Jump to content



Μητρικες που σφυρανε ????


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από hipro5

Χε,χε,χε..............ΜΗΝ αγχώνεσαι...........Τα "στρογγυλά πηνία" του VCore είναι........ΔΕΝ παθαίνει τίποτα..........Τώρα αν σ'ενοχλεί ο ήχος μπορείς να ρίξεις λίγο σιλικόνη επάνω τους να τα καλύψεις ή κάτι παρόμοιο......... ;)

είσαι είδωλο :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Χθες, στις 20:30]

Όπως λές και μόνος σου "ο μετασχηματιστής" της ΔΕΗ και πολύ σωστά το είπες.........γιατί περιέχει "πηνία" - χάλκινα σύρματα - κ.τ.λ που "συντονίζονται" σε ακουστικές συχνότητες και βγάζουν αυτό το θόρυβο...........Αυτό το άλλο με τα τσιπάκια που σφυράνε τι το ήθελες........?.......Μην το πείς σε κανέναν άλλο και σε πάρουν με τις :tomato::)

ναι οντως ηταν πατατα ... :red: και η πλακα ειναι πως σπουδαζω φυσικος :tomato: οποτε τα πηνια ειναι που τραγουδανε ... χχχμμμμ θα τους δειξω εγω :rant:

ΥΓ : και παλι συνχαρητηρια για αυτο που κανατε πρωτη μουρη το lab !!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kIlGoRi [Σήμερα, στις 09:34]

ναι οντως ηταν πατατα ... :red: και η πλακα ειναι πως σπουδαζω φυσικος :tomato: οποτε τα πηνια ειναι που τραγουδανε ... χχχμμμμ θα τους δειξω εγω :rant:

ΥΓ : και παλι συνχαρητηρια για αυτο που κανατε πρωτη μουρη το lab !!!!:T:

:DΔείξτους να μάθουν άλλη φορά...... :D

Ευχαριστούμε..... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ανησυχούσα, πάντως κοίταζε κατά καιρούς τους πυκνωτές της μητρική εάν έχουν φουσκώσει και γενικά εάν είναι σε άρτια κατάσταση. Παλαιότερες μητρικές κυρίως Abit είχαν προβληματάκια με πυκνωτές και ας δεν έκανες overclocking.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ γνωστο φαινομενο

δεν φταιει η πλατφορμα , φταινει η μαρκα της μητρικης

μηπως ειναι qdi? αυτες σκαγανε για την πλακα

απο την τεραστια εμπειρια μου σε PIII (εχω επισκευασει γυρω σοτυς 400) αθανατες ηταν οι μητρικες gigabyte και intel

προσωπικα δεν εχω δει σκασμενη gigabyte...

βασικα ο πυκνωτης και να φουσκωσει , αλλαζεται και γλιτωνεις το θανατο :)

αν δεν κανω λαθος απο θερμοκρασια φουσκώνει,γιαυτο καλο ειναι να ελεγχουμε τα θερμικα φορτια γυρω του και να ξεσκονιζουμε το πισι που και που

εχω δει κουτι να μην καθαριζει ουτε με νερο απο τη σκονη εσωτερικα,να μην μιλησω για κουτια με κολημενους ανεμιστηρες 1-2 χρονια ,τριχες να φτιαξεις μια φλοκατη ,μεχρι και φραπε χυμενο μεσα εχω δει (γλυκος με γαλα πρεπει να ηταν γιατι ειχε και ψοφια μυρμιγκια ,αραχνες και μυκητες μεσα)

Link to comment
Share on other sites

Εγω BeetleJuice εχω δει μεχρι και ΦΩΛΙΑ ΑΡΑΧΝΗΣ, με ιστο κτλ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΑΧΝΗ που ηταν και τεραστια!! ειχε και πελατια αν κρινω απο τα πτωματα στο διχτι!! Ηταν βεβαια πρωσ την κατω μερια της μητρικης , στα ISA Slots , μαλλον την χαλουσε το φαν του επεξεργαστη.. παντος και ζεστη ειχε κ ολα καλα... ΕΙΔΑΤΕ!! Οι υπολογιστες ειναι και οικολογικοι, προσφερουν σπιτια σε αστεγα εντομα!! :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [24-02-2005 17:01] μεχρι και φραπε χυμενο μεσα εχω δει (γλυκος με γαλα πρεπει να ηταν γιατι ειχε και ψοφια μυρμιγκια ,αραχνες και μυκητες μεσα)

