Jump to content



Που είναι ο Ανταγωνισμός...


blkik

Recommended Posts

Όταν τα περισσότερα μαγαζιά πωλήσεων Η/Υ προωθούν τα ίδια προϊόντα χωρίς μάλιστα να έχουν εναλλακτικά με περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά παρα μόνο υποδεέστερα.

Την εβδομάδα που μας πέρασε επισκέφτηκα 5 τέτοια καταστήματα στην Θεσσαλονίκη για την παρακάτω σύνθεση

ΚΟΥΤΙ COOLERMASTER RC-631-KWN1-GP*MYSTIQUE WINDOW

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ CORSAIR 550W CMPSU-550VXEU

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ INTEL CORE 2 DUO E8400 3.00Ghz 775 socket 1333Mhz ΤΡΑΥ

ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS P5Q-E P45/ICH10R E-Sata

ΜΝΗΜΗ CORSAIR DOMINATOR DDR2 4GB (2X2GB) PC2-8500 (1066MHZ) CL5

ΣΚΛΗΡΟΣ 1 WESTERN DIGITAL 640GB WD6400AAKS CAVIAR SE16 SATA

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ASUS EAH4850/HTDI/512 512MB PCI-E RETAIL

ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ AUDIOTRAK PRODIGY HD2 RETAIL

Κανένα δεν μπορούσε να την συναρμολογήσει και η απαντήσεις από τους υπεύθυνους ήταν περίπου οι ίδιες και προφανώς απο ότι μου είπαν δεν θα βρω μαγαζί να την υλοποιήσει.

Μερικά απο τα λεγόμενα τους ήταν:

¨Τι είναι αυτά που διάλεξες μόνο το Πλαίσιο τα έχει" Έλα όμως που ούτε το πλαίσιο τα έχει.

"Καλό επώνυμο τροφοδοτικό έχουμε μόνο Thermaltake"

"Για καλές μνήμες έχουμε Kingston"

"Τι το θες τόσο ακριβό κουτί σημασία έχει το περιεχόμενο και όχι το κουτί"

Αφού όλα αυτά τα μαγαζιά(2 απο τα 5 είναι αρκετά μεγάλα) συνεργάζονται με τους ίδιους και προωθούν τα ίδια προϊόντα αλλά και τι ίδιες τιμές(880-890€) τότε γιατί υπάρχουν και πως ωφελούν το ανταγωνισμό.

Και πιο πολύ με πείραξε για αυτα τα δυο τα μεγαλύτερα. Εντάξει οι άλλοι είναι μικροί, αλλά αυτη πως θα χτυπήσουν της αλυσίδες?

Σε ένα μάλιστα απο τα αρκετά μεγάλα όταν με ρώτησε τι τροφοδοτικό θα ήταν αποδεκτό και του απάντησα:

Ένα μοντέλο μεταξύ των Tagan, Enermax, Corsair, Coolermaster, Pc power με effiviency 80% η απάντηση ήταν -"Δυστηχώς".

-Μα καλά αυτές είναι ίσως οι 5 πιο γνώστες εταιρίες στο κόσμο

-(...) Καμιά απάντηση

Η σύνθεση είναι από το Ε-shop αλλά το μαγαζί απορρίπτεται για ευνοήτους λόγους

Η μονη λύση προφανώς είναι να αγοράσω το κουτί απο το e-shop, το τροφοδοτικό και τις μνήμες απο το πλαίσιο και τα υπόλοιπα από όποιον μπορεί να κάνει την σύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεσαι υπερβολικός. Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση κάθε μαγαζί να έχει κάθε τι που κυκλοφορεί εκεί έξω σε συνδυασμό με τις καλύτερες τιμές και το καλύτερο RMA. Θα χρειάζονταν μερικά στρέμματα αποθήκες, έναν ιδιοκτήτη που δεν θα τον ενδιέφερε να βγάλει λεφτά και μερικές εκατοντάδες υπαλλήλους προσωπικό, για να ικανοποιήσουν αυτό που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Είπες επισκέφτηκες 5 καταστήματα, μέσα σε αυτά είναι και το visionstudio. technixx και δεν τα είχαν; μην είσαι και υπερβολικός, ένα μαγαζί δεν μπορεί να έχει όλη την αγορά.

