Jump to content



Βίδες που βρίσκω?


Seeker

Recommended Posts

Αγόρασα ένα κουτί innovator (ξέρετε μωρέ απο αυτά του e-shop) για να στεγάσω έναν Sempron. Περίμενα λοιπόν να έχει μερικές δικές του βίδες για να τοποθετήσω την μητρική, τον δίσκο τα cd-rom κλπ.

Όταν παρέλαβα όμως το κουτί διαπίστωσα πως οι μόνες βίδες που είχε ήταν αυτές που κρατούσαν τα μέρη του κουτιού συνδεμένα μεταξύ τους :getlost:! Καμία σχέση με το Chieftec μου :inlove: που είχε τόσες πολλές βίδες που δεν ήξερα τι να τις κάνω...

Ξέρει κανείς που βρίσκω τέτοιες βίδες (για DVD rom, σκληρούς δίσκους κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Για on-line βιδαδικο λιγο δυσκολο το κοβω ...........:D

Edit: Αν εχεις κανενα φιλο (απο αθηνα) που μπορει να σε εξυπηρετησει κοιτα και εδω

Το link βρεθηκε μετα απο αναζητηση στο google.....Ημουνα στην πηγη (thelab) αλλα το βρηκα μεσω Λαμιας (google)!:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

επειδή βλέπω ότι το πρόβλημα εντείνεται με τον καιρό, λέω να κανονίσουμε μία ομαδική για βίδες :hehe:

Αρχική απάντηση από unseen

ολα τα κομπιουτεραδικα εχουνε 3-4 κουβαδες βιδες χυμενες διασπαρτες σε ολο το εργαστηριο....Παρε εναν μαγνητη μαζι σου και κανε μια επισκεψη.

Απλα LOL

Αν δεν βρεις πες μου να σου στειλω....

Link to comment
Share on other sites

:whistling Μην ξύνεις πληγές... πρίν απο 3 χρόνια είχαν έρθει απο ένα τοπικό μαγαζί να μου περάσουν ένα cd-rom (βλέπεις τότε δεν ήξερα) και μου το είχαν αφήσει 2 μέρες χωρίς βίδες γιατί δεν έβρισκαν!

Βέβαια μπορώ να πάω να ρωτήσω στην Έδεσσα αν χρειαστεί. Πουλάνε βίδες σε πακέτο?

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα το μεγάλο σκέλος του ερωτήματος :p

Η μητρική βιδώνεται με το κουτί με βίδες παρόμοιες με αυτές που βάζουμε στον δίσκο? Οι βίδες (για μητρική ή/και δίσκο) πωλούνται σε πακέτο?

Σορυ για την ερώτηση αλλά έχει κάμποσο καιρό απο τότε που έστησα το chieftechάκι και δνε τα θυμάμαι. :o:D

Link to comment
Share on other sites

ναι εχουν κατι σαν ελαστικη πλαστικη ροδελιτσα γυρω απο την βιδα στο σημειο οπου θα ακουμπαει την μητρικη και νομιζω εχουν λιγο μεγαλυτερη κεφαλη απο τις βιδες των δισκων (που ειναι οι μικροτερες) και λιγο μικροτερη απο τις βιδες του κουτιου που ειναι κατι γομαρια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kIlGoRi

ναι εχουν κατι σαν ελαστικη πλαστικη ροδελιτσα γυρω απο την βιδα στο σημειο οπου θα ακουμπαει την μητρικη και νομιζω εχουν λιγο μεγαλυτερη κεφαλη απο τις βιδες των δισκων (που ειναι οι μικροτερες) και λιγο μικροτερη απο τις βιδες του κουτιου που ειναι κατι γομαρια

H πλαστικη ροδελα πλεον δεν χρειαζεται στις mobo ...γυρω απο την τρυπα εχουν δακτυλιο ο οποιος δεν ειναι αγωγιμος για αποφυγη βραχυκυκλωματος...αν κανω λαθος διορθωστε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.