Jump to content



Σπασμένο SATA πλαστικό βύσμα σε HD


SLKVP

Recommended Posts

Όπως βλέπετε εδώ το DATA SATA πλαστικό δίπλα στα pin έχει σπάσει - "κόλλησε" μέσα στο data cable και δεν βγαίνει εύκολα - αλλά ο σκληρός είναι ολοκαίνουργιος.

Με τo προαναφερθέν καλώδιο έχει "παίξει" μετά το σπάσιμο, αλλά δεν εμπιστεύομαι την όλη κατάσταση.

Τι προτείνετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Πίεσέ τα όσο γίνεται προς την μεριά που θα κάνει επαφή με το καλώδιο για να πιάνει όσο το δυνατόν καλύτερα.

Για αντικατάσταση, μην το συζητάς. Δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

Αν δεν τον εμπιστεύεσαι, απλά πέτα τον (80άρης είναι) και πάρε έναν άλλο να κάνεις την δουλειά σου πιό αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?

ας πουμε οτι δεν κανει καλη επαφη δεν υπαρχει κινδυνος ???

εμενα φιλε ενα καλωδιο στο ups δεν εκανε επαφη και παραλιγο να πιασει φωτια.... ελιωσε ευτυχως το βισμα μονο

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο είχα δει όσο δούλευα τεχνικός σε ένα μαγαζί. Και επειδή αναγκάστηκα να το βγάλω γιατί έπρεπε να αλλάξω μητρική, μετά δεν ξαναμπήκε και αναγκάστηκα και άλλαξα δίσκο. Γνώμη μου, άλλαξε δίσκο, δεν είναι ακριβοί οι 80άρηδες.

Link to comment
Share on other sites

Άλλα τα ρεύματα που κυκλοφορούν στο ups (220V), άλλα στο εσωτερικό ενός Η/Υ (5V, 12V). Ο μόνος κίνδυνος που υπάρχει είναι αυτός της απώλειας δεδομένων.

ok ...

δν το ειχα σκεφτει ετσι...

σπουδαζω και ηλεκτρολογος τρομαρα μου:001:

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?

ας πουμε οτι δεν κανει καλη επαφη δεν υπαρχει κινδυνος ???

εμενα φιλε ενα καλωδιο στο ups δεν εκανε επαφη και παραλιγο να πιασει φωτια.... ελιωσε ευτυχως το βισμα μονο

volcano το κανες το pc...:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το κλιπ έσπασε όταν προσπαθώντας να το βγάλω, το τράβηξα προς τα έξω και προς τα πάνω, όχι μόνο προς τα έξω.

Προσοχή στα sata δεν είναι τόσο γερά όσο τα IDE, θα έλεγα οτι παραείναι ευαίσθητα. Με το παραμικρό για "πέταμα" ή καλύτερα, ανακύκλωση ο δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό ξεκινά από τα καλώδια και αυτούς που τα φτιάχνουν. Έχω πετύχει καλώδια τόσο χαλαρα που απο τους κραδασμούς δεν έμεναν πάνω σε δισκο και άλλα που οταν κουμπωναν τοσο σφιχτά που ήταν λες και έιχες βαλει logo στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις το κομματι πλαστικου που εσπασε κανε μια δοκιμη να το κολλησεις οσο πιο ισια γινεται με καποια εποξικη κολλα 2 στοιχειων,εγω προσωπικα θα το δοκιμαζα ετσι και αλλιως θα τον πεταξεις η θα βρεις πλακετα αν δεν φτιαξει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

εχω εναν Seagate barracuda sata 2,που ειναι ετσι σπασμενος εδω και κανα 6μηνο.

τον εβαλα ορθιο στο κουτι,εβαλα κανονικα τα βυσματα και στερεωσα σφιχτα το sata καλωδιο με αυτο του ρευματος,με ενα δεματικο....

σαν καινουργιος εδω και τοσο καιρο δεν εχει κουνηθει καθολου το βυσμα..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι..εχω δυο τετοιους εδω και κανα χρονο...

Το σπαζμενο πλαστικο εχει μεινει μεσα στο καλωδιο και κουμπωνει καλα..το πολυ πολυ ενσωματωσε το καλωδιο στον σκληρο με logo.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι το ειχα ρε παιδια τοσο καιρο με logo αλλα απο το κουνημα των καλωδιων τοσες φορες που ανοιγω και πειραζω το κουτι καποια στιγμη βγηκε το καλωδιο και εσπασε ενα δοντακι! οποτε πρεπει να βρω αλλη πλακετα αλλιως παν τα δεδομενα μου! σνιφ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.