Jump to content



Αγαπητό μου ημερολόγιο,


Chosen

Recommended Posts

Παιδια ολοι γραφουμε βλακειες κατα καιρους...ειτε απο απροσεξια,αφηρημαδα...,ειτε λογω ελλειψης γνωσεων...Τωρα απλα με το παραμικρο δεν πρεπει να εκνευριζομαστε!!

Μου ρθε μια ιδεα,δεν ξερω κατα ποσο στεκει και μπορει να γινει αλλα μπορει να ειναι σωστο για να μπαινουν χρηστες που κανουν δουλεια...

π.χ να μπαινει για mod ενας χρηστης (που ειναι καιρο στο lab και εχει δειξει δειγματα ενδιαφεροντος για το forum) καθε βδομαδα/μηνα και αν ειναι καλος μενει αλλιως....αλλος μεχρι να βρεθει ο σωστος!

Φιλικα ολα αυτα προς τους υπαρχοντες mod...λεω για επιπλεον ατομα...απλα δεν ειναι το θεμα πως για να γινεις mod πρεπει να εχεις φιλιες με τους admin!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Voudas

κάπου εδώ quotάρει o spc...

έλεος ρε Αρίστο και κάθε Αρίστο... κοίτα τις βλακείες που γράφεις κατά καιρούς και άσε τις βλεκείες άλλων... χωρίς μπαμπούλες δε ζείτε? χωρίς κανόνες? από την άλλη όμως δε γίνεται να φτιαχτεί ένα ελιτίστικο φόρουμ με μόνο όσους ταιριάζουν τα χνώτα τους... αυτό το κάνουμε στην real life... εδώ το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ανεχόμαστε κάποιες καταστάσεις και να μην γκρινιάζουμε με το παραμικρό...

Kάθε φορά που θα λέω βλακία να μου το λές.... και το να τα χώνεις άλλους δεν είναι ο καλύτερος τρόπος άμυνας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα ηθελα να διατυπωσω κατι που σκεφτομαι απο καιρο οσο αφορα πχ Stamatas και διαφορους αλλους χρηστες πχ overvolt που παρατηρησα οτι υπηχαν εντονες διαμαχες κατα την αρχικη παρουσια τους στο φορουμ

δεν επιζητω καποια απαντηση απλα το θετω σαν προβληματισμο και ουτε το λεω εμμεσα για να παρω το μερος κανενος

-πρεπει επειδη καποιος συμπεριφερθηκε με αναρμοστο τροπο σε καποιο θρεντ και αφου δειχνει

οτι δεν θελει να ανοιξει περεταιρω ''μετωπα'' με κανεναν και εφ οσον δεν προκαλει να

κατακρινεται απο τον οποιοδηποτε με το παραμικρο ποστ που θα κανει ?? ακομη και αν αυτο

ειναι εγγυρο ???

-τετοιες αποδοχες ατομων απο ατομα που αντι να προσπαθησουν με ενα πιο φιλικο τροπο

(ανθρωποι ειμαστε θελω να πιστευω) να τους πλησιασουν μηπως παραδειγματιζουν λαθος

τα καινουρια μελη που εντασονται στο φορουμ ???

-μηπως θα επρεπε να ασχολουμαστε με πιο σημαντικα πραγματα απο το να ψαχνουμε να

βρουμε την πατατα που ειπε ο καθενας για να του την πουμε .. δεν μπορουμε με αλλο τροπο

να του δωσουμε περιθωρια να βελτιωθει???

- τελος παντων επειδη και εγω νιωθω ενοχες επειδη κακως παραφερθηκα σε ενα thread θα

προσπαθησω να μην ξαναπεσω στην παγιδα να ασχοληθω με ατομα τα οποια ειναι ερειστικα

οχι για μενα αλλα για το καλο του φορουμ μαλιστα σκεφτομαι να σβησω καποια ποστ μου

- ελπιζω να καταφερουμε με τις δικες του ηθικες αρχες ο καθενας να βοηθησουμε να

καλυτερευσει αυτος ο πολυ ωραιος ενημερωτικος&εκπαιδευτικος χωρος που μονο να

κερδισουμε απο αυτον πιστευω εχουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Φιλικα ολα αυτα προς τους υπαρχοντες mod...λεω για επιπλεον ατομα...απλα δεν ειναι το θεμα πως για να γινεις mod πρεπει να εχεις φιλιες με τους admin!

