Jump to content



WD Raptor 150GB Vs 2x WD Raptor 150GB Raid0


Heatspreader

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Και τώρα τα κάνω αυτά. Θα είναι καλύτερα με RAID, αλλά πολύ χρήμα δεν νομίζεις?

Σαφώς και είναι πολύ χρήμα.

Οι Raptor είναι τσιμπημένοι δίσκοι και ανεβαίνει το κόστος. Αν θες όμως κορυφαίες επιδόσεις αναγκαστικά πηγαίνεις προς αυτήν την κατεύθυνση.

Πάντα μπορείς να δοκιμάσεις και με απλούς δίσκους να φτιάξεις RAID (non Raptor) αν και οι επιδόσεις μπορεί να μην είναι πολύ παραπάνω από έναν μόνο Raptor ανάλογα με τη χρήση, το είδος των αρχείων και το stripe size.

Σε κάθε περίπτωση βρίσκω το RAID είναι μια πολύ καλή λύση κατά την άποψή μου για να ανέβουν οι επιδόσεις προσθέντοντας έναν ακόμη ίδιο δίσκο στο σύστημα.

Το τι τελικά θα κερδίσεις από το RAID σε σχέση με την επιβάρυνση ενός ακόμα δίσκου εξαρτάται από τις απαιτήσεις που έχεις σε ταχύτητα και από τον οβολό σου :033:

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι οτι τo RAID-0 με 150άρηδες το βρίσκω κάπως υπερβολικό. RAID είχα από πολύ παλιά αλλά με απλούς Seagate. Μου άρεσε και κάποια στιγμή που βρέθηκα με ένα πολύ καλό για τα δεδομένα μου σύστημα, δεν είχα τι να αναβαθμίσω. Το μόνο που είχα "παραμελήσει" ήταν οι δίσκοι. Σε συνδυασμό λοιπόν με κάποιο πλεόνασμα χρημάτων που είχα, σκέφτηκα τους Raptor.

Ταχύτητα ήθελα κυρίως για το λειτουργικό και τα παιχνίδια. Υπολόγισα οτι χρειάζομαι περίπου €100GB. Κατέληξα λοιπόν στους 74άρηδες και δεν το μετάνιωσα. Ποτέ δεν είπα οτι "αξίζουν κάθε cent" ούτε παρότρυνα όλους να πάνε να πάρουν Raptors και να κάνουν RAID. Αλλά το βασικό bottleneck στα σημερινά PC είναι οι δίσκοι. Όσο το ανοίγεις, τόσο καλύτερες επιδόσεις έχεις. Κάτι που δεν αναφέρθηκε πριν για το RAID και βοηθάει αισθητά είναι στο video-encoding. Με το RAID, και φυσικά με τους Raptors σε RAID, ο χρόνος συμπίεσης των ταινιών μειώθηκε αισθητά. Γιατί? Γιατί το σύστημα μπορούσε να τροφοδοτεί με διπλάσια δεδομένα τη CPU+RAM και φυσικά το output αρχείο γραφόταν επίσης πιο γρήγορα.

Σε αυτό βασικό ρόλο παίζει η διαμεταγωγή που μπορείς να την έχεις και με απλούς δίσκους. Οι Raptors παραμένουν η κορυφαία επιλογή για επιδόσεις σε οικιακά συστήματα. Δε λέω οτι αξίζουν τα λεφτά τους αλλά στην τελική, αυτοί θα σου δώσουν χειροπιαστά αισθητά αυξημένες επιδόσεις και δεν υπάρχει το τριπάκι της συνεχούς αναβάθμισης όπως στους επεξεργαστές γιατί είναι κάτι που σου μένει πολύ καιρό.

Ακόμα και χωρίς Raptors, ένα RAID με απλούς δίσκους αξίζει. Ουσιαστικά δεν κοστίζει ιδιαίτερα. Ο controller είναι ενσωματωμένος και τον έχεις ήδη πληρώσει ενώ δεν χάνεις σε χωρητικότητα για να πεις οτι χάνεις χρήματα. Σίγουρα οι controllers των μητρικών δεν συγκρίνονται με τους hardware controllers αλλά δεν βλέπω κανένα λόγο γιατί να μην τους εκμεταλλευτούμε αφού έτσι κι αλλιώς τους έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρος ?

ozz3woigawa1djzzzdtm.jpg

Το συστημα με τα παντα ανοιχτα και σε vista με το γνωστο Index καθε λιγο...

Ε...με αυτα ολα και τα 12ms μια χαρα ειναι...

