Jump to content


Σχετικα με τον Phenom 9750


alekan

Recommended Posts

Εχω καποιες αποριες σχετικα με τον 9750 και αν καποιος γνωριζει ή υποψιαζεται κατι θα ηθελα να διαβασω τι εχει να πει.

Λοιπον, o εν λογω cpu βγαινει σε 2 εκδοσεις.

Μια με TDP 95 και μια με 125, οπως ο 9850 ΒΒ.

Περαν απο αυτη τη διαφορα, ειναι ιδιοι σε ολα τα αλλα χαρακτηριστικα;

Ψαχνοντας, δε βρηκα κατι που να διαφερουν κατα τ'αλλα.

Αυτη η διαφορα στο TDP , σημαινει τι για εμενα που θελω να τον αποκτησω;

Χαμηλοτερες θερμοκρασιες και καταναλωση για τν 95αρη; Μαλλον ναι.

Μηπως ο 125 "ανεβαινει" πιο ευκολα;

Εν ολιγοις, για ποιον λογο βγηκε σε 2 εκδοσεις ο συγκεκριμενος, και ποια τα συν και πλην καθεμιας;

Link to comment
Share on other sites

DATE:2008-05-12

AMD plans to increase the energy effectiveness , for example the phenom X4 9750 (2.4 GHz) version with TDP level not more than 125 W will be replaced with economical analog with TDP level not more than 95 W.

The box processor phenom X4 9750 (2.4 GHz) with TDP level not more than 95 W appeared in some Price- list, but German distributors stated about its accessibility. In is possible to distinguish this processor version with the marking HD9750WCJ4BGH (OEM) and HD9750WCGHBOX (BOX).

HD9750WCGHBOX με 95W TDP

HD9750XAGHBOX με 125W TDP

Link to comment
Share on other sites

Οπερ σημαινει οτι ο 95αρης ειναι πιο νεος;

Και οτι εχω δικιο οσον αφορα στην καταναλωση και τις θερμοκρασιες;Οτι δλδ θα ειναι και στα 2 χαμηλοτερα;

Αυτο βασικα μ'ενδιαφερει και οχι το ποσο μπορει να κλοκαριστει, γι'αυτο και δεν κοιταζω για τον 9850.

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη διαφορά που έχουν είναι η μέγιστη ταχύτητα HyperTransport που υποστηρίζουν. Ο 9850 υποστηρίζει 4000MHz ενώ ο 9750(όπως και όλοι οι υπόλοιποι phenom) 3600MHz. Πρακτικά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό(αν αυτή τη στιγμή το εκμεταλλεύεται ο 9850, δηλαδή), αλλά η διαφορά υπάρχει. Το είχα δει σε διάφορα sites ψάχνοντας πριν πάρω τον 9850, αλλά πάρε ένα link στα γρήγορα:

http://www.legitreviews.com/article/682/1/

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι αυτο το 4000 θα ειναι 2000Χ2 ετσι?

Αν και η μητρικη που θα παρεις το υποστηριζει τοτε ειναι γιατι να μην ειναι εκμεταλλευσιμο?

Οσο μεγαλυτερη διαμεταγωγη δεδομενων τοσο καλλιτερα.

Στα specs αυτης της μητρικης λεει "Up to 5200 MT/s; HyperTransport™ 3.0 interface for AM2+ CPU",αν εχεις τετοια μητρικη εισαι ok.

http://www.asus.com/products.aspx?modelmenu=2&model=1751&l1=3&l2=149&l3=591&l4=0

stealth

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς 2000X2; Αν εννοείς χωρισμένο για receive και transmit, τότε έχω την εντύπωση πως κάνεις λάθος, αφού το HyperTransport είναι full-duplex(που σημαίνει full bandwidth και προς τις δύο κατευθύνσεις, αν δεν κάνω λάθος).

artking added 3 Minutes and 43 Seconds later...

ΥΓ: Εκτός αν εννοείς DDR, που τότε έχεις δίκιο, αλλά δεν επηρεάζει σε τίποτα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μερσι προς ολους για τις απαντησεις.

Ουτε μητρικη υπαρχει ακομη, μιας και ειμαι σε Ιντελ και απλα λεω ν'αλλαξοπιστησω.

Και μαλιστα δεν εχω καταληξει αν θα εχει AMD ή Nvidia chipset.

Συμβατοτητα με τον πιγκουινο βασικα επιθυμω...