Συμφωνό απόλυτα αν και σε λίγες μόνο περιπτώσεις δεν υσχίει...

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι τα κριτιρια ενος διαχειριστει σε ενα φορουμ;γιατι πιστευω ειναι μεγαλη ευθηνη,πως θα τοποθετηθη σε ενα θεμα,και να κανονιζει να τηρουντε κατα γραμμα οι νομοι του φορουμ,και οχι να το παιζει στρατηγος δεν μιλαω για αυτο το φορουμ για να μην παρεξηγηθω

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα νομίζω δεν είναι αν ο Shido, o Πάρης, ο Ζάχος, ο endu, o chroma ή ο οποιοσδήποτε παλιός πετάξει κάτι. Στην τελική τόσα χρόνια γνωριζόμαστε, μια παρέα είμαστε. Το πρόβλημα είναι με τα εντελώς άσχετα ποστ, από κάποιον που το κάνει κανόνα.

Ο ρόλος τον admin/mod νομίζω ότι είναι εμφανής(η μάλλον αφανής) σε όλα τα forum που γυρίζουμε. Δεν είναι μπαμπούλες. Εκεί που αναφέρει ο Πέτρος περι απουσίας admin εννοεί νομίζω ότι, "καλά, δεν βλέπετε τί γινεται;". Δεν ζητά 3 άτομα(admin) να είναι μέσα και να κοιτούν συνέχεια το forum.

Μην ξεφεύγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pro

Μαλλο επιδει οι περισσοτεροι χρηστες του Λαμπης, φιλε Choosen , ειναι γεννημενοι 88, 89 , 90 που πιστευουν οτι γινανε μελη ενος φορουμ για να το παιξουν ποιο εξυπνοι ...

Ξέχασες τους ελάχιστους χρήστες που είναι γεννημένοι 78, 79, 80.

Βασικά όλοι μας λίγο ή πολύ θέλουμε να το παίξουμε έξυπνοι άσχετα ηλικίας απλά οι περισσότεροι "ώριμοι" το κάνουν με πολύ διακριτικό τρόπο είτε συνειδητά, είτε ασυνείδητα. Στην τελική δίχως αυτό το συναίσθημα, ο άνθρωπος δεν θα κατόρθωνε πολλά αλλά ούτε θα πετούσε τόσες κοτσάνες. :p

Αρχική απάντηση από Borg

Επίσης σαν να επαναλαμβάνεται η ιστορία , pctech

Μπα, αμφιβάλλω αρκετά. Έχω εμπιστοσύνη στους admin. :)

Αρχική απάντηση από dfragos

Το πρόβλημα νομίζω δεν είναι αν ο Shido, o Πάρης, ο Ζάχος, ο endu, o chroma ή ο οποιοσδήποτε παλιός πετάξει κάτι. Στην τελική τόσα χρόνια γνωριζόμαστε, μια παρέα είμαστε. Το πρόβλημα είναι με τα εντελώς άσχετα ποστ, από κάποιον που το κάνει κανόνα.

Ο ρόλος τον admin/mod νομίζω ότι είναι εμφανής(η μάλλον αφανής) σε όλα τα forum που γυρίζουμε. Δεν είναι μπαμπούλες. Εκεί που αναφέρει ο Πέτρος περι απουσίας admin εννοεί νομίζω ότι, "καλά, δεν βλέπετε τί γινεται;". Δεν ζητά 3 άτομα(admin) να είναι μέσα και να κοιτούν συνέχεια το forum.

Μην ξεφεύγουμε...

Έχω την εξής ιδέα. Όταν κάποιος κάνει επαννελειμένα άσχετα posts και υποθέτουμε πως δεν τα έχει δει κανένας admin, τότε κάποιο μέλος να ειδοποιήσει κάποιον από τους διαχειριστές έτσι ώστε ο τελευταίος να στείλει ένα φιλικό PM στο συγκεκριμένο μέλος (και με παραδείγματα αν είναι δυνατόν) για να ειδοποιηθεί και να ενημερωθεί το συγκεκριμένο μέλος πως κάτι κάνει λάθος και πως θα πρέπει να βελτιώσει λίγο τον εαυτό του. Φυσικά δεν υποστηρίζω να γίνουν όλα αυτά σε κλάσματα δευτερολέπτων αλλά όταν κάποιος κάνει ασυνείδητα άσχετα posts, ας μην περιμένουμε να το καταλάβει έγκαιρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω για αρχη προτεινω να μην εμφανιζονται τα off-topic threads στη σελιδα με τα νεα posts...

