήκες (κόστος);

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

http://www.you.gr/b2c_iqshop/catalog/products.do;jsessionid=(J2EE7865500)ID1773885354DB10799340645146079780End;saplb_*=(J2EE7865500)7865554#

θα το πάρω αρκετά πιό κάτω όμως (δεν ξερω ακριβώς).

Το φέρνει φίλος που ψωνίζει από quest (και σπανίως oktabit, interset).

Γιαυτό ψάχνω κάτι που να το έχουν αυτές οι εταιρείες...

Link to comment
Share on other sites

125 που κάνει είναι πολύ ακριβο. Αν το βρεις κάτω απο 80 καλώς. Αλλιώς ΜΑΚΡΑΝ το HEC Windmill 500 κι ας είναι λιγότερα Watt!

Μ-Α-Κ-Ρ-Α-Ν !

Δες και ένα review εδώ (και διάβασε το προσεκτικά!): http://www.hardwarecanucks.com/hardwarecanuck-reviews/895-apex-460w-600w-power-supply-review.html

Υ.Γ.1 ..με 130 παίρνεις Tt toughpower 750 και σου μένουν και τα ρέστα.

Υ.Γ.2 Εγώ από Quest δεν θα αγόραζα ούτε με.. πιστόλι στον κρόταφο!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό είναι....

Τα HEC Cougar γενικώς αξίζουν και το τελευταίο ευρώ που θα δώσεις. Αν και έχουν dual fan, θα εκπλαγείς από το πόσο αθόρυβα είναι.

Αλλιώς αν πας σε ένα ανεμιστήρα, κοίτα τα Winpower & Windmill. Έχουν ίδιο ανεμιστήρα και ίδιο επίπεδο θορύβου. Πρόσφατα έστησα pc με Windmill και μπορώ να σου πω ότι σχεδόν δεν ακούγεται (μια-δύο φορές κοίταγα αν πάτησα σωστά το on γιατί δεν κατάλαβαινα από τον θόρυβο αν άναψε ή όχι). Τόσο πολύ!!!...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η agp x1950pro έχει ένα 6πινο για τροφοδοσία αλλά το ένα στη μέση είναι κενό. Το τρoφοδοτικό έχει καλώδιo για pci-e που ταιριάζει απόλυτα αλλά δεν έχει "κενό pin". Οι τάσεις είναι οι ίδιες κ μπορώ να το βάλω ή θα κάνω πατάτα?

Πήρα το corsair κ δεν έχει καν χρώματα στα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το seasonic 380 στο eshop με 56 ευρώ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο. Χτυπήστε το ανελέητα! Είναι απίστευτα. Νόμιζω ότι δεν λειτουργεί! Και οι τάσεις είναι τέλειες. Τώρα το κατεβαστήρι θα πάρει φωτιά

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό είναι....

Τα HEC Cougar γενικώς αξίζουν και το τελευταίο ευρώ που θα δώσεις. Αν και έχουν dual fan, θα εκπλαγείς από το πόσο αθόρυβα είναι.

Αλλιώς αν πας σε ένα ανεμιστήρα, κοίτα τα Winpower & Windmill. Έχουν ίδιο ανεμιστήρα και ίδιο επίπεδο θορύβου. Πρόσφατα έστησα pc με Windmill και μπορώ να σου πω ότι σχεδόν δεν ακούγεται (μια-δύο φορές κοίταγα αν πάτησα σωστά το on γιατί δεν κατάλαβαινα από τον θόρυβο αν άναψε ή όχι). Τόσο πολύ!!!...

HEC Cougar , πρόσφατα αγορασμένο - ΑΘΟΡΥΒΟ.Άκου τοn Candyman

Mόνο στην αρχική εκκίνηση θα εκκινήσει για λίγο ο δεύτερος(αυτό πρέπει να είναι) και σταματά αμέσως(προφανώς κάτι σαν...αυτοδιάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Mόνο στην αρχική εκκίνηση θα εκκινήσει για λίγο ο δεύτερος(αυτό πρέπει να είναι) και σταματά αμέσως(προφανώς κάτι σαν...αυτοδιάγνωση.

Ετσι ακριβώς, τεστ κάνει.

