Jump to content



Φθηνές μνήμες Kingston vs. Twinmos


Ilias83

Σύγκριση στις φθηνές PC3200 512 400Mhz  

17 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Η δημοσκόπηση δεν λέει τίποτα, απλά μπήκε για να υπάρχει...

Θέλω να αλλάξω τις JetRam και να πάω σε κάτι που θα "ανεβαίνει" αρκετά...

Είδα το θέμα με τις Twinmos και φυσικά μάλλον είναι πολύ καλή περίπωση.

Μιας όμως και έχω φάει την Αθήνα και δεν έχω βρεί ακόμα το πολυπόθητο 4 σκέφτομαι για μερικές εναλλακτικές αγορές...

Λοιπόν η σύγκριση θα γίνει ανάμεσα σε Kingston KVR400X64C3 512MB PC3200 400MHz Value Ram και TwinMos DDR 512MB PC3200 (400MHz)...

Αρχίζω εγώ παραθέτοντας τα θετικά της κάθε κάρτας και συνεχίστε εσείς γράφοντας τις απόψεις σας.

Οι Kingston από τη μία είναι ένα πολύ αξιόπιστο όνομα και οι ValueRam δεν ήταν και τόσο Value όσο έδειχνε το όνομά τους...

Οι TwinMos από την άλλη έκαναν πάταγο στα forum αντέχοντας πολύ ρεύμα και ανεβαίνοντας σε πολύ ηψυλά επίπεδα για τόσο φθηνές μνήμες... Το πρόβλημα είναι οτι πλέον είναι σχεδόν αδύνατο να τις βρώ και δεν ξέρω τι λένε από ρεύμα οι απλές...

(Αν κάποιοι έχουν Kingston Value Ram ας ποστάρουν που έχουν φτάσει και με πόσο ρεύμα... - φυσικά ισχύει και για τους κατόχους Twinmos αλλά από Twinmos έχω δει πολλά οπότε...)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δοκιμαζω μια Twinmoss απλη, οχι UTT και δεν με εχει εντυπωσιασει. Εκει που πριν με μια Kingston (Samsung) PC2700 ήμουν στα 204 με 2.7v η οποια ομως δεν ακουγε στο ρευμα καθολου, με αυτην ηθελα 2.8 αλλα με 3.0V ειμαι τωρα στα 213 όπου φαινεται να τερματιζει το mobo γιατι τη μνημη με 3.2V την ανεβασα 225 αν θυμαμαι καλα χωρις λαθη στο memtest. Όλα αυτα με 2.5-3-3-11

Με αρκετη ταση (3V περιπου) τρεχει cas2 στα 200 περιπου, οχι παραπανω ομως

Μάλλον τωρα καλυτερη επιλογη ειναι Samsung tccc που πανε με 3-3-3 σε σχετικα ψηλα FSB 235+

Link to comment
Share on other sites

κοίτα το link που έδωσε ο Unseen με της kingstone value. Πιστεύω είναι πολύ καλή περίπτωση και μάλλον φοράν TCCD. Τώρα για της UTT αν δεν είναι η 4άρες καλύτερα να μη πάρεις. Γενικά αν δε είσαι voltάκιας θεωρώ τις TCCD πάνω σε οποιοδήποτε PCB την καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Aπό τις 2 προτημώ την TwinMos κυρίος λόγο UTT(με πολλά Volt)...

Αν δεν έχεις τα Volt πέρνεις TCCD...

Εγώ έχω και από τα 2(ΤCCD(2*512)+UTT(2*512)) για να παίζω παντού! Αλλά ακόμα δεν έχω τα Volt για τα UTT... (DFI σου'ρχομε!)

Link to comment
Share on other sites

Καλά βασικά μόλις έβαλα πάνω τις καινούριεςμνήμες μου:TwinMos Speed Premium UTT 2x512...

Ε αφού τις βρήκα να μην τις αγόραζα; Ευκαιρία ήταν μόνο με 160 καινούριες...