να υπαρχει στην κορυφη της σελιδας σαν sticky Το off-topic foroum και οποιος θελει να μπαινει εκει και να βλεπει ποια off-topic κινουνται...

γιατι οπως και να το κανουμε εαν στη λιστα με τα 30 νεα θεματα τα 15 ειναι off-topic

τραβανε την προσοχη των μελων απο μονα τους ...

ενω εαν δεν εκαναν τοσο μπαμ και χρειαζοταν να τα ψαξεις λιγο ισως να μειωνοταν η κινηση τους...

ετσι θα αποσυμφορηθει και η λιστα νεων θεματων απο ασχετους και εκνευριστικους τιτλους

Link to comment
Share on other sites

Κοπρίτη δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Το είχα ψάξει αλλά δε βρήκα τρόπο να γίνει κι από όσο είχα ρωτήσει στο forum της VB δεν υπάρχει κάποιο εργαλείο για φιλτράρισμα των new posts ώστε να κάνει exclude συγκεκριμένες κατηγορίες :/

Edit: Θα προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου, αν πετύχει θα το καταλάβετε. Δε μπορώ να το υποσχεθώ όμως ότι μπορώ να το φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Κοπρίτη δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Το είχα ψάξει αλλά δε βρήκα τρόπο να γίνει κι από όσο είχα ρωτήσει στο forum της VB δεν υπάρχει κάποιο εργαλείο για φιλτράρισμα των new posts ώστε να κάνει exclude συγκεκριμένες κατηγορίες :/

Edit: Θα προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου, αν πετύχει θα το καταλάβετε. Δε μπορώ να το υποσχεθώ όμως ότι μπορώ να το φτιάξω.

Μάστορα περιμένουμε βάλε τα δυνατά σου!!! ;):T:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να αναφερθω στο θεμα των reviews και του hardware. Και να μιλησω κρινοντας και δινοντας παραδειγματα απ τον εαυτο μου.

Οταν καταφερα να παρω στα χερια μου την abit nf7s V2 και τον mobile 2500+ τα ειχαν σχεδον ολοι οι υπολοιποι, και μαλιστα καποιοι ειχαν αρχισει ηδη να περνανε σε Α64. Να κανω λοιπον review για τι? Ποιος θα ενδιαφεροταν? ΝΑ μαθει τι ποιο καινουριο που δεν ειδε στο δικο του setup? Ετσι λοιπον ετρεξα τα bench εκανα τα πειραματα μου αλλα τα κρατησα για μενα , (δεν ηταν και πολυ σπουδαια τα αποτελεσματα ετσι κι αλλιως).

Τοτε δεν ειχα και μνημες

Τη περασμενη βδομαδα πηρα 1GB (2*512) PATRIOT Extreme Bandwith TCCD που φτανουν δοκιμασμενα απο το το εργοστασιο τα 266mhz

Ωραια λεω δεν εχω δει και κανεναν αλλο στο φορoυμ να τις εχει (περνουν ολοι PQI) θα κανω κι ενα review. Ελα μου ομως που η αμπιτ ειχε αλλη γνωμη, Με σταματησε στα 228 error free (εχω κανει και σχετικο ποστ στο memory oc) και εμεινα με την ορεξη για review.

Φυσικα δεν εχω τα λεφτα να παρω DFI 939 + καναν Α64 3500+ οποτε μενω με αυτα που εχω και οταν θα τα αποκτησω θα εχουν κανει τοσοι review για τις patriot που παλι για τη παρτη μου θα κανω τις δοκιμες γιατι δεν θα νοιαζει κανεναν,

Το ιδιο ισχυει και για τον χρονο που διαθετω απο τη στιγμη που κανω 2 δουλειες και δουλευω σχεδον 15-18 ωρες την ημερα μαλλον ειναι λιγο δυσκολο να αφιερωθω στο φορουμ. Υπαρχουν μερες που δεν προλαβαινω καν να κατσω μπροστα στο pc οπως τωρα.

