Jump to content



TRANSPUTER: Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι...


Candyman1442169163

Recommended Posts

Η HP στους servers της (γιατί αυτό εννοείς υποθετω) χρησιμοποιούσε τεχνολογία της DEC/Alpha και ποτέ δική της. Ποτέ.

Μια ζώη η Alpha σχεδίαζε τους επεξεργαστές και η digital της έδινε τεχνογνωσία και software ανεπτυγμένο για τους RISC server της. Δεν είναι processor developments εταιρίες όπως η Сompaq ή η HP... Τουλάχιστον οχι σοβαροί κατά την ταπεινή μου γνώμη, και δεν ήταν ποτέ.

Οσο για τον Itanium, σχεδιάστηκε εξολοκλήρου από την ιντελ με guidelines απλά από την HP γιατί προορίζοταν αρχικά για τους Integrity line servers που τρέχανε HP-UX.

Κάποια στιγμή χρησιμοποίησε και επεξεργαστές της Motorola (στην σειρά HP-9000).

Ακόμα και ο "δικός της" PA-RISC Processor ήταν σχεδόν αντιγραφή του EV6. Δεν θυμάμαι άλλο επεξεργαστή που να έφερε το όνομα HP πάνω του. Αν θες θυμισέ μου...

Y.Γ. Ακου mate Darthmoul, χωρίς παρεξήγηση. Δεν έγραψα το άρθρο για να.. "τσακωνόμαστε" εμείς οι δύο, το έγραψα για άλλους λόγους. Φυσικά και θα μου απαντήσεις αν θες αφού έχω γράψει πράγματα που χρήζουν απάντησης αλλά και δεν είναι δημοκρατικό να συμβεί το αντίθετο, αλλα το λέω από τώρα δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία. Οπότε μετά την απάντηση σου θα προσπαθήσω να μην συνεχίσω την μικρή μας... διαμάχη.

Δεν θα ήθελα να εξελιχτεί το τόπικ σε διαμάχη AMD-Intel και η πλάκα είναι ότι σχεδόν το καταφέραμε μόνοι μας! :D

Φιλικότατα...

Τρικυμιά εν κρανίω. H DEC είχε τρεις κύριες αρχιτεκτονικές και πολλές μικρότερες. Τους PDP, τους VAX και τους Alpha. Το 1998 η DEC εξαγοράστηκε από την Compaq και το 2002 η Compaq εξαγοράστηκε από την HP και οι Alpha πέρασαν εκεί να κάνουν παρέα με τους PA-RISC.

Εταιρία Alpha που να σχεδιάζει επεξεργαστές δεν υπήρχε ΠΟΤΕ.

Το αν είναι σοβαρός κατασκευαστής CPU η HP άσε να το κρίνεις όταν θα δεις έναν PA-RISC (100% HP made) στα 600 MHz του 1999 και αφού τον συγκρίνεις με ένα Athlon64 στο 1.8 GHZ του 2003-2004. Ρώτησε και τον circular που του έδειξα έναν το καλοκαίρι να σου πει εντυπώσεις.

Οι PA-RISC υπάρχουν από το 1988, οι Alpha από το 1992. Οι αρχιτεκτονικές διαφορές τους είναι πολύ μεγάλες και ακόμα και αν πήρε ο PA στοιχεία από τον Alpha, δεν βλέπω κανένα κακό αφού και οι δύο αρχιτεκτονικές είναι ιδιοκτησία του ίδιου κατασκευαστή.

Οι Itanium ήταν project της HP από το 1989 και η Intel μπήκε στην μέση μόλις το 1994-1995. Μέχρι πριν έναν χρόνο περίπου ήταν μαζί συνέταιροι αλλά η HP αποχώρησε από το καράβι που βουλιάζει πληρώνοντας ένα πολύ καλό ποσό στην Intel.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το αν συγκρίνουμε σήμερα PA-Risc με σύγχρονους επεξεργαστές μάλλον ατύχησες... εκτός αν μας πεις για ΠΟΙΟΝ PA-RISC μιλάς γιατί τα αφήνεις όλα έντεχνα στο φλου. Για τον PA8700 του 2001 ή τον PA7000 toy '89?

