Jump to content



KVM SWITCH


LosRe

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω ένα τέτοιο switch για να συνδέσω ένα κατεβαστήρι. Θέλω να έχει είσοδο και έξοδο DVI για την οθόνη και αν είναι δυνατόν USB για πληκτρολόγια και mouse (αυτό δεν είναι και τόσο σημαντικό). Καμία πρόταση?

Budget 20-30 ευρώ. Επίσης αν έχετε κατά νου κάποια μειονεκτήματα αυτών των switch θα ήμουν ευγνώμων να με ενημερώσετε.

(Ελπίζω να είναι στην σωστή κατηγορία)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν έχετε κατά νου κάποια μειονεκτήματα αυτών των switch θα ήμουν ευγνώμων να με ενημερώσετε.

Εάν προβείς σε αγορά, μην λυπηθείς τα extra € ενός ηλεκτρονικού έναντι μηχανικού switch. Τα μηχανικά έχουν και απώλειες και κίνδυνο για το monitor.

Link to comment
Share on other sites

ξεχνα το switch και συνεδεσε το κατεβαστηρι στην οθονη σου με dsub (αν υποθεσουμε οτι εχεις το main pc στο dvi)

και με usb keyboard & mouse βρες μια λυση και για τα δυο (πχ ή να τα αλλαζεις οποτε χρειαστει ή να εχεις σε usb hub και τραβηγμενα 1 καλωδιο απο καθε pc και να αλλαζεις το hub κλπ)

με switch μονο απωλειες θα εχεις

το κυριοτερο στην ποιοτητα εικονας του main pc

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνώριζα πως υπήρχε και άλλος τρόπος μπορείτε να μου πείτε 2 λόγια για dsub και remote? Kάποιο guide ή κάποια σελίδα που μπορώ να καταλάβω περί τίνος πρόκειται?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνώριζα πως υπήρχε και άλλος τρόπος μπορείτε να μου πείτε 2 λόγια για dsub και remote? Kάποιο guide ή κάποια σελίδα που μπορώ να καταλάβω περί τίνος πρόκειται?

Εγω σου ειπα το εξης:

Αφου εχεις monitor με DVI συνδεση, θα εχει επανω και D-SUB υποδοχη (την "παλια" αναλογικη, αυτη που ειχαν και οι CRT οθονες)

Αντι λοιπον για ΚVM, γιατι να μην συνδεσεις το καλο σου PC στην DVI εισοδο (οπως ειναι ηδη) και το κατεβαστηρι στην αναλογικη?

Και απο το μενου της οθονης να επιλεγεις ποιο σημα θες να βλεπεις.

Μαλιστα πολλες οθονες εχουν και εξτρα ειδικο κουμπι για να αλλαζεις απ' ευθειας μεταξυ DVI και D-SUB.

Και μετα, με τα usb kb & mouse βρισκεις πολυ ευκολα μια βολικη λυση

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η οθόνη σου έχει 2 εισόδους; Ποιό μοντέλο έχεις;

To 1ο PC έχει VGA με 2 DVI για έξοδο.

Στο δεύτερο PC τι έξοδο βγάζει η κάρτα γραφικών;

Για γράψτα αναλυτικά (τι εξόδους έχεις από τις VGA των PC και τι εισόδους στο monitor)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είπα ******* πριν. 2 dvi έχει η κάρτα γραφικών στο main pc (άσχετο δλδ)

Η οθόνη έχει 2 εξόδους. Μια dvi και μία vga. To άλλο pc έχει έξοδο vga. Oπότε μπορώ να τα συνδέσω και τα 2? Η επιλογή από που γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ποιό μοντέλο είναι δεν μας έγραψες, οπότε τράβα στο menu της οθόνης σου και λογικά θα έχει κάποια ρύθμιση για επιλογή εισόδου.

Μπορεί να έχει και έξτρα κουμπί που να κάνεις την επιλογή με ένα κλικ.

Συνοψίζοντας, συνδέεις με DVI το καλό PC, με VGA το κατεβαστήρι και ψάχνεις να βρεις πως γίνεται η εναλλαγή μεταξύ των δύο σημάτων από το menu της οθόνης.

Ότι είπε ο Sakattack δλδ λιγα post παραπάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

γιατι απεριψες την λυση του remote control?

οι περισσοτεροι αυτο κανουν.... και θα γλιτωσεις και τον χαμο απο τα καλωδια

οπως ειπε και ο kallileo με το remote desktop των windows μαλλων θα εισαι ok

Link to comment
Share on other sites

H oθόνη μου είναι αυτή

Στο μενού δεν βρήκα κάτι σχετικό. Μήπως αν συνδέσω και το δεύτερο pc εμφανιστεί κάποια extra επιλογή?

ΕDIT: Πρόβλημα καλωδίων και χώρου δεν έχω και δεν ξέρω γτ μου φαίνεται πιο εύκολη λύση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το manual της οθόνης σου και λέει πως πίσω έχει ένα κουμπί που λέγεται "source" (το ίδιο κουμπί που όταν είσαι στο μενού το πατάς για να μετακινείσαι πάνω) και επιλέγεις το σήμα που θες άμεσα.

Οπότε ναι, άμα συνδέσεις και το δεύτερο PC επάνω το πατάς και κάνεις την εναλλαγή άμεσα, χωρίς μενού.

Για να δοκιμάσεις και την remote λύση δοκίμασε με TightVNC. http://www.tightvnc.com/

Link to comment
Share on other sites

oυτε 2ο kb & mouse χρειαζεσαι απαραιτητα.

Παρε ενα usb hub που να μην εχει κολλημενο το καλωδιο πανω του

PER.802426.jpg

Συνεδεσε εκει το kb & mouse που εχεις.

Μετα τραβα απο καθε pc ενα καλωδιο usb επανω στο γραφειο σου, και αναλογα ποιο pc θες να λειτουργησεις, αλλαζε μονο το καλωδιο πισω απο το hub. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.