Jump to content



DFI LANPARTY UT NF4 πρόβλημα με bios


dpresv

Recommended Posts

καλημέρα

χτες πήρα την dfi και αφου την σέταρα πατάω το power on. δν ανοιγει με την πρωτη, κανω clear cmos, και ανοιγει κανονικά. μπαινω στο bios με τη μια και αρχιζω να το ρυθμίζω. φυσικά δεν εδωσα πουθενά τάσεις, απλά ρύθμιζα ποιά onboard devices να χρησιμοποιούνται, boot sequence κτλ. save bios and exit και μετά απλά no post. αφού πέρασε το πρώτο σοκ, πρυτάνευσε η λογική και η ψυχραιμία, πάλι clear cmos, power on και κανονικα post. βγάζει μην cmos checksum error, defaults loaded press F1 to continue, DEL to enter setup. κλασσικά πράγματα... μπαίνω να ξαναφτιάξω το bios,τα ίδια. δείχνει την οθόνη με το σήμα lanparty και μετά νέκρα...

το ρεζουμέ της υπόθεσης είναι το εξής, άν κάνω με οποιοδήποτε τρόπο edit στο bios η μητρική δεν ποστάρει. αρχικά είχα τις μνήμες στα σλοτ 2&4. έβγαλα την 4 μπας και του άρεσε καλύτερα αλλά επί ματαίω.

φλάσαρα το 209 bios αλλά πάλι τίποτα. αν δεν μπω στο bios ή μπω στο bios και δεν κάνω save προχωράει κανονικά και προσπαθεί να μπει σε win (κάνει restart βεβαια γιατί τα win είνα σεταρισμενα με αλλο nb)

δεν έχω κάποια ιδέα, οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη... ευχαριστώ

το σύστημα μου είναι

A64 3200+

2x256MB hyperx 3500 BH5

vga pci matrox 4MB

psu coolermaster 450W

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω την ιδια δεν την εχω σεταρει ακομα....οποτε δεν ξερω τι παιζει με bios....μηπως εχει επιλογη load defaults...κατι τετοιο...για δοκιμασε.

Επισης λεμε τωρα δες αν εχουν κατσει καλα ολα τα περιφερειακα συστηματα...

Και κατι αλλο παλι (ιδεεσ τωρα λεμε)

Εχεις αλλαξει το jumperaki για τα extra volt στισ μνιμες?

Αν ναι βαλτο στην αρχικη θεση του και ξαναδοκιμασε....

Απο την αλλη μπας και φταει το τροφοδοτικο....μηπως ειναι 20 pin?

Καλα την pci καρτα ΤΗΝ ΤΙ ΘΕΣ τωρα το ειδα!!

Μηπως αυτη φταιει?

Link to comment
Share on other sites

JP1 is used to safely reboot the system whenever the system hangs

and you are unable to restart the system.

1. Power-off the system and unplug the power cord.

2. Set JP1 pins 2 and 3 to On. Wait for a few seconds then set

JP1 back to its default setting, pins 1 and 2 On.

3. Plug the power cord and power-on the system. The system will

reboot normally without losing all data stored in the CMOS.

Link to comment
Share on other sites

το safe boot δεν το έχω δοκιμάσει. όταν πάω σπίτι θα το δω.

το πρόβλημά μου δεν είναι ότι δεν μπουτάρω, είναι ότι δεν μπορώ να κάνω edit το bios. αν αφήσω τα defaults επ' άπειρον μπορώ να δουλεύω την μητρική κανονικά...

το τροφοδοτικό είναι 24πινο και δεν είχα αλλάξει κανένα jumper, ήταν όλα όπως ήρθαν default, εκτός από το jumper του speaker

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv

το safe boot δεν το έχω δοκιμάσει. όταν πάω σπίτι θα το δω.

το πρόβλημά μου δεν είναι ότι δεν μπουτάρω, είναι ότι δεν μπορώ να κάνω edit το bios. αν αφήσω τα defaults επ' άπειρον μπορώ να δουλεύω την μητρική κανονικά...

το τροφοδοτικό είναι 24πινο και δεν είχα αλλάξει κανένα jumper, ήταν όλα όπως ήρθαν default, εκτός από το jumper του speaker

δεν καταλαβενο τι edit? save να κανει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison [Σήμερα, στις 12:00]

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=52517

εννοείς κάποιο συγκεκριμένο ποστ? το είχα ήδη διαβάσει και το ξανακοίταξα... αν είναι κάτι που δεν το πρόσεξα δώσε σε παρακαλώ ένα λινκ για το συγκεκριμένο ποστ

Link to comment
Share on other sites

dpresv είσαι σίγουρος ότι τα jumpers είναι στην σωστή τους θέση? Δηλαδή το Clear Cmos και το safe boot. Κάτι άλλο συμβαίνει. Δοκίμασε μετά από Clear Cmos να κάνεις Load Optimized Defaults και Save&Exit. Αυτό το σώνει?

Link to comment
Share on other sites

100% δεν τα πείραξα. το μόνο που άλλαξα είναι το speaker και το clear cmos όταν χρειάστηκε να κάνω (μπόλικες φορές δηλαδή :S )

το μεσημέρι που θα πάω σπίτι θα τσεκάρω το safe boot jumper μήπως ήταν σε άλλη θέση. να το βάλω σε safe boot ή σε off?

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι δε με αφήνει να το φλασάρω... μέσα από το awdflash, μόλις με ρωτήσει για backup του προηγούμενου κ πατήσω y/n κάνει ρεβοοτ... έβαλα /sn σαν παράμετρο, δε με ρωτάει για μπακάπ αλλά με ρωτάει αν είμαι σίγουρος να πατήσω Y και με πετάει εκεί... επίσης αν δε γράψω στη γραμμή εντολών το όνομα του bin και πρέπει να το πληκτρολογήσω μέσα στο awdflash, γράφονται ascii χαρακτήρες κάτω από το πρόγραμμα και τπτ στο πεδίο του bin...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 11:51]

Αν πατησουμε "save and exit bios" χωρις ΚΑΝ να κανουμε αλλαγη σε ρυθμισεις δεν ξαναμπουταρει!

Αν πατησουμε exit without saving ξεκιναει κανονικα

το μονο αναλογο που εχω δει, ειναι ενα μικρο κολλημα, με καποιες ρυθμισεις της καρτας δικτου.

στο save and exit, δειχνει να μην ανταποκρινεται για 2-3 sec, αλλα μπουταρει μετα και ειναι ολα ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

το μονο αναλογο που εχω δει, ειναι ενα μικρο κολλημα, με καποιες ρυθμισεις της καρτας δικτου.

στο save and exit, δειχνει να μην ανταποκρινεται για 2-3 sec, αλλα μπουταρει μετα και ειναι ολα ενταξει.

Με τι bios και nvidia drivers εισαι ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.