Α επίσης στα 600Mhz δεν υπήρχε PA-Risc, και ειδικά το '99. O 8600 έφτανε max στα 550 και ο 8700 ξεκίναγε από τα 625Mhz και βγήκε το 2001. Μέχρι τέλη '98 έβγαινε ο 8500 που τερμάτισε στα 440Mhz.

Τρικυμία εν κρανίω ε; Καλά...

Το αν είναι σοβαρός κατασκευαστής CPU η HP άσε να το κρίνεις όταν θα δεις έναν PA-RISC (100% HP made) στα 600 MHz του 1999 και αφού τον συγκρίνεις με ένα Athlon64 στο 1.8 GHZ του 2003-2004. Ρώτησε και τον circular που του έδειξα έναν το καλοκαίρι να σου πει εντυπώσεις.

Δεν μου λές κιόλας, από С2D είναι ταχύτερος ή μόνο από τους AMD?

Θα ήθελα να μου τον δείξεις τον επεξεργαστή καποτε, να με πείσεις κι εμένα!

Hypertransport:

In the late 1990s, developers began looking for a new bus technology that could improve the I/O bus speeds before they became a major drag on the development of microprocessors. AMD began working on solving the I/O bus problem by developing its HyperTransport technology in 1997. The promise of HyperTransport caused several companies, including Apple Computer, Cisco Systems, NVIDIA, and Sun Microsystems, to join AMD in creating the HyperTransport Consortium (www.hypertransport.org) in mid-2001.
Το αν είναι σοβαρός κατασκευαστής CPU η HP άσε να το κρίνεις όταν θα δεις έναν PA-RISC (100% HP made) στα 600 MHz του 1999 και αφού τον συγκρίνεις με ένα Athlon64 στο 1.8 GHZ του 2003-2004. Ρώτησε και τον circular που του έδειξα έναν το καλοκαίρι να σου πει εντυπώσεις.

Για σύγκρινε τότε τον PA-RISC με MIPS-R4000. RISC με RISC συγκρίνουμε όχι RISC με ότι μας βολεύει, έτσι δεν είναι η διαφωνείς;

Επίσης σου απάντησα παραπάνω για το ΠΟΙΟΣ σχεδίασε το Hypertransport (το link είναι από το site:www.hypertransport.org) και παραπίσω δες τις νέες παραθέσεις για τον Itanium και το Direct Connect Architecture που είναι επίσης της AMD.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρώστε. Αυτό το thread μπορεί να καταλήξει ως ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον thread, ας μην καταλήξει σαν κόντρα. Κρίμα θα είναι.

Εκμεταλλευτείτε ο ένας τις γνώσεις του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το αν συγκρίνουμε σήμερα PA-Risc με σύγχρονους επεξεργαστές μάλλον ατύχησες... Οπως και να 'χει λέγε ότι θες. Δεν μου λές όμως, από С2D είναι ταχύτερος ή μόνο από τους AMD?

Μάλλον ευτύχησα να δω και άλλες αρχιτεκτονικές και τεχνολογίες στην ζωή μου πέρα από πισάκια που τρέχουν windows σε x86. Μέχρι να αποκτήσεις μέτρο σύγκρισης μάλλον αυτός που λέει ό,τι θέλει είσαι εσύ.

Μην επιμένεις να ξεκινήσεις Intel vs AMD flame από εμένα. Χτυπάς λάθος πόρτα, στο είπα και πριν. Βρες ποιές CPU είναι πιο αργές από ένα Athlon64 στα 1.8 GHz και την απάντηση την έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορώ να σου απαντήσω πλέον. Εγώ εχω τρικυμία εν κρανίω... Αλλωστε συγκρινες RISC επεξεργαστή με СISC, τι να πω εγώ ο άσχετος;

Λοιπόν επειδή εγώ το άνοιξα το thread παρακαλώ τους moderators να το σβήσουν. Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λές κιόλας, από С2D είναι ταχύτερος ή μόνο από τους AMD?