Σε ΧΡ το έχεις δοκιμάσει το εν λόγο configuration? Ρωτάω διότι μου κάνει πολύ εντύπωση όλη αυτή η αστάθεια στην διαμεταγωγή και μάλιστα από SATA δίσκους. Οι δικοί μου για παράδειγμα IDE Maxtors πάνω στον RAID του NF4 παρουσιάζουν πολύ ποιο ομαλά αποτελέσματα. Η πλάκα είναι ότι σκεφτόμουν να τους αντικαταστήσω με δύο SATA...

post-47-1442174630,1272_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για 2χ150 σίγουρα δε συμφέρει αλλά με 2χ36 δεν θα κάνει κάποιος δουλειά. Αν εγώ αυτή τη στιγμή πάρω άλλο ένα 36 raptor με συνολική χωρητικότητα 72 gb δε θα έχω καλύτερες επιδόσεις από ότι τώρα;

Οτι θα ειχες και με 2Χ150, trust me! :033:

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ίδιες ναι. ΑΠλά ο 150άρης είναι λίγο πιο γρήγορος, οπότε και λίγο πιο γρήγορο και το RAid. Γενικά ότι και να λέμε είναι λόγια του αέρα καθώς δεν έχουμε στα χέρια μας benches με δίσκους. Έχω ακούσει πως ο 150άρης είναι λίγο πιο αργός από δύο 36άριδες... Τι να πω δεν ξέρω... Πάντως νομίζω πως 150άρης είναι λίγο πιο γρήγορος από τους άλλους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ίδιες ναι. ΑΠλά ο 150άρης είναι λίγο πιο γρήγορος, οπότε και λίγο πιο γρήγορο και το RAid. Γενικά ότι και να λέμε είναι λόγια του αέρα καθώς δεν έχουμε στα χέρια μας benches με δίσκους. Έχω ακούσει πως ο 150άρης είναι λίγο πιο αργός από δύο 36άριδες... Τι να πω δεν ξέρω... Πάντως νομίζω πως 150άρης είναι λίγο πιο γρήγορος από τους άλλους δύο.

Εξαρτάται πάντα. Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι αλλά παίζει σημαντικό ρόλο το stripe size και η εφαρμογή για την οποία το προορίζεις. Αν θες βίντεο encoding και επεξεργασίες και βάλεις stripe size 128K τότε η διαμεταγωγή ειδικά στα βίντεο πετάει και συνολικά το σύστημά αρχίζει και πετάει.

Με μικρό stripe size (2K) αποκτάς καλύτερο seek time αλλά αν διαβάζεις αρχεία σχετικά μεγάλα τότε η διαμεταγωγή πάει περίπατο. Για βάσεις δεδομένων η βαρύ server είναι must.

Θέλω να καταλήξω λοιπόν, πως το περιθώριο που έχετε να κερδίσετε ταχύτητα από 2x36 ή 2x150 είναι πολύ μικρότερο από το κέρδος σε ταχύτητα με σωστή επιλογή stripe size. Πρέπει να γίνει κάποιος πειραματισμός για να βρείτε το βέλτιστο για το δικό σας σύστημα stripe size και τη χρήση που το προορίζεται. Στην τελική, θα αρχίσει να σας φρενάρει το bus της μητρικής ή ο ίδιος ο controller μιας και στην συντριπτική πλειοψηφία οι controllers που χρησιμοποιούνται είναι on-board.

Link to comment
Share on other sites

Σε ΧΡ το έχεις δοκιμάσει το εν λόγο configuration? Ρωτάω διότι μου κάνει πολύ εντύπωση όλη αυτή η αστάθεια στην διαμεταγωγή και μάλιστα από SATA δίσκους. Οι δικοί μου για παράδειγμα IDE Maxtors πάνω στον RAID του NF4 παρουσιάζουν πολύ ποιο ομαλά αποτελέσματα. Η πλάκα είναι ότι σκεφτόμουν να τους αντικαταστήσω με δύο SATA...

Σε XP δεν το ειχα δοκιμασει με αυτο τον ελεγκτη...(i965)τοτε ειχα nf4,ULi...και δε θυμαμαι πως ηταν εκει...

Στο ιδιο ομως συστημα ακριβως ειχα 2003 για αρκετο καιρο και τα αποτελεσματα στο προγραμμα αυτο ηταν πιο ομαλα οντως.Ομως εκει ειχα ενεργοποιημενο το write cache (απο το προγραμμα που δινει η Intel)..Στα vista τωρα δε το εχω ενεργοποιησει (για πολλους λογους) και ισως γι αυτο να βγαινουν ετσι παντα...Ισως το δοκιμασω καποτε για μια δοκιμη..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.