Jump to content



Θέλω να κάνω αλλαγή


pliktras

Recommended Posts

Ανοιγμενο μπορει να επιστραφει μεσα σε 15 ημερες. Οχι ομως να εχουμε καταστρεψει την συσκευασια.

Το e-shop δεν μπορει να παρει πισω ανοιγμενη συσκευασια γιατι οπως προειπα δεν πουλαει μεταχειρισμενα σε αλλον πελατη μετα!

Εστω οτι αγορασεις ενα προιον απ το e-shop το πληρωσεις και το ανοιξεις επιτοπου και δεις οτι δεν σου κανει το προιον που παραγγειλες ο πωλητης σου λεει "ηδονικά" ΛΥΠΑΜΑΙ ΧΑΣΑΤΕ

ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΧΤΕΙ Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ οσον αφορα το e-shop επαναλαμβανω

Εαν παρεις πιστωτικο τοτε αυτο καταλαμβανει ολοκληρη την αξια του αγορασμενου προιοντος. Οποιαδηποτε αλλη χαμηλοτερη απο της αγορας πιστωση ειναι παρανομη.

Εστω οτι αγορασες πριν 2 μηνες τον 6600 τον επεξεργαστη που ειχε 301€ και σου χαλασει αν δεν σου τον αντικαταστησουν με αλλον ιδιο και σου δοσουν πιστωτικο τοτε αυτο θα ειναι με βαση την σημερινη αξια του 6600 δηλαδη 201€

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Μπα, άλλαξαν τακτική;

Διότι τελευταία φορά που είχα πάει στο eshop (πριν μήνες) ο υπάλληλος μου είχε πει ηδονικά: μόνο αν δεν έχει ανοιχτεί ισχύει το 10ήμερο.

μαλλον δεν εισαι ο μονος που απολαμβανεις τα "ηδονικα" λογια των υπαλληλων του εν λογω καταστηματος..ειναι γενικοτερη πολιτικη τους να το "ψυριζουν" το θεμα..

αν κανουν καλως ή κακως, οι πελατες και ο χρονος θα δειξουν..

@DidicolA

δηλαδη ολα τα υπολοιπα καταστηματα του κοσμου που εχεις δικαιωμα να επιστρεψεις την ιντερνετ παραγγελια σου,επειδη την ανοιξες και δεν σου αρεσε,πουλανε μεταχειρισμενα?

αυτη η αντιμετωπιση του e-shop ,εσενα σαν πελατη ,σε ικανοποιει ωστε να κανεις απο εκει τις αγορες σου?διοτι εμενα μαλλον με ξενιζει...

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι αγορασεις ενα προιον απ το e-shop το πληρωσεις και το ανοιξεις επιτοπου και δεις οτι δεν σου κανει το προιον που παραγγειλες ο πωλητης σου λεει "ηδονικά" ΛΥΠΑΜΑΙ ΧΑΣΑΤΕ

ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΧΤΕΙ Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ οσον αφορα το e-shop

Έτσι, πέστα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ούτε που με νοι΄ζει αν θα μου δώσουν τα ρέστα.Ας τα κρατίσουν αρκει να μου δώσουν αυτη την κάρτα γίενται??

εδιτ- μπορώ και πρόβλημα να μη βρουν αν είναι σε άριστη κατάσταση η κάρτα να ζητίσω την αλλαγή της με αυτή που λέω ?

Τα ρεστα στα επιστρεφουν.

Επισης, αφου έχει προβλημα μπορείς καλλιστα να τους ζητησεις να παρεις κατι αλλο αφου σου πιστώσουν ολοκληρο το ποσο.

Εμενα μετα απο ενα χρονο και αφου ητιμη ειχε πεσει απο 110 στα 70 μου πιστωσαν μια μητρική στο ποσο που είχε κοπει η αποδειξη.(110)

Απλά το ξαναλέω, πρεπει να το πεις. Μη σε πιασουν κοτσο.

Ολα τα μαγαζια αυτό ψαχνουν για να εχουν εξτρα κερδος.

