Jump to content



Πρόβλημα με σκληρό. (πολύ αργή εγγραφή και ανάγνωση)


Theo.gr

Recommended Posts

Τον πήρα από το e-shop πριν περίπου 8 μήνες από αντικατάσταση ενός άλλου και είναι αυτός.

Το πρόβλημα που εμφανίστηκε πριν περίπου 1,5 μήνα είναι πως η εγγραφή/ανάγνωση στον/από δίσκο γίνεται με απίστευτα αργούς ρυθμούς (τα 10mbytes 20-30 secs). Επίσης αν θέλω να ακούσω κάποια Mp3s από αυτόν τον δίσκο ανά διαστήματα κάνουν "σπασίματα" και συνήθως κολλάει το Pc. Αυτό το πρόβλημα διορθώθηκε έπειτα από format του δίσκου. Όλα καλά και ωραία μέχρι σήμερα. Πάλι τα ίδια...ξέρετε τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Theo.gr μου έχει τύχει κι εμένα... Δοκίμασε αυτό:

1. Διαγράφεις όλους τους ελεγκτές δίσκου από device manager (και τους generic ide).

2. Εγκαθιστάς οδηγούς του chipset/board ξανά (μπορεί να χρειαστεί να τους περάσεις "χειροκίνητα", δηλαδή να λες στον installation wizard σε ποιό φάκελο είναι τα αρχεία του εκάστοτε οδηγού, αλλά είναι πολύ πιο απλό άπό όσο φαίνεται)

3. Restart

Συνήθως μετά είσαι οκ. Για κάνε ένα try, δεν χάνεις τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Theo.gr μου έχει τύχει κι εμένα... Δοκίμασε αυτό:

1. Διαγράφεις όλους τους ελεγκτές δίσκου από device manager (και τους generic ide).

2. Εγκαθιστάς οδηγούς του chipset/board ξανά (μπορεί να χρειαστεί να τους περάσεις "χειροκίνητα", δηλαδή να λες στον installation wizard σε ποιό φάκελο είναι τα αρχεία του εκάστοτε οδηγού, αλλά είναι πολύ πιο απλό άπό όσο φαίνεται)

3. Restart

Συνήθως μετά είσαι οκ. Για κάνε ένα try, δεν χάνεις τίποτα...

Μπα, δεν άλλαξε τπτ...:022:

Link to comment
Share on other sites

ειχα ακριβος το ιδιο προβλημα με εναν maxtor ενα μηνα μετα την αγορα του.τον πηγα πισω στο μαγαζι που τον αγορασα και τον εστειλαν στην maxtor οπου λεει δεν βρηκαν τπτ και δε τον αλλαζαν.ευτηχος μου τον αλαξε ο μαγαζατορας και πιραν εναν wd.ιδεα δεν εχω το τι εγινε παραπερα.:112:

Link to comment
Share on other sites

Τον δοκίμασα τον δίσκο σε άλλη θήρα και με άλλο καλώδιο αλλά τίποτα. Να τον πάω για αντικατάσταση? Τι δίσκο να πάρω μετά? Ο που είχα Maxtor και ο Seagate τον χρόνο δεν τον έβγαλαν...(μα τόσο γκαντέμης είμαι?), δύο Samsung 80άριδες που έχω για σχεδόν 3 χρόνια δουλεύουν απροβλημάτιστα...

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα κι εγώ κάποιο τέτοιο πρόβλημα και αν θυμάμαι καλά ήταν software related.

Κοίτα στα εγκατεστημένα προγράμματα και απεκατέστησε ότι σου φαίνεται περιττό ακόμα κι αν δείχνει άσχετο με το πρόβλημα.

Κάνε ένα virus scan.

Κάνε ένα καθάρισμα γενικό με το ccleaner.

Κάνε defrag.

Κάτι από αυτά η και όλα αυτά είχα κάνει εγώ και ηρθε πάλι στα ίσα του ο δίσκος… :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.