Θελω να καταληξω στο οτι δεν ξερουμε ποσα εχει ο καθενας στη τσεπη του και ποσο χρονο μπορει να διαθεσει απο τη ζωη του για το φορουμ, σε καμμια περιπτωση δε βαζω το φορουμ πανω απο τη δουλεια και τη προσωπικη ζωη και δεν εχω απαιτηση να το κανει κανενας αλλος.

Μ αρεσει να διαβαζω reviews , βαριεμαι τα offtopic αλλα πιστευω οτι ειναι εγωιστικο εκ μερους μου να ζητησω απο καποιους ευθυνες (αντμιν και χρηστες) για να ικανοποιησω δικες μου αναγκες οταν προσπαθω να δω το πραγματα τοσο σφαιρικα και αμεροληπτα.

Και βλεπω εξ ιδιων οτι δεν μπορω να προσφερω στο φορουμ τοσα οσα θα ηθελα,

Ειμαστε ολοι ανθρωποι και το 99% του χρονου μας ειναι εκτος φορουμ (εκτος κι αν για τους admin ειναι μεσο επιβιωσης, που δεν νομιζω).

Οποτε θα ελεγα οτι το καλυτερο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι και να αποφευγουμε γενικα την πολωση. Δεν γινανε reviews αυτο το μηνα? Δε πειραζει θα γινουν τον επομενο, το φορουμ οπως και οι ανθρωποι εχει ups & downs ισως περναει μια περιοδο τετοια, ποιος ξερει.

ειρηνη παιδες.

Την παρεμβαση την εκανα γιατι ο chosen με τα πολυ ωραια που εγραψε και συμφωνω με αρκετα απο αυτα αγγιξε καποιες ευαισθητες χορδες και ειλικρινα μου την εχει δωσει που ειμαι σχεδον ενα χρονο στο φορουμ και δεν εχω καταφερει να κανω κι εγω μια παρουσιαση για κατι. Απλα ειδα οτι στη πορεια του thread τα πυρα αρχισαν να παιρνουν συγκεκριμενους ανθρωπους, πραγμα που δεν θεωρω σωστο.

Αυτα και σας φιλω σταυρωτα :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

εγω για αρχη προτεινω να μην εμφανιζονται τα off-topic threads στη σελιδα με τα νεα posts...

να υπαρχει στην κορυφη της σελιδας σαν sticky Το off-topic foroum και οποιος θελει να μπαινει εκει και να βλεπει ποια off-topic κινουνται...

γιατι οπως και να το κανουμε εαν στη λιστα με τα 30 νεα θεματα τα 15 ειναι off-topic

τραβανε την προσοχη των μελων απο μονα τους ...

ενω εαν δεν εκαναν τοσο μπαμ και χρειαζοταν να τα ψαξεις λιγο ισως να μειωνοταν η κινηση τους...

ετσι θα αποσυμφορηθει και η λιστα νεων θεματων απο ασχετους και εκνευριστικους τιτλους

Καλο.....συμφωνω απολυτως!!!

Αρχική απάντηση από DJD

Κοπρίτη δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Το είχα ψάξει αλλά δε βρήκα τρόπο να γίνει κι από όσο είχα ρωτήσει στο forum της VB δεν υπάρχει κάποιο εργαλείο για φιλτράρισμα των new posts ώστε να κάνει exclude συγκεκριμένες κατηγορίες :/

Edit: Θα προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου, αν πετύχει θα το καταλάβετε. Δε μπορώ να το υποσχεθώ όμως ότι μπορώ να το φτιάξω.

Μπραβο DJD...

Παρεπιπτοντως φοβερος ο Fluffy...

Link to comment
Share on other sites

να σας πω πως τα βλεπω εγω τα πραγματα?

απλα...

εχω την δυνατοτητα να καθομαι να φωτογραφιζω ενα π.χ case mod

να γραψω και αναλυτικα τα βηματα και να περασω Links και που θα βρει καποιος τα υλικα και ποσο κοστισαν και τα λοιπα...

ωραια...

