Jump to content



Geforce GTX 280 review


Necro

Recommended Posts

καλές επιδόσεις ΑΛΛΑ...

την τιμούλα την είδατε? $649... τσάμπα πράγμα :p

η nvidia έβγαλε μια κάρτα που είναι σε επιδόσεις όσο περίπου η 9800gx2 και ακόμα πιο ακριβή! ωραίοςςςςςς

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη. Το SLi με δύο 8800GT θα σου δώσει εξαιρετικές επιδόσεις στην μισή τιμή. Σύντομα τα πράγματα μπορεί να χειροτερέψουν για την 280 αν δούμε τις 4850 σε CF να πιάνουν ταβάνι με κόστος έως 300€.

Η κάρτα δεν αξίζει. Ίσως να αξίζει σε 5-6 μήνες όταν θα είναι στα 55nm και με μειωμένο κόστος.

Λίστα με reviews

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/06/16/daily-wibble-16jun2008

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη. Το SLi με δύο 8800GT θα σου δώσει εξαιρετικές επιδόσεις στην μισή τιμή. Σύντομα τα πράγματα μπορεί να χειροτερέψουν για την 280 αν δούμε τις 4850 σε CF να πιάνουν ταβάνι με κόστος έως 300€.

Η κάρτα δεν αξίζει. Ίσως να αξίζει σε 5-6 μήνες όταν θα είναι στα 55nm και με μειωμένο κόστος.

Λίστα με reviews

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/06/16/daily-wibble-16jun2008

Πρωτο και βασικοτερο ... ΔΕΝ παιρνω ΑΤΙ .-

Δευτερο θεμα ... θελω μια και μοναδικη καρτα με ενα και μοναδικο die . Μακρια απο SLI , CF κλπ κλπ . Οχι γιατι δε θελω να παω σε nvidia chipset (που δε θελω δηλαδη) , αλλα γιατι δε με βολευουν οι διπλες καρτες στο o/c.

Υπαρχει κατι καλυτερο για την περιπτωση μου ??? :D

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο και βασικοτερο ... ΔΕΝ παιρνω ΑΤΙ .-

Δευτερο θεμα ... θελω μια και μοναδικη καρτα με ενα και μοναδικο die . Μακρια απο SLI , CF κλπ κλπ . Οχι γιατι δε θελω να παω σε nvidia chipset (που δε θελω δηλαδη) , αλλα γιατι δε με βολευουν οι διπλες καρτες στο o/c.

Υπαρχει κατι καλυτερο για την περιπτωση μου ??? :D

520€ Στέλιο για benchmarks; Πολλά τα λεφτά ακόμα και για αυτό το σκοπό.

Οπότε και εσύ και άλλοι που θα τα δώσουν για benchmarks είστε απλά μια σταγόνα στον ωκεανό. Οι υπόλοιποι απλά θα πάνε σε λύσεις SLI/Crossfire.

Στο παρελθόν και εγώ ήμουν κάθετα αντίθετος σε λογικές SLI/Crossfire. Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να μείνεις προσηλωμένος σε αυτήν την άποψη όταν κυκλοφορούν κάρτες όπως οι 8800GT/GS, 9600GT/GSO, HD3850/HD3870 που απλά μαμάνε σε σχέση με το κόστος που στην χειρότερη των περιπτώσεων απλά πλησιάζει τα 300€ (για δύο κάρτες). Ειδικά στην περίπτωση των HD3850 (512MB), εντάξει, 2Χ89€=178€ και έχεις ένα configuration που απλά σκοτώνει στο 1/3 της τιμής της 280.

Link to comment
Share on other sites

εμένα, πάντως μου φάνηκε πολύ μάπα το καρπούζι Για τα λεφτά της....

ίσως 2 ή 3 σειρές μετά σε drivers να δείξει την πραγματική της αξία.

Άλλος ένας ωραίος τρόπος για να βγάλει η Νvidia λεφτά. Ελπίζω η 4850 και 4870 της Ατι να "τημωρήσει" την αλλαζωνία της Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τί να λέμε τώρα!Η κάρτα σκοτώνει για "μονή" φυσικά κι όχι sli.Το αν αξίζει ο καθένας το κρίνει απ'τις ανάγκες και την τσέπη του όπως πάντα.Μην ξεχνάτε οτι μιλάμε για την ομάδα των enthusiasts,οπότε μην περιμένετε να τρελαθούν όλοι..

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στην περίπτωση των HD3850 (512MB), εντάξει, 2Χ89€=178€ και έχεις ένα configuration που απλά σκοτώνει στο 1/3 της τιμής της 280.

Μου κίνησες το ενδιαφέρον και το έψαξα.. μα δεν κατάλαβα πώς είναι καλύτερες από μία 8800GTS (200-210€). Ακόμη κι αν σε ορισμένα παιχνίδια είναι μπροστά οι 2x3850 να μην ξεχνάμε

  • Πιθανότητες Μεταπώλησης σε σχέση με single card
  • Θερμοκρασίες
  • Κόστος motherboard crossfire
  • Κατανάλωση; (Αν και δεν το κοίταξα)

Η σύγκριση με την 280, περριτή θα έλεγα.

Αν είσαι ματσό είσαι, αν δεν είσαι πώς να το κάνουμε; :033:

Link to comment
Share on other sites

Μου κίνησες το ενδιαφέρον και το έψαξα.. μα δεν κατάλαβα πώς είναι καλύτερες από μία 8800GTS (200-210€). Ακόμη κι αν σε ορισμένα παιχνίδια είναι μπροστά οι 2x3850 να μην ξεχνάμε

  • Πιθανότητες Μεταπώλησης σε σχέση με single card
  • Θερμοκρασίες
  • Κόστος motherboard crossfire
  • Κατανάλωση; (Αν και δεν το κοίταξα)

Η σύγκριση με την 280, περριτή θα έλεγα.

