Jump to content



Μητρικες που σφυρανε ????


Recommended Posts

παρατηρησα και εγω και καποιοι αλλοι που ασχολουνται με το overclocking οτι οταν εχεις ανεβασμενες τασεις , ψηλες θερμοκρασιες , και εκεινη την ωρα εκτελεις ας πουμε ενα μεμτεστ ή ενα sandra και σκιζει το motherboard στο burn ,συχνα σφυριζει η μητρικη

οταν λεω σφυριζει εννοω οτι ακουγεται απο καπου ενα ψιτ ψιτ σα ψεκασμος ή ενας βομβος υψηλης συχνοτητας , η κατι τετοιο τελοσπαντων

θυμιζει λιγο τον θορυβο που κανουν οι πυκνωτες που χανουν υγρο , οι φουσκωμενοι πυκνωτες κτλ

νομιζω οτι ακουγεται απο μοσφετ ή πηνιο

η απορια ειναι η εξης

1)ειναι κακο να ακους κατι τετοιο? δηλωνει φυσιολογικη συμπεριφορα ή παθολογικη

2)δηλωνει οτι καπου δεν διωχνεις σωστα θερμοτητα?

δηλωνει οτι καπου κατι υπερθερμαινεται?

3)μηπως ειναι θορυβος λογω λειοτουργιας , κατι σαν ακτινοβολια ας πουμε

οποιος γνωριζει ας πει γιατι ας πουμε εγω σταματισα τα burn in επειδη φοβηθηκα μη παρω τη μητρικη στα χερια

Link to comment
Share on other sites

θες να πεις οτι σφυρανε τα αυτια μου δηλαδη?

ειναι και αυτο μια αποψη...

οσες εχω ακουσει να σφυρανε δεν παθανε κατι στο προσεχες μελλον τουλαχιστον

μακροπροθεσμα δεν ξερω τι θα γινει

οτι σφυρανε παντως σφυρανε,δεν κανουτν και σαν σφυριχτρες , ειπα ΙΣΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΝ ΣΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΙ πανω απο την μητρικη

και σαν υψισυχνος ηχος ακουγεται και σαν ψεκασμα και εχει γενικα πολλους ηχους

για να καταλαβεις αν η μητρικη ειναι μεσα σε κουτι (ακομα και το κουτι ανοιχτο απο το ενα πλαι) δεν την ακους

την ακους μονο αν εισαι κοντα ή αν την εχεις χυμα στον παγκο

δεν ξερω ποσο καλιτερα να το εξηγησω

οσοι τοχουν ακουσει ας μιλησουν

επισης ας μας δωσουν τα φωτα τους οσοι ξερουν τι σημαινει , ποτε γινεται και τι επιπτωσεις εχει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SSJ5

Μητρικές που σφυράνε... Τί άλλο θα ακούσω;

Αυτοί που έκαναν o/c και σφήριζε τους ρώτησες τι έγινε στη συνέχεια;

άχεμ...

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

παρατηρησα και εγω και καποιοι αλλοι που ασχολουνται με το overclocking οτι οταν εχεις ανεβασμενες τασεις , ψηλες θερμοκρασιες , και εκεινη την ωρα εκτελεις ας πουμε ενα μεμτεστ ή ενα sandra και σκιζει το motherboard στο burn ,συχνα σφυριζει η μητρικη

οταν λεω σφυριζει εννοω οτι ακουγεται απο καπου ενα ψιτ ψιτ σα ψεκασμος ή ενας βομβος υψηλης συχνοτητας , η κατι τετοιο τελοσπαντων

θυμιζει λιγο τον θορυβο που κανουν οι πυκνωτες που χανουν υγρο , οι φουσκωμενοι πυκνωτες κτλ

νομιζω οτι ακουγεται απο μοσφετ ή πηνιο

η απορια ειναι η εξης

1)ειναι κακο να ακους κατι τετοιο? δηλωνει φυσιολογικη συμπεριφορα ή παθολογικη

2)δηλωνει οτι καπου δεν διωχνεις σωστα θερμοτητα?

δηλωνει οτι καπου κατι υπερθερμαινεται?

3)μηπως ειναι θορυβος λογω λειοτουργιας , κατι σαν ακτινοβολια ας πουμε

οποιος γνωριζει ας πει γιατι ας πουμε εγω σταματισα τα burn in επειδη φοβηθηκα μη παρω τη μητρικη στα χερια

’ν είναι σαν ξεφύσημα ο ήχος, μπορεί να είναι από ελλατωματικό fan μέχρι και το "ξεψύχισμα" του σκληρού σου δίσκου. Προσπάθησε να εντοπίσεις από που έρχεται ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε 2 gigabyte,

PE845, 533.... κανει συνεχεια ενα πολυ σπαστικο ηχο, σε στοκ συστημα...

ΡΕ845, 667... (προην δικια μου) ξεκινε να κανει τετοιο θορυβο λογω φσβ=162, αλλα αν το μειωνα, μειωνοτανε ο θορυβος......

...αστα τραγικη εμπειρια!