(Αν δεν καταλαβατε, δεχομαι προτασεις)

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό(αν αυτή τη στιγμή το εκμεταλλεύεται ο 9850, δηλαδή), αλλά η διαφορά υπάρχει. Το είχα δει σε διάφορα sites ψάχνοντας πριν πάρω τον 9850, αλλά πάρε ένα link στα γρήγορα:

http://www.legitreviews.com/article/682/1/

H διαφορά πρακτικά δεν είναι στο hypertransport (μόνο στις onboard vga έχει επίδραση), αλλά στη ταχύτητα του NB, και άρα της L3 cache, που στους 9850 είναι 2Ghz, έναντι 1,8 των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Μερσι προς ολους για τις απαντησεις.

Ουτε μητρικη υπαρχει ακομη, μιας και ειμαι σε Ιντελ και απλα λεω ν'αλλαξοπιστησω.

Και μαλιστα δεν εχω καταληξει αν θα εχει AMD ή Nvidia chipset.

Συμβατοτητα με τον πιγκουινο βασικα επιθυμω...

(Αν δεν καταλαβατε, δεχομαι προτασεις)

Δεν υπάρχουν προβλήμματα με συμβατότητες, εγώ με ATI 790FX και ATI 3870X2 Παίζουν ρολόϊ, σε nvidia υπάρχει το 790a, π.χ. ASUS Crosshair 2, ASUS M3N series κ.α.
Link to comment
Share on other sites

Συμβατοτητα με τον πιγκουινο βασικα επιθυμω.

Τότε οποιαδήποτε κάρτα ATi την ξεχνάς.

Οποιοσδήποτε σου λέει ότι δεν έχει προβλήματα, απλά δεν έχει τρέξει ποτέ του nVidia στο Linux, για να έχει δει, να μπορεί να συγκρίνει, και άρα και να κρίνει.

Δεν έχει δει πώς πρέπει να είναι το πραγματικά "χωρίς προβλήματα", the way it was meant to be experienced.

Από εκεί και πέρα, ό,τι και να πάρεις από chipset δεν θα έχεις πρόβλημα.

Για τα nVidia chipsets (8200, 8300, 730a, 750a, 780a) χρειάζεσαι kernel 2.6.25 ή νεότερο.

Τώρα για το τί να πάρεις:

- τον φθηνότερο Phenom-X4 -> 9550

- 2x4=8 GB RAM, 800άρες στα 1.8V π.χ. τις Corsair CL5

- motherboard πάρε είτε την DFI LANParty (ή την Sapphire που είναι ίδια) ή την Asus M3N-HT-Deluxe - ή αν θες κάτι φθηνότερο πάρε την Asus M3N78-EMH-HDMI

Link to comment
Share on other sites

8GB RAM? Να την κάνει τι; Να κασάρει τα 4 πρώτα giga στα άλλα 4?

Να κάνει π.χ. αυτό:

attachment.php?attachmentid=21133&stc=1&d=1214730778

attachment.php?attachmentid=21134&stc=1&d=1214730778

Γενικά με τις τιμές που έχει σήμερα η RAM - και που ΔΕΝ θα τις έχει στο μέλλον γιατί η Intel θέλει να αρμέξει με τις DDR-3 που δεν τις χρειαζόμαστε ακόμα - ένας χρήστης που του κόβει (φυσικά θα έχει κάνει και αντίστοιχα έξυπνες αγορές hardware και επιλογές OS και software) θα την αξιοποιήσει στο έπακρο.

post-1802-1442175087,4062_thumb.png

post-1802-1442175088,461_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τότε οποιαδήποτε κάρτα ATi την ξεχνάς.

Δε μιλουσα για GPU.

Μια φορα πριν πολλα-πολλα χρονια ειχα μια ΑΤΙ και σιχτηρισα με το linux, οποτε απο τοτε μονο nvidia (εχω 2-3 ηδη και δεν υπαρχει θεμα αλλαγης, μιας και παιχνιδια δεν παιζω , η 8500GT που ειναι η μια εκ των 2 με υπερκαλυπτει και πριν απο λιγο καιρο αναβαθμιστηκε και η ψυξη της σε totally fanless)

Ρωτουσα καθαρα για chipset, μιας και πιο δελεαστικες τιμες εχουν οι mobo με 790FX απο το αντιστοιχο 780a, αλλα και παντου αναφορες για μολις 10W καταναλωση και χαμηλοτερες θερμοκρασιες εχω διαβασει.

Οποτε:

Από εκεί και πέρα, ό,τι και να πάρεις από chipset δεν θα έχεις πρόβλημα.

