Jump to content



World of Warcraft


stamatas

Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Παίδες παίζει κανείς από εσάς στον Draenor και να είναι σε κάποιο αξιόλογο PvE Guild? Δηλαδή αν κάνουν clear τα Cataclysm raids.

Έχω έναν Warlock (Karpathiam @ Draenor - Game - World of Warcraft) και νοιώθω αρκετά.

Επίσης έχω και ένα κολλητό που μπορώ να το κουβαλήσω μαζί μου (Samodiva @ Draenor - Game - World of Warcraft) που επίσης νιώθει.

Αν μετράει και η ηλικία τοτέ ενημερωτικά σας λέω ότι είμαστε και οι δύο 30ρηδες :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Είναι κανείς που έχει CrossfireX με το WoW? Πρόσφατα έκανα CF με 2 χ 5870 και παρ'όλο που σε benchmarks και άλλα games Και οι 2 κάρτες δουλεύον στο 99% στο Wow δουλέουν στο 50%. Καμιά ιδέα?

Το wow απο τη φυση του δεν χρειάζεται gpu δυναμη αλλα επεξεργαστή (πολυπύρηνο) και μπόλικη RAM.

Αν θελεις και ακαριαία loading times παίρνεις και εναν SSD :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Είναι κανείς που έχει CrossfireX με το WoW? Πρόσφατα έκανα CF με 2 χ 5870 και παρ'όλο που σε benchmarks και άλλα games Και οι 2 κάρτες δουλεύον στο 99% στο Wow δουλέουν στο 50%. Καμιά ιδέα?

πες μου μόνο ότι είσαι ο Balta του Lightning's Blade

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη έναν Postiville για το WoW και έναν δεύτερο για να κάνω και Raid. Απλά μου φαίνεται περίεργο που δεν δουλεύουν στο 100% και οι 2 κάρτες.

Βγάλε το vsync, παίξε dx11 mode σε fullscreen και θα δείς και τις 2 καρτες στο 100% με καμια 200αρα fps.

To tearing den θα σου αρέσει όμως. Πάντως σε περιπτώσεις με πολύ AOE ειδικά σε 25mans είδα διαφορά απο single gtx 460 με SLI

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το vsync, παίξε dx11 mode σε fullscreen και θα δείς και τις 2 καρτες στο 100% με καμια 200αρα fps.

To tearing den θα σου αρέσει όμως. Πάντως σε περιπτώσεις με πολύ AOE ειδικά σε 25mans είδα διαφορά απο single gtx 460 με SLI

Το VSync το έχω ήδη Off Και το game είναι σε dx11 mode. Παρ'ολο που έχω βάλει τέρμα AA και AF από το RadeonPro tool, πάλι στο 100% δεν πάνε. Tearing πάντως δεν έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Το VSync το έχω ήδη Off Και το game είναι σε dx11 mode. Παρ'ολο που έχω βάλει τέρμα AA και AF από το RadeonPro tool, πάλι στο 100% δεν πάνε. Tearing πάντως δεν έχω δει.

Το 50% πως το είδες (πρόγραμμα) και που βρίσκονταν ο χαρακτήρας ingame;

-αν το είδες από πρόγραμμα που μέτρα μόνο την συγκεκριμένη χρονική στιγμή και για να το δεις δεν είχες το wow σαν πρώτη εφαρμογή, δοκίμασε με ένα πρόγραμμα που κρατά log (συνήθος σε γράφημα όπως το msi afterburner) παίξε για κάνα 10λεπτό και μετά δες το αποτέλεσμα στο log.

-αν είδες το utilization ενώ ίσουν μέσα σε μια πόλη με μπόλικη κίνηση τότε τρώς botleneck από αλλού, ακόμα και με μια κάρτα σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να δεις κάτω από 100% usage, για αρχή δοκίμασε σε μια περιοχή χωρίς πολλούς παίχτες τριγύρω, οι νέες περιοχές του cata συνήθως είναι πιο "βαριές" στις gpu.

-από το protool και τους drivers βάλε AA και af να ελέγχοντε από την εφαρμογή.

-υπάρχουν 2 επιλογές για να βάλεις Maxframerate στο παιχνίδι συγουρέψου ότι η πρώτη είναι απενεργοποιημένη.

-τι cpu έχεις; μιας και συνήθως το cpu κόβει στο wow.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Το 50% πως το είδες (πρόγραμμα) και που βρίσκονταν ο χαρακτήρας ingame;

-αν το είδες από πρόγραμμα που μέτρα μόνο την συγκεκριμένη χρονική στιγμή και για να το δεις δεν είχες το wow σαν πρώτη εφαρμογή, δοκίμασε με ένα πρόγραμμα που κρατά log (συνήθος σε γράφημα όπως το msi afterburner) παίξε για κάνα 10λεπτό και μετά δες το αποτέλεσμα στο log.

-αν είδες το utilization ενώ ίσουν μέσα σε μια πόλη με μπόλικη κίνηση τότε τρώς botleneck από αλλού, ακόμα και με μια κάρτα σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να δεις κάτω από 100% usage, για αρχή δοκίμασε σε μια περιοχή χωρίς πολλούς παίχτες τριγύρω, οι νέες περιοχές του cata συνήθως είναι πιο "βαριές" στις gpu.

-από το protool και τους drivers βάλε AA και af να ελέγχοντε από την εφαρμογή.

-υπάρχουν 2 επιλογές για να βάλεις Maxframerate στο παιχνίδι συγουρέψου ότι η πρώτη είναι απενεργοποιημένη.

-τι cpu έχεις; μιας και συνήθως το cpu κόβει στο wow.

Φίλε Frost.

Το 50-80% που φτάνουν οι κάρτες το βλέπω και από το AfterBurner μέσω του LCD Monitor του Logitech Keyboard Που έχω και μέσω το Pro Tool που στο δείχνει στην οθόνη.

Η CPU μου είναι i7 920 (21*166 atm).

Μέσα στα Settings έχω Vsync Off και Max FPS 100 και στις 2 επιλογές.

Μέσα από το ProTool έχω ΑΑχ24 και AFx16 με τσαμπουκά. Τότε δείχνει οι κάρτες να πηγαίνουν σε κάποια σημεία 70-80% αλλά όχι στο 100%.

Έγινε επεξεργασία από baltazar1999
Link to comment
Share on other sites

Το maxfps κάνει ακριβώς αυτό που λέει περιορίζει τα fps σου στην τιμή που του βάζεις άρα μόλις πιάσει αυτί την τιμή οι κάρτες δεν δίνουν παραπάνω.

Απενεργοποίησε το 1ο (max ingame) από το κουτάκι αριστερά της μπάρας και το 2ο (max alt-tab) βάλτο χαμηλά για να μην στρεσαρείς τις κάρτες όσο κανείς κάτι άλλο και έχεις ανοιχτό το παιχνίδι από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το maxfps κάνει ακριβώς αυτό που λέει περιορίζει τα fps σου στην τιμή που του βάζεις άρα μόλις πιάσει αυτί την τιμή οι κάρτες δεν δίνουν παραπάνω.

Απενεργοποίησε το 1ο (max ingame) από το κουτάκι αριστερά της μπάρας και το 2ο (max alt-tab) βάλτο χαμηλά για να μην στρεσαρείς τις κάρτες όσο κανείς κάτι άλλο και έχεις ανοιχτό το παιχνίδι από πίσω.

Ok. Will do και θα ενημερώσω. Πάντως χαμηλά FPS + χαμηλό utilization έχω στο Orgrimmar πχ. Δηλαδή FPS ~ 60-70 και Utilization 60-80%.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.