το εκανα στο παρελθον και το ευχαριστηθηκα γιατιυπηρχε συμμετοχη και ανταποκριση

δλδ δικαιωση για τον κοπο του δημιουργου...

τωρα πλεον ομως το να καθομαι να φτιαχνω μια τετοια παρουσιαση ειτε ειναι για κουτι ειτε για νεα μητρικη και μνημες και τα λοιπα και να μου γ@μαει το thread ο καθε ασχετος

ή να μενει θαμμενο κατω απο τονους off-topic posts με χαλαει πολυ...

γιαυτο και δεν το κανω....

αλλα για να μην παρεξηγηθω δεν υποστηριζω οτι τα off topics ειναι ανευ σημασιας...

το αντιθετο...

δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο τα να βλεπεις¨"στο πειτε οτι θελετε" σαν τελευταια απαντηση χρηστης Chosen.....

γιαυτοι λοιπον μηπως θα επρεπε να σκεφτουμε την υιοθετηση ενος συστηματος αξιολογησης των ποστς συμφωνα με το οποιο

πλεον θα κρινονται οι χρηστες αναλογα με την προσφορα τους

και κατεπεκταση θα καθοριζονται και οι δυνατοτητες τους εντος του φορουμ?

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να ειμαι περιεκτικος και ουσιαστικος σε αυτα που θα πω.ελπιζω να μην σας κουρασω.

το φορουμ του λαμπη ειναι μια οργανωμενη κοινοτητα και ειτε το θελουμε ειτε οχι πρεπει να πλαισιωνεται απο κανονες για να λειτουργησει σωστα.οταν καποιος γραφεται σαν μελος αποδεχεται τους κανονες που εχουν ψηφιστει απο τους υπευθυνους.

οι κανονες αυτοι μπορει να μην συμβαδιζουν με τον τροπο εκφρασης του εκαστοτε μελους/χρηστη.

σε εκεινο το σημειο ειναι που χρειαζεται προσοχη.

η χρυση τομη.

για να βρεθει αυτη η τομη πρεπει να συνεισφερουν και οι 2 πλευρες.δεν αρκει να διαφυλαττουν μονο οι αντμιν/μοντ την ακεραιοτητα του φορουμ αλλα και οι χρηστες να απομονωνουν εκεινους που ταρασσουν τα νερα.

Ο Stamatas οπως φαινεται κανει το ''αγροτικο'' του μεσα στο λαμπη.αν και εγιναν συστασεις απο τους υπευθυνους το παλικαρι μαλλον δεν καταλαβε και πολυ καλα.αυτο συνεβη γιατι του εδωσαν λαθος εντυπωση αλλοι χρηστες με το να του δινουν αξια με αναλογες απαντησεις στα ποσταρισματα του.

Ο Overvolt ενας αλλος χρηστης γραφει τα δικα του.για εκεινον ειναι σωστα.για μας τους πολλους ειναι αποδεδειγμενα λαθος.γιατι λοιπον να συνεχιζουμε να απανταμε στις αναχρονιστικες αποψεις του?????απλα αγνοηστε τον.

τα 2 παραδειγματα μου δεν εχουν σκοπο να θιξουν τα συγκεκριμενα ατομα αλλα αποτελουν τρανταχτες περιπτωσεις λαθος αντιμετωπισης κυριως απο εμας τους απλους χρηστες.

αυτο που πρεπει να γινεται ειναι να εχουμε κριτικη σκεψη και να βρισκομαστε σε εγρηγορση σε αυτα που γραφουμε.......οπως και στον προφορικο λογο ετσι και στον γραπτο μεσα σε τετοια φορουμς καμια φορα γραφουμε πριν σκεφτουμε.......για μενα χρειαζεται να σκεφτομαστε ολοι που ειναι το μετρο.δεν λεω οτι να το ξεπερναμε για λιγο χαβαλε καμια φορα ειναι κακο....αλλα και παλι πρεπει να υπαρχει σκεπτικισμος ωστε να μην προκαλουν τα γραφομενα μας.

το περιστατικο με το ζαχο και τον αποκλεισμο του για ενα μηνα το θεωρω απλα μια κακια στιγμη απο ολους.ενας λαθος συγχρονισμος δηλαδη........λαθη υπηρξαν απο ολες τις πλευρες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι καποιος πρεπει να το χρεωθει κιολας.απλα ''εκατσε'' στραβα.παντου συμβαινουν αυτα.ακομα και στα καλυτερα σπιτια.