Αν δεν βρουν προβλημα ενω έχει, τότε φταις και εσύ, γιατί δεν περιεγραψες σωστα τι το προκαλει ωστε να μπορούν και αυτοί να το αναπαραγαγουν. ΙΕΚ τελείωσαν οι ανθρωποι εκεί μέσα, δεν είναι Supermods στο Xtreme Systems.

Αν δεν εχει προβλημα τοτε δυστυχώς δεν μπορουν να την παρουν πίσω.

Το βρισκω λογικό. Γιατί αλλιως να παιρναμε ολοι απο κανα δυο 2900XT και απο εναν Q6850, να ριχναμε τα bench μας και μετα να τα διναμε πισω...

Link to comment
Share on other sites

Aπο κεκτημενη ταχυτητα εγραψα για 15 ημερες. Με βαση τη νομοθεσια για τις αγορες εξ αποστασεως ειναι 10 ημερες.

Οσον αφορα το υψος του πιστωτικου αυτο θα πρεπει να ειναι ισαξιο της καταβεβλημενης κατα την αγορα αξιας.

Link to comment
Share on other sites

Eτσι για την ιστορια απλα αυτα πρεπει να λεγοντε...Το μουλτιραμα θεσσαλονικης στο κεντρο κοβει πιστωτικα στην αξια που εχει τωρα το προιον ασχετα αν η αποδειξη εγραφε 300 ευρω πανω..αν εχει 10 ευρω σημερα 10 θα κοψει...ετσι για το rec :)

Και οταν εγω γυρισα και του πα...δλδ αν εσυ την εβαζες 5 ευρω την καρτα τι θα επερνα ενα καλωδιο για τον σκληρο γύρισε και μου ειπε - ΝΑΙ.

Καταστηματαρες λεμεεεεε τα ιδια και στο πλαισιο το αγιο...που ξερουμε τι γινεται στην πραγματικοτητα...1-2 γνωστους να εχεις ολα τα λεφτακια τα περνεις πισω...

Link to comment
Share on other sites

Το e-shop δεν μπορει να παρει πισω ανοιγμενη συσκευασια γιατι οπως προειπα δεν πουλαει μεταχειρισμενα σε αλλον πελατη μετα!

Μην παιρνεις ορκο.Η δικια μου asus 7900gs ειχε σημαδια πανω στην μια εξοδο DVI, ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΒΙΔΩΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΥΣΜΑ ΕΠΑΝΩ.Δεν εκανα φασαρια ομως, εφοσων δουλευει αριστα και εχει και 3 χρονια εγγυηση.Μπορει καποιος να την πηρε και μετα να ηθελε καλυτερη.

Το κουτι της δεν ειχε ταινιοσφραγιδα, ουτε της μητρικης.

Η μητρικη ηταν σε μια αντιστατικη σακουλα χωρις σφραγιδα.Ειμαι σιγουρα ο πρωτος που την χρησιμοποιει;

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να κοιταξεις τα προιοντα να δεις οτι ειναι μια χαρα

πχ.πως κοιταμε τον δισκο να μην εχει στραβωμενα πινς ετσι ωστε να μην τον παραλαβουμε

αυτη θα ηταν η πιο σωστη κινηση να πεις δεν τα παραλαμβανω γιατι δεν ειναι σφραγισμενα.

Οσο για την καρτα να εχει πουληθει δεν εχει αλλα μπορει να την ειχαν δοκιμασει πχ σε ενα μηχανημα απ αυτα που συναρμολογει το e-shop το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την καρτα να εχει πουληθει δεν εχει αλλα μπορει να την ειχαν δοκιμασει πχ σε ενα μηχανημα απ αυτα που συναρμολογει το e-shop το ιδιο

Δηλαδη αν ανοιχτει και δοκιμαστει στο e-shop δεν ειναι μεταχειρισμενη?

