Jump to content



Προβλήματα με Benches ...PCMark,3DMark...κλπ.


Recommended Posts

Μπορω να τρεξω Pentium 3 550Mhz σε μητρικη απο Pentium 2 300A η οποια τον βλεπει σαν Pentium 3 366Mhz οπως και το CPU-Z(νομιζω δεν υπαρχει τετοιος επεξεργαστης),να ανεβασω τα αποτελεσματα κανονικα σαν Pentium 3 550Mhz και να μην μου τα βγαλλουν ακυρα?

Οταν τον βαζω στην μητρικη του 300Α πεταει ενω οταν ειναι στην δικη του σερνεται:)

stealth

Για βάλε ένα cpu-z screenshot 1.42 ... να καταλάβω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply
Για βάλε ένα cpu-z screenshot 1.42 ... να καταλάβω τι παίζει.

Δυστυχως τον εδωσα πισω,τον ειχα παρει για μερικες μερες για να τρεξω μερικα benches.

Το μονο που καταφερα ηταν μια τριτη θεση στο wPrime 32m και μια πεμπτη στo PiFast.

Toν πηγα μεχρι 627Μhz με το CPUCool,μετα απο εκει ηταν unstable αλλα δεν ειχα επιλογη για να δωσω ρευμα,εσυ σε τι μητρικη τρεχεις τον δικο σου(ειδα οτι εισαι πρωτος στα περισσοτερα benches:))?

Εχω ακομα εναν 300Α και εναν 366 αλλα ουτε εκει μπορω να ανεβασω ρευμα, το Bios δεν εχει επιλογη.

Οι μητρικες που εχω εναι μια Gigabyte GA-6BXC(με το τελευταιο Bios)και μια Soltek SL-67EZ.Xρησιμοποιω την Soltek γιατι εχει πιο μικρα βηματα στο overclocking

Οταν τον εβαζα πανω στην Soltek εκανε πιο καλους χρονους στα benchmarks αλλα τον εβλεπε σαν Pentium 3 366 Mhz(και το CPU-Z το ιδιο τον εβλεπε σε αυτην την μητρικη,το chipset η το Bios ηταν ο λογος προφανως).

stealth

Link to comment
Share on other sites

Toν πηγα μεχρι 627Μhz με το CPUCool,μετα απο εκει ηταν unstable αλλα δεν ειχα επιλογη για να δωσω ρευμα,εσυ σε τι μητρικη τρεχεις τον δικο σου(ειδα οτι εισαι πρωτος στα περισσοτερα bench:))?

Εχω ακομα εαν 300Α και εναν 366 αλλα ουτε εκει μπορω να ανεβασω ρευμα, το Bios δεν εχει επιλογη.

stealth

Εγώ τα είχα τρέξει σε μιά Abit με BX chipset.

Επί την ευκαιρία ... ρίξε μιά ματιά στα link

http://www.ocinside.de/html/main_workshop.html

http://www.tomshardware.com/1998/05/14/how_to_get_all_66_mhz_slot_1_cpus_running_100_mhz/index.html

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει να ανεβασεις ρευμα με τον τροπο που λεει το παραπανω link,δουλευει?

Μεχρι ποσο ρευμα μπορω να δωσω με αερα?Nομιζω το stock στον 366 ειναι 1.8v,με 2.2v θα ειναι ενταξει?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να ριξετε μια ματια σε αυτο:

http://www.hwbot.org/quickSearch.do?hardwareId=GPU_761&name=GeForce+FX+5500+%28166%29

GeForce FX 5500 και 3DMark05 & 06,προσπαθω να περασω στην τριτη και πρωτη θεση αντιστοιχα,εχω δοκιμασει τα παντα ο επεξερργαστης οι μνημες και η καρτα ειναι στα ορια τους,μηπως καποιος ξερει τι μπορω να κανω(καποιο tip;))για να παρω αυτα τα δυο-τρια marks που χρειαζομαι?

Υποψιν οτι εχω κανει 352 marks στο 3DMark05 και 110 marks στο 3DMark06 αλλα δεν τα εχω ανεβασει,δεν θα αλλαζε τιποτα στην καταταξη.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Σε δυο περιπου ωρες που θα τελειωσω την δουλεια και θα παω σπιτι θα σου δωσω ενα screenshot με το CPU-Z,GPU-Z,Memset,Riva Tuner με τις ρυθμισεις που κανω.

Με τους μονους drivers που δουλευει η καρτα ειναι οι 162.18,η καρτα ειναι AGP.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Στο 06 μπορείς να πάρεις πόντους από το cpu αν μπορείς να το ανεβάσεις

παραπάνω. Προσπάθησε να κόψεις services και να βάλεις performance στο

my computer->advanced settings->visual effects.

Ο επεξεργαστης μπορει να ανεβει μονο 15Mhz ακομη αλλα βγαζει χαμηλoτερο σκορ,απο τα services δουλευουν μονο τα βασικα και το επιλογες επιδοσεων ειναι ηδη στη ρυθμιση για βελτιστη αποδοση.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η CPU απο 1.500 στα 1.845Mhz,μπορει να ανεβει ακομα 15Mhz αλλα για να βγει το 3DMark θα πρεπει να χαλαρωσω τα settings απο τις μνημες και ετσι κανω το ιδιο σκορ(109-110).

Στις μνημες αριστερα ειναι τα defaults και δεξια οτι εχω αλλαξει,αν δοκιμασω να κανω πιο σφιχτα τα settings μου βγαζει error η κρασαρει.

Και τελος στο riva tuner o πυρηνας απο 270 στα 347 και η μνημη απο 360 στα 425,ισως μπορω να παω την μνημη της καρτας στα 426 αλλα μερικες φορες δεν περναει το τεστ και πρεπει να την κατεβασω στο 425,τι 425 τι 426 διαφορα στο σκορ δεν βλεπω.

stealth

post-7559-1442174894,7477_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχες καλύτερο cpu (Willamette :( ) ... να πάρεις όλες τις κατηγορίες.

Ψαχνω να αγορασω εναν Pentium 4 s478 στα 2.8-3.2 αλλα εδω η αγορα ειναι περιορισμενη,μηπως ξερεις που μπορω να βρω εναν?

Ποιος Pentium 4 σε αυτα τα Ghz κλοκαρει καλα?

stealth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mηπως καποιος ξερει γιατι το AquaMark δεν μπορω να το τρεξω το ιδιο ψηλα σε χρονισμους οπως τα 3Dmark05-06?

Παντα το βγαζω 4-5Mhz FSB χαμηλοτερα στην CPU και απο 5-10Mhz χαμηλοτερα στα core clocks και memory clocks της καρτας γραφικων.

Επισης οι ρυθμισεις στις μνημες πρεπει να ειναι παντα πιο χαλαρες για να βγει με αποτελεσμα να μην βγαζω το καλλιτερο σκορ που μπορω.

Τι κανω λαθος υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το αντίθετο έπρεπε να συμβαίνει.

Το Aquamark είναι πιό ελαφρύ σαν bench...και λογικά θα έπρεπε να το τρέχεις σε συχνότητα μεγαλύτερη από αυτή των 05 & 06.

Και στους χρονισμούς της κάρτα το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.