Link to comment
Share on other sites

το σφυριγμα τσεκαριστικε και ακουγεται ακομα και οταν η μητρικη ειναι μονη της μονο με καρτα γραφικων και ενα φλοπυ

δεν ειναι απο σκληρους

τοχω δει απο μητρικη Pentium III μεχρι και σε athlon 64

Link to comment
Share on other sites

πιστευω μοσφετ , ολοκληρωμενο , πηνιο

κατι απο τα 3 , δεν ειναι λογικο να απαραγεται απο οτιδηποτε αλλο

λογικα μονο οσοι εχουν ασχοληθει με επικοινωνιες-ηλεκτρονικα- μπορουν να μας πουν

ο hipro ας πουμε θα ξερει σιγουρα

αν το δει ισως μας απαντησει , εμενα προσωπικα με καιει

(το βλεπω εγω μονο σε τσιτα μητρικη απο τασεις και φσβ)

Link to comment
Share on other sites

’κουγα κι εγώ ένα σφύριγμα απ' τον προηγούμενο επεξεργαστή μου (P4 2.4c) κάθε φορά που έτρεχα διπλό prime95 και το o/c ήταν οριακό. Τώρα αν το σφύριγμα το έκανε ο επεξεργαστής ή η μητρική αυτό είναι ένα καλό ερώτημα. Πάντως με τον επεξεργαστή που έχω τώρα (P4 3.0e) το σφύριγμα δεν ακούγεται άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Eγω το εχω ακουσει πολλες φορες αυτο το σφυριγμα αλλα δε δεν δηνω σημασια.Το εχω ακουσει σε διαφορες μητρικες και πιστευω οτι εχει να κανει με καποιο παρασιτο που δημηουργηται σε συγκεκριμενες σηχνοτητες.

HIPRO ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ????? ?????

Link to comment
Share on other sites

Μοσφετ,πηνιο πιστευω οτι ειναι.

Με p4 2.4 b default το ακουω οταν φορτωνει τα windows κυριως η κατι βαρυ.

Οταν κανετε μεταφορα αρχειων μεσω λαν δεν ακουτε παλυ κατι?

Link to comment
Share on other sites

Κατα κυριο λογο ειναι πηνια. Το εχω ακουσει και εγω, αλλα δε το πολυ δινω σημασια.

Αρχική απάντηση από aggelopas

Μοσφετ,πηνιο πιστευω οτι ειναι.

Με p4 2.4 b default το ακουω οταν φορτωνει τα windows κυριως η κατι βαρυ.

Οταν κανετε μεταφορα αρχειων μεσω λαν δεν ακουτε παλυ κατι?

Χεχ, ναι. Το κανει συνεχεια το lan οταν μεταφερει μεγαλα αρχεια και με πολυ bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι και σχετικος με το θεμα πιστευω οτι σε τοσο χαμηλα ντεσιμπελ που περιγραφεις μαλλον ειναι φυσιολογικο ... τσιπακι ειναι που διαρεεται απο ρευμα ... το ρευμα βγαζει καποιες υψισυχνες συχνοτητες αναλογα παντα τα στοιχεια του .. Αm Vlt κτλ .. φαντασου σε οverclocking ου τα ανεβαζεις .Ενα πιο τρανταχτο παραδειγμα σε μεγενθυνση ειναι ο ηχος απο μετασχηματιστη της ΔΕΗ την νυχτα ... δεν ξερω αν το εχει παρατηρησει κανεις

Link to comment
Share on other sites

Χε,χε,χε..............ΜΗΝ αγχώνεσαι...........Τα "στρογγυλά πηνία" του VCore είναι........ΔΕΝ παθαίνει τίποτα..........Τώρα αν σ'ενοχλεί ο ήχος μπορείς να ρίξεις λίγο σιλικόνη επάνω τους να τα καλύψεις ή κάτι παρόμοιο......... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kIlGoRi [Σήμερα, στις 20:21]

χωρις να ειμαι και σχετικος με το θεμα πιστευω οτι σε τοσο χαμηλα ντεσιμπελ που περιγραφεις μαλλον ειναι φυσιολογικο ... τσιπακι ειναι που διαρεεται απο ρευμα ... το ρευμα βγαζει καποιες υψισυχνες συχνοτητες αναλογα παντα τα στοιχεια του .. Αm Vlt κτλ .. φαντασου σε οverclocking ου τα ανεβαζεις .Ενα πιο τρανταχτο παραδειγμα σε μεγενθυνση ειναι ο ηχος απο μετασχηματιστη της ΔΕΗ την νυχτα ... δεν ξερω αν το εχει παρατηρησει κανεις

Όπως λές και μόνος σου "ο μετασχηματιστής" της ΔΕΗ και πολύ σωστά το είπες.........γιατί περιέχει "πηνία" - χάλκινα σύρματα - κ.τ.λ που "συντονίζονται" σε ακουστικές συχνότητες και βγάζουν αυτό το θόρυβο...........Αυτό το άλλο με τα τσιπάκια που σφυράνε τι το ήθελες........?.......Μην το πείς σε κανέναν άλλο και σε πάρουν με τις :tomato::)

Link to comment
Share on other sites

Γλιτωσα τα λεφτα του ΩΡΛ

νομιζα οτι ειχαν προβλημα τα αυτια μου..πλακα κανω εννοειται

οκ δικαιωθηκαμε phil

HIPRO φανταζομαι οτι εννοεις οτι σφυραει καθε φορα το αναλογο πηνιο

δηλαδη αν στρεσαρω επεξεργαστη βαραει το δικο του πηνιο κτλ

οκ τωρα καλυφθηκαμε ολοι

δεν υπηρχε πιο ειδικος απο καποιον που εχει σπουδασει θεωρητικα και πρακτικα τα RF (hipro)

cheers george :T: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.