Jump to content



ENERMAX GALAXY 1000W vs COOLERMASTER REALPOWER M1000 1000W


nick2008

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους.

Είναι η πρώτη φορά που ζητά τα φώτα σας και θα ήθελα αν είναι δυνατόν, μία συμβουλή από όσους ξέρουν, έχουν δοκιμάσει κλπ.

Ετοιμάζω ένα νέο pc με

STACKER COOLERMASTER

INTEL QX9650,

ASUS P5E3 PREMIUM WIFI,

CORSAIR DDR3 DOMINATOR 1800Mhz (4 X 1GB)

XFX 8800GT

και για PSU είμαι μεταξύ των ENERMAX Galaxy 1000W (semi-modular) και του COOLERMASTER REALPOWER M1000 1000W (modular).

Σε συγκριτικά και τα δύο παίρνουν επαίνους αλλά στην πράξη δεν γνωρίζω τί γίνεται...

Είμαι δε της γνώμης ότι δεν παίρνει κανείς κάθε τρεις και λίγο τροφοδοτικό. Απλά ένα και καλό και ησυχάζει ακόμη και αν πάει μετά σε αναβαθμίσεις κλπ.

Γιατί επικαλούμαι την πείρα σας και ζητώ την βοήθειά σας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση. :)

.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο θα σε υπαρκαλυψουν . Με το συστημα που αναφερεις ... και ενα 550w θα σου ειναι αρκετοτατο.

Οπως πολυ σωστα εχεις βρει πληροφοριες , και τα δυο τροφοδοτικα ειναι παρα πολυ καλα.

Μειονεκτημα του coolermaster οτι δεν εχει διακοπτη on/off .

Προσωπικα , θα πηγαινα για το enermax μεταξυ αυτων των δυο.

Εαν ανεβεις στα 300 Ευρω ... υπαρχει το pcp&c 1kw-sr ... οπως και το 1200w hipro-tech .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, γιατί κάποιο παιδί μου είπε κάτι σχετικό....

Αν το PC γενικά, με όλα του τα περιφερειακά κάρτες, δίσκους, μνήμες, CPU κλπ. χρειάζεται 500W, και έχω πχ. το GALAXY 1000W, αυτό θα καίει περισσότερα Watt από μόνο του, επειδή είναι χιλιάρι, ή θα καταναλώνει όσο ρεύμα χρειάζεται το PC για να λειτουργεί κανονικά ???

Κι αν καταναλώνει περισσότερο, πόσο περισσότερο σε Watt (έστω χοντρικά) ???

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, γιατί κάποιο παιδί μου είπε κάτι σχετικό....

Αν το PC γενικά, με όλα του τα περιφερειακά κάρτες, δίσκους, μνήμες, CPU κλπ. χρειάζεται 500W, και έχω πχ. το GALAXY 1000W, αυτό θα καίει περισσότερα Watt από μόνο του, επειδή είναι χιλιάρι, ή θα καταναλώνει όσο ρεύμα χρειάζεται το PC για να λειτουργεί κανονικά ???

Κι αν καταναλώνει περισσότερο, πόσο περισσότερο σε Watt (έστω χοντρικά) ???

μην ανησυχείς, δε θα καίει περισσότερα επειδή είναι 1000αρι..

Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή ρε παιδιά, αυτό το chieftec είναι candyman-certified;

Xαχαχαχα, σιγά ρε tactical...

Λοιπόν ας δώσω τα φώτα μου κι εγώ ο ταπεινός... :033:

To PSU είναι rebranded (της Sirtec).

Review εδώ και εδώ (στο 2ο link έχουν και φωτό εσωτερικά).

Βασικά το συγκεκριμένο "φασόν" πωλείται από δυο-τρεις φίρμες rebranders (Chieftec και Hi-power είναι οι σίγουροι δύο).

Με βάσει το Sirtec (ελπίζοντας ότι και το Chieftec έχει ίδια parts) αναλύω: Φοράει Rubycon (105c temperature graded) κύριους πυκνωτές, φαίνεται να έχει εξαιρετικό Active PFC, έχει καλές ψύκτρες (αν και στην 2η ανόρθωση θα μπορούσε και καλύτερα), ενώ έχει δύο fans (δεν ξέρω από θόρυβο τι λέει αλλά από θερμοκρασίες πρέπει να είναι οκ). Στα test πήγε αρκετά καλά εκτός από το.. κλασικό fluctuation της 3.3v τάσης (αχχχ αυτές οι.. "independent power rails") και γενικά δεν μου αρέσει το voltage regulation που έχει, και έχω την εντύπωση ότι σε transient response (που κανείς δεν μετράει στα τεστ και ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί) πρέπει να είναι εκτός προδιαγραφών ATX12v και πιθανώς σε ακραίες καταστάσεις απότομων αλλαγών σε απαίτηση φορτίου από το pc να είναι αστα8ές το σύστημα. Αυτό όμως είναι απλά μια δική μου άποψη με βάσει αυτά που είδα εγώ στο psu.

Γενικά θα έλεγα ότι είναι πολύ καλό στα λεφτά του (ναι κι όμως είναι αλήθεια, εγώ το είπα αυτό!). :D

Y.Γ. Για το θέμα της κατανάλωσης, αυτό που λέει ο stred ισχύει, απλά λόγω power-factor θα έχεις περίπου (χονδρικά) +20% κατανάλωση σε AC για τα ίδιο watt output σε DC. Π.χ. αν έχει κατανάλωση το pc σου 100w (παράδειγμα είναι), από την πρίζα θα "τραβάς" περίπου 120w. Το +20% πάει στο γεγονός ότι συνήθως τα περισσότερα σοβαρά Psu's στέκονται σε efficiency στο 80%+/-, εκτός αν η κατανάλωση είναι πολύ χαμηλή για το wattage του psu σου, οπότε το efficiency συνήθως πέφτει λίγο (p.x. 75%-77%), αν και το συγκεκριμένο psu τα πήγε καλά στα tests, αλλά επειδή ΔΕΝ είναι από JohnnyGuru ή Hardware secrets, έχω κάποιες επιφυλάξεις σχετικά με την αξιοπιστία των αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.