Θα ήθελα να μου τον δείξεις τον επεξεργαστή καποτε, να με πείσεις κι εμένα!

Ανάγκη να σε πείσει δεν έχει κανείς. Μάλλον εσύ έχεις ανάγκη να μας πείσεις για το πόσο καλή είναι η CPU που έχεις στο κουτί σου. Έχω και εγώ 2 Opterons στο δικό μου. Αν θέλεις PA-RISC χτυπάς έναν από ebay από Γερμανία και δεν πληρώνεις και τελωνίο. Θα σου κοστίσει όλο το σύστημα κάπου στα 300 ευρώ, όσο μια μέτρια κάρτα γραφικών. Θα έχεις και την ευκαιρία να μάθεις HP-UX και να δεις και κάτι καινούργιο.

Εννοώ το PA-8700 στα 625 ΜHz που όντως βγήκε το 2001 και όχι το 1999 που έγραψα πριν.

Μια ζώη η Alpha σχεδίαζε τους επεξεργαστές και η digital της έδινε τεχνογνωσία και software ανεπτυγμένο για τους RISC server της.

Ναι. Και μια ζωή η Opteron σχεδίαζε τους επεξεργαστές και η AMD της έδινε τεχνογνωσία για το πως θα φτιάξει το Hypertransport.

Εγώ αγοράζω hardware για να τρέχω software και όχι από φανμποϊσμό. Ή για να το μελετάω. Και επειδή το software που τρέχω τρέχει και σε risc και σε cisc και σε epic και σε διάφορα λειτουργικά, μπορώ να κάνω και τις συγκρίσεις. Αν σε χαλάει, λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή εγώ το άνοιξα το thread παρακαλώ τους moderators να το σβήσουν. Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω.

Ευχαριστώ.

¨Όταν ανοιγείς ένα θέμα θα πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς κριτική και να υποστηρίξεις τις απόψεις σου.

Dellman

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εσύ έχεις ανάγκη να μας πείσεις για το πόσο καλή είναι η CPU που έχεις στο κουτί σου.

Αυτό με πειραξε περισσότερο από όλα. Κάνεις λάθος φίλε μου. Μεγάλο λάθος.. To άρθρο γράφτηκε για να δούμε μερικά πράγματα όχι για να αποδείξω ΤΙΠΟΤΑ :(

Μια φορά αναφέρθηκε το όνομα της AMD στο αρχικό κείμενο (όπως και του PS3 που γενικά το κράζω).

Δεν με ενδιαφέρει να κάνω κάτι τέτοιο, γιατί δεν είμαι κανένας κομπλεξικός...

Link to comment
Share on other sites

Με ιδιαιτερο ενδιαφερον διαβασα τοσο το αρχικο αρθρο (για το οποιο θελω να συγχαρω τον φιλο Candyman) για τον κοπο και τον χρονο του) οσο και τις ενστασεις που εγιναν και εκαναν το θεμα ακομα πιο ενδιαφερον.

Διαπιστωσα οτι οι συνομιλιτες παρολο που ανεβασαν λιγο τους τονους καταφεραν μεχρι ενα σημειο να διατηρησουν το επιπεδο παραμενοντας στις οποιες τεχνολογικες διαφωνιες που ειναι απολυτα θεμιτες.

Στεκομαστε ολοι σε αυτες και ελπιζουμε να μας διαφωτισετε με επιχειρηματα και γνωσεις που δεν εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να επεκτείνω το άρθρο λίγο.

ATARI Transputer ATW800-20

attachment.php?attachmentid=15115&stc=1&d=1175678436

Το μοναδικό μηχάνημα σχεδόν παραγωγής ("σχεδόν" γιατί δεν βγήκε σε ευρεία πραγωγή ποτέ) βασισμένο σε Transputer ήταν το Atari Transputer Workstation ή ATW800-20 (βασισμένο αρκετά στο πρωτότυπο ABAQ transputer που η συνεχής επιδείξεις σε εκθέσεις χωρίς να βγαίνει κάτι σε παραγωγή είχε γίνει σχεδόν ανέκδοτο την εποχή εκείνη).

attachment.php?attachmentid=15116&stc=1&d=1175678502

To ΑΒΑQ σε.. έκθεση (όπως συνήθως!)