Ο δεύτερος ανεμιστήρας μπαίνει σε λειτουργία αν ανέβει η θερμοκρασία έτσι ώστε το PSU να ΜΗΝ ξεπερνάει σε καμία περίπτωση τους 40c-45c (παρόλο που τα HEC μετριούνται στους 50c)!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το SILVER POWER SP-400 P2C, το ξέρετε;;

Ήσυχο;

Να το βάλω σε ένα συστηματάκι με ένα δίσκο sata + 1 dvd-rom sata + 8600gt ή να το σουτάρω και να πάρω άλλο;

http://www.maxpoint.de/en/pages/products/supplies.php?pid=2_5_4&we_objectID=2353

http://www.maxpoint.de/de/data/products/supply/SilverPower/SP_400_P2C/SP_400P2C_en.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δώσε χρήματα για ένα 800w ή 1kva και αυτό γιατί έτσι που πάει η τεχνολογία η κατανάλλωση ισχύος μεγαλώνει υπερβολικά και δεν λέει κάθε τόσο να αλλάζουμε τροφοδοτικό!

Εγώ έχω το ENERMAX GALAXY 850W και είμαι κατευχαριστημένος! Τώρα που θα κάνω crossfire με 2x2900xt θα το χρειαστώ σίγουρα!

Αν σκεφτείς ότι τα πάντα σε ένα pc μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα χάνουν την αξία τους , το τροφοδοτικό είναι κάτι διαχρονικό και σίγουρα αν δώσεις κάτι παραπάνω για αυτό θα το έχεις για πολύυυυυ καιρό!

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο που με νοιαζει πρωτα στο τροφοδοτικο ειναι ο θορυβος.θα βαλω μια 7900gs,ton core2duo 6420 και την lg l206wtq-sf.ψαχνω ενα αξιοπιστο psu μεχρι 100 εβουρος.να παω για hec i seasonic σε οτι βρω μεχρι αυτο το budget?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε χρήματα για ένα 800w ή 1kva και αυτό γιατί έτσι που πάει η τεχνολογία η κατανάλλωση ισχύος μεγαλώνει υπερβολικά και δεν λέει κάθε τόσο να αλλάζουμε τροφοδοτικό!

Εγώ έχω το ENERMAX GALAXY 850W και είμαι κατευχαριστημένος! Τώρα που θα κάνω crossfire με 2x2900xt θα το χρειαστώ σίγουρα!

Αν σκεφτείς ότι τα πάντα σε ένα pc μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα χάνουν την αξία τους , το τροφοδοτικό είναι κάτι διαχρονικό και σίγουρα αν δώσεις κάτι παραπάνω για αυτό θα το έχεις για πολύυυυυ καιρό!

Παρολο που κι εγω εχω δωσει 2 φορες 200αρες (ευρω) για τροφοδοτικα, κατεληξα στο οτι στην τελικη ΔΕΝ αξιζει να κανει καποιος αυτο που λες.

Αλλο το να δωσεις λεφτα για ενα ποιοτικο τροφοδοτικο, κι αλλο το να δωσεις εξτρα λεφτα για ενα ποιοτικο τροφοδοτικο που θα ειναι και 300W παραπανω απο οσα χρειαζεσαι γιατι ΜΑΛΛΟΝ θα κανεις SLI/crossfire σε 2 μηνες. Αμα εισαι σιγουρος τοτε παω πασο.

Αν παρακολουθεις τις τιμες των τροφοδοτικων θα δεις οτι χανουν την αξια τους το ιδιο σταθερα (περαν ελαχιστων εξαιρεσεων) με τα αλλα πραγματα του υπολογιστη.

Το 750W της PC power and cooling ειναι στα 170-180 τωρα. Πριν 1-2 μηνες ηταν στα 200.

Κλασσικοτερο παραδειγμα ειναι το Seasonic. To 600αρι της αυτη τη στιγμη (που φανταζομαι οτι εξυπηρετει το 90% του φορουμ) πωλειται στα 118 ευρω. Το 700W στα... 172. Δηλαδη αν ΤΩΡΑ σε εξυπηρετει το 600 καβατζωσε τα 50 ευρω διαφορα, και οταν (στην χειροτερη) σε... 3 μηνες κανεις Xfire, παρε το 700αρι που αποκλειεται να μην εχει πεσει σε τιμη, και πουλα το 600αρι σου. Στην χειροτερη θα εχεις χαλασει τα ιδια λεφτα, και θα εχεις και νεο τροφοδοτικο για το χομπυ.

Ακομα κι αν το 700 δεν εχει φτηνηνει, παλι δεν χανεις λεφτα γιατι δεν θα εχει πεσει και το 600αρι της ιδιας εταιριας.

Με αυτη την λογικη, γλυτωνεις αρκετα λεφτα τωρα, με μικρο ρισκο να χασεις ελαχιστα λεφτα αργοτερα.

