Jump to content



Τέλος εποχής για τους "γρήγορους" μαγνητικούς δίσκους (Μέρος 2)


Recommended Posts

έχεις κάψει φλάντζες tristeno, ουδέν σχόλιο, λες να βάλεις 2ο intel σε raid και το post σου πάλι copy-paste όπως πολλά άλλα είναι. Κάνε ένα edit και γράψε δίπλα από το Intel 80GB ένα X2, βάλε και τον 1ΤΒ μαγνητικό που λέω και εγώ(γιατί υποτίθεται ότι αυτός που θα πάρει SSD θα πάρει και γρήγορο μαγνητικό για Data όχι τον χειρότερο της αγοράς) και στο τέλος 1.16TB με κόστος 532,97Ευρώ να πω ΟΚ ναι, έχω 1/4 από GB στον δίσκο του λειτουργικού, έχω και 400GB λιγότερα από το σύνολο, αλλά έχω ταχύτητα(και υπόψιν ότι θες και καλό Controller με Cache και κόστος 300-500Ευρώ για να κάνεις αποδοτικό array, εκτός αν προσθέσεις έναν perc 5i από το ebay με 140Ευρώ).

Εγώ ούτε i7 extreme έχω, ούτε διπλές 4870Χ2, ούτε 2 intel 80άρηδες σε raid. Με μαγνητικούς είμαι ΥΠΕΡ καλυμμένος (2x 250GB raid 0 με 70Ευρώ), δεν πρόκειται να κάνω θυσία τα GB για την ταχύτητα γιατί ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ όπως δεν νοιάζει πολλούς απλούς και mainstream χρήστες ακόμη. Και η συνέχεια στα μειονεκτήματα τα λέμε και εδώ.

Επίσης ξανά λέω: Ο raptor αποσκοπεί άλλη μερίδα χρηστών και άλλη μερίδα χρηστών ο SSD να ξέρουμε τι λέμε και πάψε να λες "Μόνος σου τα είπες" γιατί ξέρω τι λέω σε κάθε μου post, τα έβαλα και bold μήπως και προσέχεις τι λέω.

α, και μια λεπτομέρεια : στο link που δείχνεις μόνος σου, o raptor έχει το πάνω χέρι στο seq write και στο Write των 512k(που και εκεί δίνω βάρος), αυτός που θα δώσει για SSD σίγουρα δεν θα τον έχει για video recording σε 4k και 8k format(όπου 160GB = 44-40 λεπτά video μόνο) γιατί εκεί παίζουν μόνο οι SAS και οι raptor(λόγω Gigabyte και Write speed).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 394
  • Created
  • Last Reply

Αφού σου δίνω Link με ΕΝΑΝ SSD που ρίχνει στα αυτιά σε 2ΧVeloci τι άλλο θέλεις?

Πιστεύεις ότι μπορείς να δεις τέτοιες διαφορές μεταξύ του πιο γρήγορου και πιο αργού μαγνητικού?

Και επειδή βλέπω ότι κάνεις edit μετά από την απάντησή μου, να σου βάλω και ένα bench με 2 SSD σε RAID να ησυχάσεις (μιας και σε απασχολεί το seq r/w στα 512k΄:042::042:) ή έναν φτηνότερο 128ρη SSD? Είπες τίποτα για το write?

post-123-1442175542,9403_thumb.jpg

post-123-1442175543,0072_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου δίνω Link με ΕΝΑΝ SSD που ρίχνει στα αυτιά σε 2ΧVeloci τι άλλο θέλεις?
Να βγάλει η intel 600GB SSD στην τιμή κάτω των 400Ευρώ και με καλύτερο Write και read speed σε όλα μα όλα τα benchmarks, μόνο τότε θα με πείσει να αγοράσω το προϊόν της, διαφορετικά θα αγοράσω raptor όπως και άλλοι δεν θα αλλάξω γνώμη.
Πιστεύεις ότι μπορείς να δεις τέτοιες διαφορές μεταξύ του πιο γρήγορου και πιο αργού μαγνητικού?
Ναι, για βάλε WD 250GB Blue με τον 250GB RE3 και τέλος τον 300άρι raptor να δεις τι διαφορά έχουν ο ένας με τον άλλο(στο ίδιο bech και να ποστάρεις screenshots).

Και αυτό είναι το τελευταίο μου post για αυτό το μήνα σε αυτό το thread γιατί μου τα ε***ξες για τα καλά.:042:

Link to comment
Share on other sites

Βαθειά νυχτωμένος φίλε μου. Εδώ βλέπεις διαφορές της τάξης του 500% μεταξύ SSD και Veloci (σε RAID κιόλας!) και μου λες ότι θα δεις τέτοιες διαφορές μεταξύ μαγνητικών.

Πάρε να διαβάσεις λίγο για να μην λες ότι ναναι πάλι (όπως με το defrag σε SSD)

http://techreport.com/articles.x/17183

για να δεις τι διαφορά έχει ένας γρήγορος από έναν αργό μαγνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα όπως ο tristeno είναι αγύριστο κεφάλι σε κάποια πράγματα έτσι είσαι και εσύ.

Από την στιγμή που δεν έχεις δουλέψει σε PC με το OS πάνω σε κάποιο καλό ( non-JMicron ) SSD δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη επί του θέματος αν πάει πιο καλά ή όχι από οποιονδήποτε μαγνητικό δίσκο...

υ.γ. Έλα Κηφισιά με ΗΣΑΠ να σε πάρω σπίτι μου να δουλέψεις σε ένα μηχάνημα με SSD να δούμε μετά τι θα λες ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ερθω εγω και να μου τους κανεις και δωρο , γιατι δε μπορω να περιμενω μεχρι να ερθουν οι intel ?????? :D

Εσύ δεν είσαι αυτός που έπαψε να ασχολείται με τα PC & το overclocking ? :044:

Έλεγα να σε phoneάρω εχθές το μεσημεράκι αλλά πάτησα άκυρο.

