Jump to content



ΤΕΖΑ η μητρική...


Recommended Posts

Χρόνια Πολλά παιδιά.

Δυστυχώς χτες κάηκε η Abit NF7 2.0 μητρική του 2ου pc που είχα για download και beta/vista testing.

Όλα ξεκίνησαν από τη μανία μου να παραγγείλω μια 2η μνήμη kingston ddr1 3200 στα 512 mb για να έχω dual ddr και να φτάσω το 1 giga Ram για τα vista.

Χτες την παρέλαβα και πάω να την εγκαταστήσω.

1η δοκιμή με τις 2 μνήμες μαζί.Τη βάζω στο 2ο dimm και boot.Μόλις επέλεγα στο boot manager να ξεκινήσει τα XP, έτρωγα BSOD με πρόβλημα στο ACPI,.

2η δοκιμή με χαμηλότερα timings.BSOD

3η δοκιμή με τη νέα μνήμη μόνο.Μπήκα στα vista 1 χαρά και έτρεξα και sandra mem test.

4η δοκιμή (the end).Ξαναβάζω και την παλιά μνήμη.Boot και καπνός από 1 μαύρο εξαρτηματάκι, αφού πρώτα πέταξε σπίθα!!:115: :115: Αρχίζω σβήνω pc και τροφοδοτικό και μετά το τσεκάρω.Είχε γίνει 1 μικρό φουσκωματάκι πάνω σε αυτό το μαύρο εξάρτημα.

Μετά δοκίμασα να δω τι γίνεται και αν ξεκινάει.Στο boot ξεκινάνε να ανάβουν όλα και τα ανεμιστήρια, αλλά ακούγεται μόνο 1 long beep και μετά κενό.Νομίζω ότι σα να μη βρίσκει RAM κάνει.

Και η μεγάλη απορία μου: Η μητρική τι μπορεί να πήρε μαζί της?Τις 2 μνήμες?Τον Athlonako?Τους 2 σκληρούς??

Είναι μεγάλος ο προβληματισμός μου.Γιατί αν είναι μόνο η μητρική το πρόβλημα,απλά βρίσκω 1 μεταχείρα με nforce 2 400 chip και καθάρισα.Αλλά είναι κρίμα να πάρω μητρική και μετά να βρω καμένο και cpu και μνήμες.

Αλλά δεν έχω και αλλού να τα τεστάρω...:(

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον σιγουρα η μητρικη εφυγε, προτεινω να παρεις μια αλλη να τη βαλεις επανω και να δοκιμασεις εαν εχει καει τιπτοε αλλο.

σε παρομοιο που ετυχε σε εμενα με μια albatron (σπιθα καπνος κλπ μετα απο δοκιμη μνημης) δε πηρε τιποτε αλλο μαζι της.

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα οταν καηκε η μητρικη πηρε την μια μνημη απο τις 2 μαζι της.

Αν δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να ξερεις τι αλλο καηκε και αν καηκε κατι αλλο.

Ολες οι πιθανοτητες παιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρω μητρικη με ακριβώς το ίδιο τσιπάκι (nforce 2 400 chip) θα χρειαστώ πάλι format και install windows?Ή θα παίζουν όλα κατευθείαν??

Και κάτι για την καινούρια μνήμη.Ξέρει κανείς γιατί έβγαινε το μήνυμα για το ACPI?

Θα πρέπει να βάλω για λίγο διάστημα τη νέα μνήμη μόνη της στο pc, για να της κάνω burn in, ώστε να φτάσει τις επιδόσεις και τα timings της παλιάς??Α και ξέρω ότι όταν έχεις 2 μήμες σε Dual ddr, δεν πρόκειται να παίζουν στα ίδια timings και συχνότητες, με αυτά που παίζει η καθεμία μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος δεν παίζει να έχει καεί οπότε θα παίζει. Γενικά αν περάσεις ένα δίσκο με xp σε ένα άλλο pc και ας έχει διαφορετικά πράγματα επάνω, όπως vga, motherboard, μπορεί και μπαίνει κανονικά στα xp και προσαρμόζει ρυθμίσεις. Και αν βαριέσαι να κάνει φορματ, απλά βγάζεις τους παλιούς και βάζεις τους new drivers.