Επιπροσθετως γλυτωνεις το ρισκο απο κατι καραγκιοζιλικια τυπου pci-e 2.0 που ολες οι καρτες θελουν 8pin αλλα μονο το enermax και το silverstone δινουνε μεχρι στιγμης. Σκεψου δηλαδη να επαιρνες 200 ευρω τροφοδοτικο πριν απο 3 μηνες, για να μαθεις οτι η 2900ΧΤ σου, θελει 8pin για το oc που το τροφοδοτικο σου δεν το παρεχει.

my 2 cents αφου επαθα και εμαθα.

Link to comment
Share on other sites

SLN: Αν και συμφωνώ μαζί σου νομίζω ότι είσαι λίγο απόλυτος (χωρίς να σημαίνει ότι δεν ισχύει ότι λες σε κάποιο βαθμό).

Για να μην μακρυγορώ θα πώ ότι οι διαφορές τιμής είναι σχετικές και όχι τόσο μεγάλες (π.χ. το Tt Toughpower 700 που έχω, το πήρα 123 πριν κανά εξάμηνο και τώρα έχει γύρω στα 100).

Σαφώς και υπάρχουνε πτώσεις τιμών αλλά όχι και τόσο μεγάλες όσο λές, ή εν πάσει περιπτώσει οχι πάντα τόσο μεγάλες!

Σε αυτό που λές πολύ σωστά και συμφωνώ και επαυξάνω είναι ότι καλό είναι να αγοράζουμε τροφοδοτικό στην ισχύ που θα χρειαστούμε (λαμβάνοντας υπόψη μας και τις απαιτήσεις σε ρεύματα σε μια ενδεχόμενη αναβάθμιση).

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν ειμαι καθολου απολυτος. (Παρεπιπτοντως πως γινεται να ειμαι ΛΙΓΟ απολυτος?? Σαν να λεμε ολιγον εγκυος? :p ) Τουλαχιστον δεν ηθελα να ακουγονται σαν απολυτα αυτα που λεω.

Λεω στην αρχη οτι εγω εχω κανει ουκ ολιγες φορες το αντιθετο απο αυτα που προτεινω (και πιθανον να το ξανακανω και στο μελλον αλλα θα ειναι εν γνωση μου η βλακεια) οποτε δεν γινεται να με λες απολυτο. Λαλακα ναι, απολυτο οχι. :D

Απλα, μωρε μετα απο "δοκιμη και αποτυχια" κατεληξα οτι δυστυχως 9/10 φορες δεν αξιζει να "επενδυσεις" σε τροφοδοτικο απο πλευρας ισχυος αλλα μονο απο πλευρα ποιοτητας. Το παραπανω απλα το στηριζω περισσοτερο σαν στατιστικο στοιχειο παρα σαν αποψη. Γενικα το τροφοδοτικα δεν ειναι μνημες που μπορει και να ακριβηνουν, οποτε "παρε τωρα που ειναι φτηνες, 4GB κι ας δουλευεις Word"

Τα τροφοδοτικα οπως και τα αλλα στον υπολογιστη παντα θα φτηναινουν και οι εταιριες παντα βρισκουν αφορμη να αλλαζουμε ακομα και τροφοδοτικο.

Φυσικα στα παραπανω υπαρχουν ΛΑΜΠΡΟΤΑΤΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ αλλα κατα την γνωμη μου δεν αρκουν για να εκτοπισουν τον κανονα.

Απλο παραδειγματακι...

Επειδη κι εγω την ψαχνω για psu και ψηνομαι για το 750αρι PC P&C και απλα περιμενω να σκασει η εκδοση με τα 8pin. Πιστευεις οτι δικαιολογουνται τα 70 ευρω παραπανω για +100W του 850W enermax?? Δεν θα αναφερθω καν στα 450 που κανει το 1000αρι της ιδιας εταιριας.

Φυσικα μιλαω για καποιον που προφανως ΔΕΝ χρειαζεται ΤΩΡΑ τα 850-1000 αλλα πιστευει οτι ΜΑΛΛΟΝ θα τα χρειαστει στο μελλον.

Εξ αλλου μπορει να φωναζουμε οτι "ετσι οπως το πανε οι εταιριες θα θελουμε υποσταθμους της ΔΕΗ κλπ κλπ" αλλα η αυξανομενες αναγκες για ισχυ μοναδικο αποτελεσμα εχουν, αναγκαστικα, την ολοενα και πιο προσιτη τιμη στα ισχυρα τροφοδοτικα. Νομος ζητησης και προσφορας...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.