Jump to content



Επιτέλους, καινουριος υπολογιστής....τον περίμενα πιο γρήγορο...


Silvester

Recommended Posts

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Λόγω τιμής το λές αυτό stavpal? Γιατί είδα κάτι επιδόσεις τρελές, με μικρή κατανάλωση και 0 θόρυβο. Και μάλιστα στο συγριτικό, πολύ καλή θέση είχε ο OCZ που εχει και πολύ καλή τιμή στα 64 Gb.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν τα xp sp1.. θυμάστε φαντάζομαι.... με το sp2 ολα κάλα και με το 3 που έχω τώρα στο pc το ίδιο με το 2 μου μοιάζει....ολα καλά προς το παρόν.Ακόμα δεν έχουν κυκλοφορίσει καλά καλά και πας να πάρεις ssd??Εκτός αν θες να είσαι ένας από τους 1ους που θα πάνε να πάρουνε και να μας πούνε τι άσχημα χαρακτιριστικά έχουνε και τι προβλήματα τους βάλανε ώστε να κάνεις τους άλλους να περιμένουν την 2η και ποιο βελτιωμένη παρτίδα ssd...Γιάυτό πάρε ένα raptorako τώρα και πας να πάρεις ssd σε 1-2 χρόνια απο τώρα...Μια χαρά καλυμένος θα είσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εβαλα τα Vista Χ86 και έχει απογειωθεί ο υπολογιστής. Τώρα είμαι αρκετά πιο ικανοποιημένος. Φενεται δεν μπορούσε να αξιοποιησει τις επιδοσεις με τα ΧΡ, αλλά έτσι μου τον έδωσαν απο το μαγαζί που μου τον έστυσαν. Αλλά ακουσα οτι καλύτερα να ειχα βάλει τα vista x64. Θα πήγαινε ακόμα καλύτερα? Αξίζει να ξανακάνω εγκατάσταση τώρα? Θα κάνω μόνο αν πραγματικά αξίζουν οι διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τα Vista Χ86 και έχει απογειωθεί ο υπολογιστής. Τώρα είμαι αρκετά πιο ικανοποιημένος. Φενεται δεν μπορούσε να αξιοποιησει τις επιδοσεις με τα ΧΡ

Αυτό πρέπει να το δω για να το πιστέψω. 4 φορές έχω εγκαταστήσει vista σε διαφορετικούς υπολογιστές, και τις 4 τα ξαναέβγαλα.

(Ας μη γίνει vista/MS thread)

Link to comment
Share on other sites

έτυχε να διαβάσω μια δοκιμή πρόσφατα, και δεν νομίζω ότι αξίζουν τόσο πολύ οι ράπτορες (με εξαίρεση τον καινούριο velociraptor, που παράγει όμως πολύ θόρυβο) ως προς τις επιδόσεις σε σχέση με το κόστος και τα γίγα που προσφέρουν...

http://www.behardware.com/articles/727-3/western-digital-velociraptor.html

Για ssd δεν ξέρω, αλλά ψάξτο καλα για να μάθεις πού μπλεκεις...πχ

http://www.behardware.com/articles/731-1/ssd-product-review-intel-ocz-samsung-silicon-power-supertalent.html

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τα Vista Χ86 και έχει απογειωθεί ο υπολογιστής. Τώρα είμαι αρκετά πιο ικανοποιημένος. Φενεται δεν μπορούσε να αξιοποιησει τις επιδοσεις με τα ΧΡ, αλλά έτσι μου τον έδωσαν απο το μαγαζί που μου τον έστυσαν. Αλλά ακουσα οτι καλύτερα να ειχα βάλει τα vista x64. Θα πήγαινε ακόμα καλύτερα? Αξίζει να ξανακάνω εγκατάσταση τώρα? Θα κάνω μόνο αν πραγματικά αξίζουν οι διαφορες.

Φίλε σόρυ, αλλά κάτι άλλο συμβαίνει. Να πηγαίνει πιο γρήγορα το πισί με τα βίστα ούτε η μικρομαλακή δεν τολμάει να το πει

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ακουσα οτι καλύτερα να ειχα βάλει τα vista x64. Θα πήγαινε ακόμα καλύτερα? Αξίζει να ξανακάνω εγκατάσταση τώρα? Θα κάνω μόνο αν πραγματικά αξίζουν οι διαφορες.

Είναι πιο βαριά τα x64.

Με 2 γίγα μνήμη τα x64 ζορίζονται. Θέλουν 4 για να είσαι κομπλέ.

Btw, γιατί νομίζω ότι έχεις τα Windows στον IDE? Αν είναι έτσι, δώσε 40-50 ευρώ και πάρε έναν SATA2. Τρομακτική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του Raid για λειτουργικό. Έστω και με 2 απλούς φτηνούς δίσκους. Και μάλιστα σε ξεχωριστό controler για να μπορείς να αλλάζεις mobo εύκολα (3 φορές το έχω κάνει),

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο βαριά τα x64.

Με 2 γίγα μνήμη τα x64 ζορίζονται. Θέλουν 4 για να είσαι κομπλέ.

Από προσωπική εμπειρία, μπορώ να σου πώ ότι σε C2D E6600 με 2GB RAM τα 64bit Vista πάνε πολύ καλύτερα από τα 32bit. Και δεν ζορίζονται καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, μπορώ να σου πώ ότι σε C2D E6600 με 2GB RAM τα 64bit Vista πάνε πολύ καλύτερα από τα 32bit. Και δεν ζορίζονται καθόλου.

Σοβαρά? Γιατί 2 φιλαράκια που τα έχουν, δεν την πάλευαν με 2 γίγα και πρόσθεσαν άλλα 2. Ο ένας με έναν Q6600 και ο άλλος με έναν E8400.

(Btw, έχουμε τον ίδιο επεξεργαστή :p)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα έλεγα να πουλήσεις και τους 2 500άρηδες και να πάρεις έναν 300άρη Raptor για αρχή.Γέμισέ τον πρώτα που δύσκολο είναι, εγώ να φανταστείς έχω μόλις γεμίσει μόνο 140Gb! και μετά αν δεν σου φτάσει ή παίρνεις ssd ή έναν άλλον δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα έλεγα να πουλήσεις και τους 2 500άρηδες και να πάρεις έναν 300άρη Raptor για αρχή.Γέμισέ τον πρώτα που δύσκολο είναι, εγώ να φανταστείς έχω μόλις γεμίσει μόνο 140Gb! και μετά αν δεν σου φτάσει ή παίρνεις ssd ή έναν άλλον δίσκο.

Δεν

Δεν παίρνεις έναν SSD να δεις διαφορά τεράστια;

αξίζουν.

Τουλάχιστον προς το παρόν οι 2οι. Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.