Jump to content



8800GT σερνεται


squid

Recommended Posts

εστησα το Q6600 της υπογραφης και δοκιμασα σημερα να δω πως παει στο 3Dmark06. Tην ιδια καρτα την ειχα δοκιμασει στο απερχομενο συστημα (Χ2 4400+) με πολυ καλα αποτελεσματα.

Εδω πηγαινει τοσο χαλια που δεν ειχα την υπομονη ουτε να περιμενω να τρεξει το proxycon. Μισα και λιγοτερα απο οτι θυμαμαι framerates και stuttering του κ*****

Καμμια απολυτως σχεση με το πως πηγαινε στο 4400. Eμφανως υπαρχει καποιο προβλημα αλλα που να κοιταξω? drivers κλασσικα βγηκαν καθαριστηκαν ξαναμπηκαν , 169.09 . Report ρολογια ολα φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε πως δεν είναι πρόβλημα hardware τα βήματα που θα έκανα εγώ είναι:

-Να την βγάλω από το slot της και να την ξαναβάλω καλά.

-Να ξαναπεράσω όλους τους τελευταίους drivers μητρικής/VGA

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η GT μου στο cryssis παει σφαιρα.

???

Συγχαρητήρια, αλλά δεν νομίζω αυτό να απαντάει στο πρόβλημά του ή να έχει γενικότερα σχέση με το παρόν thread.

squid

Δοκίμασε να αλλάξεις PCI-E slot. Όπως αναφέρθηκε δες μπας και δεν έχει κουμπώσει σωστά η κάρτα. Αν η extra τροφοδοσία έχει μπει σωστά. Αν το PSU σου δίνει και δεύτερη 6pin έξοδο δοκίμασε και αυτήν μπας και η κάρτα δεν τροφοδοτείται σωστά. Παίξε και με παλιότερους οδηγούς, αλλά ψάξε και στο Internet για πιθανή ασυμβατότητα κάρτας με μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Ητανε δυο ρυθμισεις στο BIOS

  • PCIEx4 Speed Controller
  • Auto Disable DIMM/PCI Frequency

εβαλα PCIEx4 (default "auto") και disable το "auto disable DIMM/PCI Frequency" (default "auto". Κλεινει το ρευμα (ή κατεβαζει την συχνοτητα?) σε ολα τα ανοιχτα slots της μητρικης για μειωση ΕΜΙ) δεν ξερω αν το δευτερο ειχε καποια σχεση , μαλλον το PCIE4X ειναι που το εστρωσε (35-90fps).

Αναρωτιεμαι ομως τι ακριβως ειναι αυτο και γιατι να ειναι εκει και γιατι να εχει σχεση με την PCIE16X .... ισως το EMI control να δουλευε στο δευτερο PCIE16X (crossfire P35) και να ειναι αμεσα συνδεμενα τα δυο PCIE16X για καποιο λογο? (ιδιο PCIE καναλι?)

Ετσι οπως την εβλεπα την καρτα, να δουλευει κανονικα χωρις προβληματα αλλα απλως παρα πολυ αργα (9 fps πχ) Το μυαλο μου μετα τους drivers πηγε σε

1. ρευμα. ειτε τροφοδοτικο ειτε η εξαπινη τροφοδοσια της καρτας oπως ειπε και ο John

2. συχνοτητα PCIE (καμμια πατατα στις ΟC ρυθμισεις του bios)

.

post-1094-1442174860,4625_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει επιλογη 16x, μονο 2x, 4x, και Auto, γι αυτο δε πηγε το μυαλο μου αρχικα οτι μπορει να εχει καποια σχεση με την καρτα γραφικων αυτη η ρυθμιση, ουε ακομη ξερω τι εξυπηρετει και τι ακριβως ειναι (συμβατοτητα με "παλιοτερες" PCIΕ καρτες ? (οχι γραφικων))

λεω μαλλον δεν θα επιανε 85 fps τωρα αν δεν ητανε 16x

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει επιλογη 16x, μονο 2x, 4x, και Auto, γι αυτο δε πηγε το μυαλο μου αρχικα οτι μπορει να εχει καποια σχεση με την καρτα γραφικων αυτη η ρυθμιση, ουε ακομη ξερω τι εξυπηρετει και τι ακριβως ειναι (συμβατοτητα με "παλιοτερες" PCIΕ καρτες ? (οχι γραφικων))

λεω μαλλον δεν θα επιανε 85 fps τωρα αν δεν ητανε 16x

http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=1261&maincat_no=1

• Two PCI Express 16X slots with 1x16 and 1x4 operations (PCI Express Bus SPEC V1.0a compliant; supports CrossFire Technology)

• Two PCI Express x1 slots. (support PCI Express Bus specification v1.0a compliant)

Αφου εχει λειτουργία 1x16 γιατι δεν στην εμφανίζει??

Link to comment
Share on other sites

η λειτουργια για 16Χ στην pci-ex1 δεν ειναι προσαρμοσιμη...παει 16Χ μονη της..

το 2Χ-4Χ ειναι για την δευτερη pci-ex θυρα.

το cpu-z - gpu-z σε τι ταχυτητα σου βγαζει πως τρεχει η θυρα?

Link to comment
Share on other sites

Πλακα θα εχει να εχει η μητρικη αυτη τις PCIE 16x αναποδα, την #1 κατω και την #2 επανω (στην επανω την εβαλα την καρτα)..... θα το κοιταξω μαζι και το GPU-Z οταν παω σπιτι (το CPU-Z δειχνει αξιοπιστες PCIE info?)

Link to comment
Share on other sites

Τελκα κανονικο 16x ειναι το slot, σωστη θεση η καρτα, 16x λεει και το CPU-Z.

Eπανεφερα το PCIE4X speed controller στο Auto και διατηρησα disable to "auto disable DIMM/PCIE frequency" και μεχρι στιγμης 14000 marks sto 3Dmark06 ....

.

post-1094-1442174864,2234_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

ouτε το "auto disable DIMM/PCIE frequency" ειχε καμμια σχεση. Το PCIE16x link bandwidth πεφτει στα ... 1x αγνωστο μεχρι στιγμης ποτε και γιατι και μαλλον (οχι σιγουρο ακομη) επανερχεται με ολικη αποσυνδεση του PC απο το ρευμα ... Παρουσιαστηκε σε διαφορους συνδυασμους μητρικων με 8800 , πιθανον καποια ασυμβατοτητα του PCIE 2.0

Link to comment
Share on other sites

ρολογια δουλευουν κανονικα τα ελεγχω πληρως μεσω riva μαλιστα. Xαθηκε το 16x του link width (εγινε 1x) δυο φορες μεχρι τωρα αλλα ακομη δεν το ξαναεκανε (μαλλον το board, γιατι αυτο το board μου κανει διαφορα περιεργα μεχρι στιγμης) Πρεπει να επανηλθε στο 16 με πληρη αποσυνδεση απο ρευμα και restart μου φαινεται , δεν ειμαι σιγουρος, ή με "ξεμπουκωμα" των PCIE με παραπανω ταση ή force 4x κλπ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.