Jump to content



ATHLON 64X2 5200+ ή INTEL c2d 6400?


kracken_74

Recommended Posts

Καλησπέρα αγαπητό forum...

Κάνω αυτή την ερώτηση γιατί η τιμή τους έιναι παρόμοια αλλα δε μπορώ να βρώ κανένα συγκριτικό test στον internet!

Γενικότερα θέλω να κάνω ενα νεο pc βασισμένο σε SLI mobo και πριν από όλα θέλω να ξεκινήσω από τον επεξεργαστή.

Το pc το φτιάχνω γιατί γράφω μουσική και χρησιμοποιώ πολλα VST Synths. Εχω επαγγελματική κάρτα ήχου. Θέλω να ασχολήθώ λιγάκι κ με συμπίεση κ αποσμπίεση ταινιών.

Επίσης έχετε να μου προτείνετε κανένα mobo μεταξύ 80-100€?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σκοπεύεις να κάνεις υπερχρονισμό στο σύστημά σου, δεν νομίζω οι διαφορές να είναι μεγάλες υπέρ του ενός ή του άλλου συστήματος.

Σε περίπτωση υπερχρονισμού μάλλον πας για C2D. Στην περίπτωση του C2D καλύτερα να αναζητήσεις λύση μητρικής με Intel chipset.

Link to comment
Share on other sites

για βίντεο μετατροπές αυστηρά σε intel....για τα υπόλοιπα πλήν υπερχρονισμού AMD και σε AMD σε συμβουλεύω Crossfire και οχι SLI μιας και ΑΤΙ = AMD πλέον!

Σε AMD τέινω αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις με απλά λόγια τι διαφορά έχει το crossfire κ τί το SLI? Είναι κάτι με το οποίο δεν έχω ασχοληθει :(

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το Crossfire είναι το αντίστοιχο SLi της ATi (AMD πλέον). Απλά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάρτες ATi αντί για NVidia.

Δηλαδή το mobo που υποστηρίζει SLI δεν έχει καμία διαφορά απο το CROSSFIRE. Εννοώ ότι το mobo πρέπει να έχει 2 Χ PCI-e είτε για SLI είτε για CROOSFIRE.

Στην ουσία απλώς αλάζει το ονόμα της συνδεσης μεταξύ των καρτών ή πρέπει να κοιτάω για mobo που να υποστηρίζει CROSSFIRE...? To λέω αυτό γιατί όπου κοιτάω για mobo όλοι αναφέρουν το SLI, κανείς CROSSFIRE.

Ευχαριστώ κ πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα δύο έχουν δύο υποδοχές για κάρτες γραφικών. Απλά μέχρι σήμερα δεν ξέρω κάτι αξιόλογο που να δουλέυει και SLi και Crossfire.

Το SLi έχει διαφημιστεί πολύ περισσότερο αλλά νομίζω ότι κάποια Intel chipsets δουλεύουν Crossfire.

Έχε υπόψιν ότι μια μητρική που υποστηρίζει το ένα δεν υποστηρίζει το άλλο και ότι δεν μπορείς να κάνεις Crossfire με NVidia κάρτες ή SLi με ATi.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ Crossfire δεν έχει καμία σχέση σε αρχιτεκτονική με το SLI. Μπορεί ο στόχος και των δύο να είναι η άυξηση της απόδοσης με 2η κάρτα γραφικών, αλλά ο τρόπος που το κάθε ένα δουλέυει έιναι διαφορετικός.

Για να μην μπλέξεις, θα σου πω τα υπέρ και τα κατά του ενός έναντι του άλλου, απλά..

Πλεονεκτήματα CROSSFIRE έναντι SLI:

Βασικά το Crossfire μπορεί να δουλέψει σε 16x mode, χρειάζεται intel chipset που να είναι Crossfire certified, ή νεότερο SLI (π.χ. Nvidia 590 sli) για να δουλέψει.

Οι ΝΕΕΣ middle range εκδόσεις του, δεν χρειάζονται Y-dongle στην θύρα εξόδου, διότι η επικοινωνία γίνεται πλέον ΜΟΝΟ μέσω του διάυλου PCIe.

Το bridge connector δουλεύει σε περισσότερα bit από το αντίστοιχο της Nvidia, ενώ ο χρονισμός του ρολογιού του είναι μικρότερος. Η σύνδεση διαιρείται σε 12 παράλληλα κανάλια δεδομένων.

Μειονεκτήματα CROSSFIRE έναντι SLI:

Αν μια εφαρμογή σε OpenGL δεν έχει έτοιμο Crossfire profile, to A.I. των οδηγών της ATI (Catalyst) θα το κάνουν rendering σε default mode (Scissor) και δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε χειροκίνητα το mode με κάποιο άλλο που να έχει καλύτερη απόδοση (όπως στην Nvidia). Tο SLI σε αφήνει να φτιάξεις profile με τις ρυθμίσεις που θες και να το αποθηκεύσεις ώστε να καλείται αυτόματα όταν τρέχεις την συγκεκριμένη εφαρμογή. Πάντως αν η εφαρμογή τρέχει σε Direct3D, μπορεί να γίνει από το tab 'advanced' από το control panel.

