Jump to content



Συμβουλες overclocking για αρχαριους??


ptolemeos

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

http://www.google.gr/search?hl=el&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla%3Ael%3Aofficial&hs=quI&q=cpu+spread+spectrum&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=

Αν καταλαβα καλα εξομαλυνει τα σηματα που στελνει η motherboard για να ειναι εντος καποιων οριων.

Link to comment
Share on other sites

Τρεχω το orthos 10 λεπτα κ ο επεξεργαστης αγγιζει τους 60 βαθμους.Ειναι ο Ε6750 κ απο 2,66 τον πηγα στα 3.Οταν ηταν στα 2,66 επιανε 22-25 βαθμους σε idle.Πολλοι δεν ειναι οι 60 βαθμοι.........?Μηπως να το σταματησω?Το μονο που εχω κανει ειναι να βαλω disable spread spectrum κ να παω το bus speed απο τα 333 στα 375.Ολα τ αλλα τα χω στο auto.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την stock συχνοτητα και το ρευμα στο auto και δες τοτε ποσο σου βγαζει. Μετα με βαση αυτη την τιμη θα ανεβασεις. Αν και απο τα 2,66 στα 3,00 μαλλον δεν θα χρειαστει και πολυ, ισως ενα ή δυο βηματα το πολυ (μπορει και καθολου).

Link to comment
Share on other sites

Κ ποσο να το βαλω?Τωρα ειναι στα 1,32V.Δεν εχω σκοπο να τον ανεβασω παραπανω.Δεν ειναι καλο το ρευμα γι αυτο το επιπεδο?

Γι'αυτο το overclock δεν χρειαζεσαι παραπανω ρευμα,δοκιμασε κατι αναμεσα σε 1.25-1.3V,oσο λιγωτερο τοσο καλλιτερα αρκει να εισαι σταθερος.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι δε παει καλα μου φαινεται.Λοιπον εχουμε κ λεμε

Οταν τον εχω στα 2,66 εχω τα εξης αποτελεσματα

1)Σε idle το everest μου δειχνει 1,1875V κ το cpu-z 1.160V 1.168V

2)Σε 100% stress to everest δειχνει 1,3500 κ το cpu-z 1,280V 1.288V

Οταν τον εχω στα 3 εχω τα εξης

1)Σε idle το everest 1.1875 k to cpu-z 1.360 1.368

2)Σε 100% το everest 1.35 k to cpu-z 1.320 1.328

2 πραγματα με ανησυχουν.

Γιατι το cpu-z εχει αυτη τη διαφορα των 0,008V????

Γιατι οταν τον εχω στα 3 το cpu-z μου δειχνει οτι σε idle θελει περισσοτερο ρευμα??????????

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτες οι τιμες ειναι στο auto.Εκανα αυτο που ειπε ο eliaskir.Το θεμα ειναι οτι προτιμω να το εχω στο auto.Δε θελω να πειραξω τασεις.Γιατι αν το κανω αυτο θα μπω σε μια διαδικασια να τρεχω τεστ συνεχεια μεχρι να βρω την καταλληλη κ δεν εχω χρονο για να το κανω αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Mα γι'αυτο σου ανεβαινουν οι θερμοκρασιες στους 60 βαθμους,οταν το στρεσσαρεις στο auto παιρνει μεχρι 1.35V.

Για 300-400MHz overclock δεν χρειαζεται τοσο ρευμα...anyway it's up to you.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκινησα να τρεξω το super pi.Τα ετρεχα ολα διαδοχικα.Οταν εφτασα στο 2Μ μου εβγαλαν τα windows το γνωστο παραθυρακι the program has stopped working...windows is trying to find a solution to the problem κλπ........Μετα το ξανατρεξα στο 2Μ κ δεν ειχε προβλημα.Παω στο 4Μ κ εκανε το ιδιο.Τι σημαινει αυτο?????Ασταθεια???

lunatic added 12 Minutes and 0 Seconds later...

Τα γυρισα ολα στο default κ πηγα να το ξανατρεξω κ το εβαλα να μου βρει στο 1Μ κ παλι κολλησε.Τι γινεται?Υπαρχει καμια ασυμβατοτητα με vista?

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα για το vdroop κ καταλαβα τι ειναι.Πως το παρακαμπτω?????????Αν το κανω θα ειμαι ασφαλης?Αν βαλω manual to vcore σε μια σταθερη τιμη χανεται αυτοματα κ το vdroop?

lunatic added 21 Minutes and 12 Seconds later...

Επισης τι συμβαινει με το superpi??Τα εχω κατεβασει ολα στο default κ ακομα σταματαει να δουλευει.....Τι σημαινει αυτο?

lunatic added 7 Minutes and 54 Seconds later...

Παιδια κατι δε παει καλα μου φαινεται.Λοιπον εχουμε κ λεμε

Οταν τον εχω στα 2,66 εχω τα εξης αποτελεσματα

1)Σε idle το everest μου δειχνει 1,1875V κ το cpu-z 1.160V 1.168V

2)Σε 100% stress to everest δειχνει 1,3500 κ το cpu-z 1,280V 1.288V

Οταν τον εχω στα 3 εχω τα εξης

1)Σε idle το everest 1.1875 k to cpu-z 1.360 1.368

2)Σε 100% το everest 1.35 k to cpu-z 1.320 1.328

2 πραγματα με ανησυχουν.

Γιατι το cpu-z εχει αυτη τη διαφορα των 0,008V????

Γιατι οταν τον εχω στα 3 το cpu-z μου δειχνει οτι σε idle θελει περισσοτερο ρευμα??????????

Λοιπον τελικα αυτο το μηνυμα ειναι ακυρο για το everest.Τελικα οι τιμες του everest κ του cpu-z συμφωνουν.Αυτα τα 1,1875 κ 1,3500 ειναι cpu vid...Τι ακριβως ειναι αυτο?Τα ορια του cpu?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον πηγα τον 6750 στα 3,2GHz (400x8).Το θεμα ειναι οτι εβαλα manual το ρευμα του επεξεργαστη στο 1,3 κ σε full load με το prime 95 το cpu-z k to everest μου δειχνουν ρευμα 1,23.Γιατι γινεται αυτο????Πως θα καταλαβω αν ειναι unstable το μηχανημα απο το prime95?Βγαζει καποιο error?

Link to comment
Share on other sites

Ετρεχα το orthos κ το prime 95 ταυτοχρονα κ μου εβγαλαν error την ιδια στιγμη κ τα 2 στον πρωτο πυρηνα...Τι σημαινει αυτο?Με προβληματιζει που συνεβει κ στα 2 την ιδια στιγμη.Μηπως ηταν ενα λαθακι της στιγμης κ να μην ανησυχω?Να δωσω κ αλλο ρευμα?Στο 1,3 το εχω αλλα μου δειχνει 1,23.Μονο σε idle ειναι στο 1,3.Μηπως ειναι θεμα vdroop?Αν ναι πως το λυνω???Plz help......

lunatic added 27 Minutes and 36 Seconds later...

Ανεβασα το ρευμα στα 1,3125 αλλα παλι φτανει το πολυ μεχρι 1,23 σε 100% stress...Τι να κανω για να το κανω πιο stable....?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.