Jump to content



9800GTX τέλη Μαρτίου !!!


mariosalice

Recommended Posts

Έκπληξη?

Η 9800GTX θα βγει πολύ νωρίτερα από τον αναμενόμενο Ιούνιο, προς το τέλος Μαρτίου.

Είναι όμως παράξενη η ονοματολογία και η όλη κατάσταση, αλλά δικαιολογημένη και σωστή.

Το D9Enthousiast είναι 9η γενιά και αναφερόταν στην κάρτα με διπλό PCB.

Όλοι έλεγαν ότι το D9Performance θα είναι ο διάδοχος των 8800GTX και Ultra και ότι θα έβγαινε τον Ιούνιο στα 55nm.

Ξαφνικά βλέπουμε μια στροφή 180 μοιρών από την Nvidia.

Θολώνει τα νερά, βάζει σε δεύτερη μοίρα την D9E (δυο PCB) και μας δίνει την D9E-20 (9800GTX) πιθανότατα παρακάμπτοντας την ονοματολογία της.

Oι κάρτες 9800gtx δεν θα είναι στα 55nm, αλλά στα 65nm, PCIe 2.0 DX10.1 και core clock 750-850MHz.

Τώρα ποια είναι η 8η γενιά και ποια ένατη... μπερδεύτηκα.

Φταίει το tick-tock. Λένε 9η τη γενιά που είναι 65nm με PCIe 2.0?

Και όγδοη την 8800gt που είναι πάλι 65nm?

Προφανώς έχουν διαφορετικό πυρήνα.

Κάνουν με λίγα λόγια το ίδιο που κάνει και η Intel με τους επεξεργαστές της.

Μειώνουν πρώτα το μέγεθος του πυρήνα κρατώντας την ίδια αρχιτεκτονική - σχεδιασμό

πχ Core 2 στα 45nm = Penryn από 65nm που ήταν, ώστε να δοκιμαστεί το dye shrink σε γνωστή αρχιτεκτονική και στη συνέχεια βγαίνει o Nehalem με νέα αρχιτεκτονική πάλι στα 45nm.

Πάντως καλά έκανε η Nvidia, γιατί ο ανταγωνισμός είναι ασφυκτικός.

Η επίσημη ονοματολογία

* D8M: Eighth generation mainstream, previously named G98

* D8P: Eighth generation performance, previously named G92

* D9M: Ninth generation mainstream

* D9P: Ninth generation performance

* D9E: Ninth generation enthusiast

Η κατάσταση όπως διαμορφώνεται στην πράξη.

D9E-40 - 9800GX2 (dual chip)

D9E-20 - 9800GTX (faster G92)

D9P-40 - 9800GT (slower G92)

D9P-20/10 - 9600GT (G94)

Τώρα τι γίνεται με την 8800GT και την 8800GTS 512?

Αυτές δεν λέγαμε ότι έχουν πυρήνα G92 και ότι το νέο όνομα τους είναι D8 (όγδοης γενιάς)?

Τώρα τον ίδιο πυρήνα τον βαφτίσαμε ένατης γενιάς?

Α ρε τι κάνει η ΑΤΙ ... προκαλεί σύγχυση.

Και μετά μιλάμε για εξαγορά της AMD από την Nvidia.

Μήπως είναι ανάποδα?

http://www.vr-zone.com/?i=5574

http://www.dailytech.com/What+a+Mess+Nextgeneration+NVIDIA+Codenames+Revealed/article9506.htm

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν και η σειρα 9Χ00 ειναι ειναι ξαναζεσταμενο G80 εγω θεωρω οτι απλα η nvidia παιζει με τα ονοματα για να μπερδεψει τον κοσμο χωρις να δωσει ουσιαστικα αυξημενες επιδωσεις οπως εκανε με τις μεταβασεις απο τις σειρες 6Χ00 στην 7Χ00 και απο την 7Χ00 στην 8Χ00.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εγώ διαφωνώ. Η σειρά 7 ήταν μεγάλη βελτίωση από την 6. Αν θυμάστε καλά η 6800 Ultra (κορυφαία της 6) ήταν η μόνη που να προσπερνάει σε επιδόσεις την 7600gt (μεσαία της 7). Μην πω για τις 7900 τι κάρτες θηρία ήτανε. Η σειρά 8 όμως πέραν των 8800gt/gts/gtx δεν είχε ουσιαστική βελτίωση, παρά μόνο την υποστήριξη DX10

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εγώ διαφωνώ. Η σειρά 7 ήταν μεγάλη βελτίωση από την 6. Αν θυμάστε καλά η 6800 Ultra (κορυφαία της 6) ήταν η μόνη που να προσπερνάει σε επιδόσεις την 7600gt (μεσαία της 7). Μην πω για τις 7900 τι κάρτες θηρία ήτανε. Η σειρά 8 όμως πέραν των 8800gt/gts/gtx δεν είχε ουσιαστική βελτίωση, παρά μόνο την υποστήριξη DX10

