Jump to content



DFI NF4 ΒΙΟS releases (τελ. ενημέρωση 28/11/05)


enduracell

Recommended Posts

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

επειδη εχω καιρο να παρακολουθησω τα σχετικα με DFI και επειδη εχω καιρο να το πειραξω το μηχανακι μου.........μπορειτε καλα μου παιδια να μου προτεινετε με ποιο bios να ξεκινησω λογω tccd?

θενκ κιουυυυ

Link to comment
Share on other sites

Onepagebook]

Not posted on the DFI yet.

As usual, Tccd for 414-1 and 3

UTT type for 441-2 or 3

414-1

414-2

414-3

******************************

Add support for AMD Venice , San Diego Core cpu Cool n quiet

prevent Jp 17 jumper problem cause vdimm still stay at over 3.3v when jp17 set back to 1-2.

DFI recommand cumstomer need to set to 3.3v AND clear CMOS before set the jp17 back to 1-2 default position.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ρε παληκαρια... χωρις φλοπυ (για την ακριβεια με USB memory stick) μπορω να κανω update στο bios?? First boot device : removable, και copy paste τα αρχεια (ειτε απο diamond flash image, ειτε το νορμαλ .zip ) θα το αναγνωρισει για να κανει update??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Ρε παληκαρια... χωρις φλοπυ (για την ακριβεια με USB memory stick) μπορω να κανω update στο bios?? First boot device : removable, και copy paste τα αρχεια (ειτε απο diamond flash image, ειτε το νορμαλ .zip ) θα το αναγνωρισει για να κανει update??

νομίζω ότι πρέπει να κάνεις το stick bootable....

για κοίτα εδώ (αν θυμάμαι καλά):

http://www.weethet.nl/english/hardware_bootfromusbstick.php

Για γενικές πληροφορίες και αυτό είναι καλό (αν δεν το ξέρεις ήδη):

http://www.bootdisk.com

(στην αρχή πήγα να σε στείλω εδώ: http://www.boot.com/ αλλά σε λυπήθηκα :p)

Link to comment
Share on other sites

Mωρε θα το κανω το στικ bootable, το Diamond Flash image κανει αυτη την δουλεια αν εχω καταλαβει σωστα τον λογο υπαρξης του... Το bootdisk το ξερω, το ειχα ρωτησει πριν καμμια 100στη σελιδες στο πειτε ο,τι θελετε και παλι εσυ μου ειχες απαντησει....

Αλλα εκει που θελω να καταληξω ειναι... αναγνωριζεται και αναβαθμιζει το bios κανονικα απο NON-FLOPPY???? Ιδια απορεια και για bootable cd... Αν πεταξω μεσα σε ενα cd... DOS, το αφησω "open"(γιατι ειμαι cheap-ης και δεν θελω να πεταξω 20 λεπτα του ευρω) και κατα καιρους γραφω το νεο bios, και σβηνω το παλιο, θα κανω δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Αλλα εκει που θελω να καταληξω ειναι... αναγνωριζεται και αναβαθμιζει το bios κανονικα απο NON-FLOPPY????

Φυσικά!

Από τη στιγμή που θα bootαρεις σε DOS και βλέπεις το stick/cd κλπ δεν τίθεται θέμα....

Μπορείς πχ (και αυτή είναι η πιο ασφαλής λύση αν θες να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν θα γίνει καμία στραβή στο flash από corrupt fdd/stick κλπ) να φορτώσεις και το ramdrive, να κοπιάρεις εκεί το flash.exe και το bios file και να τα κάνεις όλα από εκεί (aka ram)

edit:

παρά ταύτα, ένα fdd είναι πάντα χρήσιμο....(aka F6 σε fresh install κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.