Jump to content



AΞΙΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ?


kostasxerv

Recommended Posts

ωραιο μηχανημα φιλε...αλλα εχω καποιες παρατηρησεις-ερωτησεις να σου κανω.

Καρτα ηχου χρειαζεσαι σιγουρα? γιατι βλεπω οτι πηρες απλα ηχεια για να κανεις την δουλεια σου.

Το κουτι δεν μου αρεσει και δεν ειναι και καλο βρε αδερφε...:001:

αν δεν θες να δωσεις πολλα μπορεις να παρεις κατι σαν αυτο

Επισης, γιατι παιρνεις ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο δισκο? εχεις καποιο λογο ή τυχαια εκανες την επιλογη?

Τελος για τι χρηση προοριζεις τον υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε ένα full atx κουτί.

Πάρε την Foxconn Blackops στην θέση της asus.

Μήν πάρεις την 9800gx2 και περίμενε λίγο ακόμα. Έρχονται οι καινούργιες.

Αντί για τον segate πάρε τον wd 640.

Και για το τέλος πάρε και original vista Χ64.

Link to comment
Share on other sites

Μήν πάρεις την 9800gx2 και περίμενε λίγο ακόμα. Έρχονται οι καινούργιες.

Το κυριότερο να λάβεις πολύ σοβαρά στα υπόψιν αυτή την συμβουλή. Ανέβαλε την αγορά για 15 μέρες μέχρι να έρθουν οι καινούριες NVidia/AMD. Αν πρέπει να το στήσεις αύριο το σύστημα, δώσε 30€ πάρε μια της πλάκας και... περίμενε 15 μέρες.

Θα πάω επίσης κόντρα στις συμβουλές κάποιων παιδιών. ΜΗΝ πάρεις μικρό PSU και ας φαίνονται αρκετά τα 600W. Από την στιγμή που είσαι άτομο που τα σκάει χοντρά στο PC τα 600W μπορεί αύριο να σου φανούν λίγα.

Link to comment
Share on other sites

για κουτι κοίτα το coolermaste rc 690.. το καλύτερο κουτι που κυκλοφορεί στα λεφτά του(70+)..

τροφοδοτικο παρε μεγαλο αν έχεις οικονομική δυνατότητα.. παίζει ρόλο και ο θόρυβος οχι μόνο η αντοχή.. ενα πιο μεγάλο δε ζορίζεται και δουλεύει χαμηλόστροφα.

καρτα γραφικών όχι τώρα,έρχοναι οι καινούργιες..είδικα η 9800gx2 είναι τα πιο πεταμένα λεφτα που μπορείς να δώσεις αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

καλα τα προηγουμενα που λες... μαζι σου για την καρτα γραφικων αλλα αυτα για τα vista τι το ηθελες...?:108:

Μπορεί να είναι 100% νομιμως αν δεν του αρεσουν να βάλει τα XP 64bit και να τα ενεργοποιήσει κανονικά από microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Μνημες δες κι αυτες.

Μπορει να ειναι 2gb αλλα ειναι κορυφη (αν δεν βαλεις vista).

Θα κανεις SLI? Αν οχι τοτε παρε mobo με intel chipset πχ αυτη.

Καρτα γραφικων ειναι η χειροτερη περιοδος για να παρεις και επισης ξανασκεψου το για καρτα ηχου (αλλα απ' οτι βλεπω 85 ευρω δεν φαινονται προβλημα).

Θα προτεινα ενσυρματο πληκτρολογιο.

Με τιποτα μη βαλεις την Zalman για ψυκτρα. Πααααρα πολλα λεφτα για το τιποτα. Κοιταξε αυτη.

Link to comment
Share on other sites

proton τον εξωτερικό λες να τον κάνω εσωτερικό? .δεύτερον πληκτρολόγιο το καλύτερο αυτή την στιγμή ψάξτε και πείτε μου αν υπάρχει πιο καλο να πάρο εκείνο.μετά το κουτί είναι μια χαρά αφού τα neon και η οθόνη 2x525 θα ταιριάξουν τέλεια.τροφοδοτικό δεν το συζητώ 800ari και μια χαρά.φυσικά δεν πρόκειται να πάρο την 9800gx2 αφού έρχονται οι άλλες απλά για την τιμή την ebala.t ηχεία δεν είναι και τόσο απλά 505watt rms είναι αυτά δεν μπορώ να μην τα ekmetaleuto.i mtriki που μου πρότεινες υποστηρίζει ati crossfire εγώ θέλω SLI.ΑΚΌΜΗ οι μνήμες είναι 1800mzh και δεν τις αντέχει η μητρική.γιατί η ζαλμάν δεν είναι ωραία.έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να το κάνω μεγάλο overclock μονο 3ghz θα το φτάσω που προτείνεται.τέλος η χρήση του κύριος για παιχνίδια και music. το pc μου προορίζεται για άγριο neon και φωτορυθμικά.ακόμη για λειτουργικό vista αλλα 64bit e?ό.τέλος η οθόνη που επέλεξα είναι αυτή τα σπάει μια από τις καλύτερες που έχω dei.http://www.pixmania.com/gr/gr/632245/art/acer/ieuic-tft-24-wide-p243w-2.html