νομιζω πανω κατω τα ιδια λετε

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η πιο πετυχημενη σειρα ηταν η 6η οπου ξεφευγε απιστευτα απο την κορυφαια προηγουμενη καρτα(αν θυμαμαι καλα 5950 Ultra).Αλλα και η 7η σειρα ηταν πολυ καλη.Προσωπικα η 8η δεν με κερδισε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πανω κατω τα ιδια λετε

Ναι λάθος μου, όπως τα είδα βιαστικά νόμισα πως έλεγε "από την σειρά 6 ως την 8 η μόνη διαφορά ήταν στο όνομα και όχι στις επιδόσεις"

Απολογούμαι:033:αλλά άρχισε το διάβασμα να με βαράει κατακούτελα

Link to comment
Share on other sites

γιατι τωρα δεν τα αξιζουν?

Τώρα τα αξίζουν και με το παραπάνω:033:. το θέμα είναι αν θα συνεχίσουν να τα αξίζουν ή αν στα ίδια λεφτά θα υπάρχει κάποια 9χχχ η οποία θα είναι καλύτερη. Αν συμβεί αυτό δεν αξίζει η αγορά μιας 8800(G92) τώρα. Θα συμβεί όμως;

Link to comment
Share on other sites

μα ετσι δεν γινεται παντα? παντα βγαινει κατι καλυτερο η8800 κανει 300 η 9800 ποσο θα κανει?? 500?? αρα παλι θα αξιζει!! αν βγει νεα gts σε 5 μηνες ποιος θα περιμενει? κανεις! σαφως κ τωρα αξιζει η 8800gt(s)..

Link to comment
Share on other sites

δοξα τον θεο υπαρχουν δεκαδες καρτες για ολα τα πορτοφολια....

τωρα το αν η 9800 θα ειναι λιγο καλυτερη της 8800 πουσαρισμενη,αν μας μπερδευει η Nvidia με ονοματα κλπ κλπ δεν ειναι και ιδιαιτερος λογος ανυσηχιας κατα την γνωμη μου...

απλα βγαινει κατι καλυτερο...συνηθισμενο φαινομενο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς με τον ίδιο πυρήνα G92 αλλάζει η υποστήριξη DX.

Ίσως είναι λάθος να ονομάζουμε τους πυρήνες D9E-20 ως G92 αν δεν τους δούμε πρώτα.

Πάντως αν γράφουν πάνω G92, θα έχω κάποιο κόλλημα να αγοράσω την 9800GXT στα 550€.

Μου έρχεται κάπως δύσκολο να έχω μια κάρτα ίδια με την 8800gt και να πληρώνω την παραπάνω μνήμη έστω κι αν είναι GDDR4 350€.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάζει αν δεν με γελά η μνήμη μου στο Tom's Hardware ότι η τιμή της αναμένεται γύρω στα 400-450 δολλάρια. Αν είναι έτσι τότε οκ, η κάρτα θα είναι πολύ καλή σε σχέση απόδοση/τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάζει αν δεν με γελά η μνήμη μου στο Tom's Hardware ότι η τιμή της αναμένεται γύρω στα 400-450 δολλάρια. Αν είναι έτσι τότε οκ, η κάρτα θα είναι πολύ καλή σε σχέση απόδοση/τιμή.

Σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάζει αν δεν με γελά η μνήμη μου στο Tom's Hardware ότι η τιμή της αναμένεται γύρω στα 400-450 δολλάρια. Αν είναι έτσι τότε οκ, η κάρτα θα είναι πολύ καλή σε σχέση απόδοση/τιμή.

Λάθος Γιατί ως γνωστόν στο Ελλάντα όπου ζούμε παίρνουν τα δολλάρια και τα κάνουν ευρώ με αναλογία 1:1 οποτε 400-450 ευρώ.

Μπορει και παραπάνω μακάρι να βγω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

και εγω μολις πηρα την 8800ΓΤ σκεφτομαι για ακομα μια για sli θα αξιζει η οχι ?????

αλλα θελω να το πω η καρτες που της ευχαριστηθηκα ητανε μια ΤΝΤ2 vanta lt 16mb η geforce 3 ti200 (175/400 265/660)τρελο κομματι και η 6800 της msi se AGP και τωρα προσφατα αγορασα μια μεταχειρισμενη pci καρτα πριν εξη μηνες μια ματροξ με 4μβ μνημης την εχω εξη μηνες και τιν καταευχαριστιεμαι(στο μαγαζι ειναι για τεστ σε μηχανηματα που εχουν ενσωματομενει καρτα γραφικων αλλα δεν εχουν agp για δοκιμη κλπκλπ)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το sli ειναι καλη φαση αλλα μολς βγει η νεα καρτα γραφικων απλα ειναι ισαξια -λιγο καλυτερη απο τις 2 παλιες σε sli οποτε κατα την γνωμη μου δεν αξιζει τον κοπο.Το μονο που μπορει να κανει καλο το sli ειναι το optimation που εχουν οι drivers για δυο καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.