Οι τωρινές high end λύσεις (π.χ. x1800, x1900) χρειάζονται έναν connector τύπου 'Y-dongle', καθώς δεν χρησιμοποιείται το PCIe bus. Αυτό γίνεται για να μην χαθεί ισχύς από το περιορισμένο data bandwidth του Pcie bus. Όμως δημιουργείται έτσι latency που κατεβάζει τις δυνατότητες scaling του Crossfire. Δηλαδή η διαφορά απόδοσης με 2η κάρτα σε σχέση με κάποιον που βάζει 2η Nvidia (ποσοστιαία) είναι μικρότερη. Αυτό το φαινόμενο δεν υπάρχει στις middle range ATi αλλά συμβαίνει στα μεγάλα μοντέλα γιατί έχουν άλλάξει την αρχιτεκτονική του Crossfire στο μεταξύ από τότε όπως αναφέρω παραπάνω.

Επίσης, σε λίγο καιρό θα υπάρχουν επεξεργαστές στις κάρτες γραφικών ειδικά και για τα physics calculations. Αν και σαν ιδέα ήταν της ATi, η Nvidia συνεργάζεται με την Havoc (γνωστή για την δημιουργία της ομώνυμης 3D Enginge για physics). Πιστεύω (αυτό είναι προσωπική άποψη όχι fact) ότι σαν επιλογή είναι καλύτερη και έχει περισσότερο μέλλον.

Συμπέρασμα: Ανεξάρτητα αν κάποιος προτιμάει ATI ή Nvidia, αν πας σε υλοποίηση με δύο κάρτες γραφικών, το SLI είναι σαφώς καλύτερο από το Crossfire.

Link to comment
Share on other sites

Το pc το φτιάχνω γιατί γράφω μουσική και χρησιμοποιώ πολλα VST Synths. Εχω επαγγελματική κάρτα ήχου. Θέλω να ασχολήθώ λιγάκι κ με συμπίεση κ αποσμπίεση ταινιών.

δεδομενου του παραπανω το sli/crossfire γιατι το χρειαζεσαι? (εκτος και εισαι και φανατικος gamer)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανάλυση μεταξύ CROOSFIRE και SLI!! Είναι πολύ διαφωτιστική.

Το κακό είναι οτι ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιριών αντί να μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη...μαλλον την κάνει πιο πολυπλοκη!!!

Τελικά μάλλον θα καταλήξω σε SLI, έτσι κι αλλίως δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις...

Φίλε panoc...

Όταν έχω ελεύθερο χρόνο, είμαι φανατικός του gaming...οπότε γιατί να μην το απολαμβάνω...εξ'αλλου έχω ήδη μια VGA που συνδέετε SLI...αλλά είπα μιας που κανω νέο συστήμα...να παρω καμιά γνώμη παραπάνω!

Ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Crossfire μπορεί να δουλέψει σε 16x mode, χρειάζεται intel chipset που να είναι Crossfire certified, ή νεότερο SLI (π.χ. Nvidia 590 sli) για να δουλέψει.
Και τα 2 sli -crossfire δουλεύουν σε 16χ.

Το sli δουλεύει σε intel chipset μέχρι 7900 κάρτες γραφικών.

Το crossfire δεν παίζει σε nforce chipset ακόμα.

Οι ΝΕΕΣ middle range εκδόσεις του, δεν χρειάζονται Y-dongle στην θύρα εξόδου, διότι η επικοινωνία γίνεται πλέον ΜΟΝΟ μέσω του διάυλου PCIe.
¨Ολες παίζουν χωρίς το connector αλλά με μειωμένες απόδοσεις περίπου στο 10 %

Προς το παρόν το crossfire δεν έχει δείξει τα δόντια. ΑΝώριμο σαν τεχνολογία και με σχετικά αδύναμες κάρτες σε σχέση με τις 8800 της nvidia.

TO sli είναι πιο πολύ καιρό στην αγορά έχει δείξει τα δόντια του(Δείτε τα Wr του ΟPB στο 06 και του HIpro στο 01) και ετοιμαστείτε για υποστήριξη sli σε intel chipset

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε x16 παίζουν εφόσον υπάρχει το ανάλογο chipset.

Σε x8 το Crossfire νομίζω παίζει και σε παλαιότερα Nforce SLI αν και δεν είμαι σίγουρος (δεν είμαι ειδικός στις ΑΤΙ)...

Dellman είσαι σίγουρος για τα Nforce chipsets? Στο 590 δεν παίζουν; Εγώ έτσι νόμιζα...

¨Ολες παίζουν χωρίς το connector αλλά με μειωμένες απόδοσεις περίπου στο 10 %

Η Nvidia με τους νέους drivers series 9x.xx ισχυρίζεται ότι δεν συμβαίνει αυτό και ότι δεν είναι απαραίτητο το bridge, αλλά απλά να γύρίσουμε σε SLI mode την snap-card του board (δεν ξέρω αν ισχύει, εγώ πάντως το bridge δεν το έχω βγάλει). ;)

Kracken: Όπως και ο dellman λέει, το SLI είναι πιο ώριμο στην αγορά και γενικά σε απλά ελληνικά "παίζει καλύτερα". Εφόσον πας σε δύο κάρτες γραφικών, το SLI είναι καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.