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα , εγω λεω να κανω το στακερ μου περιστερωνα και το παλιο μου AT θα το κανω κουτι για ταραντουλες

εδω που τα λεμε και το τανκ της υδροψυξης γινεται ενα θαυμασιο ενυδρειο για χρυσοψαρα

το σκισαμε το thread

απο απιστημονικη συζητηση το καναμε αλ τσαντιρι overclocking , γουσταρωωω:jump: :jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

έχω μια qdi via kt133 με μισοσκασμένους πυκνωτές, αλλά δουλεύει. σε 24/7 χρήση, κάθε 10 περίπου μέρες κολλάει. να κάτσω να αλλάξω τους πυκνωτές ή δεν αξίζει τον κόπο?

το χρησιμοποιώ για adsl server.

πόσο κοστίζουν αυτοί (να ξέρω αν με συμφέρει)? είναι οι πυκνωτές του vcore.

Link to comment
Share on other sites

σωτηρακη ετοιμαζεις χειρουργειο?

πολι καλη ιδεα εννοειται

δεν θα ξανασκασουν αν ελεγξεις τα θερμικα φορτια γυρω τους

ασε που αν θυμαμαι καλα υπαρχουν και κατι ηλεκτρολυτικοι που αντεχουν σε π.χ 110 βαθμους κελσιου

να σου θυμησω οτι για τους πυκνωτες ισχύει το αναποδο απο τις αντιστασεις

σε σειρα αθροιζεις τις τασεις , παραλληλα αθροιζεις το φορτιο

για σκεψου μηπως και βαλεις μεγαλυτερους ή τους κανεις ζευγαρακια για μεγαλυτερη σταθεροτητα

απο ερευνα δικια μου να σου πω οτι καμια φορα δεν εχουν αυτο ακριβως που ψαχνεις , ισως να χρειαστει να πας σε διαφορετικα μαγαζια ή να κανεις συνδιασμους

προσεχε μην παρεις μικροτερης τασης γιατι θα σκασουν με το καλημερα

επισης αν δεν εχεις εμπιρεια με κολησεις θα σου σπασουν τα νευρα και στο ξεκολημα και στο κολημα.καμια φορα δεν βγαινουν με τιποτα και δεν κολανε οι καινουριοι με τιποτα επισης

εγω χρησιμοποιησα κολητηρι απο τα μεγαλα για το ξεκολημα και ενα μικρακι για το κολημα

αν θυμαμαι καλα οι περισοτερες μητρικες τους εχουν κολημενους και απο τις 2 πλευρες και θες αρκετα βατ για να λιωσει ολη η κοληση και να την κοπανησει ο πυκνωτης

επισης βοηθαει αν ζεστανεις και τα 2 ποδαρακια ταυτοχρονα στο ξεκολημα και ταυτοχρονα τον κουνας

προσεχε μην καεις , πυρωνουν οι πυκνωτες με το κολητηρι

καλη τυχη:T:

Link to comment
Share on other sites

α καλα που το θυμηθηκα , ειχ ακανει καποτε μια ωραια πατεντα

καποτε που εκανα κατασκευες με κυκλωματα , στα τρανσιστορ τα στρογυλα εμπαιναν κατι ψυκτρες στρογγυλες με φτερα κομμενες στηνμια ακρη

σε μια μητρικη παλια ειχα βαλει τετοια "στεφανακια" γυρω απο τους πυκνωτες

φανταστειτε μια ψυκτρουλα με φτερακια να αγκαλιαζει τον πυκνωτη

εκανε δουλεια παντως και ειναι και παμφθηνες

τωρα που το σκεφτομαι δεν τοχω δει πουθενα αυτο...:jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

ασχολούμαι κι εγώ λίγο με ηλεκτρονικά οπότε το πρόβλημα δεν είναι τόσο η εκτέλεση όσο ο χρόνος που χρειάζεται + το κόστος (γιατί μιλάμε για παλιά μητρική που δεν αξίζει και πολλά πολλά).

