Jump to content



Προταση Νεο PC για εφαρμογές γραφείου


morph

Recommended Posts

χρειάζεσαι την extra cache και το HT όταν γράφεις στο word?

μνήμη 512, η διαφορά είναι μικρή και η διαφορά υπάρχει.

εγώ είπα την άποψή μου για pc γραφείου.

τώρα εσύ κάνε ότι θέλεις. απλά κι ωραία:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

χρειάζεσαι την extra cache και το HT όταν γράφεις στο word?

μνήμη 512, η διαφορά είναι μικρή και η διαφορά υπάρχει.

εγώ είπα την άποψή μου για pc γραφείου.

τώρα εσύ κάνε ότι θέλεις. απλά κι ωραία:)

Χμ.. ναι... βέβαια και δεν χρειάζεται, αλλα η cahce του επεξεργαστή δεν βοηθά το σύστημα να δουλεύει καλύτερα? (γιατί μπορεί να μη χρειάζεται το word αλλά τα ΧΡ που θα έχει επάνω...)

Δεν απέριψα τη νπρότασή σου, αλλά το συζητάμε. Οσο για τη μικρή διαφορά στη μνήμη, εγώ βλέπω τεράστια. οταν μπουτάρει το σύστημα, ή αν έχεις μια έργασία με 180 σελίδες και εικόνες και graph, τότε πιστεύω (και το έχω εμπειρία) οτι τα 256 είναι οριακά). Βεβαια δεν είναι για μένα το συστημα, αλλα θέλω όσοι με συμβουλεύονται να παίρνουν κάτι που να το χαίρονται, είτε ξέρουν είτε όχι.

Ο λόγος που δεν πρότεινα ΑΜΔ είναι διότι δεν πολυ-ξέρω απο το τι Mobo είναι καλά γι αυτά, τι άλλα εξαρτήματα αξίζουν, προβλήματα συμβατότητος κλπ. (οχι δλδ οτι στα ιντελ τα κατέχω μεσα έξω - αλοιώς δεν θα ρωτούσα)

Λοιπόν, περιμένω και άλλες προτάσεις μιας και θα προτείνω Δευτέρα για το σύστημα το μεγάλο. Για το Φορητό, έχουμε περισσότερο χρόνο. (Μεχρι Τετάρτη π.χ.)

Link to comment
Share on other sites

για τη μνήμη είναι τεράστια η διαφορά.

μικρή στην τιμή εννοούσα.

εννοείται 512.

η διαφορά είναι μικρή και η διαφορά υπάρχει.

φυσικά δεν περίμενα να το καταλάβεις από αυτό που σου γραψα, έλεος, τα χω παίξει τελείως μου φαίνεται...

η διαφορά στην τιμή είναι μικρή και η διαφορά στις επιδόσεις υπάρχει. αυτό:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=2&Catalog_Id=1&Product_Id=18509&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=2

με μια απλή tft

lg 17´ 300euro

Το μηχανάκι είναι απλό, πάμφθηνο και για την δουλειά που προορίζεται, είναι παραπάνω από μια χαρά.

Παρεπιπτόντως, τα 569 είναι τελική με 17άρα CRT. Ζήτα να σου κάνουν μια σούμα χωρίς την CRT, αλλά με 17άρα TFT και 512Mb RAM και είσαι ο άρχων του μεσονυκτίου με 750-800 ευρώπουλα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [05-02-2005 22:31]

Το μηχανάκι είναι απλό, πάμφθηνο και για την δουλειά που προορίζεται, είναι παραπάνω από μια χαρά.

Παρεπιπτόντως, τα 569 είναι τελική με 17άρα CRT. Ζήτα να σου κάνουν μια σούμα χωρίς την CRT, αλλά με 17άρα TFT και 512Mb RAM και είσαι ο άρχων του μεσονυκτίου με 750-800 ευρώπουλα...

Σόρυ για το οφτοπικ αλλά γίνεται να αλλάξεις απο μηχανήματα-προσφορές εξαρτήματα;:flower:

Link to comment
Share on other sites

3GHz είναι λίγο για word, exel και να βλέπεις και mail . Πρεπει να πάς τουλάχιστον σε 3600 ή athlon64 FX :rolleyes:

Παρε τα φτηνότεα components που θα βρέις απο ένα φτηνό μαγαζι και θα σαι οκ, όπως το μηχανάκι του πλαισίου πιο πάνω που πρότειναν τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

midi tower 300w τροφοδοτικό 2 usb θύρες μπροστά

Cpu 2.66 Celeron (Prescott)

2x256 pc3200 melco (dual channel)

mobo Gigabyte 8IPE775/-G (i865intel)

Fx 5200 128mb Gigabyte

HDD WD80G 7200rpm 8mb

floppy

DVDRW Liteon

keyboard microsoft multimedia

mouse microsoft optical

LG 1730s

Τιμή (με φ.π.α.): 873.25euro

Και με "ctrl F1" στο bios επέλεξα το "full throtle" mode και το αποτέλεσμα είναι ο 2,66 να γίνει 3,066.

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω ότι ένας Celeron 2,6 με 512 μνήμη έιναι ότι πρέπει και οι τιμή πάει απο 800-900

To μηχάνημα απο το e-shop ή το παραπάνω του Balafoutre είναι μια χαρά

Με 900 και οθόνη TFT 17"

Οποιαδήποτε pci Κάρτα είναι σίγουρα καλύτερη απο μια onboard ακόμα και ή gf4 mx ή fx5200

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από H.A.Balafoutre

midi tower 300w τροφοδοτικό 2 usb θύρες μπροστά

Cpu 2.66 Celeron (Prescott)

2x256 pc3200 melco (dual channel)

mobo Gigabyte 8IPE775/-G (i865intel)

Fx 5200 128mb Gigabyte

HDD WD80G 7200rpm 8mb

floppy

DVDRW Liteon

keyboard microsoft multimedia

mouse microsoft optical

LG 1730s

Τιμή (με φ.π.α.): 873.25euro

Και με "ctrl F1" στο bios επέλεξα το "full throtle" mode και το αποτέλεσμα είναι ο 2,66 να γίνει 3,066.

Η καλύτερη σύνθεση μέχρι τώρα (για την συγκεκριμένη περίπτωση έτσι; ).

Αν κια πάλι θα άλλαζα την μητρική με κάποια που έχει και VGA on-board, Gigabyte όμως, πάντα! Οπότε το κόστος κατεβαίνει κι άλλο.

Καλή τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Από φορητά, αυτά του ΠΛΑΙΣΙΟΥ αξίζουν ή να προτιμήσω ένα ΗΡ. Προτιμώ να πάρω κα΄τι που ν αντέχει στο χρόνο. Απο επιδόσεις λίγο ενδιαφέρει μιας και η χρήση θα είναι για εφαρμογές γραφείου.

(και τα 2 στα 825) τι να προτιμήσω;;; ΗΡ ή Πλαισιο (turboX) laptop?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με κάνει να το σκέφτομαι είναι οτι στο turboX το πάς στο πλαίσιο και την άλλη μέρα έχουν τα εξαρτήματα. Το HP πρέπει να το πάς στην αντιπροσωπεία, να περιμένεις και καμια βδομάδα (αν είσαι τυχερός και έρθουν τα εξαρτήματα). ΑΠό την άλλη, στο πλαίσιο, μετά από 3-5 χρόνια θα έχουν τα εξαρτήματα, αν κάτι χαλάσει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.