Ελπίζω να τα πούμε κάποια στιγμή τέλη του μήνα με τα παιδιά ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.tomshardware.co.uk/ssd-x25-m-vertex,review-31671.html

αρκετοί μαζεμένοι σε συγκριτικό. Πάψαμε να βάζουμε μαγνητικούς για σύγκριση πλέον μιας και δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.tomshardware.co.uk/ssd-x25-m-vertex,review-31671.html

αρκετοί μαζεμένοι σε συγκριτικό. Πάψαμε να βάζουμε μαγνητικούς για σύγκριση πλέον μιας και δεν έχει νόημα.

Από καιρό λένε οι PR να μη γίνεται σύγκριση SSD με μηχανικούς.

Έτσι είδαμε βασικά μέγιστη και sustained διαμεταγωγή σε sequential tests read και write.

Και ενώ παντού μας έγραφε ο Tom και για το write, όταν έφτασε στον Intel x25-Μ ξέχασε να μας πει το νουμεράκι.

Πάντως τη σύγκριση με μηχανικούς δεν άντεξε ο Tom να την αποφύγει εντελώς και σε κάποια στιγμή ανέφερε τον seagate cheetah που έχει 200 MB/s σταθερή διαμεταγωγή ανάγνωσης και εγγραφής.

Εντύπωση μου έκανε και η =on∏[2325]=on"]σύγκριση των επιδόσεων μεταξύ 50 και 34nm x25-Μ, όπως και η επιλογή των μετροπρογραμμάτων Intel Iometer, PCMark Vantage και h2benchw.

Ειδικά για τους SSD δεν θα έλεγα ότι θα στηριζόμουν αποκλειστικά σε τέτοιες μετρήσεις.

Για παράδειγμα, δεν αναφέρεται στους πίνακες ο cavalry με jmicron controller, γιατί απλά δεν θα μπορούσε να εξηγήσει τη σύγκριση με τους mtron, που αν και με SLC flash μνήμες πατώνουν σχεδόν σε όλες τις μετρήσεις.

Έτσι δεν ξέρω αν πράγματι οι νέοι postville είναι πραγματικά τόσο χειρότεροι από τους παλιούς X25-M, εξ αιτίας της σμίκρυνσης στα 32nm.

Ήταν αναμενόμενο η σμίκρυνση να φέρει κάποια μείωση στις επιδόσεις στις μνήμες flash, λόγω αύξησης της διάχυσης του ρεύματος κατά την ανάγνωση και εγγραφή σε μεγαλύτερη έκταση και αύξηση των σφαλμάτων σε mlc ιδίως μνήμες. Αλλά φαίνεται ότι η έκταση των σφαλμάτων δεν αντιμετωπίζεται επαρκώς από τους πιθανότατα βελτιωμένους μηχανισμούς διόρθωσης και έχουμε καθυστερήσεις.

Επίσης αναφέρθηκε κάτι που έχει και πρακτική σημασία για τους παλιούς Intel, ότι με τους Postville (32nm) χρησιμοποιούν ίδια firmware.

Έτσι δεν ισχύει αυτό που αναφέρθηκε σε αρκετά fora ότι μόνο οι νέοι θα υποστηρίξουν trim και όχι οι παλιοί X25-M.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αναφέρθηκε κάτι που έχει και πρακτική σημασία για τους παλιούς Intel, ότι με τους Postville (32nm) χρησιμοποιούν ίδια firmware.

Έτσι δεν ισχύει αυτό που αναφέρθηκε σε αρκετά fora ότι μόνο οι νέοι θα υποστηρίξουν trim και όχι οι παλιοί X25-M.

Αυτό πού ακριβώς το διάβασες;

Το γεγονός ότι υπάρχει κοινό ISO image για την αναβάθμιση firmware και των 2, σαφώς και ΔΕΝ σημαίνει ότι χρησιμοποιούν το ίδιο firmware.

Εξάλλου άμα δεις και τα Release Notes του τελευταίου firmware στην εικόνα, θα δεις ότι το checksum ID για τα 2 firmwares είναι διαφορετικό.

Είμαι κάτοχος ενός Intel SSD 80M MLC 50nm, και φυσικά αυτό που λες θα ήθελα να ισχύει.

Αλλά καλώς ή κακώς, τα δεδομένα λένε ότι δεν ισχύει.

post-1802-1442175554,8145_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Intel’s latest X25-M drive is based on the same in-house controller with 32MB cache memory as the initial X25-M series, which is why you can keep grabbing firmware upgrades at the usual location.

Αυτά μας τα λέει ο Tom στην έβδομη σελίδα.

Το γεγονός που αναφέρει ότι επειδή οι controllers είναι ίδιοι, κατεβάζουμε firmware από την ίδια σελίδα, έχει λογική βάση.

Βέβαια, μέσα σε ένα πρόγραμμα υπάρχουν περισσότερα από ένα firmware και εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση το κατάλληλο, αλλά ο Tom έχει επαφή με την Intel και δεν νομίζω ότι θα έγραφε ότι έχουν ίδιο controller χωρίς να έχει πληροφόρηση.

Αν έχουν ίδιο controller, οι διαφορές στο firmware θα είναι σε επίπεδο αντιμετώπισης των αυξημένων λαθών ανάγνωσης εγγραφής, λόγω μικρότερης λιθογραφικής μεθόδου στα 34nm. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην μπορεί να εφαρμοστεί το trim και στους προηγούμενους 50nm δίσκους. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.