Βασικά οι μνήμες προσαρμόζονται. Αν βάλεις 2 διαφορετικές η καλύτερη προσαρμόζετε στα settings τις χειρότερης.

Για dual channel πρέπει να είναι ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να δουλέψουν τα win με άλλη μητρική. Όποτε το έχω δοκιμάσει δεν bootαραν(2-3 φορές). Νομίζω ότι με ένα repair θα είναι μια χαρά όμως(δεν το ήξερα τότε για να το δοκιμάσω).

Link to comment
Share on other sites

Αν βρω μητρικη με ακριβώς το ίδιο τσιπάκι (nforce 2 400 chip) θα χρειαστώ πάλι format και install windows?Ή θα παίζουν όλα κατευθείαν??

Και κάτι για την καινούρια μνήμη.Ξέρει κανείς γιατί έβγαινε το μήνυμα για το ACPI?

Θα πρέπει να βάλω για λίγο διάστημα τη νέα μνήμη μόνη της στο pc, για να της κάνω burn in, ώστε να φτάσει τις επιδόσεις και τα timings της παλιάς??Α και ξέρω ότι όταν έχεις 2 μήμες σε Dual ddr, δεν πρόκειται να παίζουν στα ίδια timings και συχνότητες, με αυτά που παίζει η καθεμία μόνη της.

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση από Athlon XP με geforce 5200 σε E4300 με X700pro. Έτσι για πλάκα έβαλα τον δίσκο να κάνει κανονικά boot με τα περασμένα XP. Με έκπληξη είδα το pc να ξεκινάει κανονικότατα και να μπαίνει στα win. To μόνο που ήταν σκαλωμένο ήταν, απολύτως λογικά η ανάλυση που αφού πέρασα Drivers της Ati έφτιαξε. (Eννοείται βέβαια του έκανα format στην συνέχεια...:035: )

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι θα γίνει αν βάλεις τις μνήμες σε άλλη μητρική ... Θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα?

Οσο για τα windows το έχουμε ξαναπεί, ακόμα και ανα βάλεις τελείως διαφορετικό H/W με ένα απλό reinstall ( 10 λεπτά εργασία) τα έχεις όλα όπωε πρίν.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι θα γίνει αν βάλεις τις μνήμες σε άλλη μητρική ... Θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα?

Οσο για τα windows το έχουμε ξαναπεί, ακόμα και ανα βάλεις τελείως διαφορετικό H/W με ένα απλό reinstall ( 10 λεπτά εργασία) τα έχεις όλα όπωε πρίν.

Πόσο τα έχεις ίδια όλα όπως πριν?Δε θα πρέπει να ξαναπεράσεις ό,τι software είχες ξανά από την αρχή?Δε θα χάσεις ό,τι email είχες στο outlook?

Tώρα για το τι θα γίνει με τις μνήμες μου είναι μυστήριο.

Ίδια μάρκα-timings, αλλά PCB με 8 χρόνια διαφορά και διαφορετικά τσιπάκια....:115:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβαζα κάτι για τις Abit και είδα αυτό:

Beep Codes for ABIT AWARD BIOS Motherboards

1. No beep at all - this means your motherboard is dead, either due to a defective or underpowered power supply, poorly seated CPU or RAM, or a dead-on-arrival board

Βρε παιδιά, εμένα η μητρική κάνει 1 μακρύ beep, κενό και ξανά το μακρύ beep.Αν ήταν καμένη, δε θα έπρεπε να μην έκανε τίποτα όπως λέει παραπάνω?Τι λέτε να παίζει?Να βγάλω καμιά μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.