Jump to content



Barton Thorton και λοιπες Προϊστορίες


Candyman1442169163

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι λέτε, εγώ πάντως στο Socket A άλλαξα 4 επεξεργαστές (Duron 750+, Duron 1000+, Athlon XP 1800+, Athlon XP 3200+) και το μόνο που δεν με ενδιέφερε ποτέ ήταν το board (αν και άλλαξα στην πορεία ένα, κυρίως για το FSB 200 των νεότερων, συν το AGP x8, αλλά αυτό ήταν επίλογή μου).

Μετά πήρα s939 και ξεκίνησα με Α64 3500+ και μετά μπήκε o διπλοπύρηνος Opteron 165 που είναι και -θεωρητικά έτσι;- επίπεδο server cpu.

Τα τελευταία 6,5-7 χρόνια έχω αλλάξει τρία boards (MSI K7T Turbo, Gigabyte GA VT600PRZ, MSI K8NF SLi) ενώ παράλληλα ποτέ δεν έμεινα πίσω στις εξελίξεις και τις επιδόσεις.

Πόσοι κάτοχοι intel μπορούσαν να το κάνουν αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή και ακόμη μεγαλύτερη για το επίπεδο της συζήτησης που το κατρακυλήσατε σε αντίστοιχο λαχαναγοράς παρ όλη τη θερμή παράκληση συναδέλφου.

Το θέμα είναι απλό και το εστιάζω εθνικά. Ο Έλληνας έχει μάθει ν απαξιώνει και να "πετάει" το hardware του αλλάζοντάς το σαν πουκάμισα. Τόνοι ανεκμετάλλευτης σιλικόνης έχουν "πεταχτεί" σ αυτή τη χώρα από αδαής χρήστες ή από large πορτοφολάδες. Οπότε, trust me σ αυτή τη χώρα το ποια είναι το ποιο future proof πλατφόρμα δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Και που το είχε κάποτε η intel το εγκατέλειψε και δεν είδα να χάνει από αυτό. Και το socket A της AMD πέραν ομοιότητας socket δεν ήταν και τόσο συμβατό σε όλο το timeline. Εκτός και αν πιστεύετε οτι μπορείτε να βάλετε 3200+ σε kt133!!!!...και ο τελευταίος 133άρης barton δεν μπαίνει λόγο ασυμβατότητας cpu microcode και αδυναμίας vcore regulation των kt133 boards. Και το asrock board επίσης βασίζεται σε "πατέντες" της asrock τύπου daughterboards όπου δεν είναι και πρόσφατες δα, ούτε πρωτότυπες. Ψάξτε για isa/pci dedicated pc daughterboards στο ebay και θα εκπλαγείτε.

Ας παραμείνουμε λοιπόν στο θέμα (όταν ξανανοίξει) που είναι ο σχολιασμός ενός "νέου" με συγκεκριμένο τίτλο και περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

και ο τελευταίος 133άρης barton δεν μπαίνει λόγο ασυμβατότητας cpu microcode και αδυναμίας vcore regulation των kt133 boards.

Σωστά μόνο που ΔΕΝ υπήρξε ποτέ Barton 133, μάλλον εννοείς τον Thorton που ο τελευταίος ήταν ο 2400+ (130nm). Οι Barton ήταν όλοι 166.

Στο K7T Turbo ομως που είχα όπως είπα και πριν, που φόραγε KT133A μπαίνανε μέχρι και ο AMD XP 1800+.

Ο 3200+ που ανέφερα μπήκε στο Gigabyte που επίσης ανάφερα...

..για την ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κ' έπεσε το επίπεδο αρκετά,στο πόστ αυτό είδα πολλά χρήσιμα -"ιστορικά"-στοιχεία για την ΑΜD k' την INTEL...το κακό είναι ότι τετοια θέματα γίνονται η αφορμη να φανεί πόσο υποκειμενικοί κ' προσκολλημένοι είναι μερικοί χρήστες με ορισμένες εταιρίες κ' πόσο βιαστικά εκφέρουν απόψεις χωρίς να έχουν οι ίδιοι πρωσοπικές εμπειρίες(δν μπορείς να κατηγορείς π.χ. την ΑΜD αν ο ίδιος δν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ AΜD)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μόνο που ΔΕΝ υπήρξε ποτέ Barton 133, μάλλον εννοείς τον Thornton που ο τελευταίος ήταν ο 2400+ (130nm). Οι Barton ήταν όλοι 166.