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

proton τον εξωτερικό λες να τον κάνω εσωτερικό? .δεύτερον πληκτρολόγιο το καλύτερο αυτή την στιγμή ψάξτε και πείτε μου αν υπάρχει πιο καλο να πάρο εκείνο.μετά το κουτί είναι μια χαρά αφού τα neon και η οθόνη 2x525 θα ταιριάξουν τέλεια.τροφοδοτικό δεν το συζητώ 800ari και μια χαρά.φυσικά δεν πρόκειται να πάρο την 9800gx2 αφού έρχονται οι άλλες απλά για την τιμή την ebala.t ηχεία δεν είναι και τόσο απλά 505watt rms είναι αυτά δεν μπορώ να μην τα ekmetaleuto.i mtriki που μου πρότεινες υποστηρίζει ati crossfire εγώ θέλω SLI.ΑΚΌΜΗ οι μνήμες είναι 1800mzh και δεν τις αντέχει η μητρική.γιατί η ζαλμάν δεν είναι ωραία.έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να το κάνω μεγάλο overclock μονο 3ghz θα το φτάσω που προτείνεται.τέλος η χρήση του κύριος για παιχνίδια και music. το pc μου προορίζεται για άγριο neon και φωτορυθμικά.ακόμη για λειτουργικό vista αλλα 64bit e?ό.τέλος η οθόνη που επέλεξα είναι αυτή τα σπάει μια από τις καλύτερες που έχω dei.http://www.pixmania.com/gr/gr/632245/art/acer/ieuic-tft-24-wide-p243w-2.html

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ.

ok τοτε το Pc σου ειναι ετοιμο...

παρε σκληρο τον seagate 500 32mb.

το κουτι αν σου αρεσει τοτε δεν μας πεφτει λογος...

αφου θα κλοκαρεις ελαφρα εισαι αρχοντας με οτι ψυξη και να παρεις(σχετικο αυτο)

καλοριζικο λοιπον, περιμενουμε να το δουμε :001:

Link to comment
Share on other sites

proton τον εξωτερικό λες να τον κάνω εσωτερικό? .δεύτερον πληκτρολόγιο το καλύτερο αυτή την στιγμή ψάξτε και πείτε μου αν υπάρχει πιο καλο να πάρο εκείνο.μετά το κουτί είναι μια χαρά αφού τα neon και η οθόνη 2x525 θα ταιριάξουν τέλεια.τροφοδοτικό δεν το συζητώ 800ari και μια χαρά.φυσικά δεν πρόκειται να πάρο την 9800gx2 αφού έρχονται οι άλλες απλά για την τιμή την ebala.t ηχεία δεν είναι και τόσο απλά 505watt rms είναι αυτά δεν μπορώ να μην τα ekmetaleuto.i mtriki που μου πρότεινες υποστηρίζει ati crossfire εγώ θέλω SLI.ΑΚΌΜΗ οι μνήμες είναι 1800mzh και δεν τις αντέχει η μητρική.γιατί η ζαλμάν δεν είναι ωραία.έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να το κάνω μεγάλο overclock μονο 3ghz θα το φτάσω που προτείνεται.τέλος η χρήση του κύριος για παιχνίδια και music. το pc μου προορίζεται για άγριο neon και φωτορυθμικά.ακόμη για λειτουργικό vista αλλα 64bit e?ό.τέλος η οθόνη που επέλεξα είναι αυτή τα σπάει μια από τις καλύτερες που έχω dei.http://www.pixmania.com/gr/gr/632245/art/acer/ieuic-tft-24-wide-p243w-2.html

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ.

Καλά ρε παιδιά τόσες προτάσεις κάνατε...

Είναι δυνατόν να ξεχάσατε το πιο βασικό???:011: :011:

Η ΝΤΙΣΚΟΜΠΑΛΑ που θα μπει???Ε???:046: :046: :046: :046: :033:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι Raptors?

Mε δυο σκληρους 32MB cache θα ειναι πιο γρηγορος,αν ειναι και matrix raid τοτε....:)

Για raid 0 λεω ετσι?

stealth

Noμίζω η μητρική που έχει βάλει, δεν έχει intel chipset για να στήσει matrix.

Tους raptors τους προτείνω για το access time. Οι 10000rpm κάνουν τη διαφορά. Εξάλλου, για το λειτουργικό, 2 74άρηδες υπερ-αρκούν, κι ας έχει τον 500άρη για backup.

Το προτιμώ έτσι, από το να έχεις raid με partition σε μεγάλους δίσκους. Κρασάρει ο ένας δίσκος, και χάνεις και το λειτουργικό, και το backup στα εναπομείναντα partition.

Επίσης, εγώ τους έχω σε ξεχωριστό controller, το προτείνω, έτσι ώστε, αν πχ χρειαστεί να αλλάξω μητρική, να έχω περισσότερες πιθανότητες να μην ξαναχρειαστώ clean install. Έχω περάσει κατά σειρά από Nforce 3 - 4 - 570 με αυτό τον τρόπο, με την ιδια εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου, για το λειτουργικό, 2 74άρηδες υπερ-αρκούν, κι ας έχει τον 500άρη για backup.

Το προτιμώ έτσι, από το να έχεις raid με partition σε μεγάλους δίσκους. Κρασάρει ο ένας δίσκος, και χάνεις και το λειτουργικό, και το backup στα εναπομείναντα partition.

Ποτε δεν θεωρουσα το raid 0 αξιοπιστη λυση για να φυλαξεις τα δεδομενα σου.

Ισως ο τροπος που το εχεις στησει εσυ να ειναι καλλιτερος,αλλα μου φαινεται οτι μονο για bench ειναι καλο το raid 0:D

Επίσης, εγώ τους έχω σε ξεχωριστό controller, το προτείνω, έτσι ώστε, αν πχ χρειαστεί να αλλάξω μητρική, να έχω περισσότερες πιθανότητες να μην ξαναχρειαστώ clean install. Έχω περάσει κατά σειρά από Nforce 3 - 4 - 570 με αυτό τον τρόπο, με την ιδια εγκατάσταση.

Aυτη ειναι μια πολυ καλη λυση αλλα σου τρωει ενα PCI slot και αν εχεις δυο καρτες γραφικων και μια καρτα ηχου.....:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.