Link to comment
Share on other sites

Eτσι για την ιστορια απλα αυτα πρεπει να λεγοντε...Το μουλτιραμα θεσσαλονικης στο κεντρο κοβει πιστωτικα στην αξια που εχει τωρα το προιον ασχετα αν η αποδειξη εγραφε 300 ευρω πανω..αν εχει 10 ευρω σημερα 10 θα κοψει...ετσι για το rec :)

Και οταν εγω γυρισα και του πα...δλδ αν εσυ την εβαζες 5 ευρω την καρτα τι θα επερνα ενα καλωδιο για τον σκληρο γύρισε και μου ειπε - ΝΑΙ.

Καταστηματαρες λεμεεεεε τα ιδια και στο πλαισιο το αγιο...που ξερουμε τι γινεται στην πραγματικοτητα...1-2 γνωστους να εχεις ολα τα λεφτακια τα περνεις πισω...

αυτό που λέει ο cmos είναι αυτό που συμβαίνει και όχι όλα όσα αγγελικά προβλέπονται....

Συγγνωμη αλλα απο τη στιγμη που δεν κηνυγαμε το δικιο μας καλα κανουν και κοροιδευουν. Με τουμπεκι και σκυμμενο κεφαλι δεν γινεται δουλεια πουθενα δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Τα ρεστα στα επιστρεφουν.

Επισης, αφου έχει προβλημα μπορείς καλλιστα να τους ζητησεις να παρεις κατι αλλο αφου σου πιστώσουν ολοκληρο το ποσο.

Εμενα μετα απο ενα χρονο και αφου ητιμη ειχε πεσει απο 110 στα 70 μου πιστωσαν μια μητρική στο ποσο που είχε κοπει η αποδειξη.(110)

Απλά το ξαναλέω, πρεπει να το πεις. Μη σε πιασουν κοτσο.

Ολα τα μαγαζια αυτό ψαχνουν για να εχουν εξτρα κερδος.

Σοβαρά αυτό ισχύει; Πρέπει να σου κόψουν πιστωτικό στα λεφτά που είχες αγοράσει το προιόν; Γιατί πριν ένα χρόνο είχε καεί ο επεξεργαστής μου Athlon 64 2700+, εντός εγγύησης και ενώ τον είχα πάρει 160 ευρώ πριν 3,5 χρόνια, μου έδωσαν πιστωτικό 60 (στο Πλαίσιο)...Έκανα μ@λ@κια; Έπρεπε να ζητήσω 160;

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά αυτό ισχύει; Πρέπει να σου κόψουν πιστωτικό στα λεφτά που είχες αγοράσει το προιόν; Γιατί πριν ένα χρόνο είχε καεί ο επεξεργαστής μου Athlon 64 2700+, εντός εγγύησης και ενώ τον είχα πάρει 160 ευρώ πριν 3,5 χρόνια, μου έδωσαν πιστωτικό 60 (στο Πλαίσιο)...Έκανα μ@λ@κια; Έπρεπε να ζητήσω 160;

Ο νόμος λέει ότι το πιστωτικό κόβεται στην τιμή αγοράς, αυτό λέει και η λογική, εφόσον το κατάστημα δεν χάνει τίποτα, μια και δεν επιστρέφουν χρήμα στον πελάτη, αλλά θέλουν να είναι ευχαριστημένος για να ξανάρθει.

Αλλά ξέχασα εδώ είναι Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο καθεις θα λεει το μακρυ του και το κοντο του ενα τηλεφωνακι στο Ιν.Κα. θα λυσει πολλες αποριες.

@dellman

Φιλτατε αν για ολες τις περιπτωσεις αδικων πραξεων υπηρχε και αντιστοιχη επακριβης και συγκεκριμενη νομοθετικη ρυθμιση τοτε θα ειχαμε σοβαρα πρακτικα προβληματα. :) Μια κατασταση προστατευεται νομικα και στις περιπτωσεις που δεν τυποποιειται εαυτη ειτε με βαση την ερμηνεια ειτε με βαση τη νομολογια.

Link to comment
Share on other sites

Το πιστωτικό είναι εφεύρεση των καταστήματων για να έχουν χαρούμενους πελάτες και εφόσον δεν υπάρχει νόμος είναι καλύμμενοι να κάνουν πιστωτικό η στην τιμή αγοράς ή στην τρέχουσα αξία καταλόγου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.