Το ΑΤW 800 Αποτελούταν από τρία βασικά τμήματα:

1. Το motherboard που στέγαζε ένα Transputer T800-20 και 4mb RAM.

attachment.php?attachmentid=15117&stc=1&d=1175678605

H θηριώδης motherboard του ATW800.

2. Ενα ολοκληρωμένο τσιπ που περιλαμβανε ένα MEGA ST σε ρόλο Ι/Ο controller

attachment.php?attachmentid=15118&stc=1&d=1175678729

Ο Μega ST σε ρόλο I/O card

3. Το υποσύστημα γραφικών Blossom με 1mb DP-RAM (dual-ported Ram, http://en.wikipedia.org/wiki/DPRAM).

attachment.php?attachmentid=15119&stc=1&d=1175678865

Blossom video adapter

Όλα συνδέονταν με το transputer μέσω transputer link των 20mbits/s. Επίσης το board μπορούσε να δεχτεί τις περίφημες farm cards (daughterboards με σκοπό την επέκταση του υπολογιστή με πολλαπλά transputers) με μέγιστο αριθμό 17 ακόμα transputers. To κάθε ένα είχε συχνότητα ρολογίου 20Mhz με θεωρητική απόδοση 10 Μips έκαστο. Δηλαδή περίπου 170+ mips.

Επίσης υπήρχε εξωτερικός διαύλος (αυτό ήταν υλοποίηση της Atari καθώς ο αρχικός σχεδιασμός του transputer δεν το περιλάμβανε) με σκοπό την σύνδεση περισότερων -εξωτερικών πλέον και μέσω διαύλου- farm cards.

attachment.php?attachmentid=15121&stc=1&d=1175679399

To logo του HeliOS

Το λειτουργικό σύστημα λεγότανε Helios, βασισμένο αρκετά σε Unix. Mια βασική διαφορά ήταν ότι δεν επέτρεπε memory protection γιατί το transputer δεν διεθετε memory management unit (MMU). Αυτό δεν ήταν πρόβλημα γιατί η αρχιτεκτονική του transputer το έκανε να μην ειναι τόσο σημαντική έλλειψη (stack based architecture).

Ετσι το Helios μπορούσε να τρέξει διάφορα προγράμματα σχεδιασμένα για Unix π.χ. X-windows σαν GUI.

Επισης το Helios έτρεχε με όλα τα transputers ενεργά για να επεξεργάζονται δεδομένα σε real time, με αποτέλεσμα την σαφώς καλύτερη κατανομή εργασιών μεταξύ τους σε σχέση με το αρχικό σχεδιασμό που είχε κατά νου της η Inmos.

Τέλος ακόμα και αν έκλεινε η τροφοδοσία σε ένα workstation (αν υποθέσουμε ότι είχαμε πολλά συνδεδεμένα σε ένα δίκτυο εξωτερικών farm cards) τα υπόλοιπα συνέχιζαν να επεξεργάζονται δεδομένα κανονικά χωρίς πρόβλημα αφού μεταφέρονταν αυτόματα στα ενεργά transputers.

Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το λειτουργικό εδώ: http://www.classiccmp.org/transputer/helios.htm

Το Blossom/Χ11 сhip:

To σύστημα γραφικών Blossom είχε τα εξής τεχνικά χαρακτηριστικά:

1280x960, 16 χρώματα on-screen από παλέττα 4096

1024x768, 256 χρώματα on-screen από παλέττα 32 bit

640x480, 256 χρώματα on-screen από παλέττα 32 bit

512x480, σε 32 bit "true color"

Ηταν εντυπωσιακά χαρακτηριστικά για γραφικά υπολογιστή εκείνη την εποχή.

Επίσης το Blossom είχε δυνατοτητα για διάφορα hardware effects με συνολικό fill rate 128Mpixels, διέθετε blitter (κάτι σαν πολύ γρήγορη graphics-dedicated cache memory), και καποιες hardware 3D δυνατότητες (π.χ. z-buffer, texture mapping).