BTW ένας phenom 9950/9χ50 θα ήταν προτιμότερος από έναν E8400(με τα ίδια λεφτά περίπου)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και ζήτησα να έχεις κάποιος από όλα. Άλλα όταν πας σε διαφορετικά μαγαζιά και ακούς τις ίδιες απαντήσεις αλλά και βλέπεις ότι εκτός από no name έχουν μια γνωστή μάρκα και αυτή γιατι την φέρνει η oktabit ή infoquest που φέρνει και τα άλλα(μητρικές, σκληρούς κλπ)

Το θέμα είναι δεν υπάρχει ανταγωνισμός, όπως υπήρχε παλιότερα ακόμα και στις τιμές είναι ίδιοι. Εντάξει εγω θα το ψάξω να τα βρω κομμάτι κομμάτι αλλα οι περισσότεροι δεν θα το κάνουν.

οχι δεν πήγα σε technixx και visionstudio δεν ξερω καν που είναι. Πήγα όμως σε Ζero1 και Δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα περισσότερα μαγαζιά πωλήσεων Η/Υ προωθούν τα ίδια προϊόντα χωρίς μάλιστα να έχουν εναλλακτικά με περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά παρα μόνο υποδεέστερα......

"Τι το θες τόσο ακριβό κουτί σημασία έχει το περιεχόμενο και όχι το κουτί"

Φιλαρακο, μία που θα μου λεγανε εμενα αυτη την ατακα και μία που θα τον ρωταγα αν δουλευει εκει με βισμα, ή μήπως καποιος γνωστος του εχει το μαγαζι..και τον πηρε γιατι..τον ηξερε απο μικρο..:033: :098:

Η κανονικη αντιδραση σε μια τετοια ερωτηση ειναι αυτη του "φιλικου χτυπηματος στη πλατη" με στυλ "και γω σε λυπαμαι, αλλα δε στο λεω δυνατα..":031:

Και μετα απο αυτο..απλα φευγεις απο το μαγαζι, χωρις καν να διανοηθεις να συνεχισεις να μιλας για πι-σι..μαζι τους για οποιοδηποτε θεμα..

Παντως γενικοτερα..αδικο δεν εχεις..

Τεσπα..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η δικαιολογία είναι (προφανώς) για να πουλήσει κάτι απ αυτά που έχει διαθέσιμα. Δεν θέλω να πιστέψω πως το πιστεύει αυτό που είπε....

Γενικά πάντως, από προσωπική εμπειρία, έχω να σου προτείνω να ψάξεις λίγο τα καταστήματα και τις τιμές και να τα συνδιάσεις, αν θες να πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα από θέμα τιμών. Καλό είναι σίγουρα να πας σε ενα μαγαζί και να ξεμπερδέψεις, αλλά δεν σου εξασφαλίζει πάντα και την καλύτερη τιμή, ούτε τα "υλικά" που θες.

Πάντως για τη μή ύπαρξη πολλών εναλλακτικών λύσεων σε προιόντα (σε ένα κατάστημα) φταίνε και τα μεγάλα πολυ-καταστήματα που πουλάνε τους η/υ σαν... κουζίνες ή πλυντήρια αλλά και ο κόσμος που τους αγοράζει ως τέτοιες συσκευές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ολα αυτα τα μαγαζια ιδια ειναι...εχουν ιδιο προμηθευτη οποτε δεν μπορεις να ζητας και πολλα.

Ακριβώς σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει δυστυχώς

@pokemon640 Ημουν έιμαι και θα είμαι μόνιμος κάτοικος της Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Για αυτό δεν ξέρω τα μαγαζιά από κέντρο και δυτικότερα

Αν και τώρα που είδα το Vision Studio έχω αγοράσει τον εξωτερικό σκληρό μου από κει.

Θα τα κοιτάξω αν και κάτι μου λέει ότι σερβίρουν το ίδιο φρόυτο

Link to comment
Share on other sites

Από όσο είχα ψάξει παλιότερα, το visionstudio έχει πολύ χαμηλές τιμές από πολλούς στο skroutz.

@blkik, απλά είχα την εντύπωση ότι έμενες παλιότερα Αθήνα, μπέρδεψα το location με άλλον, sorry..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.