Στο K7T Turbo ομως που είχα όπως είπα και πριν, που φόραγε KT133A μπαίνανε μέχρι και ο AMD XP 1800+.

..για την ιστορία...

Όπως πολύ σωστά αναφέρει το παλικάρι απο πάνω καλό είναι να έχουμε προσωπικές εμπειρίες:

barton mobile = 133mhz.....είχα μπόλικους και το γνωρίζω από 1ο χέρι

επίσης είχα 2600+ T-bred με 133άρι bus οπότε δεν είναι ο 2400+ ο τελευταίος T με 133άρι

αφού παίρνει τον 1800+ θα παίρνει και τον 2100+

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_Athlon_XP_microprocessors

Link to comment
Share on other sites

Ε πές το ότι μιλάς για mobile!!!

αφού παίρνει τον 1800+ θα παίρνει και τον 2100+

Κι όμως όχι, πάνω από 1800 δεν πήγαινε (τουλάχιστον έτσι λέει η MSI). Νομίζω υπήρχε θέμα πολλαπλασιαστή αλλά δεν θυμάμαι. Μπορεί να έπαιζε κιόλας. Και σε ένα K7T Pro που είχα, η MSI στο CPU combatibility list έλεγε ότι δεν πάει πάνω από Duron 1000 αλλά το τσεκάρα και θεώρησα ότι αφού το FSB και το multiplier "βγαίνανε" σωστά (Morgan ήταν και οι δύο, τάση είχαν ίδια) δεν θα έχει πρόβλημα και έβαλα έναν Duron 1200άρι που τελικά έπαιζε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει επιτυχώς Barton 2500+ (11x166=1826) σε VIA KT-133A.

Βέβαια λόγω απουσίας 166 bus δούλευε αναγκαστικά στα 11x133=1466 (ή 12x133=1600 - δεν θυμάμαι ακριβώς - πάντως είναι παρτίδα πριν το 2004 με unlocked multipliers).

Δεν δοκίμασα ποτέ αν θα τον έπαιρνε και ένα VIA KT-100A.

Link to comment
Share on other sites

διόρθωση απο σοκετ A πήγα σε 754 και μετα ΑΜ2. Και πάλι το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

Αν βρήκα κοινό στοιχείο? Για το αν σεβεται η όχι η μια εταιρεια τον καταναλωτή δεν συζητάμε? ζαβός εισαι? Δηλαδή επειδή η AM2 θα έχει μελλοντική υποστήριξη ξεχναμε τις προηγούμενες χρονιές που ηταν στα πανω της η AMD και έκανε τα ιδια που εκανε και η Intel, μέσα σε 4 χρόνια 4 διαφορετικές πλατφόρμες ασύμβατες. Σοκετ Α,754,939,ΑΜ2.

Αντικειμενικότατο σε βρίσκω, οτι μας συμφαίρει λεμε. :033:

Δε θες να σκεφτεις μου φαινεται ολα αυτα τα σοκετ ειναι διαφορετικες "πλατφορμες".Στο καθενα απο αυτα εμπαιναν διαφορα μοντελα cpu για το συγκεκριμενο σοκετ.Το σοκετ Α ηταν στην αγορα απο το 97 μεχρι το 2005 αν θυμαμαι το πιο μακροχρονιο της AMD και επειδη βρηκε στην πορεια το 754 και το 939 δεν σημαινει οτι εβγαλε 4 σοκετ σε 4 χρονια (επειδη εισαι λαθος στο 4σοκετ+4χρονια,ειχε καταργηθει το Α+754+939 και βγηκε το ΑΜ2,επειδη κυκλοφορουσαν ομως ακομα μερικες εταιριες με 754+939 δεν σημαινει οτι εβγαζε 3 ταυτοχρονα.),στο τελος θα μου πεις οτι κατασκευαζε AthlonXP και το 2006.Απο μια απο τις γνωστες βλακιες της Ιντελας(αλλαγη core=σχεδον βεβαιη αλλαγη m/b) το 97 ηταν και η τελευταια φορα που ειχα P3 στο PC μου

Για τους πιο πανω σε μια QDI Kinetiz7 (ΚΤ133Α) δουλεψε ενας 2800+ Barton με με 12,5*133 απλα εβγαζε Unknown CPU,ειχα βαλει mod Bios για να βλεπει t-bred B 2400+2600 και απλα την δοκιμασα.