ενα αλλο σημειο που θελω να σταθω ειναι η ανοδικη σε αριθμο μελων πορεια του λαμπη.σιγουρα ειναι κατι το θετικο να μεγαλωνουμε σαν παρεα αλλα εμφανιζονται και νεες αναγκες.το να επιβληθει η ταξη απο τους υπευθυνους καθε μερα που περναει γινεται ολο και δυσκολοτερο.αν σημερα ο ταδε αντμιν εχει να προσεχει τα γραφομενα 100μελων σε μια βδομαδα απο σημερα εχει να προσεχει 150 κ.ο.κ.

σε προσφατο θεμα μεσα στο φορουμ καποιοι υπευθυνοι δηλωσαν το παραπονο τους οτι μελη παρεξηγησαν τον αντιεπαγγελματισμο τους και οτι δεν ασχολουνται οπως θα πρεπε με την ομαλη λειτουργια της κοινοτητας.εξηγησαν επισης οτι η δημιουργια του λαμπη δεν εγινε ψυχρα και εντελως τυπικα σαν μια επιχειρηση που θα αποφερει κερδη αλλα καθαρα παρειστικα και για να περναμε καλα.γιατι να μην ξεχναμε οτι ο λαμπης δεν ειναι η κυρια ασχολια ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.......οτι μπορει ο καθενας προσφερει απο τον ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ του........

ετσι τιθεται για μενα το εξης ερωτημα με οτι αυτο συνεπαγεται...........

μπορουν οι υπευθυνοι να ανταπεξελθουν στις αυξημενες υποχρεωσεις που καθε μερα φαινεται να διογκωνονται?μηπως πρεπει να μαζευτουν περισσοτερο οι απλοι χρηστες και να διαφυλαξουν εμμεσα την ομαλη λειτουργια της κοινοτητας και παραλληλα να προστατευσουν τους αντμιν/μοντ?

νομιζω η λυση βρισκεται καπου ενδιαμεσα........ισως να χρειαστει τα απλα μελη να συσπειρωθουν και να κρατησουν λιγο καλυτερα τα χαλιναρια........ισως οι υπευθυνοι να πρεπει να αναζητησουν αλλες λυσεις που θα περιορισουν τα κακως κειμενα.......ο σωστος συνδυασμος παντα ειναι αποτελεσματικος.

διαθεση συνεργασιας να υπαρχει και αλληλοκατανοηση............

αυτα απο μενα.

Υ.Γ.εγω εχω ολη την καλη διαθεση να συζητησω οτιδηποτε και με οποιονδηποτε.:flower:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ban του Ζάχου:

Αρχική απάντηση από dfragos

Πρώτα από όλα, το θέμα δεν είναι το μπαν στο πρόσωπο του Ζάχου ειδικά, και ίσως η ακύρωσή του.

^^ Αυτό. Προς Θεού, Κώστα, Φάνη και λοιποί, ούτε ο Ζάχος ούτε εσείς είστε παιδιά, και έχω εμπιστοσύνη στις πράξεις σας. Το γεγονός ότι είχε επαναληφθεί και τον είχατε προειδοποιήσει, μου αρκεί. Να μείνει το ban και να βγει όταν και αν εσείς κρίνεται ότι αρμόζει. Από κει και πέρα, τα νεύρα μας, τα λόγια μας και τα συναφή, μεγάλα παιδιά είμαστε, θα συγκρατήσουμε τα νεύρα μας και άμα δε μπορούμε να το κάνουμε αυτό, θα υποστούμε τις συνέπειες, αν μη τι άλλο, παντελόνια φοράμε.

Σχετικά με τα @@ και τα ***:

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Δεν είμαι κατά της βωμολοχίας όταν εξυπηρετείτε το κείμενο και δεν απευθύνετε προσωπικά σε κάποιον.