Αλλά το θέμα νομίζω οτι έχει ενδιαφέρον και θα βοηθήσει κόσμο και με τα Link που έχει, οπότε καλό θα ήταν να συνεχιστεί...

@DMylonas: Πήγες αμέσως εκεί ή κατόπιν στρωσίματος; (Πρέπει να είχες βγάλει παλιότερα έναguide για στρώσιμο των μνημών αν δεν κάνω λάθος, που είναι τώρα;)

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια του "Δεν κρατάω τίποτα καλό γιατί θα τα πουλήσω όλα", οι ΒΗ-5 είναι στον vdeseris kai thn DFI nf3 του που τις δαμάζει στα 250-260 και κατέληξα σε κάτι Twinmos-κιλού (256Mb) τις οποίες και έβαλα πάνω χωρίς να αλλάξω στο BIOS τα timings από τις ΒΗ-5 και το αποτέλεσμα ήταν να bootάρουν οι μνήμες στα 215 με 2-2-2-5 (!) και 2.75 ρεύμα.

Τελικώς το tras έγινε 3 (από 2) γιατί μετά από μισή ώρα memtest έβγαζε 15-20 λάθη ανά pass, και το 5 έγινε 8 γιατί έδινε καλύτερο bandwidth (1501Mb/sec στο 8 από 1475Mb/sec στο 5)

Τις ξαναέβγαλα έξω για μερικές φωτογραφίες και θα ήθελα τα φώτα σας.

Βασίληηηη! Ετοίμασε τα 3.2V!

(Να υπενθυμίσω ότι το όριο των 215MHz είναι από την φίλη VIA που χάνει το σύμπαν πάνω από εκεί και το όριο των 2.75V στο Vdimm είναι μια προσφορά της MSI...)

post-129-1416071658,7321_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Chosen:

1. Αρχικά πάσχουμε από το ίδια πράγμα και αυτό λέγεται VIA... Και εμένα η Albatron μου δίνει μέχρι 2.8V αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω λάθος τότε δίνει μέχρι 2.75V σαν την δική σου), βέβαια με αποζημειώνει με τα 2.1V που δίνει στη CPU...

2. Οι μνήμες που έχεις κάθε άλλο παρά του κιλού είναι... Εγώ αυτές έψαχνα κανα 2 βδομάδες και τελικά έπεσα πάνω σε Speed Premium UTT και πάνε στα 2-2-2-5 για πλάκα... Ερώτηση που τις βρήκες και με πόσο βρε Chosen; Απλά γιατί βλέπω 2η εβδομάδα του 2005... (’τιμη TwinMos μας έχεις κάνει να ψάχνουμε σε όλη την Ελλάδα)

Και κάτι γενικό: Πιστεύω οτι τελικά οι TwinMos είναι η πιο "έντιμη" πρόταση της αγοράς αυτή τη στιγμή αν βέβαια μιλήσουμε για UTT...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάσχω πρώτα από MSI: δεν δίνει ούτε Vcore adjustment, ούτε multi, μέχρι 2.8 μνήμες, και κατόπιν από VIA: δεν έχει PCI/AGP locks...

Οι μνήμες βρέθηκαν στα χέρια μου από αλλεπάλληλες τράμπες, θα φροντήσω να μάθω όμως από που αγοράστηκαν και πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Εγώ πάσχω πρώτα από MSI

Χα χα χα...

Έλα μια από τα ίδια και εγώ με την Albatron, αλλά αν εξερέσεις το κομμάτι του Vcore...

Από εκεί και πέρα δεν λέει και πολλά...

Έτσι οι μνήμες θα χρησιμοποιηθούν χωρίς να αλλάξουν Mhz παρα μόνο χρονισμούς μπας και δώσουν τίποτα καλύτερο...

Καλά βασικά Αθήνα μένω οπότε δεν παίζει να ανέβω για ένα ζευγάρι μνήμες που ήδη έχω...

Απλά ρωτάω γιατί μου έκανε εντύπωση πως βρήκες τόσο φρέσκες μνήμες και UTT...

Σε χρονολογία 2005 όλα τα μαγαζιά στην Αθήνα είχαν "απλές"...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.