Jump to content



GeForce 6800 ή ATI Radeon


Iron Stathis

Recommended Posts

guys

ένα φιλαράκι ενδιαφέρεται για καινουργια κάρτα

αλλά έχει το δίλημα geforce 6800gt και σε κάποιο καινουργιο μοντέλο της ΑΤΙ Radeon

:help: εγώ του προτίνω GeForce αλλά θέλει και γνώμες για ΑΤΙ

όσοι πιστοί απαντήσατε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22 [Σήμερα, στις 23:17]

Αλλα καλο ειναι να μας πεις ποσα διαθετει.

Για να είναι μεταξύ 6800GT και Χ800Pro,δε νομίζω να έχει πρόβλημα για τη ''μικρότερη'' 6800.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να δώσει τόσα λεφτά για κάρτα δεν νομίζω οτι θα έχει πρόβλημα οτι και να πάρει.

Εγώ προσωπικά θα έπερνα Nvidia, αλλά αν προσέξεις συγκριτικά σε αυτές τις κατηγορίες οι διαφορές δύσκολα φαίνονται με το μάτι και η κορυφή εναλάσεται ανάλογα με το παιχνίδι. OpenGL η Nvidia είναι μπροστά (και μάλιστα αρκετούτσικα - οι ATI εδώ χάνουν λίγο) ενώ DirectX την κορυφή έχει η ΑΤΙ.

Βέβαια δεν νομίζω οτι αυτή τη στιγμή θα συσκολευτεί ο φίλος σου να παίξει παιχνίδι με όποια και από τις 2....

Ερώτηση: Για AGP ή PCI-X μιλάμε;

Η ερώτηση γίνεται γιατί αν είναι να πάει γαι AGP δεν νομίζω να αξίζει να δώσει τόσα λεφτά τη στιγμή που κάποια στιγμή αργότερα - αναπόφευκτα - θα πάει για PCI-X...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 23:32]

Αν μπορεί να δώσει τόσα λεφτά για κάρτα δεν νομίζω οτι θα έχει πρόβλημα οτι και να πάρει.

Εγώ προσωπικά θα έπερνα Nvidia, αλλά αν προσέξεις συγκριτικά σε αυτές τις κατηγορίες οι διαφορές δύσκολα φαίνονται με το μάτι και η κορυφή εναλάσεται ανάλογα με το παιχνίδι. OpenGL η Nvidia είναι μπροστά (και μάλιστα αρκετούτσικα - οι ATI εδώ χάνουν λίγο) ενώ DirectX την κορυφή έχει η ΑΤΙ.

Βέβαια δεν νομίζω οτι αυτή τη στιγμή θα συσκολευτεί ο φίλος σου να παίξει παιχνίδι με όποια και από τις 2....

Ερώτηση: Για AGP ή PCI-X μιλάμε;

Η ερώτηση γίνεται γιατί αν είναι να πάει γαι AGP δεν νομίζω να αξίζει να δώσει τόσα λεφτά τη στιγμή που κάποια στιγμή αργότερα - αναπόφευκτα - θα πάει για PCI-X...

Συμφωνώ απόλυτα:T: Κοίτα καλύτερα για PCI-Express.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή βέβαια άμα θέλει να πάρει 6800 και να την κάνει Ultra! Απ' ότι έχω ακούσει μόνο οι 6800GT μπορούν να πειραχτούν και να γίνουν Ultra.

Εγώ προσωπικά, αν είχα λεφτά θα πήγαινα σε Ati αλλά από τη στιγμή που το 'χει παρακάνει λίγο με τις τιμές αναγκαστικά σε 6800GT ή σε κάποιο χαμηλό μοντέλο της Ati. Η nVidia πιστεύω είναι καλύτερη αυτή την εποχή στις επιδόσεις ωστόσο πιστεύω πως σε κάποια πράγματα δεν πρόκειται να περάσει ποτέ την Ati, μέχρι τουλάχιστον να πάψει να έχει στο νού της τις FX...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 23:41]

Προσοχή βέβαια άμα θέλει να πάρει 6800 και να την κάνει Ultra! Απ' ότι έχω ακούσει μόνο οι 6800GT μπορούν να πειραχτούν και να γίνουν Ultra.

Οι απλές 6800 γίνονται σίγουρα Ultra χωρίς πρόβλημα.Το δοκίμασε γνωστός μου και μου είπε πως ήταν ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ. Εγώ έχω ακούσει πως η 6800 δεν γίνεται επειδή έχει κάποιες διαφορές στον πηρύνα και στο PCB. Η 6800GT νομίζω έχει διαφορά μόνο στους χρονισμούς και σε κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Η απλή 6800 εχει 12 pipelines και χαμηλες συχνοτητες. ΜΟΝΟ η AGP εκδοση της εχει πιθανοτητες να ξεκλειδωσει τα 4 επιπλεον pipelines ωστε να εχει 16 οπως η GT Και η Ultra. Επιπλεον με oc μπορει οριακα να πιασεις τις συχνοτητες της GT. Για Ultra είναι δυσκολο εως αδυνατον αποτι εχω καταλαβει, ειδικα στις μνημες.

Η GT απο την αλλη εχει ηδη 16 pipelines και θελει απλα να υπερχρονιστει για να φτασει την ULTRA.

Link to comment
Share on other sites

Η απλή 6800 δεν γίνεται ultra ούτε με σφαίρες.

Είναι αδύνατο να πλησιάσουν καν στα 1100 οι απλές DDR που φοράει.

Επίσης έχει 128MB αντί για 256 , άρα όταν χρησιμεύσουν αυτά τα 256 κλατάρει (AGP aperture sucks).

Στην καλύτερη να φτάσει την 6800GT , πάλι μέχρι να μείνει από μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.