Jump to content



Να αφησω τον san diego ?


amdfreak

Recommended Posts

καλησπέρα παίδες.

Τις τελευταίες μέρες με έχει πιάσει μια μανια στο θέμα του upgrade.

Από τι μια βλέπω τα διπύρηνα να πηγαινουν με τις πάντες....και από την άλλη έχω τον 4000 μου που τα πάει περίφημα.

και λέω τώρα....να κάτσω στα αυγά μου η να χτυπήσω ένα διπύρηνο? μια που εχουν πεσει και οι τιμες? ιδού η απορία.

εφαρμογές για multitasking δεν τρέχω αλλα ο ιός του καινούργιου του overclocking και του benchmark δεν φευγει εύκολα.(ειμαστε τελικα ολοι θυματα των μεγαλοεταιριων)

Τι προτείνεται βρε παιδιά? πιστεύω πως εδώ μέσα είναι πολλοί που έχουν αυτό το κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δε σκοπευεις να κανεις ξανα αναβαθμιση σε λιγοτερο απο χρονο τοτε ενας Χ2 θα δωσει νεο αερα στο συστημα σου.

Εαν θες να πας για κατι πιο ριζικο, τοτε ανεμενε τους agena σε λιγους* μηνες οποτε και θα διαμορφωθει πιο θετικα το τοπιο.

Από την αλλη βλεπω πως εχεις 939, οποτε δε σε βλεπω να εχεις πολλες επιλογες για καινουργιο επεξεργαστη (πιθανοτερο να βρεις μεταχειρισμενο).

*ελπιζουμε να μην τραβηξει πολυ ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Aν σε καλυπτει κρατα τον,αν θες κατι παραπανω χωρις να ξηλωθεις και θες να κρατησεις πανω απο 6μηνο το PC σου,ψαξε βρες καποιον Χ2.

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%C5%D0%C5%CE%C5%D1%C3%C1%D3%D4%C7%D3+-+CPU&category2=SOCKET%20939

amdfreak στραγαλια τις περασες τις 939DS2 και πηρες 2,εσυ τις τελειωσες εεε και δεν εβρισκα να παρω ακομα μια :033:

Link to comment
Share on other sites

για να σου πω την αληθεια και εγω πηγα σε διπυρηνο με φαγανε

εισαι αργος εισαι το ενα εισαι το αλλο στα παιχνιδια δεν μπορω

να σου πω οτι ειδα διαφορες μεγαλες αλλα σε hd-dvd αναπαραγωγη

εκει τα ειδα ολα απο 70-85 και 90% καμμια φορα σε load δεν ξεπερναη

το 25% εκει πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα ο δυπηρηνος

Link to comment
Share on other sites

amdfreak στραγαλια τις περασες τις 939DS2 και πηρες 2,εσυ τις τελειωσες εεε και δεν εβρισκα να παρω ακομα μια :033:

χαχαχαχαχαχαχαχαχ

περα απο την πλακα το mobo ειναι οτι καλυτερο σε σχεση τιμης/αποδοσης

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ San Diego 3700+. Με το FS2004 μια χαρά, αλλά με το FSX "δεν τραβάει" και το SP1 υποστηρίζει dual core. Επειδή δεν έχω χρόνο για επανεγκάταστάσεις κλπ, σκεφτόμουν την γρήγορη-βρώμικη και ίσως οικονομική λύση ενός 939 Χ2. Θα βάλω τον driver της AMD για τα XP και τους Χ2 και πιστεύω ότι θα είμαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ San Diego 3700+. Με το FS2004 μια χαρά, αλλά με το FSX "δεν τραβάει" και το SP1 υποστηρίζει dual core. Επειδή δεν έχω χρόνο για επανεγκάταστάσεις κλπ, σκεφτόμουν την γρήγορη-βρώμικη και ίσως οικονομική λύση ενός 939 Χ2. Θα βάλω τον driver της AMD για τα XP και τους Χ2 και πιστεύω ότι θα είμαι ΟΚ.