@arxagelos Η μητρικη αγοραστηκε καποτε με εναν athlon 800->duron 1300->AthlonXP 1600+ palomino->2000+palomino->2400+ tbred b->barton 2800+@1.66 αυτο το εκανες και στο 775?Στο 939 winchester->venice->sandiego->toledo αυτο το εκανες και στο 775?

Οπως ειχα πει πιο πριν παρε μια απ τις πρωτες μητρικες 775 και βαλε πανω C2D να δεις αν γινεται.

διόρθωση απο σοκετ A πήγα σε 754 και μετα ΑΜ2. Και πάλι το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

Αν βρήκα κοινό στοιχείο? Για το αν σεβεται η όχι η μια εταιρεια τον καταναλωτή δεν συζητάμε? ζαβός εισαι? Δηλαδή επειδή η AM2 θα έχει μελλοντική υποστήριξη ξεχναμε τις προηγούμενες χρονιές που ηταν στα πανω της η AMD και έκανε τα ιδια που εκανε και η Intel, μέσα σε 4 χρόνια 4 διαφορετικές πλατφόρμες ασύμβατες. Σοκετ Α,754,939,ΑΜ2.

Αντικειμενικότατο σε βρίσκω, οτι μας συμφαίρει λεμε. :033:

3. ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ οι επιθέσεις εναντίον άλλων χρηστών, οι προσβλητικές εκφράσεις, οι ύβρεις, η ειρωνεία, ο χλευασμός και γενικά κάθε προσπάθεια προσβολής ή μείωσης της προσωπικότητας του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

και ο τελευταίος 133άρης barton δεν μπαίνει λόγο ασυμβατότητας cpu microcode και αδυναμίας vcore regulation των kt133 boards.
επίσης είχα 2600+ T-bred με 133άρι bus οπότε δεν είναι ο 2400+ ο τελευταίος T με 133άρι
Σωστά μόνο που ΔΕΝ υπήρξε ποτέ Barton 133, μάλλον εννοείς τον Thorton που ο τελευταίος ήταν ο 2400+ (130nm). Οι Barton ήταν όλοι 166.

Προφανώς μίλαγα για 133 FSB σε Thorton. Δεν είπα τίποτε περί Thoroughbred με 133...

Link to comment
Share on other sites

Outlaw: Για να ξεμπερδεύουμε... Είπες:

και ο τελευταίος 133άρης barton δεν μπαίνει λόγο ασυμβατότητας cpu microcode και αδυναμίας vcore regulation των kt133 boards.

Σου απάντάω ότι δεν υπήρχε 133άρης Barton. Αλλο πράγμα οι MP.

Μιλάγαμε για desktop και σε chipset για single CPU. Αλλωστε το παράδειγμα πόυ λέγαμε ήταν για συγκεκριμένο Board (τουλάχιστον όσον αφορά εμένα).

Μετά μου λές αναφέρεις mobile barton και εν τέλει μου λές για 133 δίαυλο σε Thoroughbred, που εγώ δεν ανέφερα πουθενα. Όταν ανάφερα τον Thorton μίλαγα για τον ταχύτερο XP με 133 fsb με πυρήνα όμοιο με του Barton, που όντως ήταν αυτός που είπα. O ταχύτερος με 133 δίαυλο ανεξάρτητως πυρήνα ήταν ο Thoroughbred B (Athlon XP 2600+)

barton mobile = 133mhz.....είχα μπόλικους και το γνωρίζω από 1ο χέρι

επίσης είχα 2600+ T-bred με 133άρι bus οπότε δεν είναι ο 2400+ ο τελευταίος T με 133άρι

attachment.php?attachmentid=15525&stc=1&d=1179674290

post-4990-1442174643,7764_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντάω ότι δεν υπήρχε 133άρης Barton. Αλλο πράγμα οι MP.