- motherboard πάρε είτε την DFI LANParty (ή την Sapphire που είναι ίδια) ή την Asus M3N-HT-Deluxe - ή αν θες κάτι φθηνότερο πάρε την Asus M3N78-EMH-HDMI

να συμπερανω οτι οντως με το 790FX ειμαι οκ, οπου κι εκει νομιζω θες νεο kernel (εδω δεν εχω προβλημα, την ιδια διανομη χρησιμοποιουμε).

- τον φθηνότερο Phenom-X4 -> 9550

Αυτο γιατι;

Λογω των 95w ή λογω τιμης;

Αν ειναι για εναν απο τους δυο αυτους λογους, δε θα σε ακουσω γιατι εχω προσβαση σε 9750 95αρη και σε χαμηλοτερη τιμη απο τον 9550.

Αν ειναι αλλος ο λογος, ευχαριστως να τον διαβασω.

- 2x4=8 GB RAM, 800άρες στα 1.8V π.χ. τις Corsair CL5

Συμφωνω για τον χρονισμο και το μεγεθος, αλλα για το βολταζ εχω ερωτηματικα.

Ισχυει οντως το γεγονος οτι σε πανω απο 2 v υπαρχει προβλημα;

Γιατι γνωριζω οτι (αν δεν ισχυει διορθωστε με) με πιο χαμηλα timings "παιζουν" καλυτερα οι ΑΜD

Και δυστυχως, χαμηλα timings (πχ 4-4-4-12) δεν εχω βρει 1.8v

(το ψαχνω ακομη βεβαια..)

Βεβαια, παιζει και το standarization του JEDEC , αλλα 0.1-0.2 παραπανω ειναι τοση καταστροφη πια;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτουσα καθαρα για chipset, μιας και πιο δελεαστικες τιμες εχουν οι mobo με 790FX απο το αντιστοιχο 780a, αλλα και παντου αναφορες για μολις 10W καταναλωση και χαμηλοτερες θερμοκρασιες εχω διαβασει.

Οποτε:

να συμπερανω οτι οντως με το 790FX ειμαι οκ

Ναι είσαι ΟΚ.

Βέβαια στα nVidia chipsets θα βρεις γενικά καλύτερους ενσωματωμένους gigabit ethernet controllers.

...οπου κι εκει νομιζω θες νεο kernel (εδω δεν εχω προβλημα, την ιδια διανομη χρησιμοποιουμε).

Εκεί είσαι εντάξει και με παλιότερο από 2.6.25 kernel.

Αυτο γιατι;

Λογω των 95w ή λογω τιμης;

Αν ειναι για εναν απο τους δυο αυτους λογους, δε θα σε ακουσω γιατι εχω προσβαση σε 9750 95αρη και σε χαμηλοτερη τιμη απο τον 9550.

Αν ειναι αλλος ο λογος, ευχαριστως να τον διαβασω.

Για τους 2 λόγους που αναφέρεις.

Αφού για σένα δεν υφίστανται, πάρε τον 95W 9750.

Ισχυει οντως το γεγονος οτι σε πανω απο 2 v υπαρχει προβλημα;

Βεβαια, παιζει και το standarization του JEDEC , αλλα 0.1-0.2 παραπανω ειναι τοση καταστροφη πια;

Οπουδήποτε διάβασα στο net, από 2.0V και πάνω είχαν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια στα nVidia chipsets θα βρεις γενικά καλύτερους ενσωματωμένους gigabit ethernet controllers.

Aναφέρεσαι σε κάτι Marvell που βλέπω ότι έχουν κάποιες υλοποιήσεις ή και στις Realtek που υπάρχουν σε άλλες;

EDIT

Παντως, λογω παντελους αδιαφοριας μου για Crossfire ή SLI , μαλλον θα παω σε πιο low-end chipset (πχ 770 amd)

Link to comment
Share on other sites

Ok, αναμενεται ο 9750 95W.

Tα υπολοιπα θα βρεθουν σιγα-σιγα.

Για mobo πχ, κλινω προς αυτη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526723

Εχει δυνατότητα επέκτασης έως 16GB και υποστήριξη ECC μνημών (ισως χρειαστουν στο μελλον)

Τροφοδοτικο λεω αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700193

Ειναι κατασκευης Seasonic, ετσι δεν ειναι;Ρωτω γιατι θελω να ειναι αθορυβο.

Μνημες παμε για 8gb, τουλαχιστον CL5 και εως 2V maximum.

Αναμενω τις προτασεις σας-υποδειξεις για τα παραπανω.

Και να υπενθυμισω πως ΔΕΝ προκειται να γινει O/C

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.