Ήταν ακόμα ένα εντυπωσιακό μηχάνημα που εν τέλει το έφαγε κι αυτό το μαύρο σκοτάδι (όπως π.χ. και τον εξαιρετικό για την εποχή του Acorn Archimedes).

"…sequential computers are approaching a fundamental physical limit on their potential power. Such a limit is the speed of light…"

A. L. DeCegama, 1989

"To achieve higher performance, computers are increasingly relying on parallel processing. Parallel processing computers require memory systems with high capacity and fast parallel access."

B. Robinson, 1989

End of story...

post-4990-1442174623,0163_thumb.jpg

post-4990-1442174623,1123_thumb.jpg

post-4990-1442174623,1282_thumb.jpg

post-4990-1442174623,1644_thumb.jpg

post-4990-1442174623,2099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πάντοτε να σκοτώνεστε μεταξύ σας? Σκοπός του forum είναι να μάθουμε κάτι και να ανταλλάξουμε απόψεις. Δεν πρέπει να γίνονται επιθέσεις σε προσωπικό επίπεδο!!

Anyway, ποιά η διαφορά μεταξύ του bus και του link? Σε απλά Ελληνικά παρακαλώ για να καταλαβαίνουμε κιόλας γιατί απο ένα σημείο και έπειτα σας έχασα με όλες αυτές τις ονομασίες και τεχνολογίες

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χονδρικά... και απλά...

DATA BUS: In computer architecture, a bus is a subsystem that transfers data or power between computer components inside a computer or between computers and typically is controlled by device driver software. Unlike a point-to-point connection, a bus can logically connect several peripherals over the same set of wires. Each bus defines its set of connectors to physically plug devices, cards or cables together.

http://en.wikipedia.org/wiki/Data_bus

DATA LINK:

The data link layer is layer two of the seven-layer OSI model as well as of the five-layer TCP/IP reference model. It responds to service requests from the network layer and issues service requests to the physical layer.

http://en.wikipedia.org/wiki/OSI_model#Layer_2:_Data_Link_layer

Δεν χρειαζεται drivers για τις συσκευές καθότι ακολουθούν ένα συγκεκριμένο πρότυπο, καθώς είναι πρωτόκολλο αποστολής/λήψης δεδομένων. Συνδέει ένα κόμβο δεδομένων με έναν άλλο. Για αυτό και η διαμεταγωγή των transputers μετρίεται σε Mbit/s και όχι σε Megabyte/s. Οχι ότι υπάρχει ουσιαστική διαφορά και οι δύο μονάδες το ίδιο πράγμα μετράνε (8bits=1byte, 1024bytes=1kilobyte) απλά συνηθίζουμε να μετράμε σε Mbit/s ταχύτητες διαμεταγωγής δικτύων. Αποτελεί ένα από τα 7 layers του πρότυπου OSI πλέον.

http://en.wikipedia.org/wiki/OSI_model

Μπορεί με τα σημερινά δεδομένα να φαντάζει χαζό αν είχε εξελιχθεί όμως όσο και το data bus τόσα χρόνια πιστεύω θα ήταν αλλιώς τα πράγματα. Για παράδειγμα, είναι πολύ πιο έυκολο να ανεβάσεις την ταχύτητα διαμεταγωγής σε ένα πρότυπο με data links καθώς δεν χρειάζεται να ανεβάζεις το ρολόι του δίαυλου όπως γίνεται στην τεχνολογία x86 εδώ και χρόνια (αν και υπήρξαν και έξυπνες ιδέες πάνω στην εξέλιξη του data bus π.χ. Double Data rate), με όλα τα υπέρ και τα κατά του ως τεχνική.

Φαντάσου πόσο καλύτερα θα ήμασταν αν είχαμε ακολουθήσει τέτοια αρχιτεκτονική από τότε.

Εγώ τουλάχιστον έτσι πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Σε απλά ελληνικά. Στους υπολογιστές link είναι το κύκλωμα το οποίο συνδέει απευθείας δύο τμήματα του υπολογιστή μεταξύ τους. Πχ δύο CPU. Αναφέρεται και ως point-to-point connection ή direct link κάποιες φορές.