Αν είσαι ματσό είσαι, αν δεν είσαι πώς να το κάνουμε; :033:

Πάνω κάτω αυτοί είναι και οι λόγοι που με οδηγούσαν στο να είμαι αντίθετος στις πολλαπλές κάρτες.

Υποθέτω ότι με το googling έπεσες μπροστά στο review του tweaktown, όπως έπεσα εγώ τώρα που το ξανά κοίταξα, το οποίο πράγματι δεν τιμάει το crossfire έναντι μιας 8800GTS. ϊσως τα πράγματα να είναι καλύτερα σήμερα με τους νεώτερους οδηγούς που έχουν βγει, αλλά υποθέτω όχι και ΤΟΣΟ καλύτερα! Τα πράγματα ίσως να διαφέρουν αν απλά μιλήσουμε για SLi, λόγο των ποιο optimized οδηγών της NVidia και των σχέσεών της με τα software houses.

Πάντως θέμα κόστους motherboard δεν υπάρχει στην AMD πλατφόρμα και η χασούρα από τις δύο 3850 δεν θα είναι μεγαλύτερη από ότι με την μία 8800GTS.

Από εκεί και πέρα κάποιος που έχει χρήματα σκέφτεται ήδη το 2Χ280. Αλλά μιλάμε για πόσους; Το 1%?

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα ειναι κορυφαια, το κακο ειναι οτι δεν φαινεται να εκμεταλλευται πληρως τις δυνατοτητες και την τεχνολογια της. Σαν να clockαρεις την cpu κατα 50% και να κερδιζεις μισο sec στο SuperPi.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω αυτοί είναι και οι λόγοι που με οδηγούσαν στο να είμαι αντίθετος στις πολλαπλές κάρτες.

Υποθέτω ότι με το googling έπεσες μπροστά στο review του tweaktown, όπως έπεσα εγώ τώρα που το ξανά κοίταξα, το οποίο πράγματι δεν τιμάει το crossfire έναντι μιας 8800GTS. ϊσως τα πράγματα να είναι καλύτερα σήμερα με τους νεώτερους οδηγούς που έχουν βγει, αλλά υποθέτω όχι και ΤΟΣΟ καλύτερα! Τα πράγματα ίσως να διαφέρουν αν απλά μιλήσουμε για SLi, λόγο των ποιο optimized οδηγών της NVidia και των σχέσεών της με τα software houses.

Το θέμα με τους drivers ήδη πολύ συζητιέται για την ATi και έχουν γίνει μεγάλα βήματα, αλλά και πάλι δυστυχώς δεν πείθομαι για καμιά από τις 2 εταιρίες.

Πάντως θέμα κόστους motherboard δεν υπάρχει στην AMD πλατφόρμα και η χασούρα από τις δύο 3850 δεν θα είναι μεγαλύτερη από ότι με την μία 8800GTS.

Αν ήδη όμως έχεις μια καλή PCI-E mobo (που δεν υποστηρίζει CF);

Μπορεί να χρειαστεί να πετάξεις άλλα.. 120€ για μια IP35Pro.. Μπορεί και να έχεις ήδη κάποια αλλά πάμε σε θέματα προσωπικά.

Από εκεί και πέρα κάποιος που έχει χρήματα σκέφτεται ήδη το 2Χ280. Αλλά μιλάμε για πόσους; Το 1%?

Και πολύ λες..

Link to comment
Share on other sites

520€ Στέλιο για benchmarks; Πολλά τα λεφτά ακόμα και για αυτό το σκοπό.

Οπότε και εσύ και άλλοι που θα τα δώσουν για benchmarks είστε απλά μια σταγόνα στον ωκεανό. Οι υπόλοιποι απλά θα πάνε σε λύσεις SLI/Crossfire.

Στο παρελθόν και εγώ ήμουν κάθετα αντίθετος σε λογικές SLI/Crossfire. Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να μείνεις προσηλωμένος σε αυτήν την άποψη όταν κυκλοφορούν κάρτες όπως οι 8800GT/GS, 9600GT/GSO, HD3850/HD3870 που απλά μαμάνε σε σχέση με το κόστος που στην χειρότερη των περιπτώσεων απλά πλησιάζει τα 300€ (για δύο κάρτες). Ειδικά στην περίπτωση των HD3850 (512MB), εντάξει, 2Χ89€=178€ και έχεις ένα configuration που απλά σκοτώνει στο 1/3 της τιμής της 280.

Εχω πεταξει τοσα και τοσα χρηματα για τα bench ... δε θα κολησω εκει . Στο κατω-κατω , παιχνιδια δεν παιζω ... ταινιες δε βλεπω . Μονο τα bench εχω που γουσταρω στο PC . Νουμερακια να βγαινουν και ολα ειναι καλα . :)

Ειχα και 8800gtx και 8800gts g92 και 3870x2 και 9800gtx ..Τωρα θελω να παιξω και με κατι αλλο ... και αυτη τη στιγμη η gtx280 ειναι η γρηγοροτερη μονη καρτα που υπαρχει στην αγορα ... και θα βελτιωθει και αλλο με τους drivers .

Link to comment
Share on other sites

Εχω πεταξει τοσα και τοσα χρηματα για τα bench ... δε θα κολησω εκει . Στο κατω-κατω , παιχνιδια δεν παιζω ... ταινιες δε βλεπω . Μονο τα bench εχω που γουσταρω στο PC . Νουμερακια να βγαινουν και ολα ειναι καλα . :)

Εσένα έπρεπε να σε λένε τρελλάρα και όχι Στελάρα ... :033:

Ανήκεις στο 1%

Αλλά go for it .... μιά ζωή την έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.