Jump to content



Επιτέλους διπύρηνος!


Nognir

Recommended Posts

Τελικά, μετά από αρκετή σκέψη και ψάξιμο και εξαιτίας ορισμένων συγκυριών βρέθηκε στην καρδιά του συστήματός μου ένας Opteron 165. Περιττό να πω πως σε σχέση με τον προηγούμενο επεξεργαστή μου (Athlon64 3700+ San Diego) οι επιδόσεις είναι μακράν ανώτερες.

Να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν οι θερμοκρασίες 40οC σε idle και 50οC σε load είναι φυσιολογικές;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Σε load άρχισε να πλησιάζει τους 55oC. Εκτός των άλλων σε 2 περιπτώσεις σήμερα μου έσβησε το pc από μόνο του. Την μια σε αναβάθμιση drivers και την άλλη σε defragment. Θα ρίξω όμως κανένα 3DMark06 να δω κι εκεί τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Σε load άρχισε να πλησιάζει τους 55oC. Εκτός των άλλων σε 2 περιπτώσεις σήμερα μου έσβησε το pc από μόνο του. Την μια σε αναβάθμιση drivers και την άλλη σε defragment. Θα ρίξω όμως κανένα 3DMark06 να δω κι εκεί τι γίνεται

http://products.amd.com/en-us/EmbeddedCPUDetail.aspx?id=13

http://products.amd.com/en-us/EmbeddedCPUDetail.aspx?id=12

Η AMD η ίδια δε δίνει max temps... πάντως μη το αφήσεις να φύγει πάνω από 60..

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα λεφτά για νερό τώρα θα είχα C2D και 8800

Eγω ειχα τον 144 με νερο των 100 ευρω(bigwater) πηγε 1Ghz πανω.Μην αρπαζεσαι αλλο 100 ευρω το νερο και αλλο 100 ο core2+100 η μαμα+ 100 oι μνημες.

Φιλικα :057:

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειχα τον 144 με νερο των 100 ευρω(bigwater) πηγε 1Ghz πανω.Μην αρπαζεσαι αλλο 100 ευρω το νερο και αλλο 100 ο core2+100 η μαμα+ 100 oι μνημες.

Φιλικα :057:

Θες να πεις πως το bigwater αξίζει; :105:

745 ή 735 είχες;

Εγώ πάντως, από αυτά που ακούω από τα παιδιά εδώ γύρω είναι πως είναι καλύτερο να κάνεις ένα νερό from scratch (δε θυμάμαι πως είναι στα ελληνικά lol :p)

Link to comment
Share on other sites

Ξανάσβησε... αυτή την φορά μόνο ο Firefox έτρεχε. Τι γίνεται εδώ;

Φίξαρα την Vcpu στα 1,3 μπας και μ την άλλαζε η μητρική από μόνη της

Μήπως έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό σου..;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Πώς το διαπιστώνω;

Με ενα βολτομετρο σε μια γραμμη 12v under load,μετρησε αν τo βολταζ πεφτει κατω απο 12v και ποσο.

Νομιζω οτι το τροφοδοτικο σου ειναι μικρο για το συστημα σου πολυ δε περισοτερο για overclocking.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.