Jump to content



Εγκατάσταση εφαρμγών: συνέχεια προβλημάτος


colt3003

Recommended Posts

Καλημερα και πάλι

Ως εντελώς νεότατος στο χώρο του linux είπα να ξεκινήσω με την εγκατασταση του mandrake 10.0 σε ένα φορητο 466 με 64 ραμ. Η διανομη που έχω στα χέρια μου είναι 2 cd. Βάζοντας το πρώτο έκανε όλη την εγκατάσταση, και αφου βρήκε την κάρτα γραφικών (!) και ήχου (!!) το setup ήταν σχεδόν έτοιμο. Οπως προανέφερα και σε άλλο θέμα το 2ο Cd είναι γεμμάτο με αρχεία .rpm μέσα στα οποία αναγνώρισα και μερικά γνωστά ονόματα όπως gimp, mozzila, openoffice τα οποία ΔΕΝ υπαρχουν αυτή τη στιγμη στο μηχάνημα μετά την εγκατάσταση, αρα ή απλή λογική λέει ότι είναι οι εφαρμογές extra. μέχρι εδώ καλά. Τώρα για να κάνω εγκατάσταση κάποια απο αυτές δοκίμασα αρχικά το διπλο κλίκ απο το γραφικό περιβάλλον και σαν απάντηση έπαιρνα ένα πάράθυρο που με ρώταγε με ποιό πρόγραμμα θέλω να ανοίξω αυτό το αρχείο. Δοκίμασα απο κονσόλα με την εντολή rpm -i onomaarxeioy.mdk.i586.rpm και εδώ τα'χασα: Συνεχή και επαναλαμβανόμενα μυνήματα λάθους για ελλειπή αρχεία και dependencies (?) περιτό να αναφέρω ότι απο κονσόλα πάντα δοκίμαζα ώς root και εκτελούσα τα αρχεία απο το /mnt/cdrom/fakelos ή τα έκανα αντιγραφή στο desktop του user και τα εκτελούσα απο εκεί αλλά χωρίς αποτέλεσμα: έκτελούσα το openoffice.org-1.1-11mdk.i586.rpm μου απάνταγε ότι λείπουν τα openoffice.org.lib-1.1.....rpm και openoffice.org.l01-1.1-......rpm τα οποία εντόπιζα στο cd και είτε τα εκτελούσα απο εκεί είτε τα συγκεντρωνα σε ένα φάκελο αλλά τα dependencies εξακολουθούσαν... τι στο γερο :devil: κάνω λάθος ???

επίσης γιατί στην προσπάθεια μου να ρυθμίσω το ρολόι που δείχνει 2 ώρες μπροστα, η εντολή απο desktop ajust time ΔΕΝ ανταποκρίνεται? στα timezones έχω και την Ελλάδα αλλά όταν την επιλέγω ΔΕΝ αλλάζει η ώρα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο που θα αφιερώσετε, αν και μάλλον θα επανέλθω δριμύτερος με άλλες απορίες (εγκατάσταση modem).

Link to comment
Share on other sites

Το RPM είναι ένα μοντέλο αρχείων archive, τα οποία είναι εκτελέσιμα και συμβατά με όλες τις διανομές Linux. Για να εγκαταστήσεις ένα αρχείο RPM, θα πρέπει να έχεις πάρει δικαιώματα του root... και μόλις γίνεις root πληκτρολογείς την εντολή:

rpm iv openoffice.org-1.1-11mdk-i586.rpm

Δοκίμασέ το και τα ξαναλέμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις το έχω κάνει ήδη αλλά βγάζει μύνημα λάθους ότι λείπουν αρχεία όπως γράφω και πιο πάνω.... την εντολή που δίνεις δοκίμασα και εγω με μόνη εξαίρεση το (v) στην αρχή της εντολής rpm -iv είναι κρίσιμό ??

Link to comment
Share on other sites

rpm -ivh

i = install

v = verbose (σου δείχνει γενικά details)

h = print hash marks (σου δείχνει κάποια "σημεία" στην εγκατάσταση)

άλλο πράγμα κάνεις λάθος όμως. προσπαθείς να βάλεις ένα i586 πακέτο σε έναν 486.

δεν έχω εμπειρία από μη pentium class να σου πω αν όντως είναι αυτό, όμως καλό είναι να βάλεις πακέτα που είναι precompiled για i386. μάλλον αυτό είναι το πρόβλημά σου:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

άλλο πράγμα κάνεις λάθος όμως. προσπαθείς να βάλεις ένα i586 πακέτο σε έναν 486.

δεν έχω εμπειρία από μη pentium class να σου πω αν όντως είναι αυτό, όμως καλό είναι να βάλεις πακέτα που είναι precompiled για i386. μάλλον αυτό είναι το πρόβλημά σου:)

Μα νομίζω ότι ο celeron είναι της σειράς ''pentium'' ... τέλοσπάντων το αστείο είναι ότι θα ξανακάνω την εγκατάσταση γιατί χρειάστηκα το μηχάνημα χτές και έτρεχα άρον αρον να ξαναστήσω παράθυρα οπότε ακόμα και αν έκανα κάτι λάθος στην εγκατάσταση θα το ξαναδώ... σας ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker [Χθες, στις 22:33]

Την επόμενη φορά καλύτερα βάλε το 10.1. Το βρίσκω πολύ καλύτερο.

Πόσο καλύτερο μπορεί να είναι το MANDRAKE 10.1 από το 10;

Κατάλαβες τι εννοώ... (για το .1) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker [Χθες, στις 17:37]

’λλο kernel, νεότερες εκδόσεις προγραμμάτων κλπ.

Για τον kernel εντάξει να βάλει το 10.1 γιατί το ένα έχει 2.6.3.7 και το 10.1 έχει 2.6.8.1... ;) αλλά για τα προγράμματα εγώ δεν θα καθόμουν να βρω την νέα έκδοση Mandrake γιατί εγώ δεν θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω όλα τα προγράμματα της διανομής μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.