Αλλο το «ε θα πάει 250 1/1, του πούστη» κι άλλο το «Σάλτα ρε μ@λ@κ@». Δεν είναι κακό να δούμε μια βρώμικη λεξούλα στο φόρουμ, αλλά στην προσωπική επίθεση δεν υφίσταται «δεν τον έβρισα γιατί έβγαλα τα α από το μλκισμένε». Και στην τελική μπορείς να προσβάλλεις πάρα πολύ ένα άτομο χωρίς να πεις ούτε καν «ρε». Από κει και πέρα στις ενδιάμεσες καταστάσεις, έιναι στην σοβαρότητα και την κρίση του καθενός, και δεν είναι απαραίτητος ο admin ή ο mod για να υπενθυμίσεις στον άλλον ότι δεν είναι απαραίτητες τόσες βρισιές.

Σχετικά με την γενικότερη συμπεριφορά στο φόρουμ:

Αρχική απάντηση από .38-.45

υπαρχουν κι αλλα πολλα παραδειγματα, ατομων που ηρθαν κι εφυγαν, απλα επειδη κανενας δεν ασχοληθηκε μαζι τους. δεν ειναι ουτε η πρωτη, ουτε η τελευταια φορα.

Δεν είναι όλοι όμως ίδιοι και συν τοις άλλοις, δεν είναι το ιδανικότερο να τρως τα σκατά σκεφτόμενος ότι «που θα πάει, θα τον αγνοήσουμε και θα την κάνει», γιατί μπορεί να πάρει απελπιστικά πολύ καιρό.

Να ξεκαθαρίσω κάποιες σκέψεις μου/μας, που ίσως να μην είναι ξεκάθαρες από το πρώτο post:

- Δεν περιμένω από τον Φάνη και τον Κώστα και τους υπόλοιπους να φάνε τα νιάτα τους (αυτό με τα νιάτα ισχύει για όλους τους administrators εκτός του .38-45χρ.) πάνω από το φόρουμ σα μπαμπούλες. Από αυτούς περιμένω ένα ή δυο review τον χρόνο, σε προϊόντα που οι κοινοί θνητοί δεν έχουν την ευκαιρία να δουν, όταν βρεθεί η ευκαιρία και σε καμία περίπτωση αν προϋποθέτει προσωπικό έξοδο.

- Δεν περιμένω από τους admins/mods να τριγυρνάνε όλη την ώρα το φόρουμ ψάχνωντας για πταίσματα, απλά όταν και αν λαμβάνουν κάποια μηνύματα (τουλάχιστον από χρήστες που έχουν κερδίσει τον σεβασμό) ότι κάτι δεν πάει καλά, να το ψάχνουν ελάχιστα παραπάνω.

- Δεν περιμένω από τους χρήστες να γράφουνε λιγότερο στο Off topic, είναι στην φύση του ανθρώπου να τον ενδιαφέρει ένα μεγαλύτερο φάσμα ενασχολήσεων. Απλά περιμένω από τους ανά καιρό «κομήτες» του φόρουμ, που έρχονται πρώτη φορά να λύσουν κάποιο πρόβλημα τους και μόλις το λύσουν εξαφανίζονται ή την πέφτουν στο Off topic, να μην σταματούν τις «βόλτες» από τις κατηγορίες στις οποίες πιθανώς να μπορούν να βοηθήσουν κάποιον άλλο. Ξέρω ότι ούτε εγώ, ούτε οι admins μπορούν να κάνουν κάτι γιαυτό το τελευταίο, αλλά δεν παύω να θέλω να πω πως το βλέπω.

- Δεν περιμένω να ταυτιστείτε όλοι με τις σκέψεις μου, κι ούτε θέλω/μπορώ να το επιβάλλω. Μπορώ μόνο να πω ότι χάρηκα που είδα την παρέα της Θεσσαλονίκης ευαισθητοποιημένη για το θέμα, και που κατά ένα μεγάλο ποσοστό τουλάχιστον, τους καλύπτω με αυτά τα λόγια τα οποία πηγάζουν συν τοις άλλοις και από κάποια συμπεράσματα που βγάλαμε μετά από αρκετά «έκτακτα Εγκώμια».

Over and out, πάω Εγκώμιο, ήγγεικεν η ώρα.

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο τα να βλεπεις¨"στο πειτε οτι θελετε" σαν τελευταια απαντηση χρηστης Chosen.....