Το bus είναι ο δίαυλος (ένα κύκλωμα είναι και αυτό) πάνω στο οποίο συνδέονται τα links από όλα τα επιμέρους τμήματα ώστε να γίνεται μέσω αυτού η διαμεταγωγή των δεδομένων.

Σε έναν υπολογιστή έχεις bus, αλλά μπορείς να έχεις και direct links μεταξύ κάποιων τμημάτων του χωρίς να μεσολαβεί το bus. Είναι θέμα του σχεδιασμού που έχει κάνει ο κατασκευαστής.

Αν λοιπόν δύο τμήματα του υπολογιστή σου (πχ οι δύο cpu που έχεις μέσα) επικοινωνούν μεταξύ τους μέσω ενός απευθείας link, η επικοινωνία τους είναι ταχύτερη. Με το bus θα ήταν σαφώς πιο αργή αφού εκτός από τα data που θέλουν να ανταλλάξουν μεταξύ τους οι δύο CPU, το bus έχει να εξυπηρετήσει και όλη την υπόλοιπη γειτονιά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σου απάντησα παραπάνω για το ΠΟΙΟΣ σχεδίασε το Hypertransport (το link είναι από το site:www.hypertransport.org) και παραπίσω δες τις νέες παραθέσεις για τον Itanium και το Direct Connect Architecture που είναι επίσης της AMD.

Σου απαντάω εδώ λόγω του συνεχόμενου backedit που κάνεις γιατί δεν έχω άλλο τρόπο.

Η AMD αγόρασε license του IO7, το προσάρμοσε (δηλαδή πετσόκοψε χωρίς να προσθέσει το παραμικρό χαρακτηρηστικό) και το μετονόμασε σε Hypertransport. Και αν δεν είναι έτσι τα πράγματα πρέπει να μου εξηγήσεις για ποιόν λόγο η AMD πλήρωσε για το IO7. Της περισσεύουν και είπε να τα πετάξει εκεί; Δεν νομίζω. Μάλλον την έψαχνε με το θέμα του bus από το 1997 όπως γράφεις, και αφού δεν έβγαλε άκρη πήγε στο IO7 για να κάνει την δουλειά της.

Direct Connect Architecture ονομάζει η ίδια η AMD το Hypertransport μαζί με τον IMC. Έτσι λέει εδώ στο site της. Αλλά και πάλι δεν βλέπω να προσθέτει κάτι παραπάνω στην τεχνολογία του IO7. Όλο το ζήτημα εξακολουθεί να είναι ένα IO7 με ένα link λιγότερο.

Καλώς η κακώς η AMD ήταν πάντα εντελώς μέτρια στην παραγωγή τεχνολογίας. . Αγόραζε τεχνολογία από τρίτους, την προσάρμοζε, την πακετάριζε και την πουλούσε στην μαζική αγορά.

Και επειδή το Hypertransport δεν είναι παρά τεχνολογία του Alpha πετσοκομμένη, την οποία αγορασε στο σύνολο της αργότερα η Intel από την Compaq και ακόμα πιο μετά πήρε και τους μηχανικούς του Alpha από την HP θα βρεις πολλά κοινά που εσύ μεν τα πρωτοείδες στην AMD, αλλά η AMD η μόνη σχέση που έχει μαζί τους είναι να τα πουλάει και τίποτα παραπάνω.

Αν ψάχνεις σε εταιρίες σαν την AMD πρωτογενή παραγωγή τεχνολογίας, μάλλον πάλι χτύπησες λάθος πόρτα. Από τέτοιες εταιρίες δεν έρχεται πρόοδος. Με την επιμονή σου για πράγματα που είναι γνωστά και δεδομένα από χρόνια σε όσους ασχολούνται σοβαρά με αυτά τα θέματα και με τον φανμποισμό σου να αποδείξεις ότι η AMD είναι κάτι το οποίο καλώς ή κακώς δεν είναι καταστρέφεις μόνος σου ένα thread που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν καλό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.