όταν βρω χρόνο θα τους αλλάξω, thanks 4 the info;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

.............να σου θυμησω οτι για τους πυκνωτες ισχύει το αναποδο απο τις αντιστασεις

σε σειρα αθροιζεις τις τασεις , παραλληλα αθροιζεις το φορτιο

.............

μηπως θα μποπουσες να μου εξηγισεις πιο αναλιτικα ολο το θεμα περι πυκνοτον και αντιστασεων και τι συνδεσμολογια τους και το τι συνβενει πλιζζζζζζζζζζζζζζζ......................

Link to comment
Share on other sites

καλα που το θυμηθηκα

σωτηρη το νου σου αυτες οι qdi ειναι φιδια κολοβα

συνηθως σκανε τα ολοκληρωμενα που ελεγχουν τα μοσφετ

το νου σου

ως γωστον σε μεταχειρισμενο πραγμα αν αλλαξεις κατι που φταιει στρεσαρεις τον επομενο κρικο στην (ασθενη) αλυσιδα

κοιτα μη τα παρεις στα χερια για μπρελοκ

εμενα μια τετοια εσκασε στα μουτρα μου (αποσταση 10 cm) και εβλεπα φλεγομενο ολοκληρωμενο για 5 λεπτα (κοινως αστρακια) :whistling

λεω να βαλεις κανα ψικτρακι της πλακας μιας που τη σκιζεις ολη μερα:worship:

Link to comment
Share on other sites

σωτηρη τι κοστος ρε συ

αντε να δωσεις 3 ευρω για ολα και πολυ λεω

Dj alex κοιτα ειναι απλο

στις αντιστασεις αν βαλεις 2 σε σειρα ιδιες τι παιρνεις?

διπλασια αντισταση αλλα καθε αντισταση "βλεπει" τα μισα βολτ γιατι η ταση μοιραζεται στις 2

αν βαλεις 2 παραλληλα τι παιρνεις?

μιση αντισταση αλλα καθε αντισταση εχει την ιδια ακριβως ταση,οση η ταση που δινεις

ωραια

τωρα με τους πυκνωτες

ας βαλουμε 2 ιδιους σε σειρα

δινουμε ταση απο την μια ακρη στην αλλη , καθε πυκνωτης θα δεχεται την μιση αποση δινεις,αρα θα φορτιζεται με τα μισα βολτ αποσα δινεις

αν θεσεις οπου Q tο φορτιο του πυκνωτη ,C την χωρητικοτητα και V την ταση θα εχεις

τοτε

V1=Q1/C1 και V2=Q2/C2

Προφανως V1+V2=V επισης Q1=Q2=Q και αρα V=2Q/C ομως V=Q/Cολ αρα 1/Cολ=2/C αρα Cολ=C/2

ας τους βαλουμε παραλληλα

καθε πυκνωτης θα βλεπει την ιδια ταση

αρα θα φορτιζεται με οση ταση δινεις

Qολ=Q1+Q2 αρα Qολ=C1V1+C2V2 ομως V1=V2=V αρα Cολ χ V = (C1+C2) x V αρα Cολ=C1+C2

ΑΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΤΙ

ολικη χωριτικοτητα πυκνωτων σε σειρα : 1/Cολ = 1/C1 + 1/C2 + 1/C3 +....

ολικη χωριτικοτητα πυκνωτων παραλληλα : Cολ =C1 + C2 +C3 +....

ολικη αντισταση σε σειρα Rολ = R1+R2+R3

ολικη αντισταση παραλληλα : 1/Rολ = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3 +....

οντως ειναι αναποδα δεν βρισκεις?

ελπιζω να βοηθησα φιλε μου και να μη σε ζαλισα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.