Κύριε Πρέσβη ... :o

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι από τους 1ους που είδα το thread στις 5 το πρωί που γράφτηκε και ήμουν περίεργος να δω τα αποτελέσματα. 3 σελίδες απαντήσεις σε 12 ώρες. Ότι είπε ο chosen καλώς τα είπε, είναι πράγματα που καλώς η κακώς ισχύουνε. Αυτό που ενδιαφέρει εμένα είναι τα αποτελέσματα (που δεν νομίζω ότι είναι αυτά που επιθυμούσε).

Τα αποτελέσματα είναι να απαγορεύεται να χρησιμοποιούμε βωμολοχίες πλέον (και από ότι κατάλαβα τους κανόνες δεν θα επιτρέπονται ούτε τα "******" δηλαδή όλη η λέξη σε αστεράκια κάτι πρωτοφανές για εμένα καθώς δεν το έχω ξανασυναντήσει σε φόρουμ ). Επίσης θα βρεθεί ένας τρόπος φιλτραρίσματος της "off topic" κατηγορίας θεμάτων σε περίπτωση που επιλέγονται τα νέα θέματα συζητήσεων.

Με άλλα λόγια διαδικαστικές μπούρδες. τα ίδια πράγματα για τα οποία αναλωνόμαστε συνεχώς. Όχι επί της ουσίας , αλλά πράγματα τα οποία λέμε μόνο για να τα πούμε είτε με σκοπό να φανεί ότι είπαμε κάτι , είτε για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε την Ελληνική παράδοση του ανούσιου ψειρίσματος και του μουρμουρίσματος κάνοντας thread τριών σελίδων με τρεις σοβαρές απαντήσεις.

Ο chosen εξέφρασε την αποψή του για κάποια πράγματα που τον στεναχωρούν με σκοπό να γίνει το site καλύτερο ίσως να μοιάσει λίγο περισσότερο με την παρέα που έχουμε εμείς στην Θεσσαλονίκη. Φιλέ Πέτρο αυτό που ζητάς είναι πολύ δύσκολο. Ίσως να μην είναι και τόσο απαραίτητο να γίνει. Το αποτέλεσμα είναι να φιλτράρονται τα off topic θέματα γιατί εδώ είναι φόρουμ υπολογιστών, δεν ανεχόμαστε να τα βλέπουμε.

Δεν θέλω να υπονoμέυσω την όποια προσπάθεια των admin που για έμενα προσωπικά είναι αρκετή καθώς σπεύδουν - τουλάχιστόν κάποιοι από αυτούς- να αλλάξουν και να βελτιώσουν ότι δεν αρέσει στην κοινότητα του φόρουμ. Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά με το άλλο "ακατονόμαστο" site.

Αυτά από εμένα , τελειώνοντας να πω ότι δεν μπορώ άλλο να βλέπω στην ενότητα κάρτες γραφικών να μην υπάρχει διαχωρισμός NVIDIA και ATi είναι απαράδεκτο πράγμα και δεν μπόρων να το ανεχτώ , με επηρεάζει ψυχολογικά .....

....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000

Το αποτέλεσμα είναι να φιλτράρονται τα off topic θέματα γιατί εδώ είναι φόρουμ υπολογιστών, δεν ανεχόμαστε να τα βλέπουμε. Φιλέ Πέτρο αυτό που ζητάς είναι πολύ δύσκολο. Ίσως να μην είναι και τόσο απαραίτητο να γίνει.

Μα δεν ζήτησα τίποτα τέτοιο και δεν πιστεύω ότι μπορεί να αποτελέσει λύση στα όποια προβλήματα. Όπως ξαναείπα προηγουμένως, ό,τι και να κάνουμε, το Off Topic πάντα θα έχει το ένα τέταρτο από τα συνολικά ποστς του φόρουμ και κανένας admin δε μπορεί να το αποτρέψει αυτό (εκτός ίσως από τον Νικόλα). Ένα θέμα στο Off Topic μπορεί και θετικό να είναι και μερικές φορές και πιο εποικοδομητικό από ένα θέμα στο Windows section. Αρκεί να μην το καταστρέφουν τα trolls και οι hijackers. Και καλώς ή κακώς αυτό έχει να κάνει περισσότερο με την χρήση του φόρουμ από τους χρήστες παρά από την διαχείρηση του από τους διαχειριστές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.