πιστευω δεν συμφερει για 39 x2 απο θεμα τιμης στο e-shop ειδα και εχει τον 4600 170ευρω και με 210 παιρνεις am2 4600 ενα asrock Alive nf5 sata2 και 1 giga ram overclockers ........

Η μενουμε με 939 η παμε σε am2 (δεν συμφερει το χ2 του 939)

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω αν εχεις περισσια €€ που σου βαραινουνε την τσεπη και σου μαυριζουν την ψυχή

να παρεις 2gb ραμ, μια καλουτσικη μητρικουλα και εναν 3600-3800Χ2 για να χεις κατι να σου γεμιζει το σοκετ και να το βασανιζεις μεχρι να βγει καμια σοβαρη cpu. (Q108)

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις άμεσα έστω και τον φθηνότερο-μικρότερο 939 Χ2 που θα βρεις.

Κάτι που όφειλες να είχες κάνει εδώ και 1 χρόνο τουλάχιστο αλλά ολιγώρησες.

Να ακούσεις τον WAn. Και αν δεν βρίσκεις μεταχειρισμένο 939, στο overclockers.uk έχει καινούργιους σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

εκανα την κινηση.................

Χτυπησα ενα ASRock ALiveNF5-eSATA2+ , 1 GB OCZ PC2-6400 PLATINUM EDITION XTC , ATHLON 64 X2 4800 (WINDSOR 65WATT) απο διαφορα e-shops.

Ολα αυτα στα 210 ευρω.

Το review για οσους θελουν μια φτηνη αναβαθμιση οπως αυτη.

To Asrock.

http://www.ocworkbench.com/2007/asrock/ALiveNF5-eSATA2+/g1.htm

Για το athlonακι λογικα θα ανεβαινει πιο ευκολα λογω 65nm

Τωρα Για τις μνημες....τις βρηκα φτηνες και τις πηρα(46 ευρω)

Οταν τα παρω στα χερια μου θα σας πω εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.

Αν και η μνημη ειναι λιγη.

Και η cpu αν είναι winsdor, δεν είναι 65nm αλλά 90.

Εκει που εχουν παει οι μνημες αγοραζεις οποτε θες.

Mαμακια μου φιλε εχεις δικιο ειναι AMD ATHLON 64 X2 4800+ (ADO4800DDBOX) ENERGY EFFICIENT DUAL CORE W/512KB X 2 CACHE 65NM 65W (BRISBANE) 64-BIT SOCKET AM2 RETAIL BOXED W/COOLING FAN (3 YEARS WARRANTY)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το χτύπησα με έναν x2 4600 ΕΕ 65W.

Το mobo για τα λεφτά του έχει σχεδόν τα πάντα. nforce 520, 4 sata2 και 2 εξωτερικα, 2 firewire, 10 usb ,7.1 realtek ,κάρτα gigabit lan ,AMD LIVE!™ Ready ,HDMI_SPDIF header και η διάταξη για τα περιφερειακά γενικότερα πολύ καλή(αξιζει και το τελευταιο ευρωπουλο).

Το μονο κακό που έχει είναι το vcore όπως σε όλα τα asrock κλειδωμένο(υπάρχει moda) .

Η cpu δουλεύει με 1.20 1.25 και δίνοντας 1.30(όριο του motherboard) με πάει μέχρι 2700(no orthos stable) με 2680 και 1.30 άψογος.

οι θερμοκρασίες σε καταστάσεις default είναι πολύ πιο χαμηλές από τους 64 με 1.35(λογικό)

(A64 x2 4600 2400mhz)idle 24c full load 38 (A64 4000 2400mhz)idle 29c full load 45

το σύστημα φοράει έναν x2 4600 @2680 1.30v(X2 4600ΕΕ default 2.00v-2.25v 65w) 1GB OCZ XCT DDR2 6400 @ 440 4-4-4-10 2.05v.

5 ώρες με orthos stable as rock.

Μια ερώτηση, τι πρόβλημα θα έχω αν βάλω άλλο ένα kit ddr2 αλλα 667( OCZ PC2-5400 DDR2) αλλα με τα ιδια ρολογια(Βρηκα ενα σετακι απο φιλο)

untitledhn1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.