Μιλάγαμε για desktop και σε chipset για single CPU. Αλλωστε το παράδειγμα πόυ λέγαμε ήταν για συγκεκριμένο Board (τουλάχιστον όσον αφορά εμένα).

Εξακολουθείς να έχεις περίεργα "κενά" και να διαστρεβλώνεις λιγάκι. Κανείς δεν μίλησε για ΜΡ....αυτοί είναι για dual socket (όχι πως δε παίζανε σε single, αλλά που κολλάνε?). Οι mobile υπήρξαν και για desktop replacement και είναι μια χαρά single chipset συμβατοί. Για την ακρίβεια ΟΛΟΙ οι barton M desktop replacements ήταν 133άριδες. Οπότε είτε το θες είτε όχι οι Barton υπήρξαν και πολλά μοντέλα τους μάλιστα στα 133. That is a fact, end of story.

Μετά μου λές αναφέρεις mobile barton και εν τέλει μου λές για 133 δίαυλο σε Thoroughbred, που εγώ δεν ανέφερα πουθενα. Όταν ανάφερα τον Thorton μίλαγα για τον ταχύτερο XP με 133 fsb με πυρήνα όμοιο με του Barton, που όντως ήταν αυτός που είπα. O ταχύτερος με 133 δίαυλο ανεξάρτητως πυρήνα ήταν ο Thoroughbred B (Athlon XP 2600+)

Εξαρχής ανέφερα mobile γιατί τέτοιους είχα και μιλάω πάντα εκ πείρας. Πέραν αυτού ΥΠΗΡΞΑΝ και απλοί desktop 133άριδες...επίσης a fact.

Οκ...my mistake που ανέφερα τους T-bred.....το link που σου έδωσα το είδες? ΔΕΝ ήταν ο 2400+ thorton ο μεγαλύτερος της σειράς του αλλά ο 2600+ και αυτός που ανέφερες ΔΕΝ ήταν ο ταχύτερος ΧΡ με 133άρη πυρήνα (ο barton xp-m 3000+ νομίζω)...τι άλλο να πω?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ήταν ο 2400+ thorton ο μεγαλύτερος της σειράς του αλλά ο 2600+ και αυτός που ανέφερες ΔΕΝ ήταν ο ταχύτερος ΧΡ με 133άρη πυρήνα (ο barton xp-m 3000+ νομίζω)...τι άλλο να πω?

Μα τι μου αναφέρεις τους Mobile, που ήταν άλλη ιστορία; Για τον Barton XP-M 3000+ δεν ξέρω τι δίαυλο είχε ούτε κάθομαι να ψάξω. Αλλωστε ποτέ δεν ασχολήθηκα με τους mobile.

Εγώ δεν είπα ότι ο ταχύτερος Thorton ήταν ο 2400, είπα πως ήταν ο ταχύτερος με 133 δίαυλο με πυρήνα όμοιο με του Barton, καθώτι οι Barton είχαν 166 δίαυλο μόνο. Και ΔΕΝ αμφισβήτησα ποτέ -και κακώς διαστρεβλώνεις τα λεγόμενά μου- ότι ο Thoroughbred ήταν ο ταχύτερος XP με 133άρι δίαυλο.

Τους MP τους ανέφερα γιατί υπήρχαν Barton MP με 133άρι FSB. Οσο για το single socket σαφώς μπαίνανε αλλά όντας ακριβοί κανείς δεν αγόραζε MP για single socket εκτός ίσως από κάποιους enhtusiasts.

Εν πάσει περιπτώσει επειδή νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι σε διόρθωσα και μάλλον παρεξηγήθηκες (δικαίωμα σου), το παίρνω πίσω λοιπόν, οπότε... υπήρχανε Barton με 133 δίαυλο, έστω και αν μιλάμε για mobile... και τελειώνει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθείς να έχεις περίεργα "κενά" και να διαστρεβλώνεις λιγάκι. Κανείς δεν μίλησε για ΜΡ....αυτοί είναι για dual socket (όχι πως δε παίζανε σε single, αλλά που κολλάνε?). Οι mobile υπήρξαν και για desktop replacement και είναι μια χαρά single chipset συμβατοί. Για την ακρίβεια ΟΛΟΙ οι barton M desktop replacements ήταν 133άριδες. Οπότε είτε το θες είτε όχι οι Barton υπήρξαν και πολλά μοντέλα τους μάλιστα στα 133. That is a fact, end of story.

Ο mobile barton που ειχα ηταν 2600+ με 133fsb(15*133),δε μπορω παρα να συμφωνησω με τον "παρανομο"

Link to comment
Share on other sites

Μα τι μου αναφέρεις τους Mobile, που ήταν άλλη ιστορία; Για τον Barton XP-M 3000+ δεν ξέρω τι δίαυλο είχε ούτε κάθομαι να ψάξω. Αλλωστε ποτέ δεν ασχολήθηκα με τους mobile.

οπότε αυτομάτως είναι σαν να μην υπήρξαν...μάλιστα...

Εγώ δεν είπα ότι ο ταχύτερος Thorton ήταν ο 2400

Δικό σου μερικά post πριν:

μάλλον εννοείς τον Thorton που ο τελευταίος ήταν ο 2400+ (130nm).

είπα πως ήταν ο ταχύτερος με 133 δίαυλο με πυρήνα όμοιο με του Barton

που είναι λάθος διότι υπήρξε και 2600+ thorton.....πάμε παρακάτω

καθώτι οι Barton είχαν 166 δίαυλο μόνο.

Επίσης λάθος.....κανένα link διάβασες?

Και ΔΕΝ αμφισβήτησα ποτέ -και κακώς διαστρεβλώνεις τα λεγόμενά μου- ότι ο Thoroughbred ήταν ο ταχύτερος XP με 133άρι δίαυλο.

Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο διότι απλά δεν ισχύει....ώρες ώρες απορώ αν διαβάζεις προσεκτικά ή αν θυμάσαι τι έχεις γράψει εσύ

Τους MP τους ανέφερα γιατί υπήρχαν Barton MP με 133άρι FSB.

Οπότε εσύ τους βάζεις εμβόλιμα στη κουβέντα ενω δεν έχουν καμία σχέση

Εν πάσει περιπτώσει επειδή νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι σε διόρθωσα

Διόρθωση κάνουμε όταν βλέπουμε ένα λάθος. Το γεγονός οτι υπήρξαν barton (πέραν Mobile, MP...μιλάμε για desktop) 133άριδες είναι αδιαμφισβήτητο και δεν επιδέχεται διόρθωσης. Όπως και τα προηγούμενα αποδεδειγμένα facts....άμα πάμε στη ζώνη του λυκόφωτος, εγκαταλείπω τι να πω.

και μάλλον παρεξηγήθηκες (δικαίωμα σου)

Κάνεις λάθος. Για πράγματα που γνωρίζω από 1ο χέρι δεν δύναται να παρεξηγηθώ.

το παίρνω πίσω λοιπόν, οπότε... υπήρχανε Barton με 133 δίαυλο, έστω και αν μιλάμε για mobile... και τελειώνει το θέμα.

Φυσικά και υπήρχανε και ΜΗ mobile. Άλλο θέμα αν εσύ το έμαθες τώρα. Όποιος γνωρίζει ή υπήρξε κάτοχος τέτοιας cpu μπορει να το επιβεβαιώσει. Αλήθεια το link το δες? Όσο για τα υπόλοιπα ΜΗ-bartονικά τα quotes πιο πάνω δείχνουν την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Arxagele τοση ωρα σου εξηγω για συμβατοτητα στην ιδια βαση σοκετ και μου λες τα δικα σου,στο 939 μπαινανε ολα του 939 Α64,στο ΑΜ2 απο Χ2 θα πας σε Χ4,στο σοκετ Α απο thunderbird πυρηνα εβαζες μεχρι και barton,ολα αυτα χωρις αλλαγες σε μητρικη.Το 754 ειναι αλλη ιστορια και οσοι το πηραν ηξεραν τι δεν θα ειχε και δεν πρεπει να διαμαρτυρονται για αυτο.Σε μια 775 2 ετων μητρικη(απο τις πρωτες),μπορεις να βαλεις εναν C2D η εναν Tigerton για παραδειγμα που λεει και το αρθρο?ΟΧΙ,η ιδια πλατφορμα ειναι ασυμβατη στους επεξεργαστες της.Αυτη ειναι η κοροιδια τις Ιντελ,δε θα μπορουσαν τοσα ατομα να γλιτωσουν απο την διαδικασια αλλαγης μητρικης ωστε να βαλουν ενα C2D η Quad σε μια παλια μητρικη 775,ναι αλλα αυτο θα γινοταν αν το ηθελε η ιδια η εταιρια και δεν ηθελε να πιανει κοροιδα τους χρηστες της,και οι 2 εταιριες μας πιανουν αλλα η μια το εχει πολυ παρακανει το κακο εδω και χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως το 754 δεν πέθανε με τον sigle chanell A64 αλλά συνέχισε γι αρκετό καιρό (με το 939 σε high end) να ζεί και ν αποτελεί αξιόλογη low end λύση χάρις τους sempron (ειδικά τους 256k L2), λύση μάλιστα κατά πολύ αποδοτικότερη από ένα celeron (p4 core) setup. Τέλος το NForce3 σε 754 αποτέλεσε το τελευταίο (κατ εμε) αξιόλογο chipset συμβατό με win9x.

Eπί του θέματος τώρα, τα πολλά cores δε νομίζω ότι αφορούν end users που κατά κύριο λόγο παίζουνε παιχνίδια, κάνουν χρήση office & Internet και η πιο multitask intensive εργασία που δίνουν στο σύστημά τους είναι η divx-οποίηση παράλληλα με doom3.....doom3 με dvd authoring, doom3 με κάτι τέλος πάντων. Επίσης όπως προανέφερα οι "πιστοί" σ ένα socket είναι ελάχιστοι αφού υπάρχουν περιπτώσεις χρηστών που αλλάζουν και ίδιου socket board στο κυνήγι των mhz ή απλά γιατί είναι large. Το καλό είναι πως πλέον κάποιος μπορεί ν αποκτήσει γρήγορο και σύγχρονο μηχάνημα με λίγα χρήματα (σε σχέση με το παρελθόν....ένα παρελθόν που όλων των εταιριών έχει σκοτεινά σημεία). Μάλλον κάποιοι δε ζήσανε τις εποχές που ένα mainstream μηχάνημα έκανε 400.000δρχ (και να φανταστεί κανείς πως η αξία της δραχμής από τότε έχει υποβαθμιστεί με υποτιμήσεις και πληθωρισμούς πάραααα πολύ).

Link to comment
Share on other sites

OUTLAW: Και όπως έλεγα δεν υπήρξαν ποτέ Barton με 133 δίαυλο αλλά μόνο Thorton. Mobile υπήρχαν και ίσως και MP (δεν το έχω ψάξει).

Ορίστε και από το wikipedia που χρησιμοποιείς κι εσύ, το λινκ.

Specifications:

Thorton (130 nm)

* L1-Cache: 64 + 64 KiB (Data + Instructions)

* L2-Cache: 256 KiB, fullspeed

* MMX, 3DNow!, SSE

* Socket A (EV6)

* Front side bus: 133/166/200 MHz (266/333/400 MT/s)

* VCore: 1.5 V - 1.65 V

* First release: September 2003

* Clockrate: 1667 - 2200 MHz (2000+ to 3100+)

o 133 MHz FSB: 1600 - 2133 MHz (2000+ to 2600+)

o 166 MHz FSB: 2083 MHz (2600+)

o 200 MHz FSB: 2200 MHz (3100+)

Barton (130 nm)

* L1-Cache: 64 + 64 KiB (Data + Instructions)

* L2-Cache: 512 KiB, fullspeed

* MMX, 3DNow!, SSE

* Socket A (EV6)

* Front side bus: 166/200 MHz (333/400 MT/s)

* VCore: 1.65 V

* First release: February 10, 2003

* Clockrate: 1833 - 2333 MHz (2500+ to 3200+)

o 166 MHz FSB: 1833 - 2333 MHz (2500+ to 3200+)

o 200 MHz FSB: 2100, 